Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:17:45 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 87
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2020 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 288897 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 01:42:43 πμ »

Από αυτό που αναφέρεις παραπάνω μέχρι το:
"Ξεκινάω αχάραγα να αγοράσω ένα στρογγυλό μεταλλικό πραγματάκι που δεν γνωρίζω καν τι απεικονίζει πάνω του για να το πουλήσω το επόμενο δευτερόλεπτο με όφελος (αισχροκέρδεια) 200 - 500% υπάρχει μεγάλη απόσταση".

Προτιμώ το συλλεκτικό μου αντικείμενο να πάρει αξία με τον χρόνο όταν θα έχω ξεχάσει ότι το έχω και αν κάποια στιγμή το "ξεθάψω" για να το δείξω σε μερικούς φίλους και αναρωτηθούμε όλοι μαζί πόσο αξίζει σήμερα να ανακαλύψω με χαρά ότι έχει έστω και μερικά λεπτά του ευρώ παραπάνω.

Και τί σχέση έχει αγαπητέ Διονύση η απεχθής συνθήκη του αισχροκερδούς τυχοδιώκτη που αναφέρεις, με την αρχική μου τοποθέτηση περί του tirage και της σαφέστατης οικονομικής διάστασης του συλλεκτισμού;
Η ύπαρξη του συλλέκτη-όρνεου, δεν αναιρεί στο παραμικρό τον συλλογισμό μου. Τουναντίον τον ενισχύει.

Επίσης, εμένα προσωπικά, δεν μου αρέσει να.. θάβω και να.. ξεθάβω τα αντικείμενα των συλλογών μου, αγνοώντας επί πολλού την οικονομική τους διάσταση. Ο συλλεκτισμός -και ιδιαιτέρως ο νομισματικός συλλεκτισμός- είναι ξεκάθαρα μια άκρως υλιστική ενασχόληση και ως τέτοια, ουδόλως συνάδει με λεπτοφυείς ευαισθησίες και αιθερικούς ρομαντισμούς.

Βέβαια, ο καθένας μας έχει το ελεύθερο να δημιουργεί και να ορίζει τρόπον τινά, το προσωπικό του παραμύθι, ώστε να προσδίδει κάποιο νόημα στη ματαιότητα του συλλέγειν..

Καλημέρα μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2020, 01:56:47 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #181 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 06:57:10 πμ »

Καλημέρα Μπάμπη.
Με το τιράζ των ασημένιων στα 1.000 τεμάχια εμφανίζονται ως δια μαγείας συλλέκτες και "συλλέκτες", εκεί είναι η μεγάλη μου διαφωνία.
Ακόμη αν έχεις πάνω από 50 αντικείμενα στη συλλογή σου (ότι και αν είναι αυτά) είναι αδιανόητο για μένα να ξέρεις ανά πάσα στιγμή (με δεδομένο ότι μεταβάλλεται σαν χρηματιστήριο) την αξία τους στην αγορά.
Επίσης αν έχεις πάνω από 500 αντικείμενα στη συλλογή σου κάποια είναι πάνω και κάποια από κάτω. Θεωρώ τα από κάτω "θαμμένα".
Καταγράφηκε

Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 09:59:29 πμ »

Εγώ πάντως θα προσθέσω κ μια άλλη διάσταση πέραν της οικονομικής....δεν νομίζω να υπάρχει συλλέκτης που να μην ενθουσιάζεται στην ιδέα ότι έχει ένα νόμισμα ,που δεν το έχουν πολλοί ακόμα επειδή έχει πολύ μικρό τιράζ, και ότι αυτό το νόμισμα είναι ιδιαίτερα ποθητό...αν είχαμε όλοι μας τη δυνατότητα να έχουμε όλα τα νομίσματα,η κάθε συλλογή θα έχανε την αίγλη της.....
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #183 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 10:11:47 πμ »

Πολύ σωστό και αυτό, πάρα πολύ σωστό.
Καταγράφηκε

Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 11:27:40 πμ »

συμφωνω με τον gemuncey 23 περι ματαιοτητας και να γραψω και μια αλλη διασταση για αυτους που συλλεγουν νομισματα και εκτος ελληνικων(ειναι αρκετοι)που θα αναγκαστουν να αγορασουν τα ξενα νομισματα πιο ακριβα απτην τιμη που τα χει δωσει η ξενη τραπεζα (δεν γραφω μονο για τα ευρω)

γιαυτο πρεπει να υπαρχει χαμηλο σχετικα  τιραζ και ωραια θεματα ετσι ωστε στις ανταλλαγες η στις πωλησεις να καλυπτουμε την χασουρα οταν ανταλλασουμε η αγοραζουμε ξενα νομισματα..

Καταγράφηκε
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 04:26:38 μμ »

Σαφώς και τάσσομαι υπέρ των χαμηλών τιράζ. Ουδέν συλλεκτικό ενδιαφέρον προάγεται με κοπές αδιάθετων αντιτύπων.

Μεγάλο χρυσό στα 600 max, mini gold και gold plus στα 1000 και ασημένια δεκάευρα στα 1000 επίσης.
Και όποιος πρόλαβε να τα πάρει, πρόλαβε.. άλλωστε συλλεκτικά αντικείμενα παράγει και διαθέτει το Ίδρυμα και όχι συσσίτιο για όλους.
Ακριβώς έτσι.
Όποιος πιστεύει ότι οι συλλέκτες του μεγάλου χρυσού υπερβαίνουν τους 250, ή ότι οι συλλέκτες των ασημένιων δεκάευρων υπερβαίνουν τους 500, πλανάται πλάνην οικτράν.
Οι αριθμοί αυτοί είναι υπεραρκετοί.
Αρκούν και για τους συλλέκτες και για τους καιροσκόπους (που πολλές φορές ταυτίζονται).
Καταγράφηκε
tassos_v
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 64


Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 04:28:00 μμ »

Και από την σελίδα στο f/b του Μουσείου της Τράπεζας της Ελλάδος

Σήμερα 13 Φεβρουαρίου εορτάζουμε την παγκόσμια ημέρα ραδιοφώνου.
Στο Νομισματικό Πρόγραμμα 2020 που παρουσιάστηκε πρόσφατα από την Τράπεζα της Ελλάδος και το Υπουργείο Οικονομικών περιλαμβάνεται αργυρό νόμισμα (mini silver) ονομαστικής αξίας €6 με θέμα : «75 ΧΡΟΝΙΑ ΕΘΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑΣ»
Το σχέδιο του νομίσματος υπογράφει η καλλιτέχνης του Ιδρύματος Τραπεζογραμματίων και Αξιών (ΙΕΤΑ) Μαρία Αντωνάτου.
Το νόμισμα αναμένεται να κυκλοφορήσει στις αρχές του καλοκαιριού.

Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 07:14:07 μμ »

Να δούμε τι θα πρωτοπάρουμε εφέτος... ευτυχώς έκοψα κάμποσα αλλά να πάρει η ευχή τούτο το φετινό πρόγραμμα έχει όμορφα νομίσματα... Έκπληξη
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 07:58:12 μμ »

Να δούμε τι θα πρωτοπάρουμε εφέτος... ευτυχώς έκοψα κάμποσα αλλά να πάρει η ευχή τούτο το φετινό πρόγραμμα έχει όμορφα νομίσματα... Έκπληξη


+2  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Φεβρουάριος 13, 2020, 08:37:33 μμ »

Να δούμε τι θα πρωτοπάρουμε εφέτος... ευτυχώς έκοψα κάμποσα αλλά να πάρει η ευχή τούτο το φετινό πρόγραμμα έχει όμορφα νομίσματα... Έκπληξη

Βάλε στην τσέπη αρκετά και ξεκίνα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #190 στις: Φεβρουάριος 15, 2020, 11:33:08 μμ »

... Ο συλλεκτισμός -και ιδιαιτέρως ο νομισματικός συλλεκτισμός- είναι ξεκάθαρα μια άκρως υλιστική ενασχόληση και ως τέτοια, ουδόλως συνάδει με λεπτοφυείς ευαισθησίες και αιθερικούς ρομαντισμούς.

Βέβαια, ο καθένας μας έχει το ελεύθερο να δημιουργεί και να ορίζει τρόπον τινά, το προσωπικό του παραμύθι, ώστε να προσδίδει κάποιο νόημα στη ματαιότητα του συλλέγειν..
...

συμφωνω στο πρωτο μερος, εκ του πραγματος ο συλλεκτισμος ειναι υλιστικος (double entendre).
απλα συνεχιζω να πιστευω οτι υπαρχει συλλεκτισμος χωρις την ιδεα της διατηρησης ή αυξησης της αξιας.

παραδειγμα:

μεχρι τα 20κατι μου μαζευα διαφημιστικα στυλο μονο απο εταιρειες που δραστηριοποιουνταν  σε συγκεκριμενο κλαδο. όσο πιο... ακυκλοφορητα τοσο καλυτερα. αν ειχαν κουτι/συνοδευτικα επρεπε να βρω και αυτα. δεν πιστευα ούτε πιστευω οτι θα αποκτησουν ποτε οικονομικη αξια. δεν εδωσα ποτε κανενα εκτος απο τα... διπλά. καποια μου τα εδωσαν γιατι... ηταν διαφημιστικα, καποια μου τα εδωσαν γτ στην ουσια δεν ειχαν καποια αξια για κανεναν αλλο, εκτος απο μερικα που ηταν καλα στυλο απο μονα τους. (τα bicοειδη ας πουμε οτι ηταν τα κυκλοφοριας, τα παρκερ τα προυφ και τα "δωρα" στους διευθυντες τα specimen) για καποια απο τα καλα ανταλλαξα αλλα πραγματα ή πληρωσα.

σταματησα να συλλεγω καινουρια γτ συνεβη κατι ασχημο που αυτη η συλλογη μου το θυμιζει αναγκαστικα και γι αυτο δυσκολα την "επισκεπτομαι" πια, αλλα δεν την εχω δωσει ουτε θελω να τη δωσω κιολας.

τελος, τη συμπεριφορα μου δεν την βλεπω ρομαντικη, ισα ισα που νοιωθω μια ενοχη γτ τη βλεπω ως προβληματικη, αλλα ...  (συνεχιστε τα λογια μου οπως θελετε  Σαρκασμός )

ΥΓ: συζητατ(μ)ε για τους συλλεκτες και τους καιροσκοπους, αλλα υπαρχουν και οι επενδυτες
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2020, 11:45:53 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #191 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 12:07:37 μμ »

πήρα τηλέφωνο στην ΤτΕ.
Μου είπαν ότι μέχρι στιγμής δεν έχει βγει ανακοίνωση για αύριο και ότι ισχύει κανονικά η διάθεση του νομίσματος.
Τώρα αν αλλάξει μέσα στη μέρα, δεν ξέρω...
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 01:11:36 μμ »

Γιατί να αλλάξει κάτι η ΤτΕ; Λόγω των απεργιών στα μέσα μεταφοράς; Δεν νομίζω πως της.. καίγεται καρφί για τα προβλήματα μετακίνησης των -ούτως ή άλλως- πολύπαθων πελατών της.

Το πρόγραμμα θα ακολουθηθεί ως έχει κι όποιος μπορέσει. Άλλωστε υπάρχει και η Τετάρτη..
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #193 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 01:29:16 μμ »

η απεργία είναι ψιλο-γενική. απεργούν πολλοί κλάδοι και η τύπισσα στο τηλέφωνο μου είπε ότι και κάποιοι από αυτους θα απεργήσουν, απλά επίσημα σαν σωματείο δεν έχουν ανακοινώσει κάτι.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Φεβρουάριος 17, 2020, 01:43:31 μμ »

Αύριο έχει απεργία η ΑΔΕΔΥ 24ωρη οπότε αύριο δεν δουλεύει και η ΤτΕ σήμερα μου το επιβεβαίωσε και υπάλληλος του ΕΦΚΑ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 87
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences