Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:29:59 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 87
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2020 ΤτΕ  (Αναγνώστηκε 289056 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 12:49:17 πμ »

Αυτοί δεν είναι συλλέκτες...η' τουλάχιστον για να ακριβολογω δεν είναι συλλέκτες στο συγκεκριμένο αντικείμενο η' κατηγορία αντικειμένου που εκποιούν....εγώ προσωπικά δεν βλέπω κάτι μεμπτό σε όλο αυτό...
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 12:55:00 πμ »

Καλό βράδυ από εμένα!!

...
Καληνύχτα!!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 01:09:24 πμ »

Σαφώς και τάσσομαι υπέρ των χαμηλών τιράζ. Ουδέν συλλεκτικό ενδιαφέρον προάγεται με κοπές αδιάθετων αντιτύπων.

Μεγάλο χρυσό στα 600 max, mini gold και gold plus στα 1000 και ασημένια δεκάευρα στα 1000 επίσης.
Και όποιος πρόλαβε να τα πάρει, πρόλαβε.. άλλωστε συλλεκτικά αντικείμενα παράγει και διαθέτει το Ίδρυμα και όχι συσσίτιο για όλους.

Καταγράφηκε
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 01:29:13 πμ »

Σαφώς και τάσσομαι υπέρ των χαμηλών τιράζ. Ουδέν συλλεκτικό ενδιαφέρον προάγεται με κοπές αδιάθετων αντιτύπων.

Μεγάλο χρυσό στα 600 max, mini gold και gold plus στα 1000 και ασημένια δεκάευρα στα 1000 επίσης.
Και όποιος πρόλαβε να τα πάρει, πρόλαβε.. άλλωστε συλλεκτικά αντικείμενα παράγει και διαθέτει το Ίδρυμα και όχι συσσίτιο για όλους.
Ακριβώς έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2020, 01:33:02 πμ από Bonobo » Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 09:33:05 πμ »

Σαφώς και τάσσομαι υπέρ των χαμηλών τιράζ. Ουδέν συλλεκτικό ενδιαφέρον προάγεται με κοπές αδιάθετων αντιτύπων.

Μεγάλο χρυσό στα 600 max, mini gold και gold plus στα 1000 και ασημένια δεκάευρα στα 1000 επίσης.
Και όποιος πρόλαβε να τα πάρει, πρόλαβε.. άλλωστε συλλεκτικά αντικείμενα παράγει και διαθέτει το Ίδρυμα και όχι συσσίτιο για όλους.




+1000
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 01:18:18 μμ »

Τα αναμνηστικά
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 01:21:18 μμ »

Σαφώς και τάσσομαι υπέρ των χαμηλών τιράζ. Ουδέν συλλεκτικό ενδιαφέρον προάγεται με κοπές αδιάθετων αντιτύπων.

Μεγάλο χρυσό στα 600 max, mini gold και gold plus στα 1000 και ασημένια δεκάευρα στα 1000 επίσης.
Και όποιος πρόλαβε να τα πάρει, πρόλαβε.. άλλωστε συλλεκτικά αντικείμενα παράγει και διαθέτει το Ίδρυμα και όχι συσσίτιο για όλους.
Ακριβώς έτσι.
Και πολλά είναι να τσεπώνουν οι άνεργοι αλεξιπτωτιστες κάνα μεροκάματο!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 01:29:40 μμ »

Σαφώς και τάσσομαι υπέρ των χαμηλών τιράζ. Ουδέν συλλεκτικό ενδιαφέρον προάγεται με κοπές αδιάθετων αντιτύπων.

Μεγάλο χρυσό στα 600 max, mini gold και gold plus στα 1000 και ασημένια δεκάευρα στα 1000 επίσης.
Και όποιος πρόλαβε να τα πάρει, πρόλαβε.. άλλωστε συλλεκτικά αντικείμενα παράγει και διαθέτει το Ίδρυμα και όχι συσσίτιο για όλους.



Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου. Όλοι κοιτάμε το τιράζ. Και Ας μην κρυβόμαστε πίσω απ'το δάκτυλό μας!
Εντάξει, δεν είναι ο κανόνας. Αλλά πως θα το κάνουμε, 2500 τμχ και 3000 τμχ είναι πάρα πολλά
για τα ελληνικά δεδομένα.
Διότι μιλάμε για καθαρά αναμνηστικά και όχι κυκλοφορίας.  
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 02:06:01 μμ »

Η ΤτΕ ανέβασε στην ιστοσελίδα της το Νομισματικό Πρόγραμμα του 2020.
https://www.bankofgreece.gr/RelatedDocuments/2020_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7_A4_FINAL.PDF
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 02:56:40 μμ »

Σαφώς και τάσσομαι υπέρ των χαμηλών τιράζ. Ουδέν συλλεκτικό ενδιαφέρον προάγεται με κοπές αδιάθετων αντιτύπων.

Μεγάλο χρυσό στα 600 max, mini gold και gold plus στα 1000 και ασημένια δεκάευρα στα 1000 επίσης.
Και όποιος πρόλαβε να τα πάρει, πρόλαβε.. άλλωστε συλλεκτικά αντικείμενα παράγει και διαθέτει το Ίδρυμα και όχι συσσίτιο για όλους.





Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου. Όλοι κοιτάμε το τιράζ. Και Ας μην κρυβόμαστε πίσω απ'το δάκτυλό μας!
Εντάξει, δεν είναι ο κανόνας. Αλλά πως θα το κάνουμε, 2500 τμχ και 3000 τμχ είναι πάρα πολλά
για τα ελληνικά δεδομένα.
Διότι μιλάμε για καθαρά αναμνηστικά και όχι κυκλοφορίας.  

Τα 2.500 τεμάχια πολλά αλλά και τα 1.000 πολύ λίγα ειδικά για τα ασημένια.
Μια μέση λύση είναι από 1.200 ως 1.500.
Τα νούμερα αυτά δείχνουν μια ομαλή απορρόφηση της προσφοράς μετά από 2-15 ημέρες.
Το συλλεκτικό προϊόν εξαντλείται στην πηγή έκδοσης και σταδιακά μια ήρεμη άνοδος της τιμής του αρχίζει.
Δεν βγαίνουν τα μεροκάματα (ο νοών νοείτω) αλλά ο συλλέκτης μένει ικανοποιημένος ότι τουλάχιστον δεν πέταξε τα χρήματά του.

Φυσικά αν κάτι μου αρέσει και σε 10.000 τεμάχια να βγει θα το αγοράσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2020, 03:00:18 μμ από teutates » Καταγράφηκε

NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 03:32:33 μμ »

παιδια.. οκ... χαμηλο τιραζ αλλα ικανο ωστε να παρουμε ολοι! αλλιως τι να το κανω να βγει κατι σε πολυ χαμηλο τιραζ και να μην μπορεσω να το παρω; ειτε θα χαλασει η συλλογη μου ειτε θα χρυσωσω καποιον αλλο δηλαδη;

ναι κοιταμε το τιραζ... αλλα ενας συλλεκτης δεν παει για το νομισμα πρωτα; γιατι του αρεσει, γιατι αντιπροσωπευει κατι που τον ενδιαφερει κτλ; οταν παρει ενας συλλεκτης ενα κερμα... το κανει για την συλλογη του κι οχι για μετεπειτα αξια που θα παρει λογο σπανιοτητας...ή κανω λαθος;

ενα κερμα με χαμηλο τιραζ μπορει να σας φαινεται ελκυστικο αλλα απο την αλλη... ετσι μειωνεται και ο αριθμος που θα δωθουν σε περιοχες εκτος Αθηνας!  πχ... το 5ευρω του ταμειου παρακαταθηκων, ενω ειχε να παρουμε μεχρι 3 αν θυμαμαι καλα... και καποιοι πηραν ετσι... στην Ροδο δωθηκε μονο απο 1 !!! τα χαμηλου τιραζ κερματα... αντε μεχρι 5 να ερθουν για τα Δωδεκανησα, ενω το νομισμα με την σεληνη... δωθηκε μονο σε 2 τυχερους εδω!!! καποιοι εφυγαν με το κεφαλι κατω εστω κι αν ηταν απο νωρις εξω απο την τραπεζα! γιατι;

αυτο γινεται σε ολη την επαρχια! και εχει συλλεκτες στην επαρχια! μην βλεπετε αν δεν μπαινουν εδω.. ή δεν μιλουν... ή οτιδηποτε αλλο! εχει συλλεκτες! αν δηλαδη αρχισουν και βγαζουν νομισματα με πολυ χαμηλο τιραζ... και δινουν σε περιοχες με 20-30 συλλεκτες μονο απο 1 ή 2... θα αρχιζουμε να παιζουμε ξυλο αναμεταξυ μας;; αν γινεται κατι τετοιο... ποσα απογοητευμενα παιδια... νεοι συλλεκτες θα χαθουν; τι να το κανω αν δεν μπορω να παρω τα νομισματα που θελω και μετα τα βλεπω σε απαγορευτικες τιμες; κι εγω για ενα διαστημα ειχα σταματησει την συλλογη νομισματων γιατι δνε καταφερα να παρω καποια... παλιοτερα!

ειλικρινα τι θα εκαναν οι συλλεκτες της αθηνας αν τους ελεγαν ξαφνικα οτι θα δωθουν στην αθηνα μονο 50 -100 κομματια μαξιμουμ... οταν ειστε τοσοι εκει;;

πιστευω οτι καλυτερα ειναι να υπαρχει ενα τιραζ ουτε μεγαλο ουτε μικρο... να ειναι ικανο να παρουν ολοι οι συλλεκτες!

μην ξεχνατε.. εχει αρχισει νεα "μοδα" τωρα... και σε καποια κερματα δεσμευονται αρκετα τεμαχια για καποιον οργανισμο, ή καποιον ιδιωτη! ετσι τα κομματια που θα δωθουν στους συλλεκτες ασχετα με το ποσα κομματια γραφει το πιστοποιητικο ειναι σαφως μικροτερο!! οκ... αρχισαμε με τα 5ευρα.... κι αν αυτο παει και στα 10ευρα;  αν πχ για τις θερμοπυλες εχουν δεσμευτει αρκετα απο δημους εκει... ή απο καποιο οργανισμο και τα 3000 τεμαχια γινουν για εμας πχ μολις 500 ή 1000; φανταζεστε τι θα γινει; ακομα δεν ξερουμε τι παιζει κι εχουμε διαφορετικα τιραζ σε παραπλησια κερματα..... θα δειξει...

επισης..τα δραχμικα συλλεκτικα ειχαν μεγαλα τιραζ... δεν εχουν συλλεκτικη αξια; δεν τα ζητουν ακομα;

ας χαρουμε τις συλλογες μας και να εχουμε την δυνατοτητα να αγοραζουμε απο την τραπεζα οτι μας αρεσει! ας αφησουμε το ποσα βγηκαν και ποσο θα πιασουν τωρα ή μετα!

οταν εχω ενα κερμα που θελω.. με κανει χαρουμενο...δεν με ενδιαφερει αν το ιδιο κερμα εχουν αλλοι 500 μονο ή το εχουν 5000 ατομα! με ενδιαφερει οτι το εχω εγω, να το βλεπω να το χαιρομαι να το καμαρωνω!

μιλαω παντα φιλικα ετσι; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 03:36:44 μμ »

να σας πω δωσω μια ωραια λυση ? γτ εχει τα δικια του ο NMSκαι συμφωνω αλλα δεν ειχα προλαβει να γραψω οτι το συλλεκτικο δεν χρειαζεται να σημαινει και ακριβο

να βγαινουν πολλα κομματια, να πουλιουνται μονο απο την τραπεζα της ελλαδος, μετα απο 2 ή 3 χρονια οσα εχουν ξεμεινει να καταστρεφονται και να βγαινει αναλυτικη λιστα με το ποσα κομματια κοπηκαν/καταστραφηκαν για να ξερουν ολοι τι εχει μεινει

αν γινει κατι σπανιο με αυτον τον τροπο, καλως, αλλα ολοι προλαβαν να παρουν οταν βγηκε.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 03:56:18 μμ »

παιδια.. οκ... χαμηλο τιραζ αλλα ικανο ωστε να παρουμε ολοι! αλλιως τι να το κανω να βγει κατι σε πολυ χαμηλο τιραζ και να μην μπορεσω να το παρω; ειτε θα χαλασει η συλλογη μου ειτε θα χρυσωσω καποιον αλλο δηλαδη;

ναι κοιταμε το τιραζ... αλλα ενας συλλεκτης δεν παει για το νομισμα πρωτα; γιατι του αρεσει, γιατι αντιπροσωπευει κατι που τον ενδιαφερει κτλ; οταν παρει ενας συλλεκτης ενα κερμα... το κανει για την συλλογη του κι οχι για μετεπειτα αξια που θα παρει λογο σπανιοτητας...ή κανω λαθος;

ενα κερμα με χαμηλο τιραζ μπορει να σας φαινεται ελκυστικο αλλα απο την αλλη... ετσι μειωνεται και ο αριθμος που θα δωθουν σε περιοχες εκτος Αθηνας!  πχ... το 5ευρω του ταμειου παρακαταθηκων, ενω ειχε να παρουμε μεχρι 3 αν θυμαμαι καλα... και καποιοι πηραν ετσι... στην Ροδο δωθηκε μονο απο 1 !!! τα χαμηλου τιραζ κερματα... αντε μεχρι 5 να ερθουν για τα Δωδεκανησα, ενω το νομισμα με την σεληνη... δωθηκε μονο σε 2 τυχερους εδω!!! καποιοι εφυγαν με το κεφαλι κατω εστω κι αν ηταν απο νωρις εξω απο την τραπεζα! γιατι;

αυτο γινεται σε ολη την επαρχια! και εχει συλλεκτες στην επαρχια! μην βλεπετε αν δεν μπαινουν εδω.. ή δεν μιλουν... ή οτιδηποτε αλλο! εχει συλλεκτες! αν δηλαδη αρχισουν και βγαζουν νομισματα με πολυ χαμηλο τιραζ... και δινουν σε περιοχες με 20-30 συλλεκτες μονο απο 1 ή 2... θα αρχιζουμε να παιζουμε ξυλο αναμεταξυ μας;; αν γινεται κατι τετοιο... ποσα απογοητευμενα παιδια... νεοι συλλεκτες θα χαθουν; τι να το κανω αν δεν μπορω να παρω τα νομισματα που θελω και μετα τα βλεπω σε απαγορευτικες τιμες; κι εγω για ενα διαστημα ειχα σταματησει την συλλογη νομισματων γιατι δνε καταφερα να παρω καποια... παλιοτερα!

ειλικρινα τι θα εκαναν οι συλλεκτες της αθηνας αν τους ελεγαν ξαφνικα οτι θα δωθουν στην αθηνα μονο 50 -100 κομματια μαξιμουμ... οταν ειστε τοσοι εκει;;

πιστευω οτι καλυτερα ειναι να υπαρχει ενα τιραζ ουτε μεγαλο ουτε μικρο... να ειναι ικανο να παρουν ολοι οι συλλεκτες!

μην ξεχνατε.. εχει αρχισει νεα "μοδα" τωρα... και σε καποια κερματα δεσμευονται αρκετα τεμαχια για καποιον οργανισμο, ή καποιον ιδιωτη! ετσι τα κομματια που θα δωθουν στους συλλεκτες ασχετα με το ποσα κομματια γραφει το πιστοποιητικο ειναι σαφως μικροτερο!! οκ... αρχισαμε με τα 5ευρα.... κι αν αυτο παει και στα 10ευρα;  αν πχ για τις θερμοπυλες εχουν δεσμευτει αρκετα απο δημους εκει... ή απο καποιο οργανισμο και τα 3000 τεμαχια γινουν για εμας πχ μολις 500 ή 1000; φανταζεστε τι θα γινει; ακομα δεν ξερουμε τι παιζει κι εχουμε διαφορετικα τιραζ σε παραπλησια κερματα..... θα δειξει...

επισης..τα δραχμικα συλλεκτικα ειχαν μεγαλα τιραζ... δεν εχουν συλλεκτικη αξια; δεν τα ζητουν ακομα;

ας χαρουμε τις συλλογες μας και να εχουμε την δυνατοτητα να αγοραζουμε απο την τραπεζα οτι μας αρεσει! ας αφησουμε το ποσα βγηκαν και ποσο θα πιασουν τωρα ή μετα!

οταν εχω ενα κερμα που θελω.. με κανει χαρουμενο...δεν με ενδιαφερει αν το ιδιο κερμα εχουν αλλοι 500 μονο ή το εχουν 5000 ατομα! με ενδιαφερει οτι το εχω εγω, να το βλεπω να το χαιρομαι να το καμαρωνω!

μιλαω παντα φιλικα ετσι; Χαμόγελο
1000000++++ πεστα Χρυσόστομε!!!!
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 06:14:45 μμ »

Διατυπώσεις περί άδολου-αγνού συλλεκτισμού, όπου οτιδήποτε το μαζεύω και αδιαφορώ πλήρως για την οικονομική απόδοση της συλλογής μου, φαντάζουν από αφελείς και γραφικές, για να μην τις χαρακτηρίσω υποκριτικές και ψευδείς.

Διότι κανένας συνετός συλλέκτης, δεν σκορπάει τα ωραία του λεφτά για να συλλέξει αντικείμενα άνευ αξίας μεταπώλησης, χωρίς κανένα αναμενόμενο κέρδος. Και όσο δύσκολα κι αν αυτό το γεγονός ομολογείται, η υψηλή οικονομική αποτίμηση της συλλογής, αποτελεί κοινό τόπο -αν όχι διακαή πόθο- για κάθε συνειδητοποιημένο συλλέκτη, ανεξαιρέτως.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουάριος 12, 2020, 06:30:17 μμ »

Από αυτό που αναφέρεις παραπάνω μέχρι το:
"Ξεκινάω αχάραγα να αγοράσω ένα στρογγυλό μεταλλικό πραγματάκι που δεν γνωρίζω καν τι απεικονίζει πάνω του για να το πουλήσω το επόμενο δευτερόλεπτο με όφελος (αισχροκέρδεια) 200 - 500% υπάρχει μεγάλη απόσταση".

Προτιμώ το συλλεκτικό μου αντικείμενο να πάρει αξία με τον χρόνο όταν θα έχω ξεχάσει ότι το έχω και αν κάποια στιγμή το "ξεθάψω" για να το δείξω σε μερικούς φίλους και αναρωτηθούμε όλοι μαζί πόσο αξίζει σήμερα να ανακαλύψω με χαρά ότι έχει έστω και μερικά λεπτά του ευρώ παραπάνω.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 87
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences