Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:11:58 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: μια δημοσκοπηση για μας.... τι θα ψηφισετε στο δημοψηφισμα  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 05, 2015, 08:58:28 πμ)
ναι (στα μετρα ) - 34 (24.6%)
οχι (στα μετρα ) - 91 (65.9%)
αποχή - 13 (9.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 137

Σελίδες: 1 ... 84 85 [86]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ναι η οχι ?  (Αναγνώστηκε 303647 φορές)
0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #1275 στις: Αύγουστος 17, 2015, 12:04:28 μμ »

"Ξανάedit: Μήπως πρέπει να απαιτήσουμε από τη Μέρκελ (και τον Γιούνκερ) να βρουν λύσεις και για το πολιτικό μέλλον του Τσίπρα και του ΣΥΡΙΖΑ; Μήπως πρέπει να το αναγάγουμε από μείζον ζήτημα της Ελλάδας σε μείζον ζήτημα της ΕΕ;;; Μήπως να το φέρουμε και στον ΟΗΕ, να το "διεθνοποιήσουμε"... τελείως;"
 Μεγάλο χαμόγελο Κλάμα Μεγάλο χαμόγελο Κλάμα
 Κλαυσίγελος είναι η κατάσταση δυστυχώς...πια δεν θα μου φαινόταν περίεργο αυτό που λες για πλάκα...
Ήδη αυτό καταφεραμε σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ωστε πλέον να μας θεωρούν πολιτικούς ανεύθυνους ή παράφρονες επιπέδου λατιν.αμερικής ή αφρικής...

Και ακόμη δεν έχουμε δει τίποτε, με τις παλινωδίες των εσωτερικών προβλημάτων του ΣΥΡΙΖΑ (που δυστυχώς επειδή είναι κυβέρνηση έχουν άμεσο αντίκτυπο σε όλα, γιαυτό δυστυχώς καταντήσαμε να ασχολούμαστε με τα του ΣΥΡΙΖΑ) δεν ξέρουμε ΠΟΥ θα κάτσει η μπιλια τελικά με το μνημόνιο, και πόσα μινι μνημόνια θα έρθουν ακόμη με αναδιαρθρωση ή χωρίς και με τι νεα μέτρα ακόμη (διότι αυτό ΔΕΝ βγαίνει, τα νουμεράκια είναι ...γεια σας), και τι θα γίνει με το μεταναστευτικό που (θα έπρεπε να) είναι Ευρωπαϊκό πρόβλημα, και...και...και...

Χωρίς να θεωρώ οτι ο Σαμαράς ήταν καλύτερος, με την φορομπηχτική πολιτική και τις (ταυτόχρονα με τα αλλεπάλληλα μέτρα-κατραπακιές) αλλεπάλληλες εξαγγελείες-παπάντζες περί...αναπτυξης, έσκασε ο κόσμος, τονε μούντζωσε  και ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ, πιά όμως δεν βλέπω καλό μέλλον με κανένα κομμα πλέον, χωρίς να μαι μαντης ούτε προφήτης...

Αλλα σε άλλες χώρες αυτά δεν γίνονται...ό,τι προβλήματα και να έχει ένα κυβερνών κόμμα ή συνασπισμός κυβερνώντων κομμάτων, δεν τα μετατρέπουν σε εθνικά προβλήματα...το Βελγιο είχε ακυβερνησία ούτε και γώ δεν ξέρω πόσ χρόνια, αλλά λειτουργούσε μια χαρα το κράτος, με υπηρεσιακούς υπουργους, θεσμός που πολλοί έχουν εκφράσει την ανάγκη δημιουργίας και δώ, ειδικά επειδή αγόμαστε και φερόμαστε κάθε τρεις και λίγο σε κάλπες ("κάλτσες" που χε πει και ο Γιωργάκης που μας έμπασε τυπικώς σε όλη αυτήν την κατάρα in the first place...γιατι ουσιαστικώς μας έμπασε ο πατέρας του που δανειζόταν δίχως αυριο από την δεκαετία των ογδόντα'ζ...)!

Θα μου πείς εδώ είμαστε αποικία, δεν είμαστε κυρίαρχο κράτος ούτε σοβαρό κράτος σαν το Βέλγιο...κυρίαρχο κράτος είναι η Ελλάδα μόνον οταν έρχεται το ραβασακι της εφορίας...απέναντι στον μικρό μεσο πολίτη, εκει ναι, εχουμε κράτος που λειτουργεί...

Και τωρα ξαναματαπάμε παααααλι σε εκλογέςςς
Κλαυσίγελος και πάλι...   Μεγάλο χαμόγελο Κλάμα Μεγάλο χαμόγελο Κλάμα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2015, 12:23:19 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1276 στις: Αύγουστος 17, 2015, 01:48:09 μμ »

Χωρίς να θεωρώ οτι ο Σαμαράς ήταν καλύτερος, με την φορομπηχτική πολιτική και τις (ταυτόχρονα με τα αλλεπάλληλα μέτρα-κατραπακιές) αλλεπάλληλες εξαγγελείες-παπάντζες περί...αναπτυξης, έσκασε ο κόσμος, τονε μούντζωσε  και ψήφισε ΣΥΡΙΖΑ, πιά όμως δεν βλέπω καλό μέλλον με κανένα κομμα πλέον, χωρίς να μαι μαντης ούτε προφήτης...

Έχουν καταφέρει (κάποιοι, δηλαδή ΣΥΡΙΖΑίοι) να λέμε (όλοι μας) τα πράγματα όπως τους συμφέρει. Ούτε ο Σαμαράς ήταν καλύτερος, ούτε ο Βενιζέλος ήταν καλύτερος, ούτε ο Ανδρέας ήταν καλύτερος. Απλώς ο Τσίπρας είναι χειροτερος.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1277 στις: Αύγουστος 17, 2015, 01:59:46 μμ »

Έχουν καταφέρει (κάποιοι, δηλαδή ΣΥΡΙΖΑίοι) να λέμε (όλοι μας) τα πράγματα όπως τους συμφέρει. Ούτε ο Σαμαράς ήταν καλύτερος, ούτε ο Βενιζέλος ήταν καλύτερος, ούτε ο Ανδρέας ήταν καλύτερος. Απλώς ο Τσίπρας είναι χειροτερος.
Μάλλον παρασύρθηκε από τους λάτρεις της...Κρούπςκαγια!  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1278 στις: Αύγουστος 17, 2015, 02:15:28 μμ »

Ακριβώς αυτό. Έχουμε φτάσει να ντρεπόμαστε (ή να θεωρούμε "άτοπο") να πούμε ότι ο Σαμαράς (και ο κάθε Σαμαράς) είναι καλύτερος από τον Τσίπρα. Έτσι όπως πάμε, σε λίγο θα αναγκαστούμε να συγκρίνουμε τον Τσίπρα με τον Παπάγο και με τον Τσολάκογλου...

Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1279 στις: Αύγουστος 17, 2015, 02:41:33 μμ »

... Έτσι όπως πάμε, σε λίγο θα αναγκαστούμε να συγκρίνουμε τον Τσίπρα με τον Παπάγο και με τον Τσολάκογλου...
Δε συμφωνώ μαζί σου. Ο πρώτος ήταν στρατάρχης με τα ... τούτα του και ο δεύτερος δωσίλογος. Καμία σύγκριση!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1280 στις: Αύγουστος 17, 2015, 03:15:36 μμ »

Για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους: Όταν ο Α συγκρίνει εμένα με τον Τσολάκογλου (αποκαλώντας με προδότη), γιατί να μην συγκρίνω εγώ τον Τσίπρα με τον Τσολάκογλου; Ανάμεσα στον Τσίπρα, τον Τσολάκογλου και σε μένα, ο λιγότερο προδότης είμαι εγώ.

(Τον Παπάγο το εννοούσα ως πρωθυπουργό. Τέσπα, δεν θα εξαντλήσουμε όλη την ελληνική ιστορία τώρα...) :-)



Ακόμα κι αν συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν "νοείται" σύγκριση του Τσίπρα με τον Τσολάκογλου, θα σε αντερωτήσω από πού κι ως πού "νοείται" σύγκριση του Σαμαρά, τος Βενιζέλου, του Γιωργάκη, του Σημίτη και της Φώφης με τον Τσολάκογλου. (Να μην προσθέσω και τον Μητσοτάκη και... ξυπνήσει ο Κουτσόγιωργας!) Βλέπεις ότι οι ΣΥΡΙΖοφρουροί μας συνηθίζουν να "βλέπουμε" τα πράγματα όπως τους συμφέρει;

edit: Στον παραλογισμό της προπαγάνδας μπορείς να απαντήσεις με αναλογία και "απαγωγή σε άτοπο". Πολύ συχνά αρκεί να αλλάξεις τα ονόματα ή τους τόπους, για να φανεί πόσο μπαρούφα είναι η προπαγάνδα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2015, 03:27:52 μμ από sac » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1281 στις: Αύγουστος 17, 2015, 03:34:03 μμ »

... Βλέπεις ότι οι ΣΥΡΙΖοφρουροί μας συνηθίζουν να "βλέπουμε" τα πράγματα όπως τους συμφέρει;
Εδώ συμφωνώ συμπληρώνοντας μετά τη λέξη ΣΥΡΙΖοφρουροί τη φράση προσπαθούν να.
Αλλά δυστυχώς, γι αυτούς, δε μασάει η κατσίκα ταραμά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1282 στις: Αύγουστος 17, 2015, 04:00:25 μμ »

Έχεις δίκιο ότι "παραφέρθηκα" (σε εισαγωγικά), αλλά καλό είναι που γράφτηκαν και όλο και κάποιος θα τα διαβάσει. :-)
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #1283 στις: Αύγουστος 17, 2015, 07:22:32 μμ »

Μας κυβερνάει το Γερμανικό κράτος, σαν την αρχαία Ρώμη με τις επαρχίες της ενα πράμα, και μείς τσακωνόμαστε για το ποιός Επαρχος είναι χειρότερος...οχι οτι δεν υπάρχει διάκριση σε σκατά και σε απόσκατα, ναι υπάρχει...
Αλλά πολύ φοβάμαι οτι ο Σαμαράς απλώς την έκανε "λαμόγια" νωρίς, αφήνοντας την ατομική βόμβα στον Υπέρτατο Ηγετη Τσίπρα, διότι ήξερε η τουλάχιστον είδε στο τέλος που πήγαινε το πράμα με τους Γερμαναράδες και την κατάντια της οικονομιας...ήτοι, και με Σαμαρά μάλλον τα ιδια θα τρώγαμε στην μαπα...απλώς επειδή ο Σαμαράς είναι "κακή και επάρατη δεξιά" εάν έκανε αυτά που έκανε ο Τσίπρας (εκατό δις μνημόνιο, κλειστές τράπεζες, κάπιταλ κοντρόλ) εκατομύρια κόσμου θα χαμε κατέβει ΟΛΟΙ στους δρόμους και θα τον είχαμε κάνει ομαδόν μπαρμπεκιου μαζί με όλους μεσα στην Βουλή...τωρα που τα κανε ο Σωτήρ Τσίπρας δεν κουνιέται φύλλο...τι περίεργα πράματα ρε παιδί μου...Ακόμη και αυτό το ΠΑΜΕ έχει λουφάξει...

Και για να μην με πειτε αριστερό ή δεξιό, γραμμένους  τους έχω ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως (ναι, γενικέυω, διότι ΚΑΝΕΝΑΣ πολιτικός δεν είναι όχι καλός, αλλά ούτε κάν τηρεί τα προσχήματα) τους  πολιτικάντηδες όλων των παρατάξεων που με τις παπάντζες τους τριάντα χρόνια καταγ@μ#σαν την οικονομια της χώρας...και υποθήκευσαν την ζωή των περισσοτέρων μας ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...το μόνο που κοιτάνε μόλις εκλεγούν είναι το...πως θα ξαναματαεκλεγούν...
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1284 στις: Αύγουστος 17, 2015, 07:46:03 μμ »

Μας κυβερνάει το Γερμανικό κράτος, σαν την αρχαία Ρώμη με τις επαρχίες της ενα πράμα, και μείς τσακωνόμαστε για το ποιός Επαρχος είναι χειρότερος...οχι οτι δεν υπάρχει διάκριση σε σκατά και σε απόσκατα, ναι υπάρχει...

Είσαι off side. Ξεκινάς από λάθος δεδομένα και καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα.

Ξεκίνα με το αξίωμα ότι δεν υπάρχουν καλοί και κακοί στην πολιτική.


Βασικά, το συχάθηκα να αναμασάμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια. Πιο μονότονο και πιο βαρετό κι από τη γκρίνια της γυναίκας μου έχει γίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2015, 08:18:11 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1285 στις: Αύγουστος 21, 2015, 09:10:07 μμ »

Αυτό που θα πρέπει να περιοριστεί, με ευθύνη των υπευθύνων, είναι τα "μπινελίκια". Για κάποιους τα φόρα γίνονται χώροι ψυχοθεραπείας. Επειδή ζορίζονται από τις συνθήκες (όπως όλοι μας) και δεν μπορούν να ρίξουν τις "χριστοπαναγίες" τους στα σπίτια τους, γιατι έχουν μικρά παιδιά κλπ, βρίσκουν λύση τα φόρα.

Αν μου επιτρέπει ο Χρήστος, που ξεκίνησε το θέμα, άλλο πράγμα είναι να γίνεται το στέκι βαρετό και άλλο πράγμα να γίνεται οχετός.

Επίσης, μαζί με τον Πάγκαλο, δεν θα έπρεπε να είναι στη μπουζού και όσοι τα φάγανε μαζί του; Ο orop, ο coll και κάποιοι ακόμα από εδώ μέσα που θα τους αναφέρω αν προκληθώ.


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Προσπαθώ λοιπόν με αυτή τη μικρή παρέμβαση σε αυτό το θέμα να είμαι πολύ χαλαρός στις αντιδράσεις μου για αυτόν τον οχετό που δέχθηκα από κάποιον που δεν με ξέρει ούτε κατ'ελάχιστο και να χρειαστεί να δώσω εξηγήσεις στα παιδιά μου που διαβάζουν αυτό το φόρουμ, είναι μικρές συλλέκτριες, το διαβάζουν με σκοπό να διευρύνουν τις γνώσεις τους στον συλλεκτισμό.

Συγγνώμη, αλλά τώρα το είδα. Εσύ είσαι από τους "προεξάρχοντες" που το έκαναν οχετό και τώρα ζητάς και τα ρέστα; Εκτός ότι μας έπηξες στην προπαγάνδα, προδότη με ανέβαζες, προδότη με κατέβαζες και τώρα που αποφάσισα να σου μιλήσω στη γλώσσα σου διαμαρτύρεσαι κι από πάνω;

Έλεος!
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1286 στις: Αύγουστος 22, 2015, 10:21:23 πμ »

Αυτό που θα πρέπει να περιοριστεί, με ευθύνη των υπευθύνων, είναι τα "μπινελίκια". Για κάποιους τα φόρα γίνονται χώροι ψυχοθεραπείας. Επειδή ζορίζονται από τις συνθήκες (όπως όλοι μας) και δεν μπορούν να ρίξουν τις "χριστοπαναγίες" τους στα σπίτια τους, γιατι έχουν μικρά παιδιά κλπ, βρίσκουν λύση τα φόρα.

Αν μου επιτρέπει ο Χρήστος, που ξεκίνησε το θέμα, άλλο πράγμα είναι να γίνεται το στέκι βαρετό και άλλο πράγμα να γίνεται οχετός.


Επίσης, μαζί με τον Πάγκαλο, δεν θα έπρεπε να είναι στη μπουζού και όσοι τα φάγανε μαζί του; Ο orop, ο coll και κάποιοι ακόμα από εδώ μέσα που θα τους αναφέρω αν προκληθώ.



 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Προσπαθώ λοιπόν με αυτή τη μικρή παρέμβαση σε αυτό το θέμα να είμαι πολύ χαλαρός στις αντιδράσεις μου για αυτόν τον οχετό που δέχθηκα από κάποιον που δεν με ξέρει ούτε κατ'ελάχιστο και να χρειαστεί να δώσω εξηγήσεις στα παιδιά μου που διαβάζουν αυτό το φόρουμ, είναι μικρές συλλέκτριες, το διαβάζουν με σκοπό να διευρύνουν τις γνώσεις τους στον συλλεκτισμό.


Συγγνώμη, αλλά τώρα το είδα. Εσύ είσαι από τους "προεξάρχοντες" που το έκαναν οχετό και τώρα ζητάς και τα ρέστα; Εκτός ότι μας έπηξες στην προπαγάνδα, προδότη με ανέβαζες, προδότη με κατέβαζες και τώρα που αποφάσισα να σου μιλήσω στη γλώσσα σου διαμαρτύρεσαι κι από πάνω;

Έλεος!


 Είσαι ψεύτης!

Η συμπεριφορά σου είναι χυδαία και προσβλητική, ως εκ τούτου αυτή είναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά που ασχολούμαι μαζί σου!

Η όλη μας "στιχομυθία" στο θέμα, πουθενά δεν υπάρχει ο χαρακτηρισμός "προδότης".





Μπορείς να διαφωνείς με την ευρωπαίκή προοπτική της χώρας, αλλά δεν μπορείς να τρομακρατείς τον κόσμο ότι "θα πεινάσει", "θα σκύψει", "θα παρακαλάει" κλπ...
Τέτοια Ευρώπη (και με συγχωρείς για την έκφραση) να την χέσω!




Δηλαδή, θα πρέπει να πεινάμε και να μην έχουμε φάρμακα όταν αρρωστήσουμε,
Ξέχασες τουν κομήτες, τις ακρίδες, τον σεισμό και τον καταποντισμό, τα κωλόχαρτα... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Ναι να την χέσω πατόκορφα αυτήν την Ευρώπη, δεν μου κάνει! Θέλω την Δημοκρατία και την Αξιοπρέπεια, αυτά αυτή η Ευρώπη μου τα στερεί, δεν ενδιαφέρθηκε σε καμία περίπτωση για την φτωχοποίηση του λαού, για τους εκατομμύρια ανέργους και για τους χιλιάδες νεκρούς   στην χώρα μου! Την χέζω πατόκορφα!


Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τσακωνεστε?Αυτοι που θα ψηφιζουν όχι θα ψηφισουν όχι και οι αλλοι ναι.
Υπάρχουν κάποιοι που θα ψηφίσουν ναι στα νέα μέτρα?  Έκπληξη Έλα Χριστέ και Παναγία!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Ναι, γιατί τα νέα μέτρα είναι καλύτερα (= ελαφρύτερα) από τα νεότερα νέα μέτρα, αυτά που θα ακολουθήσουν δηλαδή. Απλό δεν είναι; :-)))))))))
Απλό είναι! Αυτό λέω! Όποιος θέλει την πρόταση των δανειστών ψηφίζει ναι, αυτός που δεν την θέλει ψηφίζει όχι! Απλούστατο!

Η πρόταση των δανειστών

 Να επιβληθεί 23% ΦΠΑ στην εστίαση

·         Να καταργηθεί η έκπτωση ΦΠΑ στα νησιά

·         Να επιβληθεί προκαταβολή φόρου 100% στις εταιρίες και τους ελεύθερους επαγγελματίες

·         Να καταργηθούν οι εκπτώσεις φόρου για τους αγρότες (πετρέλαιο, φόρος εισοδήματος)

·         Να περικοπούν κατά €900 εκατ. (0,5% του ΑΕΠ) οι δαπάνες για την κοινωνική πρόνοια (επιδόματα κλπ)

·         Να περιοριστούν άμεσα οι πρόωρες συντάξεις

·         Να καταργηθεί σταδιακά το ΕΚΑΣ

·         Να εφαρμοστεί πλήρως ο μνημονιακός νόμος 3863/2010 για το ασφαλιστικό

·         Να εφαρμοστεί η ρήτρα μηδενικού ελλείμματος και η χρηματοδότηση των επικουρικών ταμείων να γίνεται μόνο από ίδιους πόρους

·         Να καταργηθούν όλες οι εισφορές υπέρ τρίτων που χρηματοδοτούν τα ασφαλιστικά ταμεία, που συνεπάγεται μείωση των εσόδων τους κατά πάνω από €700 εκατ.

·         Να αυξηθούν οι κρατήσεις για υγειονομική περίθαλψη στις συντάξεις από το 4% στο 6%

·         Να παγώσουν οι συντάξεις ως το 2021

·         Να νομοθετηθούν οι ομαδικές απολύσεις και να μην υπάρξει η επαναθέσπιση των συλλογικών διαπραγματεύσεων, αν δεν το επιτρέψουν οι θεσμοί

·         Να μειωθεί το ακατάσχετο των €1500 στις καταθέσεις

·         Να αυξηθεί το επιτόκιο που ισχύει για τη ρύθμιση οφειλών

·         Να μειωθούν οι μισθοί στο δημόσιο

·         Να εφαρμοστούν πλήρως οι εργαλειοθήκες του ΟΟΣΑ (γάλα, ψωμί, αρτοποιεία, Κυριακές κλπ).

·         Να υπάρξουν συντριπτικά πλήγματα στο ελληνικό φάρμακο.

·         Να προχωρήσει η ιδιωτικοποίηση του ΑΔΜΗΕ

·         Να πωληθούν οι μετοχές του ΟΤΕ που κατέχει το Δημόσιο

·         Να μην επιβληθεί η έκτακτη εισφορά 12 % στα κέρδη άνω των 500.000 για τη χρήση του 2014.

·         Να μην επανέρθουν οι εργοδοτικές ασφαλιστικές εισφορές στα επίπεδα του 2014

Απλά!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Καταά τα άλλα, αφού θα ψηφίσει "όχι" ο Τσίπρας, φτάνει για να ψηφίσουν όλοι οι άλλοι "ναι".
:-)))))))))))))))))))))))))
Καταά τα άλλα, αφού θα ψηφίσει "όχι" ο Τσίπρας, που επί 40 χρόνια κατάκλεβε την χώρα και την χρεοκόπησε , φτάνει για να ψηφίσουν όλοι οι άλλοι "ναι".  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Εδώ... έχεις κάποιο δίκιο... Οι άλλοι χρειάστηκαν 40 χρόνια για να χρεοκοπήσουν τη χώρα, ενώ ο Τσίπρας θα μπορούσε να το κανει σε έξι μήνες. Αυτό πρόλαβε και μας το απόδειξε.
Αυτό το είδες εσύ! Εγώ είδα άλλα... και τα χάρηκα! Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά μας  Κλείσιμο ματιού


Επιπλέον, για να έχουμε "ειδοποιό διαφορά" μεταξύ μας, ένας από τους δυο μας είναι "είδος" και ο άλλος "γένος". Μου το εξηγείς και αυτό, αν δεν βαριέσαι; :kisses:
Βαριέμαι πολύ, πολύ όμως... Ότι κατάλαβες, κατάλαβες ή ότι δεν κατάλαβες, δεν κατάλαβες  Χαμόγελο Χαμόγελο



Άσε, θα το εξηγήσω εγώ. :-)

...είναι ότι λέει μπαρούφες.

Απλό δεν είναι; :-))))))))
Απλούστερο, ότι τις μπαρούφες τις λες εσύ, επειδή είτε δεν μπορείς να συνειδητοποιήσεις ,είτε δεν θες να αποδεχθείς ποιά είναι η ειδοποιός μας διαφορά... αει εμ μπόρντ  Φιλί Φιλί


Πες μας, ρε φίλε, ποιος από τους δυο μας είναι το είδος και ποιος είναι το γένος, για να καταλάβω την ειδοποιό διαφορά μας!
Κρίμα και σε είχα ότι μπορεί και να "πιάνεις πουλιά στον αέρα"! Κρίμα γιατί νόμισα, αρχικά, πως η κουβέντα μαζί σου θα είχε, πως να το γράψω, μια κάποια "κρεμ ντε λα κρεμ"... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Άντε γειά, (κρεμ μπρουλέ να φτιάξω αύριο, μην ξεχάσω) Μεγάλο χαμόγελο


Δυστυχώς, είσαι off side, αγαπητέ μου. Ζητάμε πολύ πιο σοβαρά και πολύ πιο δύσκολα πράγματα από τους πρωθυπουργούς μας, δεν ζητάμε ψευτομάγκικα και ντεμέκ "όχι"...
Καταστάλαξε επιτέλους! Γέρνεις σαν βάρκα! Μια έτσι, μια αλλιώς!
Δεν ζαλίζεσαι? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Κάπου έχεις μπερδευτεί... και αρκετά μάλιστα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο




Νομίζεις! ;-)
Ο γραπτός σου λόγος το αποδεικνύει περίτρανα! Οι δοσίλογοι συνεργάτες των γερμανών είχαν δίκιο, είναι η άποψή σου? Έκπληξη Έκπληξη



Μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις τη μεταφορά του προφορικού λόγου σε κείμενο.

Μπορεί... Χαμόγελο Απάντηση δεν έδωσες, όμως  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών


Γράψε την εσύ και κάτι θα κάνω.... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Tamam, canim. :-)

Carsamba Pazar.

Anliyor musun?
Αυτά τα γράφαμε στο νηπιαγωγείο όταν έπεφτε το φατούρο σύννεφο... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Απάντηση πάλι δεν έδωσες sac... Μεγάλο χαμόγελο

Τόσο μπερδεμένος είσαι... Χαμόγελο



Για τους υπόλοιπους: Carsamba Pazar είναι μια έκφραση που την έχω ακούσει από Καβαλιώτη. Είναι πολύ "προχωρημένα" Τούρκικα και... το google δεν πρόκειται να τη μεταφράσει... :-)
Προφανέστατα για να αποφύγεις να απαντήσεις ξεκάθαρα στην ερώτηση, το γύρισες στα "χασαποτούρκικα"... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καλή η προσπάθεια, με έκανες πάλι και γέλασα...

Άντε γεια!  Άνεση



Μα δεν αντιστέκεται κανένας σε Γερμανούς κατακτητές, εσύ νομίζεις ότι αντιστέκεσαι σε Γερμανούς (ή άλλους) κατακτητές. Τσαρσαμπά Παζάρ τα έχεις κάνει...

Εκτός αν εννοείς τον παραδοσιακό κρητικό χαιρετισμό, όπως τον αναφέρει ο Καζατζάκης:
_ Κουτελοβαρίσκω σας!
_ Αντιστέκομαί σας!
Run, Sac, Run!

Είχαν δίκιο οι δοσίλογοι- συνεργάτες των γερμανών για τα όσα έλεγαν,  sac?




Μπορούμε να το θέσουμε και αλλιώς το θέμα: Ο Σάντσο Πάντσα ήταν δοσίλογος;
Να το θέσουμε όπως θες το θέμα, αλλά απάντησε πρώτα στο ερώτημα που σου τέθηκε... Στριφογύρισμα ματιών



Γιατί, Πανελλήνιες δίνουμε;
Έτσι αισθάνεσαι? Έκπληξη Άστο τότε, γύρνα το πάλι στα 'χασαποτούρκικα'... Άνεση




Μαναβορουμάνικα και μπακαλορώσικα επιτρέπονται;


Αν το επιτρέπουν οι θεσμοί!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο




Πες μας, όμως,  και ποιος θα εφαρμόσει τις θεωρίες τους, γιατί εδώ είναι το "μανίκι". :-)
(Το ανέκδοτο με τον Σημίτη, το National Geographic και το Playboy το θυμάστε, φαντάζομαι.)
Τα σαφή, τα μετατρέπεις σε έκθεση ιδεών (δικών σου)... Κάλμα!

(Με τον γρύλο το ξέρεις? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)


Γήπεδο το κάναμε... :-/
ΟΧΙ!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Οι οπαδοί του Ηρακλή, του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ τάσσονται υπέρ του ΟΧΙ !

http://www.frappedoupoli.gr/2015/07/blog-post_30.html


Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία!


Θα σηκωθούν από τους τάφους τους οι άνθρωποι να με πλακώσουνε...
φιξντ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο




Όλους θα μας πλακώσουνε. Kι εμάς που σας αφήνουμε να τους ξεφτιλίζετε.

Πάρε τηλέφωνο στην Κομαντατούρ... Έκπληξη Έκπληξη




Αυτή την κομαντατούρ;

Αυτή +49 (0)180 272 00 00




Αυτή την κομαντατούρ;

Αυτή +49 (0)180 272 00 00


:-)))
Πράγματι, αυτοί θα σε βοηθήσουν με το πρόβλημά σου.
Μπααα, αυτοί γουστάρουν δοσίλογους και οσφυοκάμπτες... Κλείσιμο ματιού


Ομολογώ ότι ο παραλογισμός σου με ξεπερνάει...

Αν μου ζητήσει τον λόγο ο Κάλβος, θα του πω "άντε βγάλε εσύ συμπέρασμα μ' αυτόν..."
Στο είπα και νωρίτερα, είσαι πολύ μπερδεμένος, οπότε "δεν σε παίρνει" να γράφεις εσύ για παραλογισμούς...

Τον Καραϊσκάκη πιάσε τώρα...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Εσύ είσαι ευτυχισμένος στον κόσμο που δημιούργησες. Ο αυτισμός και η παράνοια δεν είναι στην ειδικότητά μου.
Πολύ! Σε ευχαριστώ για ότι υπονοείς, επιβεβαιώνεις ότι ο δρόμος που ακολουθώ είναι ο σωστός... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Καληνύχτα!  Χαμόγελο


Κατά τα άλλα, άραξε στα κυβικά σου. :-)

Πολύ ποιητικός ο τρόπος της γραφής σου...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #1287 στις: Αύγουστος 22, 2015, 10:24:27 πμ »

Το κουράσατε το θέμα.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 ... 84 85 [86]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences