Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:58:51 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: μια δημοσκοπηση για μας.... τι θα ψηφισετε στο δημοψηφισμα  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 05, 2015, 08:58:28 πμ)
ναι (στα μετρα ) - 34 (24.6%)
οχι (στα μετρα ) - 91 (65.9%)
αποχή - 13 (9.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 137

Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 86
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ναι η οχι ?  (Αναγνώστηκε 307138 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #390 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:25:31 μμ »


περα απο τσαμπουκα, ειρωνιες,πατριδοκαπηλια κτλ απο επιχειρηματα τπτ. κανα τσιτατο μονο στα 4 ειστε προδοτες..δε θα πεινασω κτλ..




Τροφή για σκέψη:

Και οι δοσίλογοι - συνεργάτες των Γερμανών στην κατοχή, πατριδοκάπηλους έλεγαν όσους χρησιμοποιούσαν ρήσεις του Κολοκοτρώνη ή του Μακρυγιάννη, διαλαλούσαν παντού ότι η αντίσταση στους γερμανούς κατακτητές θα καταστρέψει την Ελλάδα, χώρια πως θεωρούσαν τον εαυτό τους πατριώτη! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Τρομάρα τους! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο



αφου σου πηρε 3 μερες να μαθεις τι σημαινει πατριδοκαπηλος Αναποφασιστικότητα
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500009749
αυτη περα απο ανθρωπακια πεινασμενα για εξουσια πως λεγονται?
για να μη χασουν τη καρεκλα εκαναν μια χωρα κωλο......αυτοι πως λεγονται?
α ναι ξεχασα πατριωτες.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #391 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:26:21 μμ »

συγνωμη αλλα εγω δεν ψηφιζω τσιπρα η σαμαρα φιλε κολλ
ψηφιζω για το μελλον της Πατριδας
για ελευθερια η θανατο ψηφιζω
ισως σε περιπτωση οχι την δευτερα να μην εχουμε ουτε ιντερνετ στην Ελλαδα αυτο με τις τραπεζες ειναι το 1 τοις εκατο που θα συμβει στο απωτερο μελλον ,δεν κινδυνολογω απλα ξερω τι με περιμενει στο οχι και στο ναι
δυστυχως μας εφεραν στο σημειο που ηθελαν οι πολιτικαντηδες μας
λαος που δεν ξερει το παρελθον και δεν μαθαινει απο αυτο ειναι καταδικασμενος να ζει στο βαθυ σκοταδι αυτο το σκοπο εχουν οι ιστορικες αναφορες,επαναλαμβανω σεβαστη για εμενα και η μια αποψη και η αλλη
προσωπικα μου ελεγε μια φορα ο χαινης προπαππους μου και δεν καταλαβαινα
σκαπετι και γρασο να εχεις παιδι μου,μεγαλωσα και εφαρμοσα το ρητο του,ο νοων νοειτο
καλο μεσημερι ωρα για φαι φασολακια μπαρ#####α απο τον κηπο με λαδι δικο μου με φετα απο τον φιλο μου τον βοσκο και πατατες παλι απο τον κηπο μου και ντοματουλα ολα δικα μου και ενα ποτηρακι κρασακι δικης μου σοδειας Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #392 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:27:51 μμ »


αφου σου πηρε 3 μερες να μαθεις τι σημαινει πατριδοκαπηλος Αναποφασιστικότητα

Η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης!  Στριφογύρισμα ματιών

Και οι δοσίλογοι - συνεργάτες των Γερμανών στην κατοχή, πατριδοκάπηλους έλεγαν όσους χρησιμοποιούσαν ρήσεις του Κολοκοτρώνη ή του Μακρυγιάννη, διαλαλούσαν παντού ότι η αντίσταση στους γερμανούς κατακτητές θα καταστρέψει την Ελλάδα, χώρια πως θεωρούσαν τον εαυτό τους πατριώτη!
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #393 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:30:26 μμ »

εμενα αλλο με απασχολει.....σημερα δεν ενημερωθηκαμε τι εφαγες
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #394 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:31:15 μμ »

Η ευγενεια και η ευπρεπεια μπορει να μην ειναι το δυνατο σημειο των Γερμανων, (ως στερεοτυπο παντα), αλλα εσυ πιστευεις οτι ειναι των νεοελληνων??
Ζεις σε αλλον κοσμο??
Καποιοι "ελληναραδες " (που τωρα βεβαια μετα απο 5 χρονια κρισης εχουν μαζευτει καπως) σε περιπτωση που στην θεση της Γερμανιας ηταν η Ελλαδα και στην θεση της Ελλαδας ηταν π.χ. η Αλβανια, νομιζεις οτι θα ηταν πιο "ευγενικοι"και "ευπρεπεις" με τους Αλβανους εαν η Ελλαδα εστελνε επι πεντε χρονια τα εκατομμυρια της αρκουδας στην Αλβανια ως βοηθεια ( με μηδενικη πιθανοτητα να τα παρει πισω) και οι Αλβανοι κλωτσαγαν για την(σκληρη) λιτοτητα που τους επεβαλλαν οι συμφωνιες??
Η ο οχετος της blid θα ωχριουσε μπροστα σε αυτα που θα εγραφαν οι εδω φυλλαδες και θα κουβεντιαζαν στις παρεες οι φραπεδοτραφεις ??
Αστο τωρα, μην το καψουμε, Ελληνες ειμαστε μεταξυ μας, το τι θα καναμε εμεις στην θεση των Γερμανων το ξερουμε πολυ καλα.
Φιλε μου δηλαδη πιστευεις οτι θα υπαρξει Ελληνας να επιτεθει σε Γερμανο στην ταβερνα επειδη του εφαγε το τελευταιο σουβλακι?Μπορει να ζω σε αλλο κοσμο τι να πω..........και για να τελειωνει το παραμυθακι περι βοηθειας που αναφερεις......καμμια βοηθεια δεν εχει ερθει απο κανεναν........δανεια παιρναμε απο τους τοκους των οποιων ζουν πλουσιοπαροχα ολοι οι υπολοιποι Ευρωπαιοι και ειδικα αυτοι που ηθελαν να μου φανε το σουβλακι...........τωρα τι θα καναμε εμεις σαν Ελληνες για τους Αλβανους δεν ξερω να σου θυμισω ομως οτι ειμαστε απο τις χωρες που υπεγραψαν καποτε για διαγραφη των χρεων της Γερμανιας οταν αυτη ηταν σε αντιστοιχη με την δικη μας θεση.........δεν εχω κανενα λογο αντιπαραθεσης μαζι σου ισα ισα χαιρομαι να διαβαζω την γνωμη σου αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #395 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:32:23 μμ »

εμενα αλλο με απασχολει.....σημερα δεν ενημερωθηκαμε τι εφαγες
Φασολάδα! Μήπως δεν την επιτρέπουν οι θεσμοί? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #396 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:35:21 μμ »

εμενα αλλο με απασχολει.....σημερα δεν ενημερωθηκαμε τι εφαγες
Φασολάδα! Μήπως δεν την επιτρέπουν οι θεσμοί? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Γρηγορη εχω φακες αν θελεις
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #397 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:36:00 μμ »

δε ξερω γκεμπελισκο μου.....εσυ τους παιζει μουσικη.
καλο ψαξιμο τα λεμε σε 3 μερες Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #398 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:38:11 μμ »

η αντίσταση στους γερμανούς κατακτητές θα καταστρέψει την Ελλάδα,

Μα δεν αντιστέκεται κανένας σε Γερμανούς κατακτητές, εσύ νομίζεις ότι αντιστέκεσαι σε Γερμανούς (ή άλλους) κατακτητές. Τσαρσαμπά Παζάρ τα έχεις κάνει...

Εκτός αν εννοείς τον παραδοσιακό κρητικό χαιρετισμό, όπως τον αναφέρει ο Καζατζάκης:
_ Κουτελοβαρίσκω σας!
_ Αντιστέκομαί σας!



Για την ευγένεια των Γερμανών, δεν έχει νόημα να συζητάμε... Τη διακήρυξη Σουμάν-Αντενάουερ θέλει να τη βάλει κανείς στην κουβέντα;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #399 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:40:27 μμ »

συγνωμη αλλα εγω δεν ψηφιζω τσιπρα η σαμαρα φιλε κολλ
ψηφιζω για το μελλον της Πατριδας
για ελευθερια η θανατο ψηφιζω
ισως σε περιπτωση οχι την δευτερα να μην εχουμε ουτε ιντερνετ στην Ελλαδα αυτο με τις τραπεζες ειναι το 1 τοις εκατο που θα συμβει στο απωτερο μελλον ,δεν κινδυνολογω απλα ξερω τι με περιμενει στο οχι και στο ναι
δυστυχως μας εφεραν στο σημειο που ηθελαν οι πολιτικαντηδες μας
λαος που δεν ξερει το παρελθον και δεν μαθαινει απο αυτο ειναι καταδικασμενος να ζει στο βαθυ σκοταδι αυτο το σκοπο εχουν οι ιστορικες αναφορες,επαναλαμβανω σεβαστη για εμενα και η μια αποψη και η αλλη
προσωπικα μου ελεγε μια φορα ο χαινης προπαππους μου και δεν καταλαβαινα
σκαπετι και γρασο να εχεις παιδι μου,μεγαλωσα και εφαρμοσα το ρητο του,ο νοων νοειτο
καλο μεσημερι ωρα για φαι φασολακια μπαρ#####α απο τον κηπο με λαδι δικο μου με φετα απο τον φιλο μου τον βοσκο και πατατες παλι απο τον κηπο μου και ντοματουλα ολα δικα μου και ενα ποτηρακι κρασακι δικης μου σοδειας Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δεν εισαι καθολου  λαθος αλλα Θα σε παρακαλουσα να σκεφτεις πιο απλα.
Οι δανειστες πηραν πισω τα μετρα και μαζι με την ατιπολιτευση εκαναν αναγωγη του ερωτήματος σε ετερο ψευτιδηλημα,  αλλα μολις η απαντηση είναι καταφατικη(ΝΑΙ) αμεσως θα επιστερψουν στο πραγματικο ερωτημα που είναι αν θα ακολουθηθεί η πολιτικη της κυβερνησης ή αν θα εφαρμοστει το πρόγραμμα Σοιμπλε.
 Η δε αντιπολιτευση θα θεσει αμεσως μετα θεμα αξιοπιστίας της κυβερνησης.

Καλλα τα λες αλλα εχω να διαλέξω αναμεσα στα δυο τελικα.
Λυπάμαι για την σταση των αριστερων κομματων(δεν θεωρω το συριζα αριστερο) ,των υποτίθεται υπερ του λαου που τον  παρακοινουν να ριξει στην καλπη ΑΚΥΡΟ για τον  εξης λογο.
Όταν καθεσαι εσυ σε ένα τραπεζι καφενείου και ευγενως με ρωτας αν θελω κερασμα καφε ή μπυρα θα είμαι μαλλον πονηρος αν σου απαντησω ότι θελω μια μακοροναδα.
Τα δικα σου πατριωτικα αισθηματα τα σεβομαι απλα σου λεω ότι θελω να τα θεωρω δεδομενα.
Αλλου είναι το παιχνιδι.  Αυτό  δηλαδή που σου ανεφερα  ως δικο μου  διλημα .
 Όταν εχεις δυο κακα διαλέγεις το μικροτερο κακο και την ελπιδα .
 Δεν παραγγελνεις μακαροναδα
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #400 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:41:02 μμ »

δε ξερω γκεμπελισκο μου.....εσυ τους παιζει μουσικη.
καλο ψαξιμο τα λεμε σε 3 μερες Φιλί Φιλί Φιλί
Όποτε θες το μενού της ημέρας να μου το ζητάς να στο γράφω... Και κοίτα την Κυριακή θα έχουμε στο μενού Αξιοπρέπεια και Περηφάνεια, στο γράφω από τώρα για σε προλάβω! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #401 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:44:03 μμ »

"Τάξις και Ηθική", ένα πράμα, λέμεεε!
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #402 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:44:15 μμ »

Επιτέλους βρέθηκε ένας άνθρωπος να τους τα πει κατάμουτρα. Να αγιάσει το στόμα του. Να δείτε που με τόση προπαγάνδα που κάνουν θα τους γυρίσει μπούμερανγκ. Δεν ανέχομαι να υποτιμούν την νοημοσύνη μας φτάνει πια

https://www.facebook.com/Vale.Ladi.Kai.Ela.Bradu/videos/847585878664414/?hc_location=ufi
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #403 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:44:30 μμ »


Μα δεν αντιστέκεται κανένας σε Γερμανούς κατακτητές, εσύ νομίζεις ότι αντιστέκεσαι σε Γερμανούς (ή άλλους) κατακτητές. Τσαρσαμπά Παζάρ τα έχεις κάνει...

Εκτός αν εννοείς τον παραδοσιακό κρητικό χαιρετισμό, όπως τον αναφέρει ο Καζατζάκης:
_ Κουτελοβαρίσκω σας!
_ Αντιστέκομαί σας!
Run, Sac, Run!

Είχαν δίκιο οι δοσίλογοι- συνεργάτες των γερμανών για τα όσα έλεγαν,  sac?
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #404 στις: Ιούλιος 03, 2015, 01:47:03 μμ »

From the City I come and to the top cinnamon...

Pula calului in varful idealului...



Μπορούμε να το θέσουμε και αλλιώς το θέμα: Ο Σάντσο Πάντσα ήταν δοσίλογος;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 86
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences