Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:44:52 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: μια δημοσκοπηση για μας.... τι θα ψηφισετε στο δημοψηφισμα  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 05, 2015, 08:58:28 πμ)
ναι (στα μετρα ) - 34 (24.6%)
οχι (στα μετρα ) - 91 (65.9%)
αποχή - 13 (9.4%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 137

Σελίδες: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 86
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ναι η οχι ?  (Αναγνώστηκε 307158 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #255 στις: Ιούλιος 02, 2015, 08:49:47 πμ »

Και περιμένω εντυπώσεις φυσικά
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #256 στις: Ιούλιος 02, 2015, 08:53:50 πμ »

Σύντροφε Κώστα, είσαι βέβαιος ότι "βάρκα" μας ονομάζεται Ελλάδα; Γιατί εγώ λέω ότι η "βάρκα" μας ονομάζεται Ευρώπη... Ίσως και Γη...

Συμφωνώ... Αλλά ο διχασμός, προς το παρόν, αφορά τους Έλληνες.
Μετά το δημοψήφισμα, ας είμαστε ενωμένοι.

Ότι και να έχουμε ψηφίσει (αν ψηφίσουμε Σφραγισμένα χείλη), με το δικό του σκεπτικό ο καθένας, ψηφίζει για το καλό όλων μας. Ασχέτως του αποτελέσματος της ψήφου του, δεν έχει κακές προθέσεις, και δεν πρέπει να τον κρίνουμε από το αποτέλεσμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #257 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:00:50 πμ »

ψηφίζει για το καλό όλων μας.

Εδώ... ίσως κάνεις λάθος... Βλέπω πολλούς που δεν σκέφτονται να ψηφίσουν για το καλό το δικό τους και το δικό μας, αλλά για το κακό του Παπανδρέου, του Σαμαρά, της Μέρκελ, του Σόιμπλε, του Μπόμπολα και του Φούφουτου. (Δεν εννοώ τον haros, άλλους εννοώ.)


Ζαφείρη
Για όποιον ενδιαφέρεται, προσωπικά είναι τελείως απογοητευμένος από την κατάσταση και προετοιμάζομαι, όσο μπορώ, να ζήσω σε μια "σπασμένη Ελλάδα".
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #258 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:06:31 πμ »

Εσυ Γιωργο γιατι κόπτεσαι για το καλο τους?την Καλημέρα μου εχεις.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:09:33 πμ »

Εσυ Γιωργο γιατι κόπτεσαι για το καλο τους?την Καλημέρα μου εχεις.

"Απορρίπτω" το σχόλιό σου και κρατάω την καλημέρα σου. Και την ανταποδίδω. :-)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #260 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:14:39 πμ »

Ευχαριστω Γιωργο,και κατι επι Προσωπικου(τελευταιο) εχεις σκεφτει να πας στο Εξωτερικο οικονομικος μετανάστης?Θελω να μου απαντησεις σοβαρα.
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #261 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:34:22 πμ »

Το κατανοώ Sac , όπως και οι περισσότεροι Έλληνες. Πάντως είναι φανερό πως ο φεντεραλισμός της βάρκας που ονομάζεται Ευρώπη έχει αποτύχει. Δεν ξεκίνησε με τις σωστές βάσεις άρα ήταν λάθος από την αρχή. Το ερώτημα είναι πως θα αντιμετωπιστεί η ανωμαλία? Πως θα φτάσουμε στην ρίζα του προβλήματος? Μπορούμε να φτάσουμε στην ρίζα του? Ο εκβιασμός φεντεραλισμός ή χρεωκοπία είναι ηθικά σωστός?

 " Παιδί, το περιβόλι που θα κληρονομήσεις,
όπως το βρεις κι όπως το δεις να μη το παρατήσεις.
Σκάψε το ακόμα πιο βαθιά και φράξε το πιο στέρεα,
και πλούτησε τη χλώρη του και πλάτυνε τη γη του,
κι ακλάδευτο όπου μπλέκεται να το βεργολογήσεις,


και να του φέρνεις το νερό το αγνό της βρυσομάνας -
κι αν αγαπάς τ' ανθρώπινα κι όσα άρρωστα δεν είναι,
ρίξε αγιασμό και ξόρκισε τα ξωτικά, να φύγουν,
και τη ζωντάνια σπείρε του μ' όσα γερά, δροσάτα.
Γίνε οργοτόμος, φυτευτής, διαφεντευτής.

Κι αν είναι
κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα, πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δένδρα
για τίποτ' άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά! Τσεκούρι! Τράβα,
ξεσπέρμεψέ το, χέρσωσε το περιβόλι, κόψ' το,
και χτίσε κάστρο απάνου του και ταμπουρώσου μέσα,
για πάλεμα, για μάτωμα, για την καινούργια γέννα,
π' όλο την περιμένουμε κι όλο κινάει για να 'ρθει,
κι όλο συντρίμι χάνεται στο γύρισμα των κύκλων.
Φτάνει μια ιδέα να σ' το πει, μια ιδέα να σ' το προστάξει,
κορόνα ιδέα, ιδέα σπαθί που θα είν' απάνου απ' όλα. "

                                                             Λόγια λησμονημένα...
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #262 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:39:27 πμ »

Δεν έχω πρόβλημα να συζητάω προσωπικά θέματα, αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρουν τους άλλους που διαβάζουν. Είμαι 51 χρονών και η μητέρα μου 89. Και... δεν υπαρχει άλλος να τη φροντίσει... Κάτω από άλλες συνθήκες, θα το σκεφτόμουν.

Θα επανέλθω, όμως, στο σχόλιό σου, γιατί... δεν κρατιέμαι να βάλω κι εγώ τα φυτίλια μου (αυτό που στα ελληνικά λέμε "τρολάρω")... :-)

trolling mode on:
1. Κάτι είπε ο Κώστας για "βάρκες" πριν. Ο Παπανδρέου, ο Σαμαράς, ο Μπόμπολας, ο Πρετεντέρης κλπ είναι στην ίδια "βάρκα" με εμάς ή δεν είναι;
2. "Στατιστικώς", πολλοί δικτάτορες χαρακτηρίζονται από την τιμιότητά τους και πολλοί δημοκρατικοί ηγέτες από τη "διαπλοκή" τους.
trolling mode off:
(Προσωπικά δεν θα άντεχα να πιάσω σοβαρά αυτές τις συζητήσεις. Ανάβω τα φυτίλια μου και τα παρατάω...)
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #263 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:43:05 πμ »

Tο κοπαδι με μαεστρια οδηγηθηκε στον γκρεμο.Τωρα μας ζητουν να τους δωσουμε και το αλλοθι (τοσο οι μεσα οσο και οι εξω)προσφεροντας ενα απο τα εργαλεια της δημοκρατιας(δημοψηφισμα)ετσι ωστε αυριο οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα να μας πουν......."μα εσεις μας δωσατε την διαταγη".Να στρωσουν τους κ###υς τους κατω ολοι και να προσπαθησουν να βγαλουν την χωρα απο το χαος και τον εθνικο διχασμο που δεν ειναι μακρια(ισως ειναι εδω ηδη).Κανενας να μην παει να ψηφισει ουτε ΝΑΙ ουτε ΟΧΙ.....ΚΑΝΕΙΣ.........μονοι μας να ακυρωσουμε την διαδικασια γιατι ειτε ετσι ειτε αλλιως την Δευτερα τιποτα δεν θα ειναι ιδιο με σημερα............τα παραπανω που εγραψα αφορουν τοσο το ελληνικο πολιτικο συστημα οσο και το ευρωπαικο..........δωστε τους διαταγη να μην σηκωθουν απο το τραπεζι των διαπραγματευσεων αν δεν εχουν καποιο καλο αποτελεσμα για την χωρα........κοψτε τους τα εργαλεια αφανισμου ενος ολοκληρου λαου........μη δωθει ουτε ΝΑΙ ουτε ΟΧΙ το αποτελεσμα θαναι το ιδιο......ΠΡΟΤΑΣΗ........σημερα ειναι ευκολο με το διαδικτυο να το οργανωσεις.......ενας μεγαλος αριθμος Ελληνων(οσο μεγαλυτερος τοσο το καλυτερο)ξεκιναει απο την χωρα και προχωρα προς το κεντρο ληψης αποφασεων για την ζωη μας (ολων των Ευρωπαιων)να παμε εκει και να επιδιωξουμε να δουμε προσωπο με προσωπο αυτους που λαμβανουν τις αποφασεις για το μελλον μας.....να τους μιλησουμε και να τους εξηγησουμε...... να παρουμε την μοιρα μας στα χερια μας......να παλεψουμε για το μελλον των παιδιων μας.......να μην κανουμε πισω αν δεν εχουμε συναντηση μαζι τους......να στρωθουμε εξω απο το ευρωπαικο κεντρο ληψης αποφασεων και να μην κουνησει κανεις αν δεν μας ακουσουν.....ναναι μαζι χερι χερι ανθρωποι ολων των κατηγοριων και νεοι και γεροι και εργατες και επιστημονες και δεξιοι και αριστεροι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.........Αν δεν παλεψουμε μονοι μας μην περιμενουμε κανεις να μας βοηθησει ...........σαν νουμερα σε ενα ισολογισμο εταιριας μας βλεπουν σαν ενα ακομα αριθμο που πρεπει να κλεισει για να ισολογιστει το νουμερο.............ΠΟΙΟ ΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.......ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...........
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #264 στις: Ιούλιος 02, 2015, 09:56:48 πμ »

Ζαφείρη, ίσως θυμάσαι που μας έλεγαν στο σχολείο, ότι για να λυθεί ένα πρόβλημα στα μαθηματικά ή στη φυσική, το "ζητούμενο" είναι να φτιάξεις τη σωστή εξίσωση. Εφόσον φτιάξεις τη σωστή εξίσωση, η αριθμητική λύση του προβλήματος είναι τυπική διαδικασία που "την κάνει και η γάτα μου". (Μάλιστα οι καθηγητές της φυσικής έπαιρναν και το γνωστό υποτιμητικό ύφος, λέγοντας ότι "αφού φτιαχτεί η εξίσωση, τα υπόλοιπα είναι... απλά μαθηματικά και να πάτε στους μαθηματικούς να σας βρουν την αριθμητική λύση, γιατί εμείς οι φυσικοι... είμαστε υπεράνω".) :-)))))))

Επομένως, η "εξίσωση" στο πρόβλημά μας δεν είναι "φεντεραλισμός # χρεοκοπία". Αλλωστε, κάτι τέτοιο λέει και ο ellinas. Το μόνο που προλαβαίνω να πω είναι ότι η παρούσα κυβέρνηση μας έχει παρουσιάσει μια "ψευδοεξίσωση" (όπως λέμε "ψευτοδίλημμα").

Μακάρι να βρούμε τον χρόνο και τον τόπο να το συζητήσουμε αναλυτικά... :-(

"φεντεραλισμός # χρεοκοπία"
Μη σου πω κιόλας, ότι τα προβλήματα της φυσικής είναι τέτοιου είδους. Ξεκινάς με δύο άσχετα πράγματα και τα αντικαθιστάς συνεχώς με άλλα, ώσπου να καταφέρεις να βάλεις από τη μια πλευρά τον "άγνωστο Χ" και από την άλλη τις παραμέτρους...
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #265 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:08:34 πμ »

Τόσα χρόνια όλοι λέγαμε να βρεθεί ένας!, ένας! πρωθυπουργός να πει όχι στους δανειστές τοκογλύφους και τώρα που βρέθηκε αυτός, βρεθήκαμε εμείς με την μεριά των δανειστών. Τόσο π@π@ρες είμαστε! Κλάμα
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:11:55 πμ »

Δυστυχώς, είσαι off side, αγαπητέ μου. Ζητάμε πολύ πιο σοβαρά και πολύ πιο δύσκολα πράγματα από τους πρωθυπουργούς μας, δεν ζητάμε ψευτομάγκικα και ντεμέκ "όχι"...
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:14:26 πμ »

Δυστυχώς, είσαι off side, αγαπητέ μου. Ζητάμε πολύ πιο σοβαρά και πολύ πιο δύσκολα πράγματα από τους πρωθυπουργούς μας, δεν ζητάμε ψευτομάγκικα και ντεμέκ "όχι"...
Καταστάλαξε επιτέλους! Γέρνεις σαν βάρκα! Μια έτσι, μια αλλιώς!
Δεν ζαλίζεσαι? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:28:24 πμ »

Απο 11 δις ανάπτυξη σε 8 δις νεο Μνημόνιο - μόκο
Πάνω απο 8 δις που μας τον έμπηξαν οι άλλοι (ουτε μια στο εκατομμύριο και άλλες τέτοιες π@π@ριές)
κραυγές για αξιοπρέπεια , Λεωνίδες, Κολοκωτρώνηδες κλπ κλπ.
Τελικά όλα έχουν μια τιμή...
Απορία : όλοι αυτοί που πήγαν στο Σύνταγμα για το ΝΑΙ (που και εγώ εκεί κλίνω) και είδαν δίπλα τους
κάτι ΝΔΠΑΣΟΚΟΒΟΛΕΥΤΕΣ που μας έφεραν ως εδώ, γιατί δε τους πήραν στο κυνηγί? και μη μου
πειτέ πως όλοι οι βολεμένοι, με χρήματα στο εξωτερικό, κτλ ήταν εκεί...
Οτι και να γίνει ,κάμμια άφεση αμαρτιών σε ΚΑΝΕΝΑ!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 02, 2015, 11:32:51 πμ »

Πτωχευση τι είναι?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 86
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences