Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:38:29 πμ
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 101
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση τηλεκαρτών. Ρωτάτε; Απαντάμε.  (Αναγνώστηκε 484084 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #375 στις: Μάρτιος 19, 2014, 10:12:13 μμ »

Πάντως Μανώλη δεν τα παράτησα το 1999 λόγω δυσκολίας της συγκέντρωσης του αριθμού των καρτών αλλά βεβαίως λόγω του οικονομικού, μιας και στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για εκτίμηση και κόστη.

Αυτή τη στιγμή, για να κάνω και εγώ τις εκτιμήσεις μου, είναι θεωρώ πιο εύκολο να συγκεντρώσει κανείς έναν μεγάλο αριθμό καρτών (συμπεριλαμβανομένων ίσως και δύσκολων κωδικών και κλειστές) από κάποια ολοκληρωμένη συλλογή που πουλιέται ολόκληρη - αρκεί να βρει την ευκαιρία.

Μία- μία είναι δραματική η κατάσταση όσο και να έχουν υποτιμηθεί οι κάρτες. Άμα βάλλουμε μέσα και ποικιλίες, σφάλματα, letraset, κωδικούς κλπ. εντάξει άντε γεια ....
Βρίσκω και σειρές κλειστές, αλλά όντως είναι πιο δύσκολο οι μεμονωμένες.
Βέβαια έχει και το 'κυνήγι' το ενδιαφέρον του.

Ξέρεις πόσες φορές έχω αναρωτηθεί αν αξίζει -όχι φυσικά οικονομικά- το να ξεκινήσω να μαζεύω κλειστές;
Ουσιαστικά είναι σαν να ξανά ξεκινάω την συλλογή μου.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #376 στις: Μάρτιος 20, 2014, 10:21:03 μμ »

Πολύ σωστά παιδιά το 2001 είναι η αποθέωση των θεμάτων: 401 τον αριθμό ( σαν το Νοσοκομείο του Στρατού ένα πράμα)

ελπίζω να μην σας στείλλω κατά κει όταν θα τις ανεβάσω .........
Αν τις ανεβάζεις μία-μία, σίγουρα θα μας στείλεις αδιάβαστους!   Σαρκασμός   Στριφογύρισμα ματιών
Όχι ρε Μανώλη ίσα-ίσα "διαβασμένο καλά" θα σε στείλλω !!!!!!
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #377 στις: Μάρτιος 22, 2014, 12:07:18 μμ »

http://s31.photobucket.com/user/nikolas123a/media/Mobile%20Uploads/CAM00962_zpsfbd0570b.jpg.html?#/user/nikolas123a/media/Mobile%20Uploads/CAM00962_zpsfbd0570b.jpg.html?&_suid=1395482712241049017426068894565
Καλησπερα! Ποια μπορει να ειναι η συλλεκτικη αξια αυτης της κλειστης χρονοκαρτας;
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #378 στις: Μάρτιος 22, 2014, 03:29:29 μμ »

νικο θα σου πω την γνωμη μου για την χρονοκαρτα σου!!δυστηχως νομιζω οτι αν προσπαθησεις να την πουλησεις δεν θα πιασει ουτε την αναγραφομενη τιμη!!!οι χρονοκαρτες δυστηχως ειναι πιο υποβαθμιζμενες και απο της τηλεκαρτες!!!τωρα αν βρεθει καποιος που τις μαζευει και του λειπει μπορει να δωσει και λιγο παραπανω αλλιως....... Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
περιμενε να δεις τι θα σου πουν και τα αλλα παιδια γιατι μπορει να το βλεπω λαθος και να αξιζει κατι η χρονοκαρτα!εγω απλα ειπα την αποψη μου! Κλείσιμο ματιού
φιλικα δωρα!
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #379 στις: Μάρτιος 22, 2014, 06:25:48 μμ »

Ευχαριστω Δωρα!
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #380 στις: Μάρτιος 22, 2014, 10:07:15 μμ »

http://s31.photobucket.com/user/nikolas123a/media/Mobile%20Uploads/CAM00962_zpsfbd0570b.jpg.html?#/user/nikolas123a/media/Mobile%20Uploads/CAM00962_zpsfbd0570b.jpg.html?&_suid=1395482712241049017426068894565
Καλησπερα! Ποια μπορει να ειναι η συλλεκτικη αξια αυτης της κλειστης χρονοκαρτας;

Καταρχάς Νικόλα σε ευχαριστώ που postαρες εδώ και δεν άνοιξες καινούργιο θέμα.  Χαμόγελο

Τώρα όσον αφορά την συγκεκριμένη χρονοκάρτα, δυστυχώς τσάμπα τα 25€ που είχες δώσει.
Και προσωπικά έχω δώσει πολλά 25άρια για τις συλλεκτικές χρονοκάρτες του ΟΤΕ...
Ευτυχώς όμως, το κατάλαβα σχετικά γρήγορα.

Οι χρονοκάρτες είναι ένα ακόμα λάθος του ΟΤΕ όσον αφορά το εμπορικό του κομμάτι. Και σίγουρα είναι κάτι που δεν βοηθάει τους συλλέκτες. Τηλεκάρτες και χρονοκάρτες είναι 2 προϊόντα επικοινωνίας τα οποία -εμπορικά- χτυπάει το ένα το άλλο. Οι χρονοκάρτες, επειδή βγήκαν πολύ αργότερα από τις τηλεκάρτες και επειδή γίνεται χαμός καί από ιδιωτικές εκδόσεις, είναι -συλλεκτικά τουλάχιστον- σχεδόν πεθαμένες. Ασχολούνται, πλέον, ελάχιστοι απ' όσο γνωρίζω. Αυτό βέβαια έχει αντίκρισμα και στο 'χρηματιστήριο των πάγκων', δηλαδή σε όσους ασχολούνται με τις κάρτες γενικότερα (τηλεκάρτες, χρονοκάρτες, κτλ.) και καθορίζουν τις τιμές.
Στην Ελλάδα δεν νομίζω πως θα καταφέρεις τιμή πάνω απο την αναγραφόμενη -δεν νομίζω πως έχει κάποιο σφάλμα ή κάποιο 'σπάσιμο' η συγκεκριμένη χρονοκάρτα-.
Μόνο μέσω e-bay, στο εξωτερικό ίσως καταφέρεις κάτι καλύτερο, μόνο και μόνο επειδή η συγκεκριμένη -λόγω του Λευκού Πύργου- μπορεί να ενδιαφέρει συλλέκτες που μαζεύουν συγκεκριμένα θέματα.

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #381 στις: Μάρτιος 23, 2014, 12:22:29 πμ »

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.
Δεκα χρονια την εχω σε μια ακρη θα την αφησω να την βρουν τα πιτσιρικια μου  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #382 στις: Μάρτιος 23, 2014, 12:31:07 πμ »

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.
Δεκα χρονια την εχω σε μια ακρη θα την αφησω να την βρουν τα πιτσιρικια μου  Σαρκασμός
Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις.
Αυτό κάνω και εγώ.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #383 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:53:10 μμ »

Μανώλη αυτή η τηλεκάρτα τι έπαθε?

Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #384 στις: Μάρτιος 25, 2014, 01:19:31 πμ »

Αυτή είναι ένα ωραιότατο σφάλμα.
Η μπροστινή πλευρά είναι τυπωμένη σωστά, αλλά η πίσω πλευρά έχει βγει πολύ αριστερά στην εκτύπωση, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται αυτή η άσπρη γραμμή στο δεξιό μέρος της τηλεκάρτας. Επίσης, δεν υπάρχει ο κωδικός εκεί που θα έπρεπε να υπάρχει, στην πάνω δεξιά γωνία της πίσω πλευράς. Εκτός και αν υπάρχει στην τηλεκάρτα, αλλά δεν φαίνεται στην φωτογραφία...

Δικό σου φιλαράκι;  Άνεση

Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #385 στις: Μάρτιος 25, 2014, 01:25:15 πμ »

ναι Μανώλη...
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #386 στις: Μάρτιος 25, 2014, 01:37:24 πμ »

Απο τις εκατομμύρια - Σαρκασμός- που πήρες πρόσφατα, ή την είχες;
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #387 στις: Μάρτιος 25, 2014, 01:42:56 πμ »

απ'αυτές... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Minos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #388 στις: Μάρτιος 25, 2014, 03:34:46 μμ »

Μανώλη αυτή η τηλεκάρτα τι έπαθε?



Αυτό το σφάλμα στη πίσω πλευρά ονομάζεται "μετατόπιση", από την μετατόπιση που έχει γίνει στην εκτύπωση.
Καταγράφηκε
THANEFST6
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2539


Οι ταξιτζήδες είναι σαν το Google: ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ!!


Προφίλ
« Απάντηση #389 στις: Μάρτιος 25, 2014, 05:13:11 μμ »

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που είδα μόλις τώρα.

Στις κάρτες του millenium και συγκεκριμένα στον Γαλιλαίο νομίζω ότι η πίσω πλευρά είναι τυπωμένη ανάποδα. Είναι ένα είδος σφάλματος η έτσι έχει τυπωθεί η κάρτα;;

Οι φωτογραφίες είναι κατευθείαν από το album
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 101
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences