Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:18:37 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτησει  (Αναγνώστηκε 19916 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 13, 2013, 02:59:55 μμ »

Αν υπάρχει αυτο το νόμισμα, και αν το εχεις στην κατοχη σου νομιμα απαιτώ να τω δω σε φωτογραφία. Εισαι υποχρεωμένος φίλε μου να μου το δείξεις δεν θα μου κάνεις χάρη ούτε και θα με κανεις ρεζιλι όπως λες. Το νόμισμα, αν λες αλήθεια ,όσο ανηκει σε σένα άλλο τόσο ανηκει και σε μένα. Εκει που το νομιμοποιησες θα στο είπανε. Μάλλον παρανομα το χεις και ανοιξες και καινουριο μειλ με ψευτικο ονομα ψαχνοντας αγοραστη.
Συγγνώμη Ανάργυρε για το υφος μου αλλά ποτε μου δεν συμπάθησα τους αρχαιοκάπηλους.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 13, 2013, 03:31:18 μμ »


Γιατί χαλάτε τη ζαχαρένια σας; Ο Αντώνης το είπε πιο πάνω και έκτοτε ο άνθρωπος δεν ξαναμπήκε. Θα διαβάζει τώρα σαν Επισκέπτης και θα γελάει.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 13, 2013, 03:32:00 μμ »

Νικο μου,η διαδικασια ειναι απλη αλλα χρονοβορα.φυσικα για συλλεκτες λογω επαγγελματος(αρχαιολογους,ιστορικους η και εμπορους,αντικερ,χρυσοχοους,κλπ)ειναι πολυ πιο ευκολη,αφου γνωριζουν τις διαδικασιες,αλλα εχουν και τις απαραιτητες γνωσεις.οπως και λογο,για να τα κατεχουν.αφου τα μελετουν τα συγκρινουν,η ακομη και για να τα εμπορευονται οταν ειναι κοινα,και τα συναντα ευκολα στην διεθνη αγορα που υπαρχουν κατα εκατονταδες σε δημοπρασιες η και σε διαφορους εμπορους!οταν εσυ η οποιωσδηποτε,βρει κατι η στα οικογενειακα του κειμηλια,η και στο χωραφι του(φυσικα χωρις να σκαψει η με τα γνωστα μηχανηματα),και θελει να το κρατησει για διαφορους λογους(ακομα και αν θελει να γινει νομιμος συλλεκτης) παει στην αρμοδια αρχαιολογικη υπηρεσια,αντιγνωτου 13 αθηνα(περιοχη πλακα),και το δηλωνει αφου βεβαια το παραδωσει.εκει το εκτιμουν,βλεπουν αν προκειτε για σπανιο η κοινο,και μετα αν εχεις τις καταλληλες προυποθεσεις(καθαρο ποινικο μητρωο,ασφαλη φυλαξη και προστασια,κλπ),το κατεχεις νομιμα με τα απαραιτητα συνοδευτικα χαρτια και με φωτοτυπιες του αντικειμενου.πρεπει να το εχεις παντα ευκαιρο!καθε φορα που θα σου ζητησουν να το δειξης,οπως και αν θελεις να το πουλησεις!αλλα παντα σε νομιμο συλλεκτη η εμπορο,και κατοπιν συνενοησης φυσικα με την αρχαιολογικη υπηρεσια!ολα γινονται οταν γινονται νομιμα και σωστα!οπως παρα πολλα,εχουν γυρισει στον τοπο μας,χαριν των διαφορων συλλεκτων!τρανο παραδειγμα,το κρητικο σπανιο τετραδραχμο,που το αγορασε ελληνας εφοπλιστης,αφου το ελληνικο κρατος δεν μπορεσε να το πλειωδοτησει!μην γινομαστε παντοτε επικριτικοι,οταν δεν γνωριζουμε!ενα σοβαρο μερος της συλλογης του νομισματικου μουσειου,οπως και του εθνικου αρχαιολογικου μουσειου της χωρας μας,προερχετε απο δωρεες!αφου οι συγγενεις δεν ειναι σε θεση να τα κρατησουν η δεν ενδιαφερονται να γινουν συλλεκτες.και ετσι ο συλλεκτης τα παραδιδει στο κρατος,αν δεν τα πουλησει νομιμα παντα!σιγουρα ο κοσμος των συλλεκτων,οπως ολοι φυσικα,δεν ειναι αγγελικα πλασμενος!και υπαρχουν και εδω παρατραγουδα,κοινως κομπινες.οποιος εχει επισκεφθει το μουσειο,θα εχει δει τις αιθουσες των θησαυρων απο δωρεες συλλεκτων!ευτυχως,υπαρχουν και ελληνες που δεν θελουν να γινουν μονο πλουσιοι,και ετσι εχουν σωθει σπουδαια δειγματα της αρχαιας κληρονομιας μας.ο νομοθετης κατ ουσιαν εχει προβλεψει τα παντα,η σχεδον τα παντα!αλλο που συνηθως οι νομοι καταπατουνται,απο αμφοτερες τις πλευρες.ο νοων νοειτω!σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 13, 2013, 03:40:32 μμ »

Αν υπάρχει αυτο το νόμισμα, και αν το εχεις στην κατοχη σου νομιμα απαιτώ να τω δω σε φωτογραφία. Εισαι υποχρεωμένος φίλε μου να μου το δείξεις δεν θα μου κάνεις χάρη ούτε και θα με κανεις ρεζιλι όπως λες. Το νόμισμα, αν λες αλήθεια ,όσο ανηκει σε σένα άλλο τόσο ανηκει και σε μένα. Εκει που το νομιμοποιησες θα στο είπανε. Μάλλον παρανομα το χεις και ανοιξες και καινουριο μειλ με ψευτικο ονομα ψαχνοντας αγοραστη.
Συγγνώμη Ανάργυρε για το υφος μου αλλά ποτε μου δεν συμπάθησα τους αρχαιοκάπηλους.


βασιλη μου,ειναι ποτε δυνατον η αρχαιολογικη υπηρεσια να εδωσε πισω σε συλλεκτη η ιδιωτη!σπανιο αρχαιο νομισμα,που δεν το ειχε ουτε η συλλογη του νομισματικου μουσειου?ο φιλος,θα ειχε κανενα αρχαιο η κοπια και θα εψαχνε για κανενα θυμα.κοινη λογικη χρειαζεται!σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 15, 2013, 01:56:59 μμ »

το φορουμ δεν ειναι αστυνομια , ουτε ειμαστε εδω για να προαγουμε πολιτισμο,νομισματικη ιστορια και αλλα τετοια που λεγωνται αμα εχεις πιει κανα δυο μπουκαλια κρασι.
Ενα διαδικτυακο καφενειο ειμαστε οπου ο καθενας λεει την αποψη,βαζει κανενα νομισμα να δουν οι αλλοι,κανει καμμια εκτιμηση με τις λιγοστες μας γνωσεις. Παιρνετε πολυ σοβαροτερα τον εαυτο σας απο οτι πρεπει.Ουτε νομισματολογοι ειμαστε ,ουτε παραγοντες πολιτισμου.
ΑΥΤΟ  Έκπληξη δεν ειναι αιτια για μπαναρισμα...Απορία  ΤΣ ΤΣ ΤΣ... Στριφογύρισμα ματιών     Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

πλακιτσα κανω και συγχαιρω για την καταρτηση...ειστε ολοι πολυ επιστημονες στα ματια μου.
μπραβο στην παρεα..
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
mikekon
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 751



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 09:41:11 μμ »

Καλησπέρα σε όλους .αθηναϊκά τετράδαχμα υπάρχουνε 27  γνωστα σε όλον το κόσμο και το νομισματικο μουσείο ΈΧΕΙ ΈΝΑ άρα έχουν ξαναπιάσει στα χέρια τους οι νομισματολογοι. Ο φίλος είναι ΑΠΑΤΕΏΝΑΣ και καλά θα κάνετε να τον διαγράψετε.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 09:47:34 μμ »

Ναι βρε φιλε, αλλα αυτο δεν ειναι τετραδραχμο, ειναι τετραδραγμο.... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
KOKO-27
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 618


god of war


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 11, 2014, 10:31:39 μμ »

H χώρα που γέννησε τη δημοκρατία,εχει παράδοση στους αστείους νόμους (νομος περί αρχαιοτήτων)
αυτό εχει ως αποτέλεσμα τα αμερικανακια να χαιρονται την πολιτιστικη σου κληρονομια,και εσυ να φοβασαι ακομη και να μιλησεις για αυτο.
βέβαια υπάρχει και το νόμισματικο μουσείο,για οσους ειναι απο Αθήνα ,εγω ομως δεν ειμαι!
τι να κάνω?? να αγοράσω τα ωραιότατα βιβλία της ALPHA BANK?
αλήθεια ο κ.ΓΚΕΡΤΟΣ πως πούλησε 2000 νόμισματα στην ALPHA BANK???
ΥΣ. ΚΑΛΗ ΜΟΙΡΑΣΙΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΦΙΠΟΛΗ.
Καταγράφηκε

δεν χανω ποτε.... η κερδιζω η μαθαινω.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 03:06:33 μμ »

solferino η περίπτωση του φίλου μας σίγουρα βρωμάει...
Όμως δεν έχεις κανένα δικαίωμα να δεις όχι το νόμισμα, αλλά ούτε και φωτογραφίες. Εκτός αν είσαι της εφορίας αρχαιοτήτων, αλλά και πάλι δεν πρέπει να το ζητάς να γίνει μέσα σε φόρουμ! Ακόμα και αν ήταν υποχρεωμένος να σου δείξει το νόμισμα, δεν θα ήταν υποχρεωμένος να σου δείξει τις φωτογραφίες του! Οι φωτογραφίες είναι δικές του. Και αν εννοείς τις φωτογραφίες που έχει βγάλει η αρχαιολογική υπηρεσία, αυτό ξέχνα το  Χαμόγελο .


Και εδώ καλά κάνετε και τα χώνετε γιατί από ότι καταλαβαίνω κανένας Σπυράκος θα είναι, όμως είναι πολύ άσχημο να σχολιάζεται η γραμματική κάποιου! Ίσως έχει δυσλεξία ή κάποια άλλη πάθηση που δεν γνωρίζετε ή ακόμα να μεγάλωσε σε κάποιο χωριό που δεν έχει καν σχολείο! Μπορεί να συμβαίνει οτιδήποτε, οπότε καλό είναι μη σχολιάζεται.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 03:09:32 μμ »

Να πουλήσεις νομίσματα μπορείς νόμιμα, όμως μόνο σε μαγαζιά! όχι σε ιδιώτη! Σε ιδιώτη μπορείς να απλά να μεταβιβάσεις τα δικαιώματα. Έτσι η alpha bank μπορεί να αγοράσει από ιδιώτη (έχει ειδικό τμήμα για αυτή τη δουλειά, ένα περίπτερο ή ένα χρωματοπωλείο δεν μπορεί να κάνει τέτοιες αγορές!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 05:08:14 μμ »

Καλησπέρα σε όλους .αθηναϊκά τετράδαχμα υπάρχουνε 27  γνωστα σε όλον το κόσμο και το νομισματικο μουσείο ΈΧΕΙ ΈΝΑ άρα έχουν ξαναπιάσει στα χέρια τους οι νομισματολογοι. Ο φίλος είναι ΑΠΑΤΕΏΝΑΣ και καλά θα κάνετε να τον διαγράψετε.
?!!!  μηπως Εννοεις Δεκαδραχμα?γιατι Αθηναικα Τετραδραχμα Υπαρχουν Χιλιαδες!!!και Διαφορων Εποχων!!!(αρχαικα,Κλασσικα,νεας κοπης-Ελληνιστικης περιοδου,κλπ).Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 05:20:54 μμ »

 αν και εχουμε Αναρτησει σχετικο Θεμα λιγοι Καταλαβαν!!! η δεν μπαινουν στον Κοπο? να Διαβασουν!!!οταν εισαι Πιστοποιημενος(απο την Αρχαιολογικη Υπηρεσια) Συλλεκτης Αρχαιων Αντικειμενων(Δεν ειναι Ολα Ακριβα και σπανια,κοιταξτε τιμες Ξενων εμπορων)!!!χρειαζετε αρκετος Χρονος και Προυποθεσεις!αλλα μπορεις να πουλησεις Νομιμα σε Συλλεκτες η και Εμπορους του ειδους!!αρκει να γινουν Ολα νομιμα!!!Χαιρετω!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 13, 2014, 08:15:40 μμ »

Πέρυσι κάηκε το μ@@@@@ι και φέτος ήρθε η μυρουδιά.

....το Athens Certification μας έλειψε τελικά.....  Κλάμα
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 11:30:05 πμ »

Πέρυσι κάηκε το μ@@@@@ι και φέτος ήρθε η μυρουδιά.

....το Athens Certification μας έλειψε τελικά.....  Κλάμα


Η αλήθεια είναι ότι ξεθυμαίνουν λίγο τα νεύρα μας εδώ μέσα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 14, 2014, 12:44:18 μμ »

Αυτό το.... ξωτικό(goker), μήπως ήταν ο Σπύρος; Οσο διαβάζω το post τόσο προς τα εκεί κλίνω. Ακόμη και το  nickname ανορθόγραφα το έχει γράψει!!!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences