Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:16:51 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτησει  (Αναγνώστηκε 19915 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
goker
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 12, 2013, 03:18:15 μμ »

εχω στην κατοχη μου ενα πολυ σπανιο ασημενιο τετραδραγμο!πηγα στο νομισματικο μουσειο τους το εδειξα κ πραγματη δεν ειχαν ξαναπιασει στα χερια τους το σηγκεκριμενο νομισμα, μου ειπανε οτι ειναι σπανιοτατο αλλα δυστιχος λογο κρισης δεν μπορουνε να μου το αποζιμηοσουνε για να το κρατησουν και μου προτιναν να το δηλοσω να το εχω νομιμα στην κατοχη μου και αυτο επραξα.βεβαια με ρωτησαν αν θελω να το πουλεισω κ τους απαντησα οτι αυτη τη στηγμη δεν σκεφτωμαι κατι τετιο.ερωτησει πως ληπον μπορω να το πουλεισω απο τη στηγμη που το εχω νομιμα στην κατοχη μου αλλα η κηριοτητα ανηκει στο κρατος????μηπως μονο σε ελληνα συλλεκτη γιατι να το μεταβηβασω σε αλλον μπορω κ εχω το δηκαιομα..Υ.Σ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΗΤΣΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΣΗ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΑΡΧΑΙΩΤΟΙΤΕΣ Κ ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΑΧΟΝΙΑΣΜΕΝΑ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΑΝΕ ΦΗΛΑΚΗ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΜΑΣ ΑΝΕΙΚΟΥΝ Κ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΣΚΟΡΠΙΟΥΝΤΕ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΑΡΑΝΟΜΑ...ΦΙΛΗΚΑ GOKER...   
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2013, 03:43:02 μμ »

εχω στην κατοχη μου ενα πολυ σπανιο ασημενιο τετραδραγμο!πηγα στο νομισματικο μουσειο τους το εδειξα κ πραγματη δεν ειχαν ξαναπιασει στα χερια τους το σηγκεκριμενο νομισμα, μου ειπανε οτι ειναι σπανιοτατο αλλα δυστιχος λογο κρισης δεν μπορουνε να μου το αποζιμηοσουνε για να το κρατησουν και μου προτιναν να το δηλοσω να το εχω νομιμα στην κατοχη μου και αυτο επραξα.βεβαια με ρωτησαν αν θελω να το πουλεισω κ τους απαντησα οτι αυτη τη στηγμη δεν σκεφτωμαι κατι τετιο.ερωτησει πως ληπον μπορω να το πουλεισω απο τη στηγμη που το εχω νομιμα στην κατοχη μου αλλα η κηριοτητα ανηκει στο κρατος????μηπως μονο σε ελληνα συλλεκτη γιατι να το μεταβηβασω σε αλλον μπορω κ εχω το δηκαιομα..Υ.Σ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΜΕ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΗΤΣΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ ΚΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΣΗ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΑΡΧΑΙΩΤΟΙΤΕΣ Κ ΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΑΧΟΝΙΑΣΜΕΝΑ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΑΝΕ ΦΗΛΑΚΗ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΜΑΣ ΑΝΕΙΚΟΥΝ Κ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ Κ ΟΧΙ ΝΑ ΣΚΟΡΠΙΟΥΝΤΕ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΑΡΑΝΟΜΑ...ΦΙΛΗΚΑ GOKER...   
Γιατι φιλε μου εκει στο νομισματικο μουσειο που πηγες και το δηλωσες δεν εκανες αυτες τις ερωτησεις για να σε κατατοπισουν?Τωρα οσον αφορα το υστερογραφο σου δεν καταλαβαινω τι θελει να πει ο ποιητης.Στην ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ οντως υπαρχουν αυστηροι νομοι για αρχαιοκαπηλεια αλλα γιατι δυστηχως εχουν τρομοκρατησει αυτους που εχουν αρχαια και τα εχουν καταχωνιασμενα?Αληθεια δεν πρεπει να τους τρομοκρατουν αλλα να τους οδηγουν ξερεις που?Πισω απο της φυλακης τα σιδερα που ειναι για τους λεβεντες.Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου στην τελευταια φραση σου οτι τα αρχαια ειναι περιουσια ολου του ελληνικου λαου και σαν τετοια θα πρεπει να βρισκονται στα μουσεια οπου ο καθε Ελληνας αλλα και οποιοσδηποτε αλλοδαπος επισκεπτης θα εχει την τερψη να θαυμασει αυτα τα Απολλωνεια καλλη   που οι προγονοι μας αφειδως προσφεραν στην ανθρωποτητα
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2013, 05:00:42 μμ »

Βάλτο και καμιά φωτό, να το δούμε και εμείς  Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2013, 05:02:44 μμ »

Να γίνει η εκτίμηση του, υπάρχουν αρκετοί που έχουν τις γνώσεις και την εμπειρία.
Να γίνει ο έλεγχος νομιμότητας.
Στη συνέχεια να μεταβιβαστεί, όπως ορίζει ο νόμος.
Αλλά ας το παίξω και λίγο... χαζός... το πρόβλημα ποιο είναι ;;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
goker
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2013, 05:58:45 μμ »

απλα θελω να ρωτησω σαν κατοχος του νομισματος εχω δικαιομα να το πουλησω νομιμα παντα σε καποιον
(ΕΛΛΗΝΑ)συλλεκτη η αυτο ειναι παρανομο?
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:09:36 μμ »

re φιλαράκο μας δουλευεις ή μας περνας για μ ######ς??? Ρωτάς εμας και δεν ρώτησες τους αρχιαιολογους στο ΝΜΑ?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία??

Εγω απο τα παραπάνω συμπεραίνω πως εχεις αρχαία νομίσματα σπίτι σου παράνομα και ψαχνεις πωλητή.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:13:56 μμ »

Ηρεμα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ΦΙΛΕ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ Η ΕΝΑ  Απορία
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:22:45 μμ »

Goker μιας που το εχεις νομιμοποήσει θέλω να το δω φωτογραφία...Φαντάζομαι στο είπανε οτι εισαι υποχρεομένος να το δείχνεις σε οποίν θέλει να το δει? Περιμένω φωτογραφίες.......
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:23:45 μμ »

Εγώ φίλε δεν πιστεύω ότι αν ήταν τόσο σπάνιο τετράδραχμο θα σου άφηναν πολλά περιθώρια να το κρατήσεις, έστω και με νόμιμη άδεια. Θα στο είχαν κατάσχει χωρίς δεύτερη κουβέντα. Νομίζω ότι μας δουλέύεις και ο solferino εξέφρασε τις σκέψεις πολλών εδώ μέσα. Αν είναι έτσι καλύτερα να προσέξεις, γιατί αυτά δεν είναι παίξε-γέλασε και υπάρχουν πολύ σοβαρές συνέπειες.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:27:01 μμ »

Λοιπόν φίλτατοι , εγώ δεν θ'αντέξω .....  Από την μία έχουμε βρει την καραμέλα για την "Ελλαδίτσα"   και τα κλισεδάκια τύπου τα "αρχαια μας ανήκουν "  , κι από την άλλη οι - αυτοπαρουσιαζόμενοι - ως φίλοι του έθνους που πασχίζουν για την ...σωτηρία των αρχαίων  , βιάζουν βαναυσότατα την γλώσσα μας- τον ενεργότερο και σπουδαιότερο κοινωνό πολιτισμού που μπορεί να έχει ένας λαός ... Ειλικρινά τρόμαξα να καταλάβω σε κάποιο σημείο τι έγραφε ο κύριος που "βρέθηκε" με τα αρχαία στην κατοχή του ....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:28:50 μμ »

εγω αναμένω φωτογραφία και εισαι υποχρεωμένος να την ποστάρεις αλλιώς αναμένω απο τους διαχειριστές να πράξουν τα δέοντα, και τα δέοντα είναι να στείλουν το μαιλ σου και την ΙP σου στις αρχες για αρχιοκαπηλεία.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:30:03 μμ »

Ναι ναι, απο την μια 'ελλαδίτσα' και από την άλλη να καπηλευτούμε τον πλούτο της.. Μπράβο Μαρίνα..
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
goker
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:39:34 μμ »

βρε παιδια μην βαρατε χαλαροστε λιγακι νομιμοτατο το εχω κ δεν εχω να φοβηθω τιποτα..φοτο θα το σκεφτω αν ανεβασω  αν θα το κανω ειναι να βουλοσω τα στοματακια που με εβγαλαν αρχαιοκαπηλω.το θεμα ληγει απο μενα για το λογω οτι δεν μου λυθηκαν η αποριες που εξεφρασα οποτε δεν εχω να συζητησω κατι αλλο..ομαξε κ οσο για τη φιλη που τρομαξε να καταλαβει τη γραφω τη να κανουμε δηκεομα στα foorm εχουν κ οι ανορθογραφη..
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:43:20 μμ »

δεν θα βουλώσεις κανένα στόμα φίλε. ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ είσαι και θέλω να το θαυμάσω και εγώ.

Και για αυτα που σου είπε η Μαρίνα δίκιο είχε.Ούτε παιδί Α' δημοτικού δεν γραφει έτσι.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 12, 2013, 06:44:41 μμ »

Σολφερινο α) ειμαι γνωστή γλωσσοκοπάνα β) οκ , να δεχτούμε μερικά ορθογραφικά , αλλά σε λίγο θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέραμε όπως πάμε....  Σαρκασμός  γ) χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την αξία του νομίσματος , πραγματικά θεωρώ σπουδαιότερο θέμα το γλωσσικό ....  δ) προφανώς το αίτημα νομιμοποίησης των αρχαίων έχει σαν στόχο την ελεύθερη πώληση , άρα ουδεμία  διάθεση προς προστασία των αρχαίων δεν περιλαμβάνει ...  ε) μετα απ'αυτο  , τα γκρικλις φαντάζομαι ότι θα αισθάνονται πολύ αδικημένα  Γλώσσα
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences