Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 11:53:20 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ερωτησει  (Αναγνώστηκε 20121 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:04:17 μμ »

Δεν πιραζη ρε πεδια ας γινη κε καναινα ορθωγραφικω λαθακη!Οχη πωλα ωμος Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:06:33 μμ »

ευτυχως γιατι δεν αντεχω με τιποτα την γυναικεια φλυαρια και την συνεχη ομφαλοσκοπηση σε θεματα που εχουν χιλιοειπωθει .Αυτα αγαπητη εχουν λυθει απο παλια. Εαν εχετε ανησυχιες για την γλωσσα μας επισκεφθειτε καποιον φιλολογικο συλλογο τυπου ''Παρνασσου'' οπου θα μπορεσετε να αναλυσετε με τις ωρες τον σεβασμο σας προς την γλωσσα.Αφηγστε εμας τους ασεβεις να γραψουμε για κανενα νομισμα.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:08:10 μμ »

Δεν πιραζη ρε πεδια ας γινη κε καναινα ορθωγραφικω λαθακη!Οχη πωλα ωμος Στριφογύρισμα ματιών
Ποιός ωμος σε πονάει Γιάννη μου να σε τρίψω!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:10:07 μμ »

Δεν πιραζη ρε πεδια ας γινη κε καναινα ορθωγραφικω λαθακη!Οχη πωλα ωμος Στριφογύρισμα ματιών
Ποιός ωμος σε πονάει Γιάννη μου να σε τρίψω!

Ο δαιξής  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:11:37 μμ »

Αγοράκι μου βεντούζα και μισόλιρο. Τσάμπα πουλάει ο άνθρωπος....!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:23:17 μμ »

εγώ φωτογραφία του νομίσματος δεν είδα ακόμα....

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:23:46 μμ »

Αγοράκι μου βεντούζα και μισόλιρο. Τσάμπα πουλάει ο άνθρωπος....!

Μη λες για μισολιρα γιατι θα ανεβασω κανενα σε δημοπρασια παλι και θα τον κανω να τρεχει τον Γιαννακη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:28:05 μμ »

Αντώνη σταμάτα να πουλάς λίρες γιατί εχω την εντύπωση πως τις πουλάς και αγοράζεις Ελληνικά.. ΚΑΚΟ Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 12, 2013, 08:28:37 μμ »

Κρατήσου για την άλλη βδομάδα. Να μπω κι εγώ στο παιχνίδι...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 12, 2013, 09:17:43 μμ »

Αγοράκι μου βεντούζα και μισόλιρο. Τσάμπα πουλάει ο άνθρωπος....!

Μη λες για μισολιρα γιατι θα ανεβασω κανενα σε δημοπρασια παλι και θα τον κανω να τρεχει τον Γιαννακη  Κλείσιμο ματιού

 Κλάμα Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 12, 2013, 10:08:08 μμ »

Αν και δεν είμαι ούτε φιλόλογος, ούτε γλωσσολόγος, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, διότι είχα πολύ καλούς δασκάλους, που μου έμαθαν πως να αποδίδω τις σκέψεις μου γραπτώς, σχετικά καλά.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να εκφράσει ο καθένας μας αυτό που έχει στο μυαλό του. Ο Ελληνικός γραπτός λόγος, ειδικά για έννοιες που έχουν να κάνουν με την σκέψη, είναι γνωστό τοις πάσι ότι είναι ένας από τους ιδανικότερους τρόπους γραφής. Εφάμιλλος με την Κινέζικη γραφή και σίγουρα ανώτερος αυτής με την έννοια της απόδοσης των συναισθημάτων και των επιστημονικών όρων με λέξεις.
Μην ξεχνάμε ότι πολλές αρχαίες λέξεις, που τότε ήταν απλώς έννοιες, απέδιδαν στον γραπτό λόγο κάτι το οποίο δεν υπήρχε π.χ. αερόπλοιο (και πολλές άλλες).
Παρόλα αυτά, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και κτήμα όλων μας ή ότι όλοι έχουν τις ίδιες δυνατότητες σκέψης και απόδοσης αυτής της σκέψης μέσω του γραπτού λόγου.
Επίσης ο τρόπος γραφής και απόδοσης των λέξεων, μας δείχνει εμμέσως και τον τρόπο σκέψης αν όχι το τι σκέφτεται αυτός που γράφει.
Βασιζόμενος επάνω στον τρόπο γραφής του φίλου που έθεσε την ερώτηση, είδα ότι όντως υπάρχει ένας προβληματισμός που ίσως δεν θα έπρεπε να υπήρχε αν όλα ήταν σωστά. Γι αυτό και θέλοντας να δω καθαρότερα την σκέψη του, έθεσα το απλό ερώτημα, δίδοντας εαυτόν ως "χαζό" : Αλλά ας το παίξω και λίγο... χαζός... το πρόβλημα ποιο είναι ;;;
Η απάντηση : απλα θελω να ρωτησω σαν κατοχος του νομισματος εχω δικαιομα να το πουλησω νομιμα παντα σε καποιον (ΕΛΛΗΝΑ)συλλεκτη η αυτο ειναι παρανομο?
Ανταπαντώ κατά λέξη : Δεν έχεις δικαίωμα να το πουλήσεις νόμιμα σε Έλληνα συλλέκτη.
Απάντηση βάσει σκέψης : Μπορείς να το μεταβιβάσεις σε οποιονδήποτε.
Άραγε πόσο δύσκολη είναι η γλώσσα μας, πόσο σημαντικό τελικά είναι να γράφουμε αυτό που σκεφτόμαστε και θέλουμε να πούμε. Και σε τελική ανάλυση πόσο σημαντικό είναι να γράφουμε αυτό που εννοούμε.

Υ.Γ.1 Μην παιριμένετε από τα γραφώμενα και μόνο, να δείται με πιον εχετε να κανεται.
Υ.Γ.2 Το σημαντικό είναι να συλλάβετε τον τρόπο σκέψης και όχι την απόδοση αυτής.
Υ.Γ.3 Παραδίδονται μαθήματα απόδοσης της σκέψης κατ οίκον. Πληρωμή 5,10 λεπτά 18.. την ώρα. Για εντατικά μαθήματα 1,2 λεπτά 18.. την ώρα. Για μαθήματα ταχύρυθμα φουλ έξτρα 1/4, 1/2, 1, 5 Δρχ 18.. την ώρα. Οι καταστάσεις των νομισμάτων ανάλογα την απόδοση του μαθητή. Η ελάχιστη χρέωση είναι σε AU50. Η τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ 13% (διότι η γνώση θεωρείται τροφή που δεν την καταναλώνεις την ώρα που την αγοράζεις "κρύα", πρέπει να την "ζεστάνεις" στο "σπίτι").
Υ.Γ.4 Μάλλον έχω τα κέφια μου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 13, 2013, 10:35:13 πμ »

θα ηθελα να σημειωσω δυο λεπτομερειες,και για τα δυο θεματα!πρωτον αποκλειετε το εθνικο νομισματικο μουσειο,να μην ειχε το σπανιο?τετραδραχμο του φιλου μας.οταν ξερουμε οτι κατεχει εκατονταδες χιλιαδες αρχαια νομισματα!και αν δεν το κατειχε λογω σπανιωτητος,υπαρχει νομος που το κατασχει νομιμα!βεβαια ο κυριος δεν χανει την κυριωτητα του αντικειμενου,χωρις καμμια ομως αμοιβη!τα πιο πολλα λογια,ειναι περιττα και εκ του πονηρου.σιγουρα μπορουμε να γινουμε νομιμοι,συλλεκτες η και εμποροι αρχαιων αντικειμενων,αλλα να μην τρελλαθουμε κιολας!υπαρχει μοναδικο τετραδραχμο,και το εχει ο κυριος,με την αδεια της αρχαιολογικης υπηρεσιας?οσο για την ελληνικη γραφη!σιγουρα δεν μπορει κανεις να ειναι αλαθητος,αλλα τουλαχιστον χρειαζετε να προσπαθουμε να καλυτερευσουμε τα δολια τα ελληνικα μας.εγω εχω τελειωσει το λυκειο με σχετικα υψηλο βαθμο,αρκετα χρονια πριν.αλλα οταν μετα απο χρονια,ξαναρχισα να γραφω στο ιντερνετ,εκανα και κανω!τρομερα λαθη.εχω περασει τεσσερεις διαφορετικες αλλαγες στην γλωσσα.απο τα πνευματα και την αρχαιζουσα,στο ατονικο,στην δημοτικΙΑ!και παει λεγοντας.πολλοι μου λενε οτι υπερβαλω με τα θαυμαστικα η τα ερωτηματικα,αλλα εγω το κανω για να τονισω τις διαφορες!η τις αποριες μου?παντα στο θεμα μας,τα αντικειμενα που απασχολουν το στεκι συλλεκτων!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 13, 2013, 12:02:26 μμ »

Μαρινα τα παιδια νομιζω σου εδωσαν την καταληλη απαντηση( κουλαρε) milou και epop . εγω θα σου πω (σεμνα)Δε χρειαζεται τετια επιθεση για οπιονδιποτε, και δεν κανουμε ανταγονισμο πνευματικοτιτας,
Παντα με αγαπη και σεβασμο προς ολους τους φιλους του στεκιου Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 02:26:46 μμ από fanis » Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 13, 2013, 01:42:34 μμ »

Οσο για τα γκρικλις.Ο Οδυσσεας Ελυτης στο Αξιον εστι  γαφει. Τη γλωσσα μου εδωσαν Ελληνικη το σπιτι φτωχικο στις αμμουδιες του Ομηρου.  Έκπληξη αυτο δεν ειναι σεβασμος προς τη γλωσσα , τα συμπερασματα δικα σας. Στριφογύρισμα ματιών

{Κι εγω νόμιζα ότι θα γράφατε τίποτα για σεβασμό στην γλώσσα , αλλά τελικά η ...ασέβεια   σας διέσωσε από την επόμενή μου ερώτηση} .(κατα Μαρινα) Απορία

Ευτιχως διασωθικαμε, Φιλί
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2013, 02:18:10 μμ από fanis » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 13, 2013, 02:27:22 μμ »

Να ρωτησω κατι με την σειρα μου; μιας και ειμαι απο επαρχεια... ποια ειναι η δουλεια του νομισματικου μουσειου;
γιατι αν λειτουργει σαν Μουσειο... τοτε μεσα εχει φυλακες μονιμους ή με συμβαση, αρχιφυλακα, την ασφαλεια του μουσειου και καθαριστριες! αντε να εχει και 1-2 αρχαιολογους... αν και στα περισσοτερα μουσεια δεν υπαρχουν!

πως λοιπον πας ενα νομισμα σε ενα μουσειο και παιρνεις αδεια κατοχης;;

απο οτι θυμαμαι που μου ειχαν πει... στην αθηνα.. πας στην εφορεια αρχαιοπωλων και ιδιοτικων συλλογων που ηταν (δεν ξερω αν ακομα ειναι εκει), καπου στην Πλακα!

τα νομισμτα (ή οτιδηποτε αλλο..) που μπορει καποιος να εχει στην κατοχη του.. δεν τα παει σε μουσειο εκτος κι αν αυτο ειναι το μονο που υπαρχει στο μερος του.. επειδη ειναι πολυ μικρο νησακι ή χωριο...και δεν υπαρχει κατι αλλο..., αλλα τα παει στην εν λογο εφορεια αρχαιοτητων... ειτε ειναι ΕΠΚΑ ειτε ΕΒΑ αναλογα με του ποτε ειναι το νομισμα και γενικα το αντικειμενο, κι αν εχει βρεθει στον βυθο... ισως πρεπει να παει στην εναλιων αρχαιοτητων... απλα λογο ελλειψης παραρτηματος της εφοριας που αναφερα οτι ειναι στην Πλακα!

εκει θα το εξετασουν οι ειδικοι αρχαιολογοι.. κι αν το νομισμα ειναι σπανιο ή χρηζει μελετης... στο κρατανε! μαλιστα εν καιρο.. θα σου δωσουν ενα ποσο σαν ανταβοιβη.. που ομωε ειναι αρκετα χαμηλο! κατι ειχα ακουσει για το 1/10 της αξιας του αν πουλιωταν! και τι θα πεις;; οχι;; ξερετε ποσο ευκολο ειναι να βρεις μπελα;; ελα να μου αποδειξεις οτι δεν ειναι απο λαθρανασκαφη ή απο επιεδαφια ερευνα που εξισου απαγορευεται.. σε αρχαιολογικη ζωνη...

η αρχαιολογικη ζωνη δεν ειναι απαραιτητο να εχει και αρχαια ορατα.... ερειπια ναων, σπιτιων κτλ...
σκεφτειτε... σαν παραδειγμα.. οτι αρχαιολογικη ζωνη ειναι ολο το νησι της Συμης... ΟΛΟ!!!

και τη συνηθης δηλωση... το βρηκα στο χωραφι μου... αντε πες την... κια μετα ξεκινα να κλαις... μιας και το χωραφι μετα θα το παρει η αρχαιολογια για ανασκαφη... ειδικα αν εχει βρεθει καποια σπανιοτητα.. και αναλογα... εν καιρο... να γινει απαλλωτριωση και να σου δωσουν ειτε ψιχουλα ειτε ενα αλλο χωραφι στο πουθενα! το ψιχουλα.. μπορει να ειναι και 2 ευρω το τετραγωνικο.. οταν στην περιοχη το τετραγωνικο μπορει να ειναι και 10-20 ευρω!

τωρα... αν οπως λες το εχεις νομιμα.. εχεις και τα χαρτια του!
αυτο σημαινει οτι πληρουσες κι ολες τις συνθηκες για να το εχεις.... λογικα! γιατι υπαρχουν και καποιοι περιορισμοι που δεν επιτρεπουν την κατοχη του.... κι ακομα κι αν γινει κατι στο μελλον (μια καταδικη πχ..)... μπορουν να ακυρωσουν τα χαρτια κατοχης που εχεις και θα εισαι υποχρεωμενος να το παραδωσεις το νομισμα!!! παιζουν κι αλλα ρολο.... αν εισαι πχ στο ΥΠΟΤ σαν υπαλληλος... κτλ...

μεσα στις υποχρεωσεις σου ειναι η ασφαλης φυλαξη του, η συντηρηση του με δικη σου ευθυνη... αν παθει κατι... θα εισαι υπολογος... και επισεις ειναι το να το δειχνεις ανα πασα στιγμη καποιος θελει να το δει.... και ειδικα σε αρχαιολογους! καλλιστα μπορει εκει που δεν το περιμενεις να ερθει κλιμακιο αρχαιολογων και να σου κανει ελεγχο!!

για πωληση που λες... θα επρεπε να το ρωτησεις εκει! εμεις τι να σου πουμε;
αν επιτρεπετε παντως... να ξερεις οτι πρωτο λογο εχει η αρχαιολογια!!! αυτη θα σου πει αν το αγοραζει με τοσα... ή οτι εισαι ελευθερος να το δωσεις σε αλλον... ομως και ο αλλος πρεπει να κανει χαρτια... κι ΑΝ τον δεχτουν ολοκληρωνετε η αλλαγη κατοχου! Το κρατος παραμενει ιδιοκτητης παντα!!!

εδω ακομα και το παιδι σου δεν μπορει να το κληρονωμησει!! πρεπει να κανει χαρτια κι αν τον δεκτουν.. συνεχιζει να εχει την κατοχη.... αλλιως ειναι υποχρεωμενο να το παραδωσει!!

για παραπανω.. πληροφοριες.. καλο ειναι να ρωτησεις ο ιδιος την αρχαιολογια... κι οχι να περιμενεις απο εμας που δεν ασχολουμαστε με τετοια...
αυτο ειναι βασικο μην κανεις καμια κουτσουκελα... και ψαχνεσε μετα!! επισεις.. καλο ειναι να διαβασεις καλα τον αρχαιολογικο νομο... και θα τα δεις να αναφερονται μεσα!

αυτα στα λεω φιλικα παντα! οκ; Χαμόγελο

παντως εχω την εντυπωση οτι τα χαρτια εχουν τα πληρη στοιχεια του νομισματος... και τα ιδια τα κρατανε και οι αρχαιολογοι... αφου το φωτογραφησουν κιολας...! ειναι δυνατον να μην το εχουν στο μουσειο... να λενε για σπανιο κτλ.. και να μην το κρατησαν για μελετη;; δηλαδη δεν το εχουν, δεν εχουν ξαναπιασει στα χερια τους τετοιο..... αλλα ξερουν τι και ποιο ειναι;;;

ξαναλεω.. κατι δεν μου καθετε καλα! το οτι δεν το εχουν ξαναπιασει στα χερια τους... αν το εδειξες σε κανενα φυλακα.. μονιμο κτλ.. ή σε καποιο μη αρχιολογο ή και αρχαιολογο που ειναι νεωτερων μνημειων... λογικο ειναι!!  αυτο που δεν εχουν χρηματα λογο κρισης... δεν ισχυει με τιποτα!!! ΣΤΑΝΤΑΡ!!! προσφατα διαβασα οτι εδωσαν αρκετα χιλιαρικα για να αγορασουν καποια αρχαια απο ιδιοτη... στο μερος μου! και δεν εχουν για ενα νομισμα; μη νομιζεις οτι εχεις και κατι που κανει εκατομμυρια... και ουτε οτι θα στα δωσουν χερι με χερι αμεσα!!!! σκεψου και τους φορους κτλ.. το εξτρα εισοδημα που θα πρεπει να δηλωσεις...  Γλώσσα

αν ειναι δειξε μας σε φωτο το νομισμα και απο τις δυο πλευρες... να το δουμε κι εμεις... ποιο ειναι το σπανιο που δεν μποπρει να το παρει η αρχαιολογια...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences