Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:10:22 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μαλαχιτης Ελεφαντοδοντο  (Αναγνώστηκε 36191 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 10:16:16 πμ »

μπορούσαμε να πούμε στον  "ZeroVT" ότι η εμπορία ειδών ελεφαντόδοντος επισύσει ποινές κακουργηματικού χαρακτήρα

Μα δεν είναι αληθές αυτό που μόλις έγραψες.

Επομένως πως θα του το λέγαμε?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 10:29:19 πμ »

μπορούσαμε να πούμε στον  "ZeroVT" ότι η εμπορία ειδών ελεφαντόδοντος επισύσει ποινές κακουργηματικού χαρακτήρα

Μα δεν είναι αληθές αυτό που μόλις έγραψες.

Επομένως πως θα του το λέγαμε?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 10:51:22 πμ »

μπορούσαμε να πούμε στον  "ZeroVT" ότι η εμπορία ειδών ελεφαντόδοντος επισύσει ποινές κακουργηματικού χαρακτήρα

Μα δεν είναι αληθές αυτό που μόλις έγραψες.

Επομένως πως θα του το λέγαμε?
Συμφωνω  ότι πηραμε τον φιλο ZeroVT από τα μουτρα χωρις λογο όπως και με τον φιλο Douglas.Kαποιος μερακλής θα βρεθει να αγορασει σκακι από ελαφαντοδοντο,τι μας νοιαζει εμας που τα βρηκε? Άνεση
Καταγράφηκε
ZeroVT
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 11:32:28 πμ »

 Μάλλον σας έφερα αναστάτωση και ζητάω συγνώμη για αυτό .

Ας αρχίσουμε από την αρχή

Πριν πολλά χρόνια είχα ένα θείο που δούλευε και ζούσε στην Αφρική ( δεν σκότωνε ελέφαντες ) .

Όταν ήρθε για διακοπές στην Ελλάδα μας έφερε αυτά τα αντικείμενα για δώρο .

Αυτη την στιγμή εμένα δεν με χρειάζονται και κάνοντας μια αναζήτησή στο διαδύκτιο βρήκα το δικό σας forum , διάβασα πολλά άρθρα και κατάλαβα ότι εδώ υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν .

Έκανα εγγραφή και δημιούργησα νέο θέμα .

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα μια διαφορετική αντιμετώπιση και στην ουσία απάντηση δεν πήρα .

ΥΓ. Αγαπάω τα ζώα ποιο πολύ από τους ανθρώπους .


Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 11:39:35 πμ »

Τωρα εκανες καλη Αρχη.
Καταγράφηκε
panos4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:43:53 μμ »

Κανείς δεν μίλησε για νέα κομμάτια- όμως με οσα υπάρχουν ήδη τι πρέπει να γίνει; Να τα...εξαναφανίσουμε;
Να τους γυρισουμε την πλατη.
Κι εγω εχω καποια απο το μεταναστη στην Αφρικη πατερα μου και τα εχω σε μια σακκουλα σκουπιδιων,οπως τους αξιζει.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 02:31:57 μμ »

Αιντε να σας δω....

https://secure.avaaz.org/campaign/el/eu_ivory_loc2/?pv=155 

(΄Οσοι/ες μισούν τα σκουλήκια εξαιρούνται λόγω ομοιότητάς τους με την προβοσκίδα)
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 02:33:33 μμ »

Κανείς δεν μίλησε για νέα κομμάτια- όμως με οσα υπάρχουν ήδη τι πρέπει να γίνει; Να τα...εξαναφανίσουμε;
Να τους γυρισουμε την πλατη.
Κι εγω εχω καποια απο το μεταναστη στην Αφρικη πατερα μου και τα εχω σε μια σακκουλα σκουπιδιων,οπως τους αξιζει.

Μπορει καποιος να αναγκαστει να τα δωσει.... πχ λογο οικονομικων ειδικα αυτους τους καιρους.... Τι σημαινει η σακουλα;;; Η τα πετας γιατι δεν σε ενδιαφερουν η τα δινεις καπου.... Δεν τα κρατας μεχρι να δεις ποτε θα τα αξιοποιησεις...
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 04:30:51 μμ »

Θα σας πω καποια θεματα από νομικη αποψη.Το εμποριο οστων του ελαφαντα και ρινοκερου εχει αποαγορευθει σε πολλες χωρες.Εαν καποιος πχ, προσπαθησει να πουλησει στο ebay,μετα από δυο μερες το ebay,του ακυρωνει την πωληση και ερχεται το εξης μυνημα στο ebay του πωλητη.....λυπούμαστε για την ακυρωση του προιοντος σας,αλλα συμφωνα με διεθνη νομοθεσια, επιτρέπονται μονο αντικείμενα τα οποια είναι αποδεδειγμένα,ανω των 100 ετων.Εξαιρουνται τα αντικείμενα τα οποια αποτελουν μερη επιπλων,η χερουλια (λαβες) από ιατρικα εργαλεία.Ολα τα υπολοιπα, διακοσμητικα,αγαλαματιδια, κτλ, απαγορεύονται.Επισης από προσωπικη γνωση αναφερω, ότι εάν ,πχ σε δεμα αποστολης σε καποιες χωρες,οπως ΗΠΑ, Γαλλια,Ελβετια, και καποιες που δεν γνωριζω,εαν δηλωθεί περιεχομενο με ελεφαντόδοντο, το προιον καταστρέφεται από τις αρμοδιες αρχες.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 04:49:35 μμ »

Για την ακρίβεια τα 100 έτη είναι λανθασμένα. Η γαλλική νομοθεσία εναρμονισμένη με τις σχετικές διεθνείς συμβάσεις ( φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει και για την Ελλάδα) αναφέρει ότι για την πώληση επεξεργασμένων αντικειμένων από ελεφαντόδοντο αρκεί να μπορείς να αποδείξεις ότι αποκτήθηκαν πριν την 1η Ιουλίου 1975. Αντιθέτως για τα μη επεξεργασμένα ολόκληρα ελεφαντόδοντα, απαγορεύεται η πώληση, όχι όμως και η κατοχή υπό προσωπικό ( οικογενειακό) τίτλο. 
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 04:51:58 μμ »

Για την ακρίβεια τα 100 έτη είναι λανθασμένα. Η γαλλική νομοθεσία εναρμονισμένη με τις σχετικές διεθνείς συμβάσεις ( φαντάζομαι ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει και για την Ελλάδα) αναφέρει ότι για την πώληση επεξεργασμένων αντικειμένων από ελεφαντόδοντο αρκεί να μπορείς να αποδείξεις ότι αποκτήθηκαν πριν την 1η Ιουλίου 1975. Αντιθέτως για τα μη επεξεργασμένα ολόκληρα ελεφαντόδοντα, απαγορεύεται η πώληση, όχι όμως και η κατοχή υπό προσωπικό ( οικογενειακό) τίτλο. 

Σωστα, άλλο η κατοχη κι άλλο η αγοραπωλησια,το εμποριο
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 07:33:59 μμ »

τον καιρο που εγινε η θηρευση του ελεφα ηταν νομιμο..κακως βεβαια ..ειναι συλλεκτικα διοτι ξερω πολλους που τα εχουν στολισμενα σε εξεχοντα σημεια στα σπιτια τους ιδιαιτερα ανθρωποι που ειχαν ριζες απο αφρικανικες χωρες η ηταν ναυτικοι..η κατοχη τους δεν ειναι κ βεβαια παρανομη κ θα υπαρχουν για πολλα πολλα χρονια ακομα..εχει κ στα μουσεια πορπες χτενες καρφιτσες κ διαδορα αρχαια αντικειμενα απο αυτο το υλικο,τι ειναι αυτα παρανομα  η μη συλλεκτικα?τελος παντων απλα λεω την αποψη μου κ δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν..θυμιζω οτι αγαπαω τα ζω
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 07:46:41 μμ »

Αρα αγοραστε τα ελευθερα Σαρκασμός υπαρχουν χιλιαδες και με παλια θηρευση και με καινουργια Άνεση.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 07:57:56 μμ »

Αρα αγοραστε τα ελευθερα Σαρκασμός υπαρχουν χιλιαδες και με παλια θηρευση και με καινουργια Άνεση.

Κρέας τρως;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 08:16:06 μμ »

Αρα αγοραστε τα ελευθερα Σαρκασμός υπαρχουν χιλιαδες και με παλια θηρευση και με καινουργια Άνεση.

Κρέας τρως;
Ειμαι παμφάγος μονο ψοφίμια δεν τρωω Σαρκασμός.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences