Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:16:26 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μαλαχιτης Ελεφαντοδοντο  (Αναγνώστηκε 36065 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 12:57:52 πμ »

Εξακολουθούν να είναι προιον εγκληματος όμως Douglas. Παρ'ολα αυτά επιμένω στο πρακτικό σκέλος του ερωτήματος/ ζητήματος.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:03:33 πμ »

Ουδεποτε κατηγορησα τον οποιονδηποτε για κτηνωδη ενστικτα. Θα παρακαλουσα να μην μπαινουν στο πληκτρολογιο μου λεξεις κ εκφρασεις που δεν εχουν γραφτει. Με τα υπαρχοντα αντικειμενα μια πραξη ευθυνης κ ελαχιστης ευαισθησιας θα ηταν να μην τα εμπορευομαστε οση αναγκη κ να εχουμε. Απλα γιατι ανοιγουν ορεξεις.
Εδω τουλαχιστον εγω θα περιοριστω μονο στην κουβεντα περι του εαν ειναι συλλεκτικα η οχι τα αντικειμενα αυτα
Ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:06:42 πμ »

Εξακολουθούν να είναι προιον εγκληματος όμως Douglas. Παρ'ολα αυτά επιμένω στο πρακτικό σκέλος του ερωτήματος/ ζητήματος.

Έγκλημα είναι ΜΕΤΑ την απαγόρευση θήρας.
Προ, δεν ήταν.
(Δε θυμάμαι πότε αποφασίστηκε η απαγόρευση).
Το πρόβλημα είναι ότι τα είδη αυτά δεν έχουν ταυτότητα, οπότε δεν μπορεί να διαπιστώνει κάποιος (εύκολα) πότε σκοτώθηκε ο ελέφαντας. Διότι βέβαια δεν θα επιστρατεύσω (εγώ ή ο καθένας) τη μέθοδο άνθρακα 12 για κάθε αγαλματάκι που μου παρουσιάζεται.

Οπότε εφαρμόζω το "καλύτερα άσ'το", και αυτό απαντάει και στο πρακτικό σκέλος του ερωτήματος σου.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:32:58 πμ »

Η βία κατά των ζώων είναι μια ανήθικη εγκληματική ενέργεια ανεξαρτήτως της υπάρξεως ή μη σχετικών
 απαγορευτικών νόμων.
Το αν αποτελεί έγκλημα ή όχι η εν γένει κακοποίηση και εμπορική εκμετάλλευση των ζώων δεν είναι θέμα
 νομολογίας. \

Είναι σαφέστατα, θέμα επιπέδου συνείδησης και κώδικα αξιών.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:35:33 πμ »

Είσθε χορτοφάγος, κύριε gemuncey23?
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:37:29 πμ »

Υιοθετήστε έναν κοπρίτη, μην αγοράζετε καθαρόαιμα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:49:00 πμ »

Υιοθετήστε έναν κοπρίτη

Είναι και πιο έξυπνοι, συνήθως.
Υπάρχει και επιστημονική εξήγηση γι' αυτό.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 01:55:29 πμ »

Παμπόνηρα σκουλήκια είναι που εκμεταλλεύονται τους δίποδους συγκατοίκους τους.....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 02:02:09 πμ »

Είσθε χορτοφάγος, κύριε gemuncey23?

Το αν είμαι ή όχι "φυτοφάγος" αγαπητέ κύριε Douglas Whittacker, δεν προσθέτει ή αφαιρεί κάτι στο διατυπωμένο σκεπτικό μου*.

*"Η βία κατά των ζώων είναι μια ανήθικη εγκληματική ενέργεια ανεξαρτήτως της υπάρξεως ή μη σχετικών
 απαγορευτικών νόμων
."

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε επ' αυτού;
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 02:06:31 πμ »

Παμπόνηρα σκουλήκια είναι που εκμεταλλεύονται τους δίποδους συγκατοίκους τους.....
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 02:19:58 πμ »

Το αν είμαι ή όχι "φυτοφάγος" αγαπητέ κύριε Douglas Whittacker, δεν προσθέτει ή αφαιρεί κάτι στο διατυπωμένο σκεπτικό μου*.

*"Η βία κατά των ζώων είναι μια ανήθικη εγκληματική ενέργεια ανεξαρτήτως της υπάρξεως ή μη σχετικών απαγορευτικών νόμων."

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε επ' αυτού;

Για την άσκοπη βία, ναι, συμφωνώ.
Για τη βία που ασκείται στα πλαίσια της κτηνοτροφίας, μάλλον διαφωνώ. Διότι κάτι πρέπει να τρώμε.
Όπως δεν μπορώ να διαφωνήσω και με την αλεπού που τρώει την κότα ή το λαγό, το λιοντάρι που σκοτώνει και τρώει τη γαζέλλα, και με όλα αυτά που η φύση έχει προσδιορίσει ότι το ένα θα τρώει το άλλο.

Και μια που το φερε η κουβέντα, δεν συμπαθώ το κυνήγι.

Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 07:04:58 πμ »

1. Μισώ τους ανθρώπους και δεν πρέπει να καν να γράφουν σε συτό το forum γιατί πριν εκατομμύρια χρόνια οι πρόγονοί τους, ο ένας έτρωγε τον άλλο!

(Πιστεύω ότι αυτό πλέον με κάνει Νο1 ζωόφιλο).

2. Σταματάω να μαζεύω χρυσά νομίσματα γιατί το 80% του παγκόσμιου χρυσού προέρχεται από ορυχεία που έθαψαν πολλούς μαυρίκους ή άσπρους σκλάβους.

3. Σταματά να μαζεύω χαρτονομίσματα γιατί δηλώνει την καταστροφή των δασών. ΄Θα κάνω βαμβακονομίσματα  ευρώ γιατί δεν προέρχονται από χαρτί.

4. Σταματάω να κάνω συλλογή από καπάκια μπύρας αναμένοντας κάποιον "admin" (πω πω εξουσία!!!!) να  μου εγκρίνει ότι αποτελεί συλλογή.

5. Τα σταματάω όλα και αρχίζω να κάνω συλλογή από ανέκδοτα.

....μη με παρεξηγείτε, απλά περνάω την ώρα μου....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 07:24:16 πμ »

Μισω τους ανθρώπους που σκοτωνουν ΣΗΜΕΡΑ ειδη προς ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ για χαρη κερδους και τα πουλουν σε πλουσιους για να φτιαχνουν σκακια, κοσμήματα,γουνες και αλλα συλλεκτικα ειδη. Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2017, 07:28:06 πμ από giannist » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 09:02:53 πμ »

Αν συνεχιζουμε να τα αγοράζουμε επικροτουμε τον αφανισμο που και σημερα συνεχιζεται.

Μισω τους ανθρώπους που σκοτωνουν ΣΗΜΕΡΑ ειδη προς ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ για χαρη κερδους και τα πουλουν σε πλουσιους για να φτιαχνουν σκακια, κοσμήματα,γουνες και αλλα συλλεκτικα ειδη. Σαρκασμός

+1
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 10:08:09 πμ »

Μισω τους ανθρώπους που σκοτωνουν ΣΗΜΕΡΑ ειδη προς ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ για χαρη κερδους και τα πουλουν σε πλουσιους για να φτιαχνουν σκακια, κοσμήματα,γουνες και αλλα συλλεκτικα ειδη. Σαρκασμός

Άρα ο "ZeroVT" οργάνωσε σαφάρι, πλήρωσε λαθροκυνηγούς, σκότωσε ελέφαντα (ες) για να φτιάξει ένα... σκάκι. Τόσο υπανάπτυκτο τον θεωρήσαμε...

Βρεθήκαμε εμείς και οι περισσότεροι εμείς να κανιβαλίσουμε ένα "νέο" μέλος, να διεκδικήσουμε δάφνες ζωοφιλίας και να επιδείξουμε την "εξουσία" του συμπλεγματικού.

Κύριοι,

Πολύ απλά μπορούσαμε να πούμε στον  "ZeroVT" ότι η εμπορία ειδών ελεφαντόδοντος επισύσει ποινές κακουργηματικού χαρακτήρα για να τον προστατέψουμε από την φανερή άγνοιά του.

Ως "Τζάμπα μάγκες" βγήκαμε κυριολεκτικά να κάνουμε "show off"  αντί να δείξουμε φιλία σε ένα νέο μέλος και να τον προτατεύσουμε από το λάθος του που προφανέστατα δημιουργήθηκε από άγνοια.

Όταν είμαστε κανιβαλιστές, δεν μπορούμε να διεκδικούμε ούτε καν την αξία ενός ζώου.

(Χρησιμοποίησα πρώτο πληθυντικό συμπεριλαμβάνοντας και τον ευατό μου μέσα. Όποιος δεν συμφωνεί, μπορεί να με εξαιρέσει από την αγέλη.. συγγνώμη, ομάδα).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2017, 10:09:03 πμ από ukobke » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences