Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:10:07 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΦΟΙΝΙΞ 1828  (Αναγνώστηκε 21083 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:57:41 μμ »

Σωτήρη πρώτον γιατί είσαι στον υπολογιστή και δεν είσαι στην παραλία Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο?Μπορεί να μην ίδια περίπτωση άπλα όταν κάνεις λάθος πρέπει να το αναγνωρίζεις
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 19, 2012, 02:01:21 μμ »

Eτοιμαζομαι!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Δεν ειναι θεμα αναγνωρισης οσον αφορα την περιπτωση του συναδελφου που συζηταμε, νομιζω οτι αναφερομενος σε αυτη ημουν διακριτικος μεν για να μην τα πω χυμα,  αλλα  απολυτα σαφης. Κλείσιμο ματιού
Δεν αναφερθηκα σε κατι αλλο
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 19, 2012, 05:20:45 μμ »

Απειχα για λιγο απο την συζητηση για το εξης: Επισκεφθηκα τον αγοραστη μου του ειπα το και το, το ξαναελεγξε το νομισμα, το ζυγισε το συνεκρινε με αλλους δυο, σχ. Α ο ενας, εξαιρετικος ο αλλος. Η ονοντωση ηταν ανομοιομορφη, το ενα δοντακι απο το αλλο απειχε (στο ματι τουλαχιστον) διαφορετικα και τα δοντακια εδιναν την εντυπωση οτι δεν ειναι οπλα καθετα ακριβως. ΓΝΗΣΙΑ ονωντωση, ΜΗ αντιγραψιμη, για ΓΝΗΣΙΟ ΦΟΙΝΙΚΑ.. Το πηγα και σε αλους εμπορους του κεντρου... γνησιος ειπαν ολοι. Ευχαριστω πολυ ολους, οι ανθρωπινες σχεσεις μεσα απο εντονες συζητησεις αναζοωγονουνται!  Κλείσιμο ματιού Κατι ακομα: Υπηρχε ποτε περιπτωση ενας εμπορος που κανει πανελλαδικες δημοπρασιες, που ειναι χρονια απο προγονο του εμπορο, να παρει πλαστο νομισμα απο εναν ΠΙΤΣΙΡΙΚΟ?  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού χωρις να το ελεγξει εξονυχιτικα? ΟΛΟΙ κανουν λαθη, ποσο μαλλον απο μια ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕΤΡΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕΓΕΘΟΥΣ  Κλείσιμο ματιού

ΥΓ: Ειμαι χρονια συλλεκτης απο τα 11 μου, γνωριζομαι με ολους σχεδον τους εμπορους στην Αθηνα, απο Μοναστηρακι μεχρι Κολωνακι, απο Συνταγμα μεχρι Ομονοια, υπηρχε ποτε περιπτωση να χαλασω τις σχεσις μου για 8 κατοσταρικα? Για κανενα ποσο δηλαδη. Εχω συναλλαγει με παρα πολλους εμπορους σε πολλα πραγματα. Οποιος θελει ας ρωτησει οποιον εμπορο θελει στην Αθηνα η στην λεσχη και εαν εχει κανεις παραπονο. Το θεμα θεωρειται ληξαν. Ευχαριστω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 19, 2012, 06:43:41 μμ »

Φιλε ελπιζω να μην με παρεξηγησες  προσωπικα ποτε δεν εξεφρασα σχολιο για  την γνησιοτητα του απλα και μονο γιατι δεν ειμαι σε θεση.
Παντως ΕΠΙΜΕΝΩ στο οτι ΑΝ  ειναι γνησιο  και τα πραγματα ειναι οπως τα λες,το εδωσε ΤΖΑΜΠΑ!!!! Πολλοι εδω θα εδιναν ΠΟΛΥ περισσοτερα, και ειναι αποριας αξιο μαλιστα , το γιατι ενω εβαλες εδω αγγελια, δεν περιμενες καθολου οπως θα ηταν συμφερον σου και λογικο αλλα το εσπρωξες εξω σε λιγοτερο απο ενα εικοσιτετραωρο.......

Οπως επισης ειναι περιεργο το πρωτο σου ποστ( vf  και μην σας επηρεασω και μετρια κατασταση και πατινα , και το ζυγισα )κλπ κλπ, και δινεις και  τζαμπε τιμη , ενω ασχολεισαι απο τα 11
To  νομισμα δεν ξερω που πηγε , μπορει να κανω και  λαθος αλλα εμενα μου φαινεται οτι απλα ενδιαφερεσαι για την υστεροφημια σου για ευνοητους λογους.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 06:54:29 μμ από coll » Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 19, 2012, 07:25:05 μμ »

Δεν ειναι φθηνο 9 κατοσταρικα για VF, κανονικη τιμη ειναι. Με την κριση τα Ελληνικα και οχι μονο νομισματα εχουν παρει την κατιουσα. Μου εδιναν ταλιρο 1833 PCGS MS63 2900 ευρω. Προ αυτης της καταστασης δεν θα το εβρισκα κατω απο 4500. Θυμαμαι περι το 2005, ταλιρο Οθωνα F-aVF στο θυσειο τα πουλουσαν το λιγοτερο 250 ευρω. Τωρα με 80-90 ευρω βρισκεις οσα θες. Εδωσα ενα στα 70 σε εμπορο σε F+. Πηρα απο τον Στρατουδακη τελειο ταλιρο 1833 Μοναχου αXF ΔΥΝΑΤΟ ΜΕ 250 ΕΥΡΩ ΝΑΙ 250 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΜΩΣ. Με ολες τις πρωτες μπιλιες στο στεμμα και ωραιο πλουσιο μαλλι. Οι φοινικες εχουν πεσει παρα πολυ. Ενας πολυ καλος μου φιλος με μαγαζι σε στενο της Σταδιου, προσφατα "εφυγε", πριν φυγει μου ειχε πει οτι ειχε χειροποιητα μασουρακια με XF και πανω φοινικες την δεκαετια του 70 και γνωστοι εμποροι, τραπεζικοι κ.λ.π. επαιρναν τον φοινικα 300 δρχ.Αλλος Γνωστος εμπορος και φιλος μου ειχε επερνε σχεδον καθε εβδομαδα απο τα πακετακια του (μου το ειχε πει προσφατα). Τοτε βεβαια οι 300 δρχ ειχαν αγοραστικη δυναμη σχεδον για 5000 ευρω σημερα. Ενας UNC Φοινικας εχει σημερα το μεγιστο 2800 αντε 3000 για υψηλο MS. Οχι 5000 για XF που ειχε σε αντιστοιχια το '70. Να σας πω και αυτο. Πριν τον δωσω εκει που τον εδωσα, οι εμποροι δεν μου εδιναν πανω απο 5-6 κατοσταρικα για αυτον. Αρα τον εδωσα και πολυ καλα.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 19, 2012, 07:37:00 μμ »

Επισης η πικρη αληθεια ειναι οτι εχω ενα θεμα με τις αγορωπωλησιες στο οτι παιρνω και δινω γρηγορα. Πολυ κακο και "υποφερω απο αυτο" οικονομικα πολλες φορες. Για του λογου το αληθες ειχα πεντολιρο prooflike μακαριου μου τα γρατζουνισαν και το εδωσα 1500 ευρω ενω θα μπορουσα εστω και με αυτες τις γρατζουνιες να περιμενω και να το δωσω και 1700 και 1900 (τοτε μεταλλο εβγαζε 1250 περιπου). Μου ειχε στοιχισει με ανταλλαγες κ.λ.π. 3000. Ειναι το αγκαθι μου και το ομολογω. Πολλες φορες επερνα νομισματα 500 και τα εδινα 300. Ημουν και ειμαι επιπολεος. Τελευταια εχω κανει μια προσπαθεια να ανακτησω αρκετα πραγματα και αφου θελω να αλλαζω συνεχως τουλαχιστον να μην χανω, ας κερδιζω 5 στην λιρα αλλα να μην χανω. Ειχα χασει πανω απο 20000 τα τελευταια 3 χρονια. Δεν ειμαι περιφανος για αυτο το αντιθετο αλλα αγαπω τα νομισματα. Ευτυχως τα ειπα και μου εφυγε ενα αφορητο βαρος. ΔΕΝ ειμαι ικανος συλλεκτης, ΔΕΝ εχω οσα ειχα, ΔΕΝ αξιζω να εχω καλα κομματια στα χερια μου και επισης ΔΕΝ θελω να πριζω κανεναν με τα δικα μου προβληματα. Παντως ο φοινικας ηταν ενταξει Χαμόγελο
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 19, 2012, 08:44:12 μμ »

ο Φοινικας πιτσιρικο δεν ειναι ενταξει.

Ανθρωποι που κανουν δημοπρασιες κανουν και απιστευτες βρωμιες.

Μεχρι που βαζουν μαρκες σε καταλογους νομισματων,μετα στον Κραους,μετα στην NGC και μετα ζητανε για κατι που πουληθηκε ως μαρκα με 100 στερλινες,50000 ευρο σαν νομισμα και μαλιστα δοκιμιο.

Αστα πιτσιρικο,εισαι καλο παιδι γιαυτο ηρεμησε λιγακι.

Ο Φοινικας εαν ειναι γνησιος φερνει λεφτα,κοιτα του Μορτον και Ιντεν πριν δυο εβδομαδες τον τελευταιο γνησιο και μαλιστα σε σλαμπ δεν γραφει πανω απο αου50 αου53
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 19, 2012, 08:55:52 μμ »

Aν δεν με απατα η μνημη μου ο τελευταιος εδω εφυγε πριν 2 μηνες, πανω απο 1000, και ηταν χειροτερος.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:13:42 μμ »

προκαταβολικα δηλώνω πως δεν έχω δει νόμισμα ούτε ζωγραφιστό. Είμαι νέος στο νόμισμα, ψάχνομαι όμως αρκετά με σαιτς βιβλία, μελέτες κλπ.

Ο Φοινικας αυτός ειτε είναι είτε δεν είναι τζούφιος που λεει και ο Βασίλης, γιατι φίλε μου Σιλεκτρα είναι βερυ φαιν?? Ρωτώ διότι όσους εχω δει σε φώτο και μόνο είναι όλοι χειρότερης ποιότητας. Παντα κατα τη γνώμη μου και ΔΗΛΩΝΩ ΑΣΧΕΤΟΣ. Σαν νόμισμα μου φαίνεται τζιτζι, εγώ αν είχα αποφασίσει να αγοράσω θα το παιρνα αν ήταν σλαμπτ. μπορει καποιος να βγαλει σε φοτο εναν μσ να δουμε διαφορα με τον ωερυ φαιν εμεις που ειμαστε νεοι στο χομπυ. Σιλεκτρα ρωτώ με καλη διάθεση, ειλικρινώς.

Βασίλης.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:19:27 μμ »

Ειναι πασιφανες οτι και ο τελευταιος  τυφλος συλλεκτης vf  δεν θα τοκανε με τιποτα
Tζαμπα το συζηταμε για ενα<αφαντο> νομισμα, και ακρη δεν θα βγει......
O φιλος εχει τροπο, αλλα.....
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 20, 2012, 02:10:49 πμ »

Βρε,δεν αφήνετε τους τζούφιους Φοίνικες,και να πάτε όλοι για διακοπές να δείτε καρα-γνήσιους Φοίνικες από κοντά,που είναι και σε κατάσταση MS-70,και σε τιμή ανεκτίμητη;;;  Θυμός  Θυμός  Θυμός
Άντε μην τα πάρω τώρα στο κρανίο και σας αρχίσω όλους με τις Καρύδες!!!  Γλώσσα  Γλώσσα  Γλώσσα

Ο Μιχαλολιάκος στη Ζούγκλα πετάει καρύδα στον Κολλάτο
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 20, 2012, 02:25:19 πμ »

Το δουλεμα παει συννεφο!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 28, 2012, 08:24:32 μμ »

έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ που ειχα ξαναδεί τετοιο τζούφιο φοίνικα,σημερα μετα απο συναντηση με φιλο συλλέκτη πραγματικο ταλεντο στην νομισματικη,μου θυμησε.

DE AGOSTINI HELLAS.

Βασιλάκη απ την Ερμούπολη να είσαι παντα καλά.

Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 28, 2012, 09:21:46 μμ »

ahahahahaha Εγώ από ντιαγκοστινι έχο έναν όμοιο αλλα οταν λέμε ομοιο καρμπον. Τωρα αμα ειναι και αυτός από εκει τι να πω. ο εμπορος που τον πούλησε στον φίλο ειναι ευρηματικότατος. Μπιλυ σε ευχαριστω για όλα....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences