Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:18:42 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΦΟΙΝΙΞ 1828  (Αναγνώστηκε 21086 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 18, 2012, 02:33:27 μμ »

o πρωτος Βασιλη ειναι γνησιος,ο δευτερος ειναι τζουφιος.

Για οποιον εχει ματια και βλεπει κοιταξτε το ρελιεφ στον πρωτο που εβαλε ο Βασιλακης και στον δευτερο του πιτσιρικου.
Την λεζαντα ρε παιδια ΑΜΑΑΑΑΝ ΠΙΑΑΑΑΑΑΑ

ΕΙΝΑΙ ΤΖΟΥΦΙΟΟΟΟ ΤΟ ΦΩΝΑΖΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕ

ΠΟΥΣΑΙ ΡΕ ΠΟΔΑΡΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΡΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣ.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 18, 2012, 03:09:09 μμ »

οκ βασιλη το εμπεδωσαμε οτι ειναι τζουφιος.Απο πιτα που δεν τρως τι σε νοιαζει και αν καει.Αυτος που δινει 8-9 κατοσταρικα χωρις να ξερει να ξεχωριζει τα κερματα ή δεν προνοει τουλαχιστον να παρει πιστοποιημενα ειναι μεγαλος μ... και να σου πω την αληθεια μου βγαζει και λιγη χαιρεκακια γιατι θελει να κανει τον πονηρο.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 18, 2012, 06:54:44 μμ »

Καλησπερα σε ολους. Εχει πεσει στην αντιληψη μου ενας φοινικας VF. Χωρις χτυπηματα, καθαρος, απλα ειναι μετριας καταστασης. Μου τον δινουν 850 (ο πωλητης ειναι αριστος γνωστης, τιμιοτατος και πολυετες μελος της λεχης), ειναι δηλαδη γνησιοτατος. Μου αρεσει πολυ σαν νομισμα, ειναι νομισμα που κουβαλα πολυ μεγαλη ιστορια. Ειναι ομως καλη η τιμη? Λογω των καιρων, μηπως φτασει 5 κατοσταρικα? Αυτά είπε ο φίλος για τον έμπορα που του πούλησε το νόμισμα.Γνωστής νομισμάτων  και ότι είναι τίμιος.Οπότε αν του τον πα ει πίσω θα το πάρει.Αυτή την στιγμή ο φίλος από εδώ είναι ο τελευταίος που το πούλησε οπότε είναι δικό του το πρόβλημα αν το μάθει ο άλλος έμπειρος που το αγόρασε.Και από τα λεγόμενα του αν είχε κάτι στα πωλούνται εγώ προσωπικά δεν θα το έπαιρνα και ας μου άρεσε.Αν δεν ήταν ο Βασίλης να πει ότι είναι μου φα δεν νομίζω να το έλεγε κάνεις άλλος οπότε μπορούσε να την πατήσει και κάποιο μέλος από εδώ αν δεν το είχε δώσει ο φίλος.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 18, 2012, 07:50:21 μμ »

κερμα των 850 ευρω που δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι ειναι γνησιο(λογω πληθωρας πλαστων) και δεν ειναι πιστοποιημενο απο third party grading company εγω δεν το ακουμπαω εις τον αιωνα των αιωνων.Αυτη ειναι η ΑΒ του συλλεκτη. Πρεπει να υπαρχει κοινος νους και να δουλευει. Οτι δεν ειμαστε σιγουροι το αποφευγουμε γιατι συνηθως οι μεγαλες ευκαιριες ειναι και μεγαλες π......
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 18, 2012, 09:24:30 μμ »

Ανάργυρε αν και την έχω πατήσει με το πεντόλιρο συμφωνώ μαζί σου (αν δεν πάθεις -δεν θα μάθεις) .Μέτα το διόρθωσα το πήγα πίσω ο έμπορος το πήρε πίσω  και αγόρασα κάτι άλλο.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 19, 2012, 02:48:33 πμ »

Ρε παιδια το νομισμα φωναζει,με τετοιο ρελιεφ (ψευτικο)μσ68 θα επρεπε να ειναι,δεν ειναι παρακεντρος ,η γραφη ειναι χοντροκομενη και το φωναζει.

Στο λεει μονος του,ειμαι τζουφιος.

Εγω δεν ξερω τι λεει η εφορια και ο μπαρμπας του Σωκρατη,ξερω ομως οτι η ασφαλεια εχει τμημα παραχαραξης ,απιστιας και απατης και τα του τυπου με την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζετε δεν ισχυουν στο 8 οροφο της Αλεξανδρας ,που απο την πολυ καρπαζια θα φτασουμε μεχρι και τον Γρηγορη το Χατζηπυροβολιστη.

Α γεια σου rakosyllekth! Μπορει να διαφωνουμε σε αλλα, αλλα εδω εχεις δικιο!

Αν οντως ειναι καλπικος, τοτε παρε φιλε και τον φιλο του μπαρμπα σου μαζι και τον ιδιο τον μπαρμπα σου, παρε και ολο το σδοε αμα θες, και πηγαινε στην ασφαλεια (βασικα δεν θα υπαρχει επιλογη για το αν θα θες να πας η οχι)να τους εκθεσεις τις αποψεις σου για αποδειξεις, παραστατικα και για το αν εγινε η συναλλαγη η οχι. Τετοιες μαλ ακιες μονο στο παυπαλ περνανε. Μονο και μονο που τα γραφεις εδω και με φωτογραφιες απο το νομισμα αρκει. Και τιποτα να μην εγραφες, παλι θα αρκουσε. Για διαβαστε καλυτερα τους νομους σχετικα με παραχαραξη, καλπικα, πλαστα, πωληση κλπ και θα δειτε που εμπιπτουν.
Αν πραγματι το νομισμα ειναι καλπικο και το ανακαλυψει ο τελευταιος αγοραστης και εχει τη θεληση να κανει καταγγελια και ολα τα απαιτουμενα απο το νομο, τοτε θα ταλαιπωρηθει αυτος πρωτος γιατι θα πρεπει να αποδειξει οτι το νομισμα που πηρε ειναι αυτο πραγματι. Αλλα αυτο θα γινει. Μετα θα τρεχουν και δεν θα φτανουν ολοι οι προηγουμενοι αγοραστες και πωλητες και εσυ μεσα, ποσο μαλλον τωρα που καποιος ειδικος σου υπεδειξε οτι το νομισμα ειναι πλαστο.
Αν ημασταν σοβαρο κρατος με σοβαρες υπηρεσιες, που δεν ειμαστε, μεχρι και η εφορια και το ιδιο το σδοε θα σας αρπαζε. Πρωτον εσενα που εκανες μεταπωληση χωρις δελτιο, γιατι ειναι εμποριο και δευτερο τον μαγαζατορα που το αγορασες γιατι πουλησε χωρις αποδειξη. Αλλα εδω αυτα τα απιθανα συμβουλευει ο υπευθυνος του σδοε, οπως μας λες.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 19, 2012, 03:01:28 πμ »

οκ βασιλη το εμπεδωσαμε οτι ειναι τζουφιος.Απο πιτα που δεν τρως τι σε νοιαζει και αν καει.Αυτος που δινει 8-9 κατοσταρικα χωρις να ξερει να ξεχωριζει τα κερματα ή δεν προνοει τουλαχιστον να παρει πιστοποιημενα ειναι μεγαλος μ... και να σου πω την αληθεια μου βγαζει και λιγη χαιρεκακια γιατι θελει να κανει τον πονηρο.

Θα σου πω γιατι πρεπει να σε νοιαζει φιλε συν-συλλεκτη. Γιατι αυριο το ιδιο πλαστο νομισμα θα το αγορασει ενας φιλος σου συλλεκτης που τον πονας χωρις να εχει πολλες γνωσεις. Αν παει αυριο να το πουλησει θα παρει τα τρια τα γνωστα. Μπορει να το κρατησει για τα παιδια του και οταν αυτα πανε να το πουλησουν αργοτερα θα παρουν και αυτα τα τρια τα γνωστα.
Χαιρεκακια μπορει να σου βγαζει, αλλα εμενα καλυτερα θα μου εβγαινε χαιρεκακια αν πηγαινε στα δικαστηρια ο απατεωνας και οχι οταν την παταει ενας οποιοσδηποτε αδαης, ακομα και αν θελει να το παιξει πονηρος και οτι ξερει να αγοραζει.

Σε νοιαζει γιατι ο ιδιος απατεωνας που εβγαλε το ενα πλαστο, θα συνεχισει την ωραια δουλεια του και με αλλα νομισματα και αυριο θα την πατησεις και εσυ. Τα πλαστα ειναι πλαστα. Ειτε κανουν 100 ευρω ειτε 10.000 το ιδιο ειναι. Αυτος που εχει 100 δινει 100. Αυτος που εχει 10.000 δινει δεκα χιλιαδες. Οταν ανακαλυψουν την απατη, το ιδιο ποναει.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 19, 2012, 05:23:28 πμ »

Η φωτογραφία δεν είναι πολυ καλή αλλα εκ πρώτης όψεως κάτι δεν μου αρέσει.  Χωρίς να δω όμως την οδοντωση δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
Καταγράφηκε

γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 19, 2012, 08:45:45 πμ »

θα ηθελα να κανω λιγο,τον δικηγορο του διαβολου που λεμε.ο βασιλης ειναι για ολους,και προσωπικα για μενα,οπως και ο δημητρης(ποδαρας)απο τους πιο σοβαρους γνωστες,του ελληνικου νομισματος!!!επειδη τυχαινει και γνωριζω,και τον φιλο σωκρατη,εστω και φυσιογνωμικα απο την λεσχη,βλεπω οτι ειναι ενας ησυχος και χαμηλων τονων,νεος συλλεκτης.καταρχας ο σωκρατης  μαλλον,οπως γραφει και στην αρχη ο βασιλης,βασιζομενος σε καποιο ατομο,εγκριτο εμπορο? μαλλον της λεσχης,αγορασε τον εν λογω φοινικα,με οποιοδηποτε σκοπο!!!μην γελιομαστε κανεις μας δεν ειναι αγιος,και ας μην κανουμε ολοι,τους τιμητες του δικαιου.σιγουρα ο σωκρατης επρεπε να ειναι σιγουρος 100τοις%,για την γνησιωτητα του φοινικα,και μετα να αρχισει τις διαφορες συναλλαγες.ως προς το γραμμα του νομου,ξερω ατομο που δικαστηκε με πολυμηνη φυλακιση,για εξαπατηση συλλεκτων και εμπορων,πουλοντας χρυσους οθωνες.το λαθος σιγουρα ειναι του σωκρατη,που δεν ρωτησε για ασφαλεια,δυο τρεις σιγουρα γνωστες,που παντα υπαρχουν στην πνε την κυριακη.τωρα περι αγορων,σδοε,παραστατικων,παρανομων,κλπ,ας τα αφησουμε!!!γιατι ολοι μας,με πρωτον εμενα,μας βλεπω ισοβια.παντως τον φοινικα,αν δεν ηξερα?σιγουρα δεν θα τιον αγοραζα!!!νομισματα που δεν εχουμε ξαναπιασει,καλυτερα να μην τα ακουμπαμε!!!και ειδικα ακριβα,η σπανια.χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:07:28 πμ »

η γνωμη μου παντως ειναι,οτι ειναι κοπια,οπως γραφει και ο βασιλης!!!κοιταξτε τις διαφορες στην περιφερεια,του ενος με το αλλο!!!στο ενα ειναι λεπτη,και στο αλλο συμπαγης,και με παχεια χαραξη στο συνολο απο το αλλο.σιγουρα και η οδοντωση που ειναι σχεδον μοναδικη,στο ειδος της,σε σχεση με αλλα ελληνικα νομισματα(οπως λεει και ο δημητρης),τελος,κοιταξτε τις ευθειες γραμμες στην χαραξη του σταυρου του δευτερου,με τις στραβες λιγο? του πρωτου.σιγουρα απο κοντα,θα ημουν τελειως σιγουρος.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 19, 2012, 10:15:50 πμ »

Αν αυτος ο εμπορος ειναι μελος της λεσχης , δε πρεπει να διαγραφει απο τη λεσχη και να δημοσιευθει το ονομα του?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:15:04 μμ »

η ΠΝΕ,σαν μη κερδοσκοπικος νομισματικος συλλογος,πρεπει!!! και εχω δει,οτι παρεμβαινει σε διαφορα κακως κειμενα.αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορει να επιβλεπει,ουτε εχει δικαιωμα να επεμβαινει στις δοσοληψιες των μελων,εφοσον δεν γινονται τρανταχτα θεματα η παραπονα,απο τα μελη.τωρα αν καποιος εξαπατα,με διαφορους τροπους,νεα η απειρα μελη,σιγουρα πρεπει να γινονται καταγγελιες,και να απομωνονονται αυτα τα μελη.παντως εχω να πω,σαν απλο μελος,οτι τα τελευταια χρονια ειδικα, ειναι η μονη ΟΑΣΗ στην ελλαδα για το νομισμα,απο ολες τις αποψεις.δημοπρασιες,μεγαλη και πλουσια σε υλικο βιβλιοθηκη,αγορες και πωλησεις καθε κυριακη(που δεν εχουν καμμια σχεση με την υπολοιπη ελλαδα),εγκριτα μελη με σοβαροτατες γνωμες και πιστοποιησεις,ομορφοι διαλογοι περι νομισματικων,κλπ.σιγουρα δεν σας παρουσιαζω τον παραδεισο,αλλα οταν βαδιζεις σωστα συναντας,αυτα που αναφερω!!!οταν ψαχνεσαι?σιγουρα οι μπανανοφλουδες,ειναι παντου.και στο κατω κατω,κανεις δεν αγοραζει με το ζορι,αλλα απο επωνυμους,που σιγουρα σε λαθος κινηση,πρεπει να καταγγελονται,για προφυλαξη,και αλλων μελων.χαιρετω,γιαννηςτ. 
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:24:32 μμ »

Συμφωνώ στο ότι δεν το έκανε σκόπιμο γιατί δεν γνώριζε το μέλος ότι είναι πλαστό .Άπλα από την απάντηση του όταν έμαθε ότι είναι πλαστό ότι είναι καλυμμένος από το σδοε και ότι μέτα την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν  λάθος αναγνωρίζετε τι του απαντάς και μετά θέλει να γίνει έμπορος και να σου πουλάει νομίσματα.Ποιος θα αγοράσει από αυτόν.Για μένα δεν έχει να κάνει μόνο αν το νόμισμα είναι πλαστό όσο με την απάντηση.Έφαγε ένα πλαστό νόμισμα και το πούλησε αντι να το διόρθωση και να εκθέσει το έμπορο που του το πλάσαρε λέει στην υγειά του δευτέρου κορόιδου.
Καταγράφηκε
γιαννηςτ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:41:51 μμ »

εδω εχεις απολυτο δικιο,ενηργησε απερισκεπτα,και παντα οι βιαστικες κινησεις,ειναι κακος συμβουλος!!!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 19, 2012, 01:42:58 μμ »

Συμφωνώ στο ότι δεν το έκανε σκόπιμο γιατί δεν γνώριζε το μέλος ότι είναι πλαστό .Άπλα από την απάντηση του όταν έμαθε ότι είναι πλαστό ότι είναι καλυμμένος από το σδοε και ότι μέτα την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν  λάθος αναγνωρίζετε τι του απαντάς και μετά θέλει να γίνει έμπορος και να σου πουλάει νομίσματα.Ποιος θα αγοράσει από αυτόν.Για μένα δεν έχει να κάνει μόνο αν το νόμισμα είναι πλαστό όσο με την απάντηση.Έφαγε ένα πλαστό νόμισμα και το πούλησε αντι να το διόρθωση και να εκθέσει το έμπορο που του το πλάσαρε λέει στην υγειά του δευτέρου κορόιδου.


Kολοκυθια ειναι αυτα με το ΣΔΟΕ  που ανεφερε φιλε........ Ακομα και αν ειναι αληθεια ειναι ατυπα λογια του αερα, που σε καμια περιπτωση δεν θα επαναλαμβανονταν απο το στομα κανενος αρμοδιου οταν το θεμα επερνε τον ορθο δρομο.
 Οταν ομως η παρατυπια παει αλυσιδα Κλείσιμο ματιούποιος θα εκτεθει να κανει το σωστο στο φιναλε , αφου θα μπλεξει και αυτος Κλείσιμο ματιού;;;;
Ο Γιαννης σωστα τα ειπε(ιδικα προς το τελος καποιου ποστ του), και ολοι  ξερουν στην θεωρια το σωστο, ομως ειναι ευκολο να  το παιζεις σωστος οταν εισαι εξω απο τον <χωρο> του αεριτζιδικου  αχαρακτηριστου συστηματος.....

Υ.Σ Η δε προσωπικη σου περιπτωση ηταν εντελως διαφορετικη και ο πωλητης ειχε καλυμενα νωτα οσον αφορα εσενα και μονο...... μετα δικαιολογιας με μορφη γελοιογραφιας.
Φυσικα θα το πλασσαρει αλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 02:04:03 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences