Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 05:06:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 96152 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 26, 2012, 11:03:27 μμ »

μπα?Εγω εχω ψωνισει απο την Ελλαδος στην Τριπολη.Το Ηρακλειο,η τριτη μεγαλυτερη πολη της Ελλαδος δεν εχει τραπεζα Ελλαδος??το Ηρακλειο εχει φαει και την Πατρα σε πληθυσμο.

Τελος παντων το ριξαμε στη Μ###### ,ο αλλος ρωτα νομιζει οτι με στριμωξε και μετα το γυριζει στην πλακιτσα.

Λοιπον ναι μια λιρα ,ρουπια,εσκουδο και οτι αλλη ######α οταν δεν ειναι ακυκλοφορητο ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο οτι το ακυκλοφορητο γιαυτο και η τραπεζα της 7.94 τις αγοραζει 12.5 ευρο κατω απο οτι τις 7.98

Τελος.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 26, 2012, 11:03:35 μμ »

δεν πειραζει,εγω θα σου κρατω τα χρεπια των 7.94 και βικτοριες ακομη και συ θα μου κρατας οτι ναναι 7.98 ακυκλοφορητες.

Εσυ πληρωνει 268 και εγω 280.

Οκ???

Στο 268 θα βγαζω και 8 ευρο,εσυ στο 280 να δω που θα βρεις να μου δωσεις?






Εσυ κανεις οτι δεν καταλαβες Σαρκασμός
Εγω ΔΕΝ  σου πουλαω τιποτα!!!!
Αγοραζω ομως με 268 απο σενα οσες ειναι 7.94-7.97 (τα χρεπια κατ εσε δηλαδη)  Φιλί
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 26, 2012, 11:04:39 μμ »

μπα?Εγω εχω ψωνισει απο την Ελλαδος στην Τριπολη.Το Ηρακλειο,η τριτη μεγαλυτερη πολη της Ελλαδος δεν εχει τραπεζα Ελλαδος??το Ηρακλειο εχει φαει και την Πατρα σε πληθυσμο.

Τελος παντων το ριξαμε στη Μ###### ,ο αλλος ρωτα νομιζει οτι με στριμωξε και μετα το γυριζει στην πλακιτσα.

Λοιπον ναι μια λιρα ,ρουπια,εσκουδο και οτι αλλη ######α οταν δεν ειναι ακυκλοφορητο ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο οτι το ακυκλοφορητο γιαυτο και η τραπεζα της 7.94 τις αγοραζει 12.5 ευρο κατω απο οτι τις 7.98

Τελος.

Και στα βουνα εχει Ελλαδος , απλα δεν αγοραζουν ολες.......
Επιπλεον γιατι αρνεισαι.......κατω απο 7.94 τις αγοραζει λιποβαρες.
Τοσο δυσκολο ειναι;;;
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 26, 2012, 11:06:22 μμ »

τα βαζω χωνι να μου ανεβασουν την αναλυση.

Φιλε μεχρι το δελτιο της τραπεζας σου ανεβασαμε.

Αγοραζε εσυ τα χρεπια.Τουλαχιστον κοιτα να παρεις καμια πριν το 1868 μπας και περισωσεις κανα φραγκο.

Καλα κανεις.Ο καθεις μαζευει οτι γουσταρει,απλα εγω γενικως δεν εμπορευομαι χρεπια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 26, 2012, 11:11:02 μμ »

Και κατι τελευταιο Βασιλη , το αρχικο σου παραπονο ηταν γιατι αγοραζουν ολοι χρεπια και δεν αγοραζουν καλα Ελληνικα πιστοποιημενα νομισματα!!
Τωρα το παραπονο γυρισε γιατι αγοραζουν χρεπια και δεν αγοραζουν BU ??
Τελικα ξερεις απο τουμπες  Κλείσιμο ματιού

Υ,Γ Και διαβασε καλα , δεν μιλησα για αγορασει , μιλησα για πουληση  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 26, 2012, 11:11:20 μμ »

Του 1867 εχω παρει 6-7 Άνεση
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 26, 2012, 11:17:19 μμ »

Και κατι τελευταιο Βασιλη , το αρχικο σου παραπονο ηταν γιατι αγοραζουν ολοι χρεπια και δεν αγοραζουν καλα Ελληνικα πιστοποιημενα νομισματα!!
Τωρα το παραπονο γυρισε γιατι αγοραζουν χρεπια και δεν αγοραζουν BU ??
Τελικα ξερεις απο  τουμπες  Κλείσιμο ματιού

κανενα παραπονο.Στα παλια μου τα παπουτσια τι αγοραζουν οι αλλοι.Απλα βλεπω οτι μπαινουν νεοι και οι παλιοι ξεφορτωνουν σαβουρα,και ενας τυπος τωρα για αγνωστο λογο προσπαθει να μου πει οτι αυτες με βαρος 7.94 και πανω,ΠΑΝΩ ΠΟΣΟ οτι εχει ιδια τιμη με την 7.98.
Του ποσταρο την Ελλαδος και μου ζητα να του πουλησω οσο αγοραζει η Ελλαδος τα χρεπια.
Ε τοσες μ ######ς ακουσα το γυρισα και εγω στη Μ######.

δεν εχω παραπονο Γιωργο οτι μου μενουν οι λιρες η τα νομισματα.Εχω το πραμα το καλο κανεναν δεν παρακαλω/11 Σαρκασμός

Πλακα κανω και δεν θα πεισω εγω τον καθε χοντροκεφαλο για την εμμονη του εγκεφαλου του.

Να με συμπαθατε τωρα αλλα πρεπει να ετοιμασω την αυριανη μου ομιλια περι νομισματικης που θα δωσω στην ΠΝΕ.

καληνυχτα παιδια και τι να πω??Ευχομαι καλα χρεπια στις συλλογες σας αφου αυτα προτιματε.......

Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 26, 2012, 11:20:43 μμ »

<<Να με συμπαθατε τωρα αλλα πρεπει να ετοιμασω την αυριανη μου ομιλια περι νομισματικης που θα δωσω στην ΠΝΕ.>>

Μην ξεχασεις να βαλεις κουστουμι και γραβατα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 26, 2012, 11:21:08 μμ »

Και κατι τελευταιο Βασιλη , το αρχικο σου παραπονο ηταν γιατι αγοραζουν ολοι χρεπια και δεν αγοραζουν καλα Ελληνικα πιστοποιημενα νομισματα!!
Τωρα το παραπονο γυρισε γιατι αγοραζουν χρεπια και δεν αγοραζουν BU ??
Τελικα ξερεις απο  τουμπες  Κλείσιμο ματιού

κανενα παραπονο.Στα παλια μου τα παπουτσια τι αγοραζουν οι αλλοι.Απλα βλεπω οτι μπαινουν νεοι και οι παλιοι ξεφορτωνουν σαβουρα,και ενας τυπος τωρα για αγνωστο λογο προσπαθει να μου πει οτι αυτες με βαρος 7.94 και πανω,ΠΑΝΩ ΠΟΣΟ οτι εχει ιδια τιμη με την 7.98.
Του ποσταρο την Ελλαδος και μου ζητα να του πουλησω οσο αγοραζει η Ελλαδος τα χρεπια.
Ε τοσες μ ######ς ακουσα το γυρισα και εγω στη Μ######.

δεν εχω παραπονο Γιωργο οτι μου μενουν οι λιρες η τα νομισματα.Εχω το πραμα το καλο κανεναν δεν παρακαλω/11 Σαρκασμός

Πλακα κανω και δεν θα πεισω εγω τον καθε χοντροκεφαλο για την εμμονη του εγκεφαλου του.

Να με συμπαθατε τωρα αλλα πρεπει να ετοιμασω την αυριανη μου ομιλια περι νομισματικης που θα δωσω στην ΠΝΕ.

καληνυχτα παιδια και τι να πω??Ευχομαι καλα χρεπια στις συλλογες σας αφου αυτα προτιματε.......




Ακομα δεν καταλαβες . Δεν το λεω εγω η Τραπεζα Ελλαδος  αναφερει  τα προαναφερθεντα ορια της λιποβαρης, και το link το εβγαλα εγω και οχι εσυΣαρκασμός
Και οι σαραφηδες παλι οτι ειναι πανω απο 7.94 στην ιδια τιμη τα αγοραζουν ή τα πωλουν
Καλη διαλεξη, μην ξεχασεις το παπιον!!!! Στριφογύρισμα ματιών
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2012, 11:33:15 μμ από coll » Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 26, 2012, 11:33:43 μμ »

Βασηλακη να τους κανεις διαλεξη για τους εμποροσυλλεκτες και για υπεραξια Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 27, 2012, 01:14:02 πμ »

Τα Ελληνικα συλλεκτικά είναι άλλη κατηγορία παιδιά.
Όντως οι τιμές έχουν πέσει και τώρα είναι η κατάλληλη περίοδος για να φτιάξεις συλλογή όπως λέει και ο Ποδάρας.
Ο Ανάργυρος έχει δίκιο και η αγορά έχει ήδη προσαρμοστεί.
Τα πολύ καλά κρατούν τιμή

Kαλα Ηλια αφου εσυ πιστευεις οτι κρατουν τιμη σου ευχομε ολοψυχα να μην χρειαστει ποτε να πουλησεις ενα εκ των αποκτηθεντων!!
Διοτι τοτε θα ισχυσει το : <ο θανατος σου η ζωη μου > και ολοι θα πεσουν πανω σου να σου τα φανε μισοτιμης απο οτι τα αγορασες για να τα ξαναπουλησουν παλι στην υπερτατη τιμη!!
Επαναλαμβανω : Μονο οσοι εχουν νεφρα ψωνιζουν οτι τους κανει κεφι σημερα!!
Οι υπολοιποι εαν πανε ετσι να σωσουν τις οικονομιες τους θα κλαψουν με μαυρο δακρυ!!
Το Ελληνικο νομισμα για να ξαναδει δοξες θα περασουν τουλάχιστον δεκαετια!!
Μακάρι να μην χρειασθεί να πουλήσω Ελληνικά Γιώργο μου.
Ξαναλέω ότι Ελληνικό έχω πάρει είναι από τρέλα και όχι για επένδυση.
Ποτέ δεν έχω πουλήσει διπλό ή τριπλό με κέρδος, πάντα με χασούρα τα έχω δώσει.
Αλλά για πες μου ρε Γιώργο, πόσο δηλαδή να πέσει ένα τάλιρο 33 Παρισίων MS62 ή μία δεκάρα 33 MS65 RB ή ένα εικοσάρικο 33 MS62 ή ένα δεκάρικο 76 MS64 κτλ.
Πόσο να χάσω; Εκτός βέβαια αν πιάσουμε πάτο που εκεί τα ξεχνάς και τα εμφανίζεις όταν θα έχει γεννηθεί το εγγόνι σου.
Και πάλι βέβαια τέτοιου είδους νομίσματα τα βάζεις τσέπη, φεύγεις ένα ΣΚ και γυρνάς κύριος.
Ο Βασιλάκης μου έδωσε μια συμβουλή που την ασπάζομαι και την ακολουθώ, μόνο τον αφρό Λιάκο. Ότι χρέπι πήρα το μετάνιωσα, καλύτερα να κάνω να πάρω νόμισμα ένα χρόνο που λέει ο λόγος.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 27, 2012, 11:38:49 πμ »

Να σηκωσουν το χερακι οσοι εχουν τον αφρο των παραπανω νομισματων που αναφερεις.!!!
Νομιζω οτι πρακτικες συμβουλες αληθειας καλο ειναι να δινονται και στους υπολοιπους
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 27, 2012, 03:56:54 μμ »

εγω παντος προχθες σε ενα κρεβατι που πηγα ερηξα επανω ενα los angeles το οποιο το πηρα 300 ευρωπουλα

αντι για μια κοτσιδατη πηρα αυτο

σημερα το μετανιωσα που του ερηξα αυτο και δεν το κρατησα
Καταγράφηκε

spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 27, 2012, 04:27:12 μμ »

οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει ποια ειναι η σωστη επενδυση.
Οποιος εχει αγορασει ελληνικα συλλεκτικα κερματα(εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων σπανιων high grade κομματιων) πρεπει να βρει πολλα μαντηλια για να κλαψει. Λογω κρισης οι μικρομεσαιοι συλλεκτες στην Ελλαδα δεν εχουν να πληρωσουν κοινοχρηστα , οχι να αγορασουν κερματα 200-500-1000 ευρω.Αρα αυτα τα κερματα παπαλα.Κατω απο το 50% η πτωση.Το μελλον θα ειναι ακομα χειροτερο γιατι εγω προβλεπω οτι θα πεσουν και αλλο.Ιδιως οταν θα βγουν να πουλησουν οι δημοσιοι υπαλληλοι τις συλλογες τους τον πρωτο μηνα που δεν θα μπει ο μισθος στην τραπεζα. Τωρα αν μερικοι θελουν να ξεφορτωσουν συλλογες δεν ειναι οι επενδυτες καταλληλοι γι αυτο γιατι δεν εχουν συλλεκτικη παιδεια.Δεν μπορουν να κατανοησουν με κανενα τροπο πως ενα νομισμα με μεταλλο 10 ευρω πωλειται 500. Οποτε χαμενος κοπος ολες οι παραινεσεις για επενδυση σε συλλεκτικα.

Επιτελους! Να και ενας που λεει τα πραγματα ετσι οπως ειναι! Ετσι ειναι και χειροτερα!
Ειχαν ξεφυγει οι τιμες. Και ακομα υψηλες ειναι. Ο τι του λειπει ζηταει ο καθενας. Ολα εγιναν σπανια και επειδη εγραψαν ενα αυ και μσ ζηταει ο πωλητης χιλιαρικα. Ας ζηταει. Σαμπως τα παιρνει? Γιατι η σωστη τιμη, δεν ειναι αυτη που εχει ο καθενας στο κεφαλι του, αλλα αυτη που ειναι διατεθειμενος να πληρωσει ο αγοραστης.
Δεν αναρωτιεστε γιατι επεσαν οι τιμες? Το τυρι το βλεπετε, τη φακα δεν τη βλεπετε?
Εχουν μικρο τιραζ τα ελληνικα λεει. Ναι εχουν. Και εχουν και πολυ περιορισμενο ενδιαφερον επισης. Σχεδον μονο για Ελληνες συλλεκτες. Για κοιταξτε ομως ποσοι αγοραζουν αμερικανικα, αγγλικα, γαλλικα και γερμανικα νομισματα. Συλλεκτες απο ολο τον κοσμο. Και της Μαλτας μικρο τιραζ εχουν, αλλα ποσοι συλλεκτες υπαρχουν?

Πες μου ποσο τα αγορασες φιλε pepos αυτα που αναφερεις, να σου πω ποσα χανεις τωρα. Ναι καλα κανεις και αγοραζεις τον αφρο, αλλα το ζητημα ειναι και σε τι τιμη τον αγοραζεις. Αλλα αφου οσα εχεις πουλησει, τα εχεις πουλησει με χασουρα, θα πρεπει να καταλαβαινεις ηδη τι γινεται και να ξερεις ηδη την απαντηση.

Εκει που γελασα ειναι στο οτι το καλα νομισματα οταν πεφτουν οι τιμες κρυβονται!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Ωραια! Να κρυφουν μεχρι να ανεβαινουν οι τιμες! Αλλα επειδη δεν θα ανεβουν, θα ξεπουληθουν σε μερικα χρονια!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 27, 2012, 04:58:36 μμ »

σιγουρα η οικονομικη κριση, εχει απαξιωσει τα συλλεκτικα νομισματα,και ειδικα των μετριων η χαμηλων καταστασεων,που παλια πραγματι, επεφταν παραλογα ποσα!αλλα παντοτε, ενα καλο σπανιο συλλεκτικο νομισμα,θα βρει τον καταλληλο,που δεν τον ακουμπουν κρισεις,και αλλες θεομηνιες!μην ξεχναμε, ποσοι θα κλαινε τα χρηματα που επενδυσαν,αν ο χρυσος κανει βουτια προς τα κατω?εδω μολις πεφτει δυο τρια ευρω!πουλανε και με 280-290, τις λιρες που καποτε εδιναν 320-340 ευρω.συνφωνω με τον αναργυρο,πολλοι μικρομεσαιοι συλλεκτες θα αναγκασθουν(και ηδη γινεται)να πουλησουν συλλογες,που εχουν δωσει πολλαπλα χρηματα,για ψιχουλα!αλλα ενα σπανιο σιγουρα,δεν απαξιωνεται.αν δειτε που ειναι? τα σπανια και υψηλης καταστασης,μα φυσικα καταχωνιασμενα, απο αυτους που δεν εχουν οικονομικη στενοτητα.γιατι? να πουλησει σημερα καποιος που δεν εχει αναγκη,μια σπανιωτητα,οταν δεν υπαρχουν αγοραστες,η δεν εχει τις καταλληλες προσβασεις?η ταπεινη μου αποψη,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences