Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:17:51 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 96153 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 26, 2012, 10:16:04 μμ »

Τα Ελληνικα συλλεκτικά είναι άλλη κατηγορία παιδιά.
Όντως οι τιμές έχουν πέσει και τώρα είναι η κατάλληλη περίοδος για να φτιάξεις συλλογή όπως λέει και ο Ποδάρας.
Ο Ανάργυρος έχει δίκιο και η αγορά έχει ήδη προσαρμοστεί.
Τα πολύ καλά κρατούν τιμή

Kαλα Ηλια αφου εσυ πιστευεις οτι κρατουν τιμη σου ευχομε ολοψυχα να μην χρειαστει ποτε να πουλησεις ενα εκ των αποκτηθεντων!!
Διοτι τοτε θα ισχυσει το : <ο θανατος σου η ζωη μου > και ολοι θα πεσουν πανω σου να σου τα φανε μισοτιμης απο οτι τα αγορασες για να τα ξαναπουλησουν παλι στην υπερτατη τιμη!!
Επαναλαμβανω : Μονο οσοι εχουν νεφρα ψωνιζουν οτι τους κανει κεφι σημερα!!
Οι υπολοιποι εαν πανε ετσι να σωσουν τις οικονομιες τους θα κλαψουν με μαυρο δακρυ!!
Το Ελληνικο νομισμα για να ξαναδει δοξες θα περασουν τουλάχιστον δεκαετια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 26, 2012, 10:16:56 μμ »

Πολυ σωστο και αυτο που λες Αναργυρε!!
Και αυτο το συμπληρωνω και το επαυξανω εγω ο οποιος εδω και τρια χρονια εαν τα λεφτα που εδωσα σε Ελληνικα νομισματα τα ειχα επεδνυση σε λιρες και εβγαινα τωρα να τις πουλησω θα ημουν πλουσιος!!
Συμβουλη : Οσοι δεν εχετε ΝΕΦΡΑ μην αγοραζετε συλλεκτικα!! Νεφρα= πλατες= χρημα αποθεμα!
Πριν δυο χρονια πηρα στα χερια μου 10 κορυφαια μονολεπτα του 79 και απο τοτε εγω δει την αξια των ms63 να κατρακυλαει απο τα 350 στα 150!!
Προχτες αγορασα μια 10αρα του Καποδιστρια 400λιρες Αγγλιας που εαν αυριο βγω να την πουλησω στην αγορα αν ζοριζωμε θα μου την φανε για ενα κομματι ψωμι!!
Μονολεπτα Καποδιστρια που τα πληρωσα 300 μακαρι στην αναγκη μου να βρω να τα δωσω 200!!
Αλλα εαν τα ειχα κανει λιρες θα τις ειχα αγορασει προπερσυ-περισυ 180-220 ευρω και θα σας τις εδινα τωρα 280 ευρω στην ΑΝΑΓΚΗ μου και θα κανατε ουρα να τις αποκτησετε!!
Και ας βγει ΕΝΑΣ να μου πει οτι λεω ψεματα και οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα!!

Αυτό που λες Γιώργο είναι κοντοφθαλμο γιατί το δείγμα βασίζεται σε μια συγκεκριμένη συγκυρία, σε συγκεκριμένο συλλέκτη και σε συγκεκριμένα συλλεκτικα νομίσματα.  Ειναι και κατοπιν εορτης.  Αν αυξήσεις την περίοδο σε εικοσαετία θα βγάλεις τελείως διαφορετικό συμπέρασμα.   Τα μόνολεπτα του 79 ήταν υπέρτιμημένα τα προηγούμενα χρόνια.  Καποδιστριες έπεσαν πολλά κομμάτια απο συλλογές.  Τον τελευταίο καιρό δυσκολευομαι να βρω καλά νομίσματα.  Δεν τα βγάζουν ποια οι κατοχοι τους προς πώληση.  Τα κορυφαία κομμάτια θα αυξήσουν τις τιμές τους.  Τα δευτερα θα καταποντιστουν γιατί απευθύνονται στον μέσο συλλέκτη ο οποίος έχει πλέον πρόβλημα επιβίωσης.  Και μην ξεχνάς ότι τα προηγούμενα κέρδη δεν εγγυώνται τα μελλοντικά!
Καταγράφηκε

rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 26, 2012, 10:18:45 μμ »

Πολυ σωστο και αυτο που λες Αναργυρε!!
Και αυτο το συμπληρωνω και το επαυξανω εγω ο οποιος εδω και τρια χρονια εαν τα λεφτα που εδωσα σε Ελληνικα νομισματα τα ειχα επεδνυση σε λιρες και εβγαινα τωρα να τις πουλησω θα ημουν πλουσιος!!
Συμβουλη : Οσοι δεν εχετε ΝΕΦΡΑ μην αγοραζετε συλλεκτικα!! Νεφρα= πλατες= χρημα αποθεμα!
Πριν δυο χρονια πηρα στα χερια μου 10 κορυφαια μονολεπτα του 79 και απο τοτε εγω δει την αξια των ms63 να κατρακυλαει απο τα 350 στα 150!!
Προχτες αγορασα μια 10αρα του Καποδιστρια 400λιρες Αγγλιας που εαν αυριο βγω να την πουλησω στην αγορα αν ζοριζωμε θα μου την φανε για ενα κομματι ψωμι!!
Μονολεπτα Καποδιστρια που τα πληρωσα 300 μακαρι στην αναγκη μου να βρω να τα δωσω 200!!
Αλλα εαν τα ειχα κανει λιρες θα τις ειχα αγορασει προπερσυ-περισυ 180-220 ευρω και θα σας τις εδινα τωρα 280 ευρω στην ΑΝΑΓΚΗ μου και θα κανατε ουρα να τις αποκτησετε!!
Και ας βγει ΕΝΑΣ να μου πει οτι λεω ψεματα και οτι δεν ειναι ετσι τα πραγματα!!

Αυτό που λες Γιώργο είναι κοντοφθαλμο γιατί το δείγμα βασίζεται σε μια συγκεκριμένη συγκυρία, σε συγκεκριμένο συλλέκτη και σε συγκεκριμένα συλλεκτικα νομίσματα.  Ειναι και κατοπιν εορτης.  Αν αυξήσεις την περίοδο σε εικοσαετία θα βγάλεις τελείως διαφορετικό συμπέρασμα.   Τα μόνολεπτα του 79 ήταν υπέρτιμημένα τα προηγούμενα χρόνια.  Καποδιστριες έπεσαν πολλά κομμάτια απο συλλογές.  Τον τελευταίο καιρό δυσκολευομαι να βρω καλά νομίσματα.  Δεν τα βγάζουν ποια οι κατοχοι τους προς πώληση.  Τα κορυφαία κομμάτια θα αυξήσουν τις τιμές τους.  Τα δευτερα θα καταποντιστουν γιατί απευθύνονται στον μέσο συλλέκτη ο οποίος έχει πλέον πρόβλημα επιβίωσης.  Και μην ξεχνάς ότι τα προηγούμενα κέρδη δεν εγγυώνται τα μελλοντικά!

Το ιδιο του ειπα δυο ποστ πριν αλλα δεν καταλαβαινει.Καλο παιδι αλλα παπατρεχας.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 26, 2012, 10:18:52 μμ »

Δεν ειπα πιο κατω....... ειπα  7,94 και ανω
Προφανως τις αγοραζει οσο και αυτες που πουλας εσυ!!!!
Επομενως το  <Λιρες θελετε,λιρες παρτε BU ΑΠΟ ΜΑΣΟΥΡΙ οχι χρεπια τελευταια,που τα αγοραζουν καποιοι δηθεν εμποροι απο ολα τα ενεχυροδανειστηρια που εχουν παρει σβαρνα.> δεν παιζει!!!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 26, 2012, 10:21:34 μμ »

Δεν ειπα πιο κατω....... ειπα  7,94 και ανω
Προφανως τις αγοραζει οσο και αυτες που πουλας εσυ!!!!
Επομενως το  <Λιρες θελετε,λιρες παρτε BU ΑΠΟ ΜΑΣΟΥΡΙ οχι χρεπια τελευταια,που τα αγοραζουν καποιοι δηθεν εμποροι απο ολα τα ενεχυροδανειστηρια που εχουν παρει σβαρνα.> δεν παιζει!!!



αφου δεν παιζει παρε μια σου ΞΑΝΑΛΕΩ 7.94 και μια 7.98 και πηγαινε στην τραπεζα ελλαδος να εξαργυρωσεις.Μετα πεσμας ποσα πηρες στην μια και ποσα στην αλλη.Μαλλον μην πας ,μπες εδω και δες στην κατηγορια ελιποβαρεις www.bankofgreece.gr
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 26, 2012, 10:26:27 μμ »

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=521

Να τους υποδειξεις  να κανουν διορθωσεις.
Απο 7.94 και ανω δεν ειναι λιποβαρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2012, 10:40:24 μμ από coll » Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 26, 2012, 10:32:33 μμ »

αυτες που σας πουλανε φιλε ως παλιας κοπης συλλεκτικες που βεβαια δεν ειναι σε καλη κατασταση,τα χρεπια,οπως βλεπεις η τραπεζα Ελλαδος τις αγοραζει σημερα απο 207 .48 μεχρι και 268 ενω αυτες που ειναι καινουριες τις αγοραζει οπως ολοι βλεπουμε 280.53.

δηλαδη αφου θες αναλυτικα για να το καταλαβεις 280.53 μειον 268 ισον 12μιση ευρο χασουρα στην καθεμιαααα
Κατανοητον??? Σαρκασμός
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 26, 2012, 10:35:46 μμ »

Δεν παιζεσαι ρε φιλε.........οτι γουσταρεις διαβαζεις και οτι κανεις κεφι καταλαβαινεις.

Καλο βραδυ
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 26, 2012, 10:43:24 μμ »

καλη σου νυχτα φιλε.Χαρηκα που σου απαντησα  και τα ειπαμε.

Ναι ειναι φτηνοτερα τα χρεπια απο τα εξαιρετικα η ακυκλοφορητα ,ειτε ειναι λιρες ειτε ρουπιες ειτε δραχμες.

Νομος στα νομισματα.

καληνυχτα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 26, 2012, 10:47:34 μμ »

Nα εισαι καλα!!! Και αν βρεις τιποτα <χρεπια >με (7.94-98) , μην με ξεχασεις αφου φυσικα  θα μου τις πουλησεις λιποβαρες(268 ευρω) Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Αναμενω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 26, 2012, 10:47:48 μμ »

Τα κορυφαία κομμάτια θα αυξήσουν τις τιμές τους.  Τα δευτερα θα καταποντιστουν γιατί απευθύνονται στον μέσο συλλέκτη ο οποίος έχει πλέον πρόβλημα επιβίωσης.  Και μην ξεχνάς ότι τα προηγούμενα κέρδη δεν εγγυώνται τα μελλοντικά!
Ti μας νοιαζουν ρε παιδια τα κορυφαια νομισματα.Αυτοι που τα αγοραζουν δεν εχουν προβλημα ποτε.Παντα ειναι στον αφρο.
Εμεις ειμαστε μεσαιοι συλλεκτες.Τα κερματα που μας ενδιαφερουν απο 100-1000 ευρω εχουν παει απατα!Πεμπτο υπογειο και κατω. Ποιος απο εμας αγοραζει κερματα που ανεφερε ο Βασιλης των 10000 και 25000 ευρω;Τι με ενδιαφερει ποσο κανει το ταλληρο του '44 αφου ποτε δεν θα το αποκτησω.Εγω καμμια καλη δραχμη Γεωργιου 1868,1873 αντε και κανενα ταλληρο.Νοιμιζω οτι στις δυνατοτητες μου ειναι οι περισσοτεροι ενεργοι του φορουμ.Μερικοι δεν εχουν να αγορασουν ουτε δραχμη vf!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 26, 2012, 10:52:45 μμ »

Nα εισαι καλα!!! Και αν βρεις τιποτα <χρεπια >με (7.94-98) , μην με ξεχασεις αφου φυσικα  θα μου τις πουλησεις λιποβαρες(268 ευρω) Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Αναμενω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

ενταξει,φερε μου ομως εσυ 7.98 αγρατζουνιστες να τις παρω με 280 γιατι οι πελατες οι δικοι μου τετοιες εχουν μαθει να μαζευουν και οχι χρεπια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 26, 2012, 10:55:14 μμ »

Aυτα κανεις και σου τρωνε εδω μεσα τους πελατες Γλώσσα
Και μετα απο τα νευρα σου τα βαζεις με ολο τον κοσμο!!!! χε! χε! χε!
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 26, 2012, 10:58:25 μμ »

δεν πειραζει,εγω θα σου κρατω τα χρεπια των 7.94 και βικτοριες ακομη και συ θα μου κρατας οτι ναναι 7.98 ακυκλοφορητες.

Εσυ πληρωνει 268 και εγω 280.

Οκ???

Στο 268 θα βγαζω και 8 ευρο,εσυ στο 280 να δω που θα βρεις να μου δωσεις?



Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 26, 2012, 10:58:36 μμ »

A ρε Αναργυρε!! Απο το στομα μου το πηρες!!
Αυτα θα εγραφα τωρα!!
Αυτοι που αγοραζουν λιρες ειναι ατομα που εχουν στην ακρη 20,000-30,000 και φοβουντε οτι και αυτα θα τα χασουν εαν αυριο φαλιρισουμε και επισημα!!
Κι αυτα τα λεφτα επενδυουν σε λιρες!!
Και ο Βασιλης καθετε και μας βαζει το λιγκ τις ΤΤΕ ποσο πουλαει και ποσο αγοραζει διχως να σκεφτετε οτι εγω που ζω στην Κρητη , ο αλλος που ζει στην Θεσσαλονικη δεν εχουμε την πολυτελεια να πουλησουμε τις λιρες στην Τραπεζα!!
Εαν καποιος ζοριστει να πουληση και ειναι απο επαρχια θα πουληση τιμη χρυσου!!
Και πατημενη απο ελεφαντα να ειναι η λιρα ή του 2012 προυφ ιδια τιμη θα του την παρουν τα τσακαλια!!
Αλλα δεν θα μπορουν να του πουν κατω απο 270 πχ , ενω στα Ελληνικα νομισματα θα παρει απο τα 3 το , , , , , (δεν το λεω δεν το λεω)  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences