Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 10:07:06 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση Δεσμιδες Χαρτονομισματων  (Αναγνώστηκε 27971 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:12:14 μμ »

Ολα αυτα εμενα μου δημιουργουν αποριες.
Κατα πρωτον που βρεθηκαν ολες αυτες οι δεσμιδες. Κατα δευτερον κατα ποσο ειναι γνησιες (αυτο δεν αποτελει βεβαια καμια μομφη για τον τωρινο κατοχο). Κατα τριτον, εφοσον το παραπανω ισχυει, τοτε αποδεικνυεται για αλλη μια φορα κατα ποσο τα συλλεκτικα ειναι σε τρελη αφθονια (και μονο συλλεκτικα τελικα δε μπορει να χαρακτηριστουν). Εχει εκφυλιστει τελειως το ειδος και πραγματικα με ξενερωνουν ως συλλεκτη ολα αυτα. Εχουμε καταντησει πλεον να μαζευουμε χαρτια που δε κανουν ουτε την αξια του χαρτιου τους.
Οσο για τις τιμες, ε τωρα αν κανει 5 ευρω το ακυκλοφορητο με τετοια ποσοτητα που βλεπω πανω τοτε τι να πω. Και φανταζομαι ποσα αλλα τετοια θα υπαρχουν, δεν ειναι δυνατον μονο οσα ειναι πανω να ειναι αυτα που υπαρχουν. Να φανταστειτε οτι το 50.000 πωλειται 40-50 ευρω.....δηλαδη με τη λογικη αυτη ο φιλος εχει στην κατοχη του δεσμιδα αξιας 2-2500 χιλιαρικα? Ε δε νομιζω.
Ολα αυτα βεβαια ερχονται να προστεθουν στα τεραστια στοκ γραμματοσημων, κλπ κλπ.....τελικα αν ηξερα απο μικρος οτι τα συλλεκτικα ειναι τετοια τρελη φουσκα τοτε ισως να μη το ξεκινουσα το χομπι. Αλλα πλεον το μικροβιο μπηκε, αλλα μαζι με αυτο εχω ξενερωσει και απιστευτα με οσα βλεπω.
Τωρα βεβαια καποιος θα μου πει, ναι αλλα αυτα ειναι κοινα κλπ.....Ετσι κοινα ηταν  δηλαδη και τα μονολεπτα 1879, και τα 5λεπτα 1895?
Ποιος ξερει τι αλλο θα δουμε τελικα.
Απορια για τους νεους συλλεκτες. Ποσο πιστευετε εσεις οτι κανουν τα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ εν λογω χαρτονομισματα? Απαντηστε μονοι σας.
Και μια τελευταια απορια. Υποτιθεται οτι ολα τα αποθεματα δε καταστρεφονται οταν αποσυρονται? Εκτος βεβαια και αν μεσουσης της κατοχης υπηρχαν συλλεκτες που στοκαρανε.


Μαλλον ειναι ακαταλληλη στιγμη να βγαλω το σακι με τα ακυκλοφορητα ταληρα του 51.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:20:15 μμ »

Ολα αυτα εμενα μου δημιουργουν αποριες.
Κατα πρωτον που βρεθηκαν ολες αυτες οι δεσμιδες. Κατα δευτερον κατα ποσο ειναι γνησιες (αυτο δεν αποτελει βεβαια καμια μομφη για τον τωρινο κατοχο). Κατα τριτον, εφοσον το παραπανω ισχυει, τοτε αποδεικνυεται για αλλη μια φορα κατα ποσο τα συλλεκτικα ειναι σε τρελη αφθονια (και μονο συλλεκτικα τελικα δε μπορει να χαρακτηριστουν). Εχει εκφυλιστει τελειως το ειδος και πραγματικα με ξενερωνουν ως συλλεκτη ολα αυτα. Εχουμε καταντησει πλεον να μαζευουμε χαρτια που δε κανουν ουτε την αξια του χαρτιου τους.
Οσο για τις τιμες, ε τωρα αν κανει 5 ευρω το ακυκλοφορητο με τετοια ποσοτητα που βλεπω πανω τοτε τι να πω. Και φανταζομαι ποσα αλλα τετοια θα υπαρχουν, δεν ειναι δυνατον μονο οσα ειναι πανω να ειναι αυτα που υπαρχουν. Να φανταστειτε οτι το 50.000 πωλειται 40-50 ευρω.....δηλαδη με τη λογικη αυτη ο φιλος εχει στην κατοχη του δεσμιδα αξιας 2-2500 χιλιαρικα? Ε δε νομιζω.
Ολα αυτα βεβαια ερχονται να προστεθουν στα τεραστια στοκ γραμματοσημων, κλπ κλπ.....τελικα αν ηξερα απο μικρος οτι τα συλλεκτικα ειναι τετοια τρελη φουσκα τοτε ισως να μη το ξεκινουσα το χομπι. Αλλα πλεον το μικροβιο μπηκε, αλλα μαζι με αυτο εχω ξενερωσει και απιστευτα με οσα βλεπω.
Τωρα βεβαια καποιος θα μου πει, ναι αλλα αυτα ειναι κοινα κλπ.....Ετσι κοινα ηταν  δηλαδη και τα μονολεπτα 1879, και τα 5λεπτα 1895?
Ποιος ξερει τι αλλο θα δουμε τελικα.
Απορια για τους νεους συλλεκτες. Ποσο πιστευετε εσεις οτι κανουν τα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΑ εν λογω χαρτονομισματα? Απαντηστε μονοι σας.
Και μια τελευταια απορια. Υποτιθεται οτι ολα τα αποθεματα δε καταστρεφονται οταν αποσυρονται? Εκτος βεβαια και αν μεσουσης της κατοχης υπηρχαν συλλεκτες που στοκαρανε.


Μαλλον ειναι ακαταλληλη στιγμη να βγαλω το σακι με τα ακυκλοφορητα ταληρα του 51.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Βάλτα να βάλω κι εγώ το χρυσό 20δραχμο του Παύλου Σαρκασμός
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:23:07 μμ »

Αν και αυτα που ανεβαζω... ειναι μικρο δειγματακια...
Για αρχη ας παρω μερικες εκτιμησης....και βλεπουμε!!




Ok πάρε τις εκτιμησεις σου,αποφάσισε , και εαν ορισεις μια τιμή πέστο μου
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:33:58 μμ »

heretic77 συμφωνώ σε αρκετά απο αυτά που λες, αλλα γιατί λες οτι δεν θα ξεκινουσες αυτο το χόμπι αν ήξερες τι φούσκα είναι τα συλλεκτικά. Ισα ισα για εμενα καλο ειναι να σκανε δεσμιδες ή μασούρια για να πέφτουν οι τιμές. Θεωρητικα τουλαχιστον.  Αυτο πρέπει να ξενερώνει τους εμπόρους, οχι εμας που μαζεύουμε απο χομπι. Γιατι πρεπει να δινουμε ενα σορο λεφτα για να ικανοποιήσουμε το πάθος μας; Καποιοι αλλοι εχουν παθος με τα βοτσαλα πχ και δεν πληρωνουν φραγκο. φιλικα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gio196
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 272



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:40:05 μμ »

Οι εκτιμησεις ειναι για να γεμιζουν σελιδες σε τετοια αντικειμενα οταν ερθει η ωρα να πληρωθουν ειναι η στιγμη που θα δεις ποσο. Εκτιμουνται πραγματικα
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:55:02 μμ »

Οι δεσμίδες και τα μασούρια είναι φτιαγμενα για να σπάνε και να βολευονται οι συλλέκτες . καμμία δεσμίδα η μασούρι δεν είναι δεν στοιχίζει όσο κανει η μονάδα ×50 . εγώ μάξιμουμ θα πλήρωμα μια δεσμίδα στο 50-60 % της σημερινής αξίας του χαρτονομίσματος ως μονάδα .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:56:35 μμ »

Με ξενερωνουν γιατι θελω να συλλεγω αντικειμενα με καποια σπανιοτητα και οχι χαρτια. Αν ηταν ετσι και θελαμε πληροτητα, ολοι θα συλλεγαμε Β δημοκρατια και θα ειμασταν ευτυχισμενοι. Ο συλλεκτης ταυτιζεται με το σπανιο, με την αισθηση οτι εχει κατι που το εχουν λιγοι. Εν πασει περιπτωσει οταν βλεπω αυτη την κατασταση ξενερωνω απιστευτα. Χωρια που βλεπω να απαξιωνεται και η συλλογη μου (και η συλλογη του καθενα απο εδω που δεν ειναι μεσα στα 'πραγματα' και δεν εχει καποιο συμφερον απο ολα αυτα και δεν ειρωνευεται).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:58:16 μμ »

Γεια σου φιλε με τις δεσμιδες σου! ρε τι τους εκανες εχουν αρχισει και παραμιλανε μερικοι!  Σαρκασμός  και που να δουν και τα αλλα!  Έκπληξη
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 07, 2015, 02:59:40 μμ »

Με ξενερωνουν γιατι θελω να συλλεγω αντικειμενα με καποια σπανιοτητα και οχι χαρτια. Αν ηταν ετσι και θελαμε πληροτητα, ολοι θα συλλεγαμε Β δημοκρατια και θα ειμασταν ευτυχισμενοι. Ο συλλεκτης ταυτιζεται με το σπανιο, με την αισθηση οτι εχει κατι που το εχουν λιγοι. Εν πασει περιπτωσει οταν βλεπω αυτη την κατασταση ξενερωνω απιστευτα. Χωρια που βλεπω να απαξιωνεται και η συλλογη μου (και η συλλογη του καθενα απο εδω που δεν ειναι μεσα στα 'πραγματα' και δεν εχει καποιο συμφερον απο ολα αυτα και δεν ειρωνευεται).

Αυτός που αγοράζει κάτι 50 ευρώ καιξενερωνει επειδή μεθαύριο παει 5 δεν είναι συλλέκτης ερετικε. Στο δηλώνω εγώ μιας και το κατάλαβα απο προσωπική εμπειρία οτι δεν ανεχομαι να χάνω λεφτά ...γι αυτό τα πουλησα.... Όλα με κερδος
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 07, 2015, 03:02:14 μμ »

Και πως τα πουλησες με κερδος?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 07, 2015, 03:03:44 μμ »

Γεια σου φιλε με τις δεσμιδες σου! ρε τι τους εκανες εχουν αρχισει και παραμιλανε μερικοι!  Σαρκασμός  και που να δουν και τα αλλα!  Έκπληξη

Θωμα, απλα καποιες εκτιμησης ηθελα..........δεν τα δειχνω ολα.
Αφου μεγαλωσαμε τωρα.....παλια ειχαμε παλετες...τωρα ειμαστε πλεον σε containers  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 07, 2015, 03:03:57 μμ »

heretic77 μεγάλη κι ενδιαφέρουσα κουβέντα αυτή που ανοίγεις κι έχει να κάνει με τον επενδυτικό χαρακτήρα των συλλογών και τις εκάστοτε τάσεις της αγοράς. Μια ένσταση ίσως, ότι η συλλεκτική αξία δε συμβαδίζει πάντα με τη χρηματική, ούτε η τελευταία είναι αποκλειστικά ζήτημα σπανιότητας, αλλά προσφοράς και ζήτησης.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 07, 2015, 03:06:03 μμ »

Με ξενερωνουν γιατι θελω να συλλεγω αντικειμενα με καποια σπανιοτητα και οχι χαρτια. Αν ηταν ετσι και θελαμε πληροτητα, ολοι θα συλλεγαμε Β δημοκρατια και θα ειμασταν ευτυχισμενοι. Ο συλλεκτης ταυτιζεται με το σπανιο, με την αισθηση οτι εχει κατι που το εχουν λιγοι. Εν πασει περιπτωσει οταν βλεπω αυτη την κατασταση ξενερωνω απιστευτα. Χωρια που βλεπω να απαξιωνεται και η συλλογη μου (και η συλλογη του καθενα απο εδω που δεν ειναι μεσα στα 'πραγματα' και δεν εχει καποιο συμφερον απο ολα αυτα και δεν ειρωνευεται).

εισαι αρκετα χρονια στο χωρο απο οτι θυμαμαι και θα επρεπε να γνωριζεις οτι τα κατοχικα δεν αποσυρθηκαν ποτε απο την κυκλοφορια και εχουν μεινει σε μεγαλες ποσοτητες στην κατοχη διαφορων ιδιωτων! αλλα κυκλοφορημενα και αλλα ακυκλοφορητα! ο φιλος impact εχει μερακι και ψαχνει και βρισκει ακυκλοφορητες δεσμιδες, εσυ γιατι χαλιεσαι και αισθανεσαι οτι απαξιωνεται η συλλογη σου? ειναι λαθος σου να ψαχνεις σπανιοτητες στα κατοχικα! το χοντρο παιχνιδι στα χαρτια ειναι στην εθνικη τραπεζα! εχει κανεις καμια δεσμιδα η να βγαλω τη δικια μου?  Έκπληξη  

ο συλλεκτης πρεπει καποια στιγμη να χαρασει την πορεια του και να επιλεξει τι θα πληρωσει ακριβα και τι θα αφησει φοβουμενος μην βγει μασουρι! αλλα εδω που τα λεμε δεν εγινε και τιποτα τωρα αν δωσεις 4-5 ευρω το κοματι για να φτιαξεις μια σειρα κατοχικα σιγα το πραμα!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 07, 2015, 03:07:12 μμ »

Οι δεσμίδες και τα μασούρια είναι φτιαγμενα για να σπάνε και να βολευονται οι συλλέκτες . καμμία δεσμίδα η μασούρι δεν είναι δεν στοιχίζει όσο κανει η μονάδα ×50 . εγώ μάξιμουμ θα πλήρωμα μια δεσμίδα στο 50-60 % της σημερινής αξίας του χαρτονομίσματος ως μονάδα .
Ξεκινα τοτε βρε φιλε να σπας τα μασουρια να βολευτει ολη η κοινωνια
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 07, 2015, 03:07:15 μμ »

Και πως τα πουλησες με κερδος?

Περιμενα μέχρι να βρεθεί ο καυλ@@@νος φορτογκας
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences