Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:18:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση Δεσμιδες Χαρτονομισματων  (Αναγνώστηκε 27983 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 07, 2015, 09:52:09 μμ »

Οι ιδιωτες του 1940 να κρατησουν ακυκλοφορητες δεσμιδες λιγο δυσκολο μου φαινεται. Μαλλον απο τραπεζα θα προηλθαν αλλα επειδη δε ξερω κιολας το σταματαω εδω.
Οι Παυλοι αληθεια θεωρουνται δυσκολα ή ευκολα κομματια? Πχ το 2 δρχ 1959 και το 50λ 1957? Εδω σας θελω...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 08, 2015, 12:34:48 πμ »

Για να καταλάβω...ο φίλος ο impact είναι παλιός, και μαζεύει δεσμίδες χρόνια, και μπήκε να ζητήσει εκτίμηση αυτών?? Πφφφ, καλά μου λέγανε μην ασχολείσαι με τις εκτιμήσεις...έφαγα και 1 λεπτό από τον χρόνο μου...

Ξέροντας ότι δεν θα παρεξηγηθείς: Έχουμε αρχίσει να θυμίζουμε το ανέκδοτο "πώς πέθανε η τελευταία Πόντια πόρνη" > έμαθε ότι οι άλλες πληρώνονται...



Yasan του nestor34! Πώς το λέτε εσείς ενυώ στο Ελλάντα; Respect, νομίζω...



Για το θέμα της σπανιότητας, να θυμάστε όλοι σας πάντα: Μέχρι πριν από 20 χρόνια υπήρχαν 15 αθηναϊκά δεκάδραχμα στον κόσμο. Τώρα υπάρχουν γύρω στα 50.

@heretic: Έχουμε διαφωνήσει πολλές φορές για ένα συγκεκριένο θέμα. Σχεδόν για το ίδιο έχω αρπαχτεί και με τον haros και με όλους σας εδώ μέσα:

Μην ακούτε τον κάθε προφήτη και ιεραπόστολο! Μην καταπίνετε "όμορφα λόγια"! Ελέγξτε τα αισθήματά σας!

Πολλές φορές έχω πει σε γυναίκα: "Ερωτευμένος είμαι, δεν είμαι βλάκας. Σε αφήνω να με κοροϊδεύεις μέχρι εκεί που αποφασίζω εγώ." Αντίστοιχα: "Συλλέκτης είμαι, δεν είμαι βλάκας. Αφήνω τον καθένα να με κοροϊδέψει μέχρι εκεί που αποφασίζω εγώ."

(Ξέρω ότι είπα "μεγάλη κουβέντα", αλλά κάπου προς τα εκεί είναι η αλήθεια.)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2015, 12:58:08 πμ από sac » Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 08, 2015, 01:01:55 πμ »

Για να καταλάβω...ο φίλος ο impact είναι παλιός, και μαζεύει δεσμίδες χρόνια, και μπήκε να ζητήσει εκτίμηση αυτών?? Πφφφ, καλά μου λέγανε μην ασχολείσαι με τις εκτιμήσεις...έφαγα και 1 λεπτό από τον χρόνο μου...

Ξέροντας ότι δεν θα παρεξηγηθείς: Έχουμε αρχίσει να θυμίζουμε το ανέκδοτο "πώς πέθανε η τελευταία Πόντια πόρνη" > έμαθε ότι οι άλλες πληρώνονται...

Παρεξηγήθηκα...

Έκανα το λάθος και απάντησα χωρίς να διαβάσω τα παλιά post του μέλους...μετά που τα διάβασα, κατάλαβα πόσο άκυρη ήταν η εκτίμηση μου, αφού προφανώς το γνωρίζει το χαρτονόμισμα πολύ καλά...με μπέρδεψε και το online εκτίμηση, καλύτερα θα ήταν να το άνοιγε το θέμα στο χαρτονόμισμα, με ένα τίτλο η συλλογή δεσμίδων μου...εκεί στην Πάτρα δουλεύει πάντως καλά το συλλέγειν...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 08, 2015, 01:25:46 πμ »

  Αν ολοι χρησιμοποιουσαν τον τομεα "on line εκτιμηση" για τον σκοπο για τον οποιον υπαρχει, θα ειμαστε πολυ καλυτερα.
 Βαζουμε κατι για εκτιμηση οταν ΔΕΝ ξερουμε (τι ειναι, την συλλεκτικη η εμπορικη αξια του κλπ) και θελουμε να μαθουμε απο μελη που ξερουν.
 Αντ αυτου, χρησιμοποιειται κατα κορον απο εμπειρους και γνωστες για πασαρελα συλλεκτικων αντικειμενων προς απλη επιδειξη η πωληση τους, ξεπερνωντας με πονηρο τροπο τους " στεναχωρους" ορους που υπαρχουν στον κανονικο τομεα των πωλησεων.
 Αν θελουμε να επιδειξουμε-παρουσιασουμε ενα αντικειμενο μας, μπορουμε να το κανουμε στον αντιστοιχο τομεα.
 Αν θελουμε να το πουλησουμε, επισης.
 Ενταξει, δεν ειναι και κατι το τραγικο, αλλα το οτι γινεται συνεχως δεν το κανει και σωστο.
 Ετσι απαξιωνεται ο συγκεκριμενος, πολυ χρησιμος τομεας, του φορουμ γιατι δημιουργειται μια αποστροφη σε μελη που πιθανως να ηθελαν να βοηθησουν στις εκτιμησεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2015, 01:42:39 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 08, 2015, 08:26:58 πμ »

Γενικά, αρκετές φορές απο αλλού ξεκινάει ένα θέμα και αλλού καταλήγει
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 08, 2015, 09:34:05 πμ »

@zobels - να σαι καλα φιλε μου, και εσυ εισαι μερακλης, και πολύ μαλιστα…..το γνωριζω καλα  Κλείσιμο ματιού

@SVcollector  σε ευχαριστω πολύ….. δεν θα πω ότι καποιοι το πηραν για πλακα, εγω προσωπικα όλα τα σχολια τα εκλαμβανω παντως σαν αποψεις. Χαμόγελο

@nikos11 σε ευχαριστω, ναι σαν μεμονομενα εχουν περισοτερη αξια εφοσον απευθυνετε απ ευθειας στον συλλεκτη, ενώ η δεσμιδα “κυριος” παει σε χοντρικη πωληση εκτος αν και καποιος συλλεκτης του αρεσουν οι δεσμιδες και αυτό παιζει.

@d.theodoropoulos  επειδη μου εξεφρασες το ενδιαφερον σου για αγορα, ναι καποια στιγμη θα προχωρησω στην πωληση “καποιες” δεσμιδες, και θα σε καλεσω να πιουμε καφεδακι στο χωρο μου και να τα δεις όλα με την ησυχια σου…..νομιζω ετσι είναι το καλυτερο. Χαμόγελο

@dimmarko, θα ξεκινησω λεγοντας οτι εκτιμαω που εξεφρασες την δικη σου εκτιμηση, νομιζω ότι δεν εχει ιδιαιτερη σημασια το εάν ειμαι εμπειρος η όχι,  εκτιμησης παντα πρεπει να γινονται και από τον οποιοδηποτε ειτε αυτό αφορα χαρτονομισμα ειτε νομισμα!! Με τις εκτιμησης γενικοτερα μας βοηθαει να βλεπουμε αναλογα με τις “εποχες” το πώς κυμαινονται η μετατρεπονται η τιμες. Οκ φιλε μου!!

@iapwmas, σε ευχαριστω! Ναι οντως είναι εντυπωσιακα. Βλεπω ότι εισαι λατρεις Κρητικης Πολιτειας?!

@Αγαπητε μου sac …. Επειδη μου αρεσει πολύ ο τροπος που εφραζεσε στα γραπτα σου, μου επιτρεπεις να πω ότι ο Ζουραρις δεν σε πιανει εσενα με τιποτα !!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 09, 2015, 12:07:03 μμ »

Νικο μεταφερα το θεμα εδω για να υπαρχει σαν αρχειο ευκολοτερα προσβασιμο. Ελπιζω να μην σε πειραζει  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 09, 2015, 01:37:08 μμ »

οχι οχι κανενα προβλημα, σε ευχαριστω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 09, 2015, 08:59:13 μμ »

Καποια εκτιμηση η ενδιαφερον για αυτες τις δεσμδες χαρτονομισματων ??






ΕΣΥ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙς ΠΛΑΚΑ ΣΩΣΤΑ;
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 09, 2015, 09:04:12 μμ »

Νικο νικο νικο
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:53:00 μμ »

Μια που ξεθάφτηκε αυτό το θέμα, ας αναφερθούμε σε δύο μύθους που δεν ισχύουν.

αρα 50 χ 5€ = 250€ + κάποια υπεραξία που είναι συνεχόμενα νούμερα

Δεν ισχύει. Ό,τι πάρεις σε χονδρική, θα έχει συνεχόμενα νούμερα. Γιατί να πληρώσεις παραπάνω για "συνεχόμενα νούμερα";

Με ξενερωνουν γιατι θελω να συλλεγω αντικειμενα με καποια σπανιοτητα και οχι χαρτια. Αν ηταν ετσι και θελαμε πληροτητα, ολοι θα συλλεγαμε Β δημοκρατια και θα ειμασταν ευτυχισμενοι. Ο συλλεκτης ταυτιζεται με το σπανιο, με την αισθηση οτι εχει κατι που το εχουν λιγοι.

Δεν ισχύει, χωρίς εξήγηση. Ισχύει ότι ο σοβαρός συλλέκτης ξεκινάει από τα φτηνά και εύκολα και μετά προχωράει πιο πέρα.



Πολλές φορές έχω πει σε γυναίκα: "Ερωτευμένος είμαι, δεν είμαι βλάκας. Σε αφήνω να με κοροϊδεύεις μέχρι εκεί που αποφασίζω εγώ." Αντίστοιχα: "Συλλέκτης είμαι, δεν είμαι βλάκας. Αφήνω τον καθένα να με κοροϊδέψει μέχρι εκεί που αποφασίζω εγώ."

Γέρων Ξερόλας
(Η προφητεία του γέροντος ισχύει, φυσικά...)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2017, 10:03:50 μμ από sac » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences