Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 06:49:12 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση Δεσμιδες Χαρτονομισματων  (Αναγνώστηκε 28020 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 07, 2015, 05:01:41 μμ »

και που να μαθετε και το αλλο...... καποια στιγμη μετα τον πόλεμο, κυνηγημένος κατεφυγε στο.....Μπούλκες. Ο θρύλος λεει οτι απο εκει γύρισε με μαυρες σακούλες γεματες δηναρια.....   Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 07, 2015, 05:22:30 μμ »

τελικά ο φίλος ανέβασε για να πάρει όντως τιμές?
Δεν είναι δικά του και κάνει πλάκα?
Η το θέμα ανοίχτηκε σαν πρωταπριλιάτικο αστείο?


Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 07, 2015, 05:28:43 μμ »

Και πως τα πουλησες με κερδος?

Περιμενα μέχρι να βρεθεί ο καυλ@@@νος φορτογκας
καλά............και όταν σου ξαναέρθει η κάψα στα Συλλεκτικά σε μια άλλη ροδινη έποχη  θα είσαι ο Νέοκαυ@@@@νος παρθενοφορτογκας  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 07, 2015, 05:31:05 μμ »

τελικά ο φίλος ανέβασε για να πάρει όντως τιμές?
Δεν είναι δικά του και κάνει πλάκα?
Η το θέμα ανοίχτηκε σαν πρωταπριλιάτικο αστείο?



Αγαπητε SVcollector, Ναι ανεβασα ενα πολυ μικρο δειγμα για να ακουσουμε καποιες εκτιμησης!
Και παλι ναι, Φυσικα ειναι δικα μου!!
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 07, 2015, 05:35:01 μμ »

Και πως τα πουλησες με κερδος?

Περιμενα μέχρι να βρεθεί ο καυλ@@@νος φορτογκας
καλά............και όταν σου ξαναέρθει η κάψα στα Συλλεκτικά σε μια άλλη ροδινη έποχη  θα είσαι ο Νέοκαυ@@@@νος παρθενοφορτογκας  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Τοτε θα πουλάω τις ουγγιές που αγορασα το 2007 με 585 ευρώ και θα κάνω συλλογή τζάμπα ;-)
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 07, 2015, 05:57:17 μμ »

Γι΄αυτό προσπαθούμε τώρα, με ιδρώτα,  να αποκτήσουμε τίποτα αξιοπρεπές ................Γιατί μετά Φοβού τον Διονύση  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Υ.Γ : Στο  μελλοντικό ξεκίνημα σου , να αρχίσεις από το Λεπτόν και να ανεβαίνεις σταδιακά τις αξίες ........μην πάς κατευθείαν στα Τάληρα ....... Γλώσσα Σαρκασμός
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 07, 2015, 06:05:53 μμ »

Φίλε Impact , καλά σε έχω καταλάβει εξ΄αρχής ...............Είσαι μερακλής στο Χαρτονόμισμα.
Ωραία τα αποκτήματα σου . Και εις άλλα με Υγεία.
Καταγράφηκε

iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 07, 2015, 06:33:39 μμ »

Παιδια ο Νικος (impact) ειναι πολυ καλος συλλεκτης και γνωστης χαρτονομισματων. Δεν ειναι καποιος χθεσινος και εβαλε το θεμα για να εκτιμησει αυτα που εχει στην κατοχη του. Αρκετα εντυποσιακα οντως.

Φιλε αιρετικε, Δημητρης νομιζω σε λενε, θα σου γραψω την αποψη μου φιλικα βεβαια και ελπιζω να καταλαβεις το σκεπτικο μου.

Ρωτας ποσο πουληθηκαν τα 5λεπτα του 95 η αλλες φορες εχω δει και διαμαρτυρεσαι για τα ασημενια του 1930 κλπ. Δεν ξερω ποσο αγορασες και δεν με αφορα βεβαια, αλλα τις τιμες τις ορισαν αυτοι που τα ειχαν στα χερια τους!  Εσυ τωρα παραπονιεσαι οτι εχουν πεσει οι τιμες και εχεις ακριβοπληρωσει τη συλλογη σου!

Οταν σκαει μια παρτιδα και βλεπεις και πωλουνται τρεχεις να αγορασεις μη χασεις την ευκαιρια (κοινως ακολουθω το κοπαδι) το εχουμε δει πολλες φορες με 5δρραχμα 1930 πενταρες 95 χαλκιν γεωργιου κλπ. Αυτο ειναι ατομικο σου λαθος! Στο πισω μερος του μυαλου σου (εφοσον δεν θελεις να χανεις) πρεπει να προβλεπεις τετοια γεγονοτα! Μην παραπονιεσαι τωρα ομως!

Για μενα το σωστοτερο ειναι να βαζεις στοχο τι μπορεις να συλλεξεις, σε τι καταστασεις και μεχρι ποια σπανιοτητα να κυνηγησεις! Και ταυτοχρονα να συλλεγεις και διαχρονικα κοματια που δεν τα αγγιζει χειραγωγηση απο εμπορους. Με αυρον τον τροπο η συλλογη που χτιζεις ειναι δικη σου με κοματια που διαλεξες εσυ και οχι απο κοματια που ηταν μοδα μιας περιοδου με βαθμο μς65!

Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες την αποψη μου σου γραφω,
Στελιος,
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 07, 2015, 06:37:52 μμ »

Οκ Νίκο καλά έκανες απλά είδα να το παίρνουν στην πλάκα και νόμιζα ότι κάτι άλλο συμβαίνει  Κλείσιμο ματιού
Όντως εντυπωσιακά!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 07, 2015, 06:53:12 μμ »

και που να μαθετε και το αλλο...... καποια στιγμη μετα τον πόλεμο, κυνηγημένος κατεφυγε στο.....Μπούλκες. Ο θρύλος λεει οτι απο εκει γύρισε με μαυρες σακούλες γεματες δηναρια.....   Μεγάλο χαμόγελο

εκει εμεινες εσυ? μετα μπαρκαρε για μακρυα και ναυαγισε και τον ξεβρασε η θαλασσα στη ροδο οπου αρπαξε και μερικες σειρες ροδιτικα απο την κυκλοφορια και τα εθαψε μαζι με τα κατοχικα και τις μπουλκες!!!  Έκπληξη
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 07, 2015, 07:24:57 μμ »

Εντυπωσιακότατες και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι δεσμίδες σου φίλε μου, να είσαι καλά και να τις χαίρεσαι! Και εγώ πιστεύω ότι δεν αξίζουν την αξία του μεμονομένου χαρτονομίσματος Χ50 ή Χ100, αλλά σίγουρα κάτι λιγότερο και όσο περισσότερες οι δεσμίδες, τόσο μεγαλώνει η απόσταση.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:44:06 μμ »

Φιλε Ιαπωνας, δεν ειναι το σκεπτικο μου αν κερδισα ή οχι. Αυτο ειναι το δευτερευων σκελος του σκεπτικου μου αλλα ολοι πιαστηκανε απο εκει. Λογικο.
Το κυριοτερο σκελος ειναι οτι ευτελιζεται ο συλλεκτισμος , το οποιο βεβαια φερνει και ευτελισμο στις αξιες. Αν ειδες το 1ο ποστ μου πουθενα δε διαμαρτυρηθηκα για το οτι αγορασα ακριβα κλπ..Δε μ αρεσει που βλεπω αυτο το πραγμα να ξεφυτρωνουν απο παντου στοκ. Στην τελικη δε με ενδιαφερουν κιολας οι τιμες καθοτι δε πουλαω σχεδον ποτε. Ισα ισα με συμφερει οπως λενε και καποιοι που βγαινουν τετοιες παρτιδες γιατι αγοραζω φθηνοτερα. Η πλανη ομως τοσων ετων οτι αγοραζα κατι που ειχε μια ΣΧΕΤΙΚΗ σπανιοτητα (και οχι απολυτη), αυτο με εχει απογοητευσει.
Καποιοι σπευσανε να πουνε οτι ετσι γινεται στις φθηνες αξιες κλπ. Δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Το ιδιο ισχυει και οταν πεφτει παρτιδα απο ακριβα κομματια. Πουθενα δεν εισαι σιγουρος.
Κατι που δεν απαντηθηκε ομως....δε θα πρεπε κανονικα η τραπεζα να καταστρεφει ολα αυτα? (δεσμιδες ,μασουρια περασμενων ετων)? Πως γινεται και διαρρεουν? Ειναι πρακτικη αυτο που λεω ή κανω λαθος?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:44:51 μμ »

εγω μιας και το εφερε η κουβεντα ηθελα να αναφερθω λιγο και στο θεμα που εθιξε περισσοτερο απο ολους ο αιρετικος! αυτο δηλαδη με τα στοκ κτλ! σιγουρα σε καποια κοματια εχει συμβει να σκασουν μεγαλες παρτιδες και ισως συμβει και σε αλλα στο μελλον, ομως οσο παλιοτερα παμε και σε μεγαλυτερες αξιες τοσο λιγοστευουν οι πιθανοτητες! γενικα ομως στοκ και στοκιστες υπηρχαν παντα στα συλλεκτικα και στην ελλαδα και στον κοσμο γενικα! αναλογα με τη ζητηση προσαρμοζαν και τις τιμες! δεν υπαρχει ομως το τεραστιο αποθεμα σε ολα τα κοματια και τις καταστασεις μην τρελαθουμε! σιγουρα ομως υπαρχουν νομισματα στοκαρισμενα και στον καποδιστρια και στον οθωνα και σε ολα! για μενα το να βλεπει ο συλλεκτης την πτωση των τιμων ως αποτυχια η ως συμφορα γενικα δεν ειναι σωστος τροπος σκεψης! και εγω εχω αγορασει νομισματα που τωρα αξιζουν πολυ λιγοτερα απο οτι τα πηρα αλλα εχω αποκτησει και αλλα που διατηρουν τιμες και καποια εχουν πολαπλασιαστει οι τιμες τους! εχω πουλησει κοματι ακομα και χ10 της τιμης κτησης η και παραπανω!
εγω κραταω τη χαρα του συλλεγην και την ευχαριστηση που μου δινει η αποκτηση του καθε κοματιου! τα λαθη προς συμορφωση για το μελλον και συνεχιζουμε!

δειτε την πτωση των τιμων και την εμφανιση κοματιων στην αγορα ως ευκαιρια να παρετε και εσεις αυτα που σας λειπουν και οχι ως συμφορα γιατι αυτα που εχετε ηδη πληρωσει εχουν χασει μερος απο την αξια τους! διολου απιθανο αυτα που τωρα εχουν πεσει σε μια αλλη εποχη που θα αποροφηθει η παρτιδα και θα εχει σταθεροποιηθει η οικονομια να αξιζουν πολλα περισσοτερα! μη βλεπουμε τη συλλογη ως χρηματιστηριο γιατι ετσι το εχουμε χασει το παιχνιδι!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 07, 2015, 08:48:42 μμ »

εραιτικε οι δεσμιδες με τα κατοχικα δεν αποσυρθηκαν ποτε απο την τραπεζα εμειναν στην κατοχη αυτων που τις ειχαν για τα αλλα το κρατος να ξερεις εχει τεραστιο ωφελος καθε φορα που αποσυρεται ενα κερμα η χαρτονομισμα και εμεις αντι να επιστρεψουμε προν ανταλλαγη τα 10 που εχουν κοπει επιστρεφουμε τα 8 γιατι τα 2 τα στοκαραμε! ετσι καποιοι κρτανε δεσμιδες και το κρατος κανενα προβλημα δεν εχει με αυτο!
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 07, 2015, 09:27:34 μμ »

Δεν μπορω να ξερω μετα την αρση της κυκλοφοριας αν καταστρεφωνται τα εναπομειναντα στοκ, ουτε πως σωθηκαν και σημερα πεφτουν παρτιδες-παρτιδες. Με καποιον τροπο βρεθηκαν στις μερες μας ομως και αυτο εχει σημασια. Τωρα το θεμα σπανιοτητα ειναι σχετικο. Ενα σπανιο κοματι ειναι παντα σπανιο και ακριβο και σχεδον αποκλειω να παιζει μασουρι εκει, αλλα ενα δυσκολο κοματι ισως κρυβει πισω μια μικρη παρτιδα!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences