Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:31:21 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εισβολή στα σπίτια των πολιτών  (Αναγνώστηκε 42896 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannis7
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 384


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 11, 2014, 10:40:54 πμ »

Εισβολή στα σπίτια των πολιτών για φορολογικούς ελέγχους και χωρίς την παρουσία εισαγγελέα ενέκρινε η Ολομέλεια του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (ΝΣΚ) με ότι αυτό συνεπάγεται για την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των πολιτών, αλλά και την ασφάλεια τωνίδιων των εφοριακών.

 

"Φοροεπιδρομή" στην κατοικία ή την επαγγελματική έδρα των φορολογουμένων για διενέργεια φορολογικών ελέγχων και αναζήτηση χρημάτων για είσπραξη φόρων ή άλλων οφειλών προς το Δημόσιο θα μπορούν να διενεργούν τα αρμόδια ελεγκτικά όργανα, ακόμα και χωρίς την παρουσία δικαστικού λειτουργού, κατά τα πρότυπα των υπηρεσιών των ΗΠΑ (IRS).

 

Το «πράσινο φως» για την «έφοδο» των ελεγκτών όχι μόνο για να ελέγξουν φορολογικά όταν έχουν ενδείξεις φοροδιαφυγής, αλλά και για να ψάξουν να βρουν «ζεστό χρήμα» ή να κατασχέσουν άλλα κινητά πράγματα για την είσπραξη οφειλομένων άναψε γνωμοδότηση-σοκ που εξέδωσε με οριακή πλειοψηφία (14-10 ψήφων) η Ολομέλεια του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (ΝΣΚ) απαντώντας σε ερώτημα του υπουργείου Οικονομικών.

 

Όπως αναφέρει το "Έθνος" η πλειοψηφία της Ολομέλειας ΝΣΚ, δίνοντας τη δική της ερμηνεία στο Σύνταγμα, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι είναι συνταγματικά επιτρεπτή η είσοδος φορολογικών οργάνων στην κατοικία "για φορολογικούς ελέγχους και έρευνες που αποσκοπούν ευθέως ή εμμέσως στην είσπραξη φόρων και λοιπών εσόδων" και ότι αρκεί η εισαγγελική εντολή που προβλέπει για την είσοδο ο νέος Κώδικας Φορολογικής Διαδικασίας "χωρίς να απαιτείται και η παρουσία εκπροσώπου της δικαστικής εξουσίας".

 

Το υπουργείο Οικονομικών, προκειμένου να εφαρμόσει τον ΦΔ, έστειλε το ερώτημα στο ΝΣΚ για το αν επιτρέπεται και υπό ποιες προϋποθέσεις η είσοδος φορολογικών οργάνων στην κατοικία φορολογούμενου για ελέγχους και έρευνες (που προβλέπει ο ΚΦΔ) "εν όψει του άρθρου 9 του Συντάγματος που θεσπίζει το άσυλο της κατοικίας και δεν επιτρέπει την έρευνα σε αυτή, παρά μόνο αν υπάρχει ρητή νομοθετική πρόβλεψη και πάντοτε με την παρουσία εκπροσώπου της δικαστικής αρχής".

 

Το ΝΣΚ επισήμανε κατ' αρχάς ότι ως κατοικία θεωρείται κάθε κατάλυμα που χρησιμοποιείται για διαβίωση, διαμονή ή εργασία και μπορεί να χρησιμοποιείται και για διαμονή και ως επαγγελματική έδρα.

 

Δηλαδή καταργείται το ασυλο της οικίας του πολίτη, και οποιαδήποτε στιγμή τη ημέρας μπορέι να δεχτεί εφοριακή "εισβολή" γιατί ας πούμε δεν πλήρωσε μια δόση κάποιου φόρου ανεξαρτήτως ποσού.

 

Έτσι τα φορολογικά όργανα χωρίς την εγγύηση της παρουσίας εισαγγελέα θα μπορούν να κάνουν "φύλλο και φτερό" όχι μόνο τα γραφεία, αλλά και χώρους σπιτιών, αναζητώντας π.χ. χρήματα σε ντουλάπες, στρώματα, μαξιλάρια κ.λπ., με ανοιχτό τον κίνδυνο καταχρήσεων και βέβαια υποβολής μηνύσεων και αγωγών.

 

Αυτό είναι το λιγότερο. Ποιος εγγυάται στον πολίτη ότι δεν θα πέσει θύμα εκβιασμών από διεφθαρμένους εφοριακούς, ή ποιος εγγυάται στον έντιμο εφοριακό ότι δεν θα πέσει απροστάτευτος στα χέρια ενός διεφθαρμένου αλλά θυμωμένου πολίτη. Τι θα γίνει στα σπίτια των Ελλήνων κατά την διάρκεια αυτών των ελέγχων το σκεφτήκανε;

 

Ας υποθέσουμε ότι ένας οιογενειάρχης έχει χάσει την δουλειά του και δεν μπορέι να πληρώσει. Θα μπουν στο σπίτι του "ως σερίφηδες" κάποιοι εφοριακοί και θα του το κάνουν "γης μαδιάμ" χωρίς παρουσια εισαγγελέα, σαν να είναι ο χειρότερος εγκληματίας, και περιμένουν από αυτόν τον άνθρωπο να μην του ανέβει το αίμα στο κεφάλι, και να προχωρήσει σε ενέργειες βλαπτικές για τον ίδιο και τους εφοριακούς;

 

Ποιος θα εξασφαλίζει στον πολίτη το ποιόν των εφοριακών που θα μπαίνουν στο σπίτι του, ότι δεν θα πέσει θύμα εκβιασμών ή ανάρμοστης συμπεριφοράς από τους κρατικούς λειτουργούς. Ακόμα και σε σπίτια ύποπτων για ποινικά αδικήματα οι έρευνες στα σπίτια τους πραγματοποιούνται παρουσία εισαγγελέως.

 

Και ποιος θα προστατέψει τα κοσμηματα των  πολιτών από κακεντρεχείς τύπους, που μπορεί ακόμα και να το "παίζουν" εφοριακοί; Ή τα χρήματα που μαζεύαν γιατί έτσι ήθελαν στο στρώμα τους. Δικαίωμά του είναι. Πως θα αποδείξει κάποιος ότι τα μάζευε τριάντα χρόνια και δεν έχουν καταγραφεί ηλεκτρονικά πουθενά; Πως θα αποδείξει ότι τα κοσμήματα είναι της γιαγιάς του ή ότι τα αγόραζε σε εποχές που μπορούσε να τα αγοράσει;

 

Ξαφνικά το φορολογικό μας σύστημα φτιάχτηκε με τέτοιο τρόπο που να μην αναγνωρίζει την ζωή μας προ Μνημονίου, και ότι διαθέτουμε αυτόματα μας κάνει να είμαστε ύποπτοι φοροδιαφυγής, και να πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε "ελέφαντες", με αποδεικτικά στοιχεία που έχουν χαθεί στο βάθος των δεκαετιών,γιατί τότε κανείς δεν υποχρέωνε τον Έλληνα να τα διατηρεί για το υπόλοιπο της ζωής του.

 

 

Tμήμα ειδήσεων defencenet.gr
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:01:51 πμ »

Καλα κανούν και μπορούν και ψάχνουν. Αν δε χρώστάς δεν θα σου ψαξουν απολύτως τίποτα . Ξέρετε πόσοι είναι που εχουν βαρέσει πιστόλι, δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα κα ιεχουν σηκώσει όλα τους τα χρήματα και περνούν ζωή εμίρη?
Εγώ ###### είμαι που προσπαθω να πληρώνω το τεβε μου , τα δανειο μου, την εφορία μου κλπ. Αλλοι δεν πληρώνουν τιποτα και κοροιδεύουν. Μακαρι να τους τα βρουν τα χρήματα, αλλά για το τελευταίο αμφιβάλλω..
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:04:22 πμ »

θα μπουν και στο σπίτι του χοντρομπένι; Το πασοκ χρωστάει σε όσους μιλούν Ελληνικά. Του Σαμ πάλι;;;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:05:13 πμ »

Καλα κανούν και μπορούν και ψάχνουν. Αν δε χρώστάς δεν θα σου ψαξουν απολύτως τίποτα . Ξέρετε πόσοι είναι που εχουν βαρέσει πιστόλι, δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα κα ιεχουν σηκώσει όλα τους τα χρήματα και περνούν ζωή εμίρη?
Εγώ ###### είμαι που προσπαθω να πληρώνω το τεβε μου , τα δανειο μου, την εφορία μου κλπ. Αλλοι δεν πληρώνουν τιποτα και κοροιδεύουν. Μακαρι να τους τα βρουν τα χρήματα, αλλά για το τελευταίο αμφιβάλλω..
Τα είπες όλα Βασίλη! Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:07:22 πμ »

Καλα κανούν και μπορούν και ψάχνουν. Αν δε χρώστάς δεν θα σου ψαξουν απολύτως τίποτα . Ξέρετε πόσοι είναι που εχουν βαρέσει πιστόλι, δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα κα ιεχουν σηκώσει όλα τους τα χρήματα και περνούν ζωή εμίρη?
Εγώ ###### είμαι που προσπαθω να πληρώνω το τεβε μου , τα δανειο μου, την εφορία μου κλπ. Αλλοι δεν πληρώνουν τιποτα και κοροιδεύουν. Μακαρι να τους τα βρουν τα χρήματα, αλλά για το τελευταίο αμφιβάλλω..
Τα είπες όλα Βασίλη! Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται.

μην είσαι τόσο βέβαιος, μην είσαι και κοντόφθαλμος!
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:15:00 πμ »

Ωρε καραμπινιες που θα πεσουν...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:44:59 πμ »

θα μπουν και στο σπίτι του χοντρομπένι; Το πασοκ χρωστάει σε όσους μιλούν Ελληνικά. Του Σαμ πάλι;;;
Φίλε nestor34 γιατί κάθε φορά πρέπει να κάνουμε αναφορά στους πολιτικούς; Εκτός και αν ανήκεις στο κάτω του 5% των Ελλήνων που δεν ψήφισε ποτέ ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ! Αν εμείς είμαστε σωστοί, τότε και οι πολιτικοί που εμείς εκλέγουμε θα είναι καλύτεροι. Ας κοιτάξουμε πρώτα την καμπούρα μας...
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:49:13 πμ »

Καλα κανούν και μπορούν και ψάχνουν. Αν δε χρώστάς δεν θα σου ψαξουν απολύτως τίποτα . Ξέρετε πόσοι είναι που εχουν βαρέσει πιστόλι, δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα κα ιεχουν σηκώσει όλα τους τα χρήματα και περνούν ζωή εμίρη?
Εγώ ###### είμαι που προσπαθω να πληρώνω το τεβε μου , τα δανειο μου, την εφορία μου κλπ. Αλλοι δεν πληρώνουν τιποτα και κοροιδεύουν. Μακαρι να τους τα βρουν τα χρήματα, αλλά για το τελευταίο αμφιβάλλω..
Τα είπες όλα Βασίλη! Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται.
μην είσαι τόσο βέβαιος, μην είσαι και κοντόφθαλμος!
Δεν καταλαβαίνω που κολλάει το κοντόφθαλμος. Ούτως ή άλλως νομικές ή νομικίστικες προφάσεις επικαλούνται αυτοί που τα έχουν και γνωρίζουν και δεν πληρώνουν και όχι τα φτωχαδάκια! Στους κακομοίρηδες ότι ήταν να γίνει θα γινόταν...
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:53:21 πμ »

Ωρε καραμπινιες που θα πεσουν...

Μπα χλωμο το βλεπω.Θα φας και ενα ξεγυρισμένο αυτοφωρο και θα ψαξουν το σπίτι με την ησυχια τους τα κοράκια ενω εσυ θα εισαι στην μπουζου Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 11, 2014, 11:54:09 πμ »

 Και πολύ καλά κάνουν.
 Από την στιγμή που οι εφοπλιστές δεν πληρώνουν ούτε ένα ευρώ, οι μεγαλοεπιχειρηματίες κάνουν δωρεά στο
Άγιο Όρος 20 εκατομμύρια ( 2 δίνουν το ένα πάει στον παπά για να δηλώσει 20) και παίρνουν φοροαπαλλαγές, κάπου πρέπει να τα βρουν και αυτοί.
 Αλλά εγώ λέω να ξεκινήσουν απο τα σπίτια των συνταξιούχων που ψήφισαν την κυβέρνηση με ποσοστό 80%
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 11, 2014, 12:01:15 μμ »

Να κανω μια "μαντεψια"
Θα βγει μετα υπουργικη αποφαση-εγκυκλιος που θα λεει
"μεχρι το ταδε ποσο δεν θα .διενεργουνται τετοιου ειδους ελεγχοι"...ετσι ωστε να υπαρξει ενα ειδους "ηθικης νομιμοποιησης"..οτι παιδια εμεις δεν θελουμε τους ..μη εχοντες...αλλα τους κατεχοντες.
Γιατι αν  μπουνε να εισπραξουν μια οφειλη 500-600 ευρο ..σε ενα σπιτι που εχει κρατησει 700-800(η 300)..για να βγαλει το μηνα...θα χουμε επεισοδεια Μεγάλο χαμόγελο
Το επομενο βημα θα ειναι να μπορει να σε σταματησει στο δρομο ..και να σου πει.."αδειασε να δω τις τσεπες σου" Σαρκασμός Σαρκασμός
Οποτε επειδη η καθε αποφαση..θελει και την " τεχνικη ..της ορθοδοξης ηθικης"..κανω την παραπανω μαντεψια
Αν δεν υπαρξει τετοια "διευκρινηση"...παει να πει οτι  τωρα πια ..δεν τους νοιαζουν ουτε οι "τυπικοτητες"
Τελος παντων εχουμε ακομα "δουλεια" για να πεσει η "ιδιωτικη κατοχη-περιουσια" στο 50%...αυτο ΔΕΝ ειναι
"μαντεψια"..
Αναδιανομη παγκοσμιου πλουτου-ενεργειας ..και σφαιρων επιρροης γινεται εδω και καποια χρονια ..σε ολους της ηπειρους...απο τουτη δω την ηπειρο..η μπιλια..εκατσε σε μας (για πολλους και διαφορους λογους)
Ετσι τα βλεπω τα ..θεματα....χωρις να σημαινει οτι τα βλεπω σωστα
Καλη μερα να χουμε
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 11, 2014, 12:02:07 μμ »

και που να κάνουμε αναφορά, φίλε Νίκο; Στους θεούς;
Κοντόφθαλμος γιατί αυτο μπορεί να το χρησιμοποιήσουν αργότερα για να μπουν σπίτι μου και να με συλλάβουν επειδή βλέπω τις πύλες του ανεξήγητου.
η γνώμη μου είναι οτι απο αυτούς που χρωστάν (και είναι πάρα πολλοί) το 5 % να είναι μπαταξήδες και οι υπόλοιποι να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν λόγω των πολλών και άδικων χαρατσιών και της μειωμένης αγοραστικής δύναμης. Και προσπαθούν με τρομοκρατία και με εισβολή στα σπίτια να αρπάξουν  ότι έχει αξία.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 11, 2014, 12:15:54 μμ »

και που να κάνουμε αναφορά, φίλε Νίκο; Στους θεούς;
Κοντόφθαλμος γιατί αυτο μπορεί να το χρησιμοποιήσουν αργότερα για να μπουν σπίτι μου και να με συλλάβουν επειδή βλέπω τις πύλες του ανεξήγητου.
η γνώμη μου είναι οτι απο αυτούς που χρωστάν (και είναι πάρα πολλοί) το 5 % να είναι μπαταξήδες και οι υπόλοιποι να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν λόγω των πολλών και άδικων χαρατσιών και της μειωμένης αγοραστικής δύναμης. Και προσπαθούν με τρομοκρατία και με εισβολή στα σπίτια να αρπάξουν  ότι έχει αξία.
Να κάνουμε αναφορά σε εμάς τους ίδιους. Εμείς ψηφίζουμε τους ομοίους μας. Όσο για το 5% που λες, μπες στο taxisnet που έχει τη λίστα με τους οφειλέτες νομικά και φυσικά πρόσωπα. Με ονοματεπώνυμο. Δες τη λίστα και πες μου έτσι από περιέργεια εσύ που τραβάς τη γραμμή μεταξύ μπαταχτσήδων και κακομοίρηδων...
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 11, 2014, 12:21:26 μμ »

Επίσης να ξεχωρίζουμε (και υπάρχει δυνατότητα) αυτούς που χρώσταγαν πριν το 2009 από αυτούς που ξεκίνησαν να χρωστάνε μετά το 2009, χωρίς να σημαίνει αυτόματα ότι όλοι οι μετά το 2009 είναι θύματα της κρίσης.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 11, 2014, 12:21:50 μμ »

έχεις δίκιο για την αναφορά, όσο για τους μπατακτσήδες, μιλάω τελείως υποθετικά, με βάση τον περίγυρό μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences