Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:22:23 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτημα  (Αναγνώστηκε 35177 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:39:22 μμ »


Όχι δεν συμβαινει κάτι τέτοιο και θα σου έλεγα Κώστα (GKcollect) οταν πρώτα ο Θεός έρθεις μην ρωτήσεις τον Spink κάτι τέτοιο. Η προσβολή που αυτο συνεπάγεται θα φας το λιγότερο μια ατιμωτική έξοδο απο το κτίριο.

Και εγω το ίδιο θα παθω και οποίος άλλος τολμήσει να προσβάλει κατα τέτοιο τροπο ενα οικο που εχει τιμητική θέση στα Νομισματικά της Αγγλίας.

Τα αιτία της συχνης(?) εμφάνισης τους πρεπει να τα αναζητήσετε αλλου. Εγω προσωπικά πιστευω οτι η συχνότητα εμφάνισης τους (3-4) το χρόνο παγκοσμίως περίπου, συνάδει με τον αριθμό κοπής  τους και συμβάλλει στην διατήρηση της ισορροπίας στη τιμή τους.

Η έξοδος θα ειναι μονο ατιμωτικη η θα συνοδεύεται και απο φαπες πρώτου βαθμού απο κύριους , που μπροστά τους είμαι σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 05, 2014, 11:55:22 μμ »



Η έξοδος θα ειναι μονο ατιμωτικη η θα συνοδεύεται και απο φαπες πρώτου βαθμού απο κύριους , που μπροστά τους

είμαι σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα  Σαρκασμός Σαρκασμός

 Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 06, 2014, 07:33:05 πμ »

......."κι όμως η γή γυρίζει"......

α ρε Μελίνα λάθη που έκανες και κατηγόρησες άδικα ως κλέφτες κάποιους τίμιους λαούς...

......(sic)

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 06, 2014, 10:50:32 πμ »

......."κι όμως η γή γυρίζει"......

α ρε Μελίνα λάθη που έκανες και κατηγόρησες άδικα ως κλέφτες κάποιους τίμιους λαούς...

......(sic)


+1 Μεχρι πριν λιγα χρονια τα απλα 100ρικα του Γεωργιου του δευτερου ηταν δυσκολη Υποθεση!!!Σημερα βλεπουμε παρα πολλα για τον Αριθμο κοπης τους και σε Εξαιρετικες καταστασεις!!!Πολλοι συλλεκτες δεν τα πλησιαζουν λογω αμφιβολιων?(ειδικα οι παλαιοτεροι).Στην ΠΝΕ εφυγε ενα απουλητο σε δελεαστικωτατη τιμη!!!οπως και στο στεκι μας,MS υψηλης καταστασης σε πολυ καλη τιμη ανταλλαγης?Ισως πρεπει να δουμε πιο σοβαρα τις διαπιστωσεις του Νικου,που σιγουρα ειναι πολυ καλος και παλιος γνωστης του Ελληνικου Νομισματος!!!χωρις απτα στοιχεια και εγω!!!αλλα με βασιμες υποψιες(η σκεψη μου δεν αφορα τον γνωστο οικο SPINK).Χαιρετω και αναφερω απλως την ταπεινη μου σκεψη!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 06, 2014, 09:59:18 μμ »

Διονύση γεια σου,  γέλασα με το μήνυμα σου. Μπορει και να γινόταν αυτο που λες.

Πιο σοβαρά ομως κοίταξα όλα τα πόστ στο θέμα και νομιζω οτι στο τελευταίο σου τα λες καλύτερα η τουλάχιστον με βρίσκεις πιο σύμφωνο. Βρίσκεται λες πιο εύκολα. Ναι έτσι είναι. Και το 100 του 1876 βρίσκεται πιο εύκολα παρά την σπανιοτητα του. Τι σημαίνει αυτο δηλαδή οτι κάποιος Spink κόβει 100 του 76; Όχι βεβαια κατα την γνώμη μου ολα αυτα τα νομίσματα τα τελευταία 10 χρονια έχουν παει σε επενδυτές (εμποροσυλλεκτες ελληνιστί sic) που αναζητούν μάλιστα γρήγορα κέρδος και όχι σε συλλέκτες. Ο συλλέκτης που θα το βάλει στην συλλογή του θα το βγάλει απο την αγορά για πολλά χρονια, ο επενδυτής (?) ομως θα το ανακυκλώνει συνέχεια. Κάτι τέτοιο βλέπω να συμβαινει εδώ αν συμβαινει κάτι δηλαδή.


Και τελος παντων μου λέτε σας παρακαλώ όσοι επικαλεισθε και πρεσβευετε οτι η συχνότητα εμφάνισης του 100ρικου 35 ειναι ύποπτη για πια συχνότητα μιλάτε; Εγω πχ ψάχνωντας το coin archives βρήκα 13 τα τελευταία 9 χρονια, να βάλω και αλλα 30 στην εσωτερική Ελληνική αγορά μας κάνουν περίπου 4 το χρόνο. Σωστό νούμερο για αριθμό κοπής 500!

Εσείς γιατί μιλάτε; Ξέρετε κάτι διαφορετικό; Πείτε μου και εμενα δηλαδή.

Εγω ξέρω την εξής ιστορία Διονύση: το 1980 το Heaton έβγαλε σε δημοπραςια τα duplicates στο αρχείο του. Ανάμεσα σε αλλα Colonials υπήρχαν 111 100ρικα του 1935. Ο Spink έδωσε προσφορά £110 το κομμάτι και έχασε απο την Paramount Co (μετέπειτα μέσω αγορών και συγχωνεύσεων Goldberg). Αυτα ηταν τα λεγόμενα σήμερα "καμμένα" και μπορω να διαβεβαιώσω απο τοπικές πηγές του Δ. Λουλακακη συμπεριλαμβανομένου οτι ηταν δεύτερα με προβλήματα, θολά και με ανεξήγητα νερά. Τα επόμενα χρονια πουλιοντουσαν στην Αμερική για $300 το ενα, και οταν ήρθαν οι NGC και PCGS τα έβγαζαν συνήθως 61-62. Ενα τέτοιο ηταν και το τελευταίο στου Baldwins πριν ενα μήνα, εγω το έκρινα 62.

Αυτα δεν έχουν να κάνουν τιποτα με τα αρχικά 500 και θεωρήθηκαν rejects που ομως δεν καταστράφηκαν και σήμερα κυκλοφορούν στην αγορά σαν δευτερα η καμμένα αν θες.

Αυτή ειναι η αληθινή ιστορία διασταυρωμένη απο αξιόπιστες πηγές.

Πείτε μου εσείς τώρα ποια συχνότητα εσείς επικαλεισθε και βλέπετε να βγαίνουν στην αγορά. Μόνο μην μου ξανά πείτε για αυτο που βγήκε στο στεκι και δεν πουλήθηκε κλπ, θυμηθείτε  οτι πολλά έχουν ανακυκλωθει δυο και τρεις φορές αλλα ουσιαστικά πρόκειται για το ίδιο νομιςμα. Ε λογικό ειναι κάποια στιγμή κάποιος να μην μπορέσει να το δώσει με κέρδος ιδιαίτερα σήμερα.

Σε χαιρετώ Διονυση και περιμένω νέα σου.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 06, 2014, 10:18:28 μμ »

Καλησπέρα Κ. Γιώργο . Ποτε δεν υποστήριξα ούτε πιστεύω πως κάποιος κόβει κερματα . Σχετικά με την συχνότητα ειναι αυτο που είπατε . Τα ίδια κομμάτια ειναι και γυρίζουν χέρια . Μάλιστα ενα pf63 pcgs  έχει γυρίσει 3 φορές απο τα χέρια μου . Τα 500 κομμάτια ειναι πολλα γιατι πολυ απλα όπως είπατε δεν κουμπονουν σε συλλογές είτε λόγω έμπορο συλλεκτων είτε γιατι απο το 2006/7 που είδα πιο σοβαρά τα ελληνικά κερματα έχω δει πολυ κόσμο να έρχεται και να φεύγει άρα να ανακυκλώνονται τα κομμάτια . Οταν λέω οτι δεν ειναι δύσκολο κερμα εννοώ οτι απο την στιγμή που κάποιος το θελήσει μέσα σε ενα 3μηνο όπως και να έχει θα έχει βρει ενα καλό κομμάτι . Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν κρατάει τιμη . Γιατι ενώ έχω συναντήσει πολλα 100δρχ. Τα καλα κομμάτια ακόμα έχουν 2500-3000. Η συχνότητα ειναι σωστή που λέτε 3-4 (καλα κομμάτια τον χρόνο ) απλα δυστυχώς πλέον δεν το ζητάνε και παραπάνω άτομα στην ελληνική αγορά , οπότε τα "εσωτερικά" κομμάτια καλύπτουν την εδώ ζήτηση.
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 06, 2014, 10:37:02 μμ »

Ναι ξέρω τι είπες Διονύση και συμφωνώ, απλα μίλησα σε εσένα που γνωρίζω.

Πολλούς χαιρετισμούς.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 06, 2014, 10:55:12 μμ »

Ναι ξέρω τι είπες Διονύση και συμφωνώ, απλα μίλησα σε εσένα που γνωρίζω.

Πολλούς χαιρετισμούς.

Ανταποδιδω τους χαιρετισμους και στο πρωτο νομισματικο event μετα απο το καλοκαιρι θα τα πουμε και απο κοντα στο λονδινο
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 06, 2014, 10:56:20 μμ »

Ωραία σε περιμένω με χαρά.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 06, 2014, 11:36:53 μμ »

QUIZ !!!!!

1. Ποιο νόμισμα έχει την παγκόσμια πρωτιά και έχει πιστοποιηθεί το 10% της  (επίσημης) κοπής του?

2, Ποιο νόμισμα άλλαζε μήτρες  το πολύ κάθε 175 νομίσματα για να τυπωθεί καθόσον (ειδικά αυτού του νομίσματος) έχουμε 3 τρεις διαφορετικές πιστοποιήσεις σε ποιότητα?

3. Ποιο νόμισμα έχει τη μεγαλύτερη κυκλοφοριακή ταχύτητα και αλλάζει χέρια σαν το σίφουνα AZAX?

4. Ποιο είναι το νόμισμα που οι πρόγονοί του διαφύλαξαν σαν τα μάτια τους και σχεδόν όλα είναι από ακυκλοφόρητα και πάνω, ενώ, αγνοούσαν τα υπόλοιπα και προκαλούσαν φθορές ακόμη και στα πανεύκολα χρυσά (50 άρικα και κατοστάρικα του 76 )?


Όποιος το βρεί, θα πρέπει να το αποδείξει (μαζί με την απόδειξη ύπαρξης του θεού οποιουδήποτε λαού) και φυσικά θα αμειφθεί.


ΠΡΟΣΟΧΗ. "Αξιόπιστες πηγές" (τουτέστιν έμποροι) νησιωτικής Ευρώπης επιμένουν ότι δεν υπάρχει απάντηση στο QUIZ. Ίσως...






Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 07, 2014, 07:57:41 πμ »

Θα παρακαλούσα οποίος εχει στοιχεία για αυτα που υποστηρίζει να τα παραθέσει προκειμένου να στηρίξει το επιχείρημα του. Καλό θα μας κάνει όχι κακό.  Εγω είπα αυτα που ξέρω και τα υποστήριξα με στοιχεία χωρίς υπεκφυγές, δήθεν φήμες κλπ.

Αλλιώς δημιουργούνται εντυπώσεις που κάνουν κακό στην αγορά και στους κατόχους των συγκεκριμένων νομισματων εμπόρων και συλλεκτών. Οι αγορές λειτουργούν με ψυχολογία και φήμες. Αν εμπαιδωθει η ανυπόστατη φήμη οτι τα συγκεκριμένα έχουν μεγαλύτερο τιραζ απο αυτο που ξέρουμε το αποτέλεσμα θα ειναι η κάθετη πτώση των τιμών επ¨ωφελεια αυτου(ων) που τις εσπειραν αγοράζοντας σε χαμηλές τιμές. Οταν η αγορά ξυπνήσει και καταλάβει τι έγινε τότε θα έχουν τον έλεγχο της.

Δεν κατηγορώ κανένα οτι προσπαθεί να κάνει κάτι τέτοιο. Άθελα του ομως και με οδηγό κάτι που άκουσε, κάτι που του ειπε κάποιος απο "μέσα" χωρίς να το διασταυρώσει παίζει ιςως επαναλαμβάνω το παιχνίδι κάποιων που θέλουν να χειραγωγησουν την αγορά.


Το νομιςμα παραμένει ενα απο τα ωραιότερα της σύγχρονης Ελλάδας, σαν αναμνηστικό και όχι κυκλοφοριας εχει αποθησαυρισθει επομένως ειναι αψεγάδιαστο και φυσικα δεν εχει σχέση με τη σειρά του 1876 που εκτός του οτι ειναι 50 χρονια πιο νέο και άρα με λιγότερες φθορές ειναι επιμελειμενης κοπής και όπως ολα τα σύγχρονα τέτοιας κοπής παραμένει σχεδόν FDC (45 πιαστρες του 28 Proof αν και νεώτερο ειναι σχεδόν ολα FDC, και αυτα έχουν μεγαλύτερο αριθμό απο αυτο που ξέρουμε;)!

Η πραγματικότητα ειναι για αυτούς που θέλουν να την δουν.

ΥΓ. Οι "αξιόπιστες" πηγές μου (γιατί κάπου διάβασα οτι σας άρεσε ο όρος):

Καραμήτσος (συγγραφέας-δημοπρατης)
Στρατουδακης( έμπορος και συγγραφέας)
Λουλακακης(έμπορος στο Λονδίνο)
Andre de Clermont (πρώην director του Spink)
Spink circular July 1841
Krause
Baldwins auction catalogues
Coin archives
Heritage Auctions
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2014, 08:24:30 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 07, 2014, 08:36:48 πμ »

Σταματηστε να αγοραζετε 100αρικα του 35 ....δεν φτανουν για ολους  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 07, 2014, 09:03:05 πμ »

Σταματηστε να αγοραζετε 100αρικα του 35 ....δεν φτανουν για ολους  Σαρκασμός
+1 γιαυτο οσοι αγορασαν τα ξαναπουλανε!!!γιαννηςτ.υγ.συλλεκτες,εμποροι?κλπ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 07, 2014, 09:09:33 πμ »

QUIZ !!!!!

1. Ποιο νόμισμα έχει την παγκόσμια πρωτιά και έχει πιστοποιηθεί το 10% της  (επίσημης) κοπής του?

2, Ποιο νόμισμα άλλαζε μήτρες  το πολύ κάθε 175 νομίσματα για να τυπωθεί καθόσον (ειδικά αυτού του νομίσματος) έχουμε 3 τρεις διαφορετικές πιστοποιήσεις σε ποιότητα?

3. Ποιο νόμισμα έχει τη μεγαλύτερη κυκλοφοριακή ταχύτητα και αλλάζει χέρια σαν το σίφουνα AZAX?

4. Ποιο είναι το νόμισμα που οι πρόγονοί του διαφύλαξαν σαν τα μάτια τους και σχεδόν όλα είναι από ακυκλοφόρητα και πάνω, ενώ, αγνοούσαν τα υπόλοιπα και προκαλούσαν φθορές ακόμη και στα πανεύκολα χρυσά (50 άρικα και κατοστάρικα του 76 )?


Όποιος το βρεί, θα πρέπει να το αποδείξει (μαζί με την απόδειξη ύπαρξης του θεού οποιουδήποτε λαού) και φυσικά θα αμειφθεί.


ΠΡΟΣΟΧΗ. "Αξιόπιστες πηγές" (τουτέστιν έμποροι) νησιωτικής Ευρώπης επιμένουν ότι δεν υπάρχει απάντηση στο QUIZ. Ίσως...







+1 για αυτα τα νομισματα?εχουν βγει πολλοι θρυλοι!!!μερικα φαινονται με μια ματια οτι προκειτε για επανακοπες?γιαννηςτ.ΥΓ.η πιο συνηθης!!!απαντηση ειναι οτι κοπηκαν σε δυο χρονικες περιοδους?προσεξτε πως διαφερουν αρκετα,στους θυρεους,κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2014, 09:24:30 πμ από giannist » Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 07, 2014, 09:34:09 πμ »

Ωραια θρυλοι φαντασματα και +1 και βγηκε το συμπερασμα . Ρε γιαννη με συγχωρείς κιολας αλλα εσυ βλεπεις ψευτικα ακομα και σε κρητικα 2λεπτα δεν θα εβλεπες εδω .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences