Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:13:38 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτημα  (Αναγνώστηκε 34836 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:08:07 πμ »

Ακριβώς όπως αναφέρθηκαν, με κάποιες επισημάνσεις.

1. "Μύθοι"
Εάν υπάρχει κάποια πληροφορία, καλό είναι να την εξετάζει κανείς. Βασικό είναι να εξετάζει και τη σκοπιμότητα του "μύθου".
Είτε αφορά την ιστορία των 50λεπτων με το γαιδουράκι (σέλα ήταν) είτε ότιδήποτε άλλο, δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν αυτά τα κομμάτια, τα βλέπουμε και κυκλοφορημένα, αλλά σε κάθε περίπτωση υπάρχουν, αν και επίσημα η παραγγελία ακυρώθηκε. Να αγνοήσουμε το γεγονός ότι υπάρχουν? Ας ειπωθούν ωρισμένοι "μύθοι" και ας καταλήγει ο καθένας στο συμπέρασμά του. Χρειάζεται να κάνουμε όμως επίθεση εάν δεν συμφωνούμε?

2. "Πραγματικότητα".
Είμαι σίγουρος ότι έχει ανακαλύφτεί, ότι τα γραφόμενα περί τιράζ και εκδόσεων των Ελληνικών νομισμάτων ΔΕΝ ισχύουν.
Από που να πιάσω? Από τους ασημένιους φοίνικες, τα χρυσά εικοσάρικα του 1833, από τις σπανιότητες ή μη...
Όμως τη πραγματικότητα της συχνής εμφάνισης ή της σπάνιας εμφάνισης -παρά τη μεγάλη κοπή τους- πρέπει να την αγνοούμε επειδή δεν είναι γραμμένο κάπου?

Ο πραγματικός ερευνητής και μελετητής εξαντλεί κάθε πληροφορία, έστω κι αν αποδειχτεί μύθος, άλλως είναι αντιγραφέας. Δεν μπορεί να αγνοεί τα γεγονότα που είναι η συχνή ή σπάνια εμφάνιση του νομίσματος, αντίθετη πάντα με το καταγεγραμμένο τιράζ του.

Δυο άλλα παραδείγματα (που τα γνωρίζουμε όλοι) και κανένας δεν θέλει αποδείξεις (φαντάζομαι ότι κανείς  δεν θέλει αποδείξεις γιατί είναι τοις πάσι γνωστό).
α.Το νικέλινο κατοστάρικο του σκακιού παρουσιάζεται πάρα πολύ σπάνια σε σχέση με τη κοπή του. Σήμερα, γνωρίζουμε όλοι ποιος έχει σχεδόν το μισό τιράζ. Τι απόδειξη χρειάζεται γι αυτό? Τεχνητή έλλειψη που μεθαύριο κάποιος θα ζητάει...αποδείξεις για το "μύθο"...
β. Πόσοι θα κλαίνε μεθαύριο, όταν βγουν από τα σεντούκια τα μασούρια του Παύλου? Αρχικές κοπές σχεδόν PROOF...
(Ελπίζω να μη θέλει κάποιος να τον πάω από το χεράκι να τα δει.... Σαρκασμός)

Τι θέλω να πω? Ότι οι σημερινές ιστορίες και γεγονότα, είναι -ίσως- οι αυριανοί μύθοι. Όμως ο κάθε μελετητής/ερευνητής (εάν πιστεύει ότι είναι) οφείλει να "ψάξει".

Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι ο χαμένος είναι ο συλλέκτης. Αντίθετα, πιστεύω ότι ο μόνος κερδισμένος είναι ο συλλέκτης

 
 
 
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:23:43 πμ »

κ.Νίκο εμένα να με πάτε με το χεράκι!!!! Θέλω να τα δω τα προοφ του Παυλου, και όχι μόνο να τα δω!!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:30:41 πμ »

κ.Νίκο εμένα να με πάτε με το χεράκι!!!! Θέλω να τα δω τα προοφ του Παυλου, και όχι μόνο να τα δω!!!!!

Πως το λέει σήμερα το ξυστό ο ΟΠΑΠ? Σκρτσς?   Σε λίγο θα μάθουμε και το Κρτσς  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:33:34 πμ »

Πως το λέει σήμερα το ξυστό ο ΟΠΑΠ? Σκρτσς?   Σε λίγο θα μάθουμε και το Κρτσς  Κλείσιμο ματιού

Αυτός δεν παίζει μπάσκετ στην ΤΣΕ-ΕΣ-ΚΑ-Α;
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences