Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 01:29:46 μμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτημα  (Αναγνώστηκε 35145 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 07, 2014, 09:50:46 πμ »

δεν υπηρχαν μολυβδινα κρητικα διλεπτα και μονολεπτα?η αργυρα διαφορων αξιων που πουλαγε ο μιχαλης στην Κοραη?χαιρετω!γιαννηςτ.υγ.γιαννηςτ ο μυθομανης!!!!!
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 07, 2014, 10:26:10 πμ »

Γιαννη σου μιλαω για κατακοκκινα κρητικα δυλεπτα πιστοποιημενα που ειχε μπει η φωτογραφια του εδω μεσα . Τελος παντων ο καθενας οτι νομιζει
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 07, 2014, 10:38:41 πμ »

Διονυση μου αυτο δεν το θυμαμε?αν θελεις?μου γραφεις που το διαβασες?χωρις ιχνος αντιπαραθεσης!!!(αν ειχαμε στοιχεια!!!σιγουρα δεν θα μιλαγαμε!)καλο ειναι να ακουγονται ολες οι αποψεις και μετα ο καθενας κρινει?σε χαιρετω,γιαννης.υγ.ποσα χυτα,βουλγαριας,Αθηνων(περιοχη Πλακας)εχουμε αναρτησει!παλι μυθοι ειναι?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2014, 10:50:04 πμ από giannist » Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 07, 2014, 11:04:57 πμ »

Παντως για την ιστορια να αναφερω οτι το νομισμα που ειχα προς ανταλλαγη το απεσυρα γιατι με στεναχωρησε η ολη συζητηση γυρω απο το θεμα. Την τριτη αυτη εκδοχη δεν την εχω ξανακουσει προσωπικα. Θεωρω παντως αδιανοητο ενας οικος σαν τον Σπινκ να κανει τετοιο πραγμα. Επιπλεον θελω να τονισω οτι εγω προσωπικα σαν Παναγιωτης ειμαι συλλεκτης. Εμποροσυλλεκτης ειναι ειναι αυτος ο οποιος κερδιζει οταν πουλαει! ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω.το κατοσταρικο το ειχα προς ανταλαγη με τα λεφτα που ειχα δωσει να το αγορασω. Κατοσταρικο προυφ 65 επισης το πουλησα φθηνοτερα απο οσο το αγορασα. Επενδυτικα μπορει να το εχω στο μυαλο μου αλλα οχι αμεσα αλλα για τα παιδια μου, δεν αγοραζω δηλαδη για να μεταπουλησω. Ο καθενας να προσεχει τι γραφει.   
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 07, 2014, 11:07:55 πμ »

Ειναι παλιο ποστ που σου ειχε γραψει και ο ποδαρας το ιδιο. Βαριεμαι τωρα να κανω ανασκαφη για να το βρω , γιατι δεν βρισκω τον λογο . Οταν καποιος εχει στοιχεια οπως λες τα βγαζει στην φορα και ξεμπροστιαζει καταστασεις . Τωρα με μυθους , εικασιες και αναφορες απο συζητησεις πιυ εχουν γινει σε τοπικα καφενεια καλο ειναι να μην βγαινουν συμπερασματα . Ολοι απο καπου ακουμε κατι και το αναπαραγουμε βαζοντας ο καθενας την δικη του σαλτσα . Σαν την ιστορια με τα 50αρακια του 21 και το γαιδουρι . Κανεις ομως δεν εχει βαλει μια σαρωση απο κατι που εχει διαβασει και υπαρχει.  Οπως σου ξαναειπα ας μαζευει ο καθενας οτι θελει  και μολις βρει κανα πλαστο ας μου το φερει εμενα να του το πληρωσω την μιση τιμη του γνησιου .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 07, 2014, 11:11:59 πμ »

Παντως για την ιστορια να αναφερω οτι το νομισμα που ειχα προς ανταλλαγη το απεσυρα γιατι με στεναχωρησε η ολη συζητηση γυρω απο το θεμα. Την τριτη αυτη εκδοχη δεν την εχω ξανακουσει προσωπικα.  Θεωρω παντως αδιανοητο ενας οικος σαν τον Σπινκ να κανει τετοιο πραγμα. Επιπλεον θελω να τονισω οτι εγω προσωπικα σαν Παναγιωτης ειμαι συλλεκτης. Εμποροσυλλεκτης ειναι ειναι αυτος ο οποιος κερδιζει οταν πουλαει! ετσι τουλαχιστον πιστευω εγω.το κατοσταρικο το ειχα προς ανταλαγη με τα λεφτα που ειχα δωσει να το αγορασω. Κατοσταρικο προυφ 65 επισης το πουλησα φθηνοτερα απο οσο το αγορασα. Επενδυτικα μπορει να το εχω στο μυαλο μου αλλα οχι αμεσα αλλα για τα παιδια μου, δεν αγοραζω δηλαδη για να μεταπουλησω. Ο καθενας να προσεχει τι γραφει.   

μα τωρα μιλαμε σοβαρα . Ενα μαγαζι σαν το σπινκ με αποθηκη που ακομα δεν εχει απογραψει τι εχει μεσα θα κατσει να κοψει τι Απορία Κατοσταρικα του 35 ....για να πουλησει 4 τον χρονο και να τον τρελανουνε και στο παζαρι οι κουβαρνταδες . Αν καποιος πιστευει κατι τετοιο θα πρεπει το λιγοτερο να ειναι ανοητος
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 07, 2014, 11:31:24 πμ »

Οι αποθηκες του σπινκ μεχρι πριν λιγα χρονια δεν ηξεραν τι ειχαν νομισματικως τωρα τα πραγματα μπηκαν σε μια ταξη. Με τα νομισματα δεν πολυασχολουνται πλεον. αυτα ξερω εγω απο φιλο που δουλευε σ'αυτους.
Η ιστορια αυτη παντως ειναι προσβλητικοτατη και οπως λες δεν αξιζει ουτε καν τον κοπο Διονυση.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 07, 2014, 02:06:35 μμ »

......."κι όμως η γή γυρίζει"......

α ρε Μελίνα λάθη που έκανες και κατηγόρησες άδικα ως κλέφτες κάποιους τίμιους λαούς...

......(sic)


+1 (η σκεψη μου δεν αφορα τον γνωστο οικο SPINK).Χαιρετω και αναφερω απλως την ταπεινη μου σκεψη!!!γιαννηςτ.
Προς Αποφυγη παρεξηγησεων!!!!γιαννης.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 08, 2014, 05:59:52 μμ »

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι ότι πρέπει μα δεχτούμε (πραγματικά με όλο το σεβασμό) ότι κάποια γνώση -'εστω και φήμη- δεν πρέπει να την μαθαίνουν οι νέοι συλλέκτες. Εάν δεν ανέφερα ποιος τα "κόβει" τα νομίσματα (πιπέρι) τότε θα ήμουν "καλό παιδί".

Ξέρω ότι θίγω εμπόρους. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, τους εμπόρους που δεν έχουν ηθική, και δεν θέλουν να θίγονται τα συμφέροντά τους. Ευτυχώς οι μη ηθικοί είναι ελάχιστοι.
@gkounto
Προσωπικά εγώ έχω κάνει τη συζήτηση με ένα από τα άτομα που παραθέσατε. Έχει την ίδια άποψη ακόμη και για το ποιος τα τυπώνει.
Όμως σας παρακαλώ πολύ, υπάρχουν και συλλέκτες οι οποίοι γνωρίζουν και ονόματα και άτομα. Δεν μπορεί π.χ να παραβάλετε ονόματα σεβαστών εμπόρων γραμματοσήμων, οι οποίοι με παρατρεχάμενους προσπαθούν να διακινήσουν νομίσματα.
Πόσο γνώστες είναι η Heritage από Ελληνικά νομίσματα?
Ο Baldwin....; λάθη, λάθη, λάθη...και μάλιστα δεν τα διορθώνει (έχω προσωπική πείρα και όχι μια φορά). Συνεργάζεται με τη γνωστή "αξιόπιστη πηγή" για αυτό ίσως κάνει αυτά τα λάθη.....
Όμως όλα αυτά τα ονόματα που αναφέρετε ως "αξιόπιστες πηγές" τι μας έχουν διδάξει πέρα από το εμπόριο που ασκούν για "πάρτυ τους"? Απλά πιστοποιούν κάτι ασημένια μπρούτζινα χρυσά 100ρικα του "Κοκκού" που φτιάχτηκαν από ιδιώτες και τα βάζουν στις δημοπρασίες τους... και μετά δεν ξέρουν τίποτα. Ευτελισμός για τις "αξιόπιστες πηγές" που τα κατασκεύασαν και τα διακίνησαν. Να ανφέρουμε και τους Ερμήδες....... ξέρετε τα δοκίμια (σλαμπαρισμένα κι αυτά)....
Δηλαδή ο Krause  είναι αξιόπιστος ως προς τι? Τις τιμές που αναφέρει? Ο GKollect και ο dpodaras είναι έτη φωτός μπροστά...
Τι έχουν πει αυτές οι "αξιόπιστε πηγές" σε σχέση με αυτό που ανέφερα?..... δεν θέλω να συνεχίσω γιατί για τους παλιούς σοβαρούς συλλέκτες, αναφέρατε πλείστα ονόματα με μηδενική υπόληψη.

Έχω γνωρίσει και παρακολουθώ άτομα νέα, νέους συλλέκτες που κάνουν προσπάθεια για το Ελληνικό νόμισμα. Τα ονόματα που αναφέρατε -με όλο το σεβασμό- έμποροι είναι και όχι με τόσο καλές περγαμηνές ηθικής. (Θα μου πείτε τι ψάχνω....).

Όμως μια κάποια γνώση, εάν θέλετε έστω και φήμη εάν θέλετε, όπως αυτή που ανέφερα, δεν είναι κακό να τη ψάξουν οι νέοι. Ας αξιολογήσουν τα γεγονότα και τις "χειροπιαστές" ενδείξεις που ανέφερα με την ένδειξη "QUIZ" στο οποίο ούτε καν τοποθετηθήκατε.

Το θέμα αυτό (του 100ρικου του 35) δεν πρόκειται να το λύσουμε ούτε τώρα ούτε μετά από μήνες. Ο κάθε συλλέκτης ας αξιολογήσει τις όποιες πληροφορίες ώστε να μάθει τι από αυτές είναι πλαστές, όπως ακριβώς με τα νομίσματα. Εξάλλου έχουν εμφανιστεί νέα θέματα νομισμάτων 'οπως 20δραχμα του 1833 (μίσχος που δεν κολλάει θεωρείται γνήσιος από τον 21ο αιώνα), 5άρα του 1836 (το ίσιο έξι είναι γνήσιο ή πλαστό) το 10ρικο του 1876 (ΒΑΡΡΕ βουλωμένο κι αυτό έγινε γνήσιο τον 21ο αιώνα) και τόσα άλλα...
 
Αντιλαμβάνομαι τη θετική σας διάθεση και θα με ευχαριστούσε αν πιστεύατε το ίδιο και για μένα.
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 08, 2014, 06:31:36 μμ »

Ειναι παλιο ποστ που σου ειχε γραψει και ο ποδαρας το ιδιο. Βαριεμαι τωρα να κανω ανασκαφη για να το βρω , γιατι δεν βρισκω τον λογο . Οταν καποιος εχει στοιχεια οπως λες τα βγαζει στην φορα και ξεμπροστιαζει καταστασεις . Τωρα με μυθους , εικασιες και αναφορες απο συζητησεις πιυ εχουν γινει σε τοπικα καφενεια καλο ειναι να μην βγαινουν συμπερασματα . Ολοι απο καπου ακουμε κατι και το αναπαραγουμε βαζοντας ο καθενας την δικη του σαλτσα . Σαν την ιστορια με τα 50αρακια του 21 και το γαιδουρι . Κανεις ομως δεν εχει βαλει μια σαρωση απο κατι που εχει διαβασει και υπαρχει.  Οπως σου ξαναειπα ας μαζευει ο καθενας οτι θελει  και μολις βρει κανα πλαστο ας μου το φερει εμενα να του το πληρωσω την μιση τιμη του γνησιου .

...με τη διαφορά ότι μια παρτίδα από αυτά πήγε για πούλημα στο συγχωρεμένο Φροϋδη. Εγώ από αυτόν άκουσα την ιστορία όσο ζούσε.

(Δυστυχώς δεν μπορώ να το αποδείξω και δεν ξέρω τι νόημα είχε να μου έλεγε ψέμματα).

Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:02:27 πμ »

Κινδυνεύουμε να γίνουμε γραφικοί αλλα θα  αποτολμησω μια ακόμη παράθεση:

"Πραγματικά εντυπωσιάζομαι ότι πρέπει μα δεχτούμε (πραγματικά με όλο το σεβασμό) ότι κάποια γνώση -'εστω και φήμη- δεν πρέπει να την μαθαίνουν οι νέοι συλλέκτες. Εάν δεν ανέφερα ποιος τα "κόβει" τα νομίσματα (πιπέρι) τότε θα ήμουν "καλό παιδί". "

Οι νέοι συλλέκτες πρεπει να μαθαίνουν την αλήθεια. Φήμες και μάλιστα χωρίς απόδειξη ειναι μύθοι. Το οτι αναφέρατε όνομα ειναι καλό. Το οτι  δεν το αποδείξατε ομως όχι,  και επομένως κινδυνεύετε να χαρακτηριςτειτε ως συκοφάντης. Επισης με όλο τον σεβασμό.

"Ξέρω ότι θίγω εμπόρους. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, τους εμπόρους που δεν έχουν ηθική, και δεν θέλουν να θίγονται τα συμφέροντά τους. Ευτυχώς οι μη ηθικοί είναι ελάχιστοι".


Οπως και να ειναι θίγετε ολόκληρη την συλλεκτική κοινότητα. Εμπόρους και μη. Η ψευδής διαπίστωση περί δήθεν κοπής νομισματων πέρα απο τα νούμερα που γνωρίζουμε αν δεν αποδειχθεί αποτελεί λάθος πληροφορία και ως τέτοια θίγει τα συμφέροντα όλων μεταξύ άλλων και τα δικά μου.

"Προσωπικά εγώ έχω κάνει τη συζήτηση με ένα από τα άτομα που παραθέσατε. Έχει την ίδια άποψη ακόμη και για το ποιος τα τυπώνει.
Όμως σας παρακαλώ πολύ, υπάρχουν και συλλέκτες οι οποίοι γνωρίζουν και ονόματα και άτομα. Δεν μπορεί π.χ να παραβάλετε ονόματα σεβαστών εμπόρων γραμματοσήμων, οι οποίοι με παρατρεχάμενους προσπαθούν να διακινήσουν νομίσματα."

Εδώ δεν ξέρω τι λέτε. Πείτε ονόματα.

"Πόσο γνώστες είναι η Heritage από Ελληνικά νομίσματα?
Ο Baldwin....; λάθη, λάθη, λάθη...και μάλιστα δεν τα διορθώνει (έχω προσωπική πείρα και όχι μια φορά). Συνεργάζεται με τη γνωστή "αξιόπιστη πηγή" για αυτό ίσως κάνει αυτά τα λάθη.....
Όμως όλα αυτά τα ονόματα που αναφέρετε ως "αξιόπιστες πηγές" τι μας έχουν διδάξει πέρα από το εμπόριο που ασκούν για "πάρτυ τους"? Απλά πιστοποιούν κάτι ασημένια μπρούτζινα χρυσά 100ρικα του "Κοκκού" που φτιάχτηκαν από ιδιώτες και τα βάζουν στις δημοπρασίες τους... και μετά δεν ξέρουν τίποτα. Ευτελισμός για τις "αξιόπιστες πηγές" που τα κατασκεύασαν και τα διακίνησαν. Να ανφέρουμε και τους Ερμήδες....... ξέρετε τα δοκίμια (σλαμπαρισμένα κι αυτά)....
Δηλαδή ο Krause  είναι αξιόπιστος ως προς τι? Τις τιμές που αναφέρει? Ο GKollect και ο dpodaras είναι έτη φωτός μπροστά...
Τι έχουν πει αυτές οι "αξιόπιστε πηγές" σε σχέση με αυτό που ανέφερα?..... δεν θέλω να συνεχίσω γιατί για τους παλιούς σοβαρούς συλλέκτες, αναφέρατε πλείστα ονόματα με μηδενική υπόληψη."


Καταριπτετε τους πάντες και τα παντα αγαπητέ και για λάθος λόγους. Τον Baldwins, την Heritage,τον Krause, τον Δημήτρη Λουλακακη (γιατί προφανώς σε αυτόν αναφέρεστε)..... Ας κριθειτε απο άλλους. Εγω ειμαι ικανοποιημένος. Ομως ο Δημήτρης ειναι φίλος και εχω μάθει πολλά απο αυτόν. Τον πιστευω γιατί τα αποδεικνυει. Και τον εκτιμώ απεριόριστα. Θα σας παρακαλούσα να κάνετε το ίδιο αλλα αν δεν μπορείτε τουλάχιστον μην τον συκοφαντείτε, έστω και αν δεν τον ονομάζετε αλλα τον υπονοείτε. Ενα email που πήρα σήμερα απο τον Ορφέα Αρκομανη το επιβεβαιώνει (αν χρειαζόταν επιβεβαίωση ο Δημήτρης)! Στην διάθεση σας ( με πμ) αν το θέλετε. Όσο για τον Κώστα (Gkcollect) υποστηρίζω την προσπάθεια του έμπρακτα για δε τον Δ. Ποδαρα τρέφω απεριόριστο σεβασμό.

Ποια ειναι τα ονόματα που ανέφερα με μηδενική υπόληψη;

 Του Καραμητσου; Του Στρατουδακη; Η μηπως του Andre de Clermont; Μηπως το Spink Circular του Ιουλίου 1941; Εκεί αναφέρονται οι κοπες του 1935!

Ο Δημητρης Ποδαράς σε άλλο πόστ του αναφέρει πως οι μητρες του 35 σώζονται και φυλάσσονται σε χρηματοκιβώτιο του (Ελληνικού) δημοσιου. Εφόσον τον επικαλεισθε φαντάζομαι πως το πιστεύετε  επομένως πως κατα την γνώμη σας κόβονται σήμερα τα 100ρικα του 35; Το αφήνω στην κρίση σας.


Σταματώ εδώ γιατί αν δεν κούρασα μπορει να έγινα  βαρετός. Το κουίζ σας ομως με ξεπερνάει δεν μπορω να το σχολιάσω.

Κατα τα αλλα να είστε σίγουρος Κ Νίκο οτι η διάθεση μου ειναι και θα ειναι θετική.

Όχι ομως προς ανυπόστατες πληροφορίες, αναποδειτκτες θεωρίες, φήμες και θρύλοι που βρήκαν έδαφος και αναπτύχθηκαν σε εποχές που η ελειψη μόρφωσης και παιδείας τις πέρασαν σαν καθεστώς. Σήμερα μπορούμε να μιλάμε με στοιχεία και αυτο προσπαθώ, και σε αυτο σας προσκαλώ.


Σας χαιρετώ,αν έχετε την διάθεση για περαιτέρω ευχαρίστως με πμ για να μην κουράζουμε. Συνήθως δεν δευτερολογώ εδώ ομως τεταρτολογησα νομιζω.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2014, 01:08:09 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:15:19 πμ »

Οπως και να ειναι θίγετε ολόκληρη την συλλεκτική κοινότητα.

Αυτό είναι κάτι που μπορεί να το κάνει μια χαρά μόνη της. Δεν χρειάζεται βοήθεια τρίτων...

Σίγουρα υπάρχουν 50-100 ηθικοί άνθρωποι στον συλλεκτικό χώρο (ανάμεσά τους, από ό,τι διαβάζω, θα πρέπει να περιλαμβάνεσαι και εσύ), αλλά....

edit: Επίσης, περισσότερο γραφικοί από ό,τι θα γίνουμε μεθαύριο Τρίτη 10/6/2014... δεν γίνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2014, 01:20:53 πμ από sac » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 09, 2014, 08:47:10 πμ »

Δε διαφωνεί κανείς ότι τα ασημενια-χρυσά-πλατινένια και ότι άλλο κόπησε σε essai στην Κρεμνιτσα ειναι ιδιωτικές κοπές. Κατά λάθος τα πιστοποιησε η ngc , αλλά επίτηδες τα πουλάνε οι οίκοι. Na, δείτε και άλλο ένα που το γραφει ως fantasy

http://coins.ha.com/itm/ethiopia/world-coins/ethiopia-menelik-ii-proof-gold-fantasy-talari-1889ee-1896-/a/3026-24479.s

Για τους ερμήδες και κατι αλουμινένια ή ασημενια του ΛΕο πως τον λένε, ουτε λόγος, fantasy sci fi coins.

Για του 1935 η γνώμη μου , την οποία δε μπορώ να αιτιολογήσω αλλα την εξάγω απο αυτά που βλεπουν τα μάτια μου ειναι ότι εχουν κοπεί παραπάνω κομμάτια απο 500 και πολλά εξ αυτών εχουν hairlines κακασχημο χρώμα , λες και χτυπηθηκαν 30 χρονια μετα απο φθαρμενες μητρες και γενικως ειναι πολυ κακοδιατηρημενα που ειναι παράδοξο. Επίσης και πολλά χρυσά του 35 είναι κακοδιατηρημενα με hairlines και πολλά απο δαύτα δεν μου γεμίζουν το μάτι.
Βεβαια , αν οι μήτρες ειχαν επιστραφεί στο ΝΜΑ κανενας δεν θα μπορούσε να επικαλεστεί τίποτα αλλά........
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:13:47 πμ »

Ευτυχώς ή δυστυχώς, μετά την ενασχόλησή μου για την κατασκευή του καταλόγου, έχω σαν πάγια τακτική να διασταυρώνω οτιδήποτε 'πέσει στο τραπέζι'. Και είμαι πάντα 'ανοιχτός' να εντάξω ή να διαγράψω από τον κατάλογο, οτιδήποτε νέο, σωστό ή λάθος, αρκεί να μπορεί να διασταυρωθεί η πληροφορία. Για του 1935, υπήρχαν και υπάρχουν φήμες, υποθέσεις, απόψεις. Αλλά η διαφορά αυτών από το γεγονός, έγκειται ακριβώς στο ότι, το γεγονός συνέβει και μπορεί, στις περισσότερες των περιπτώσεων, να εξακριβωθεί.

Οπότε, αυτό που είπα εξ' αρχής ισχύει στο ακέραιο...

Εν κατακλείδι,
Υπάρχει μία θεωρία για 'κόπιες' από SPINK, που δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Άρα παραμένει θεωρία, και καλό είναι να μην την συζητάμε εδώ.

Δε λέω, καλή η συζήτηση επί χάρτου και εξάγονται πολλά και ποικίλα συμπεράσματα, αλλά για τα συγκεκριμένα, καμία σχέση (προς το παρόν) με την πραγματικότητα. Σε τελική ανάλυση, είπαμε τα δεδομένα και τις απόψεις μας, δε χρειάζεται να επιμένουμε αν δεν μπορούμε να προχωρήσουμε τη συζήτηση με νέα δεδομένα και νέες απόψεις. Από δω και πέρα, η συζήτηση θα είναι ουσιαστικά το αέναο παιχνίδι της 'κολοκυθιάς', που όλοι στο τέλος θα νοιώθουν ότι έχουν κερδίσει. Δυστυχώς όμως, στο παιχνίδι της 'κολοκυθιάς', ο ουσιαστικός χαμένος είναι αυτός που δεν συμμετέχει, δηλαδή οι απλοί συλλέκτες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 09, 2014, 10:45:50 πμ »

Να ξεθάψω και μερικά παλιότερα που έχουν ειπωθεί...
Νομίζω ότι πάντα έτσι θα είναι.

Κάποιος ξεκινάει ξεχωρίζοντας τα αλλοδαπά ευρώ που του δίνουν ρέστα. Και φτάνει να ψάχνει τη Γκρέις Κέλλυ.

Αφού "γλυκαθεί" με τα ευρώ, δεν θα αρχίσει να μαζεύει και δραχμές; κλπ.

(Τα "ευκόλως εννοούμενα" παραλείπονται: Από ρέστα σε ακυκλοφόρητα, από ακυκλοφόρητα σε blister, από blister σε ασημένια.... από κέρματα σε χαρτονομίσματα...)

Με άλλα λόγια είτε συλλέκτης είσαι, είτε παντρεμένος, η απάντηση είναι μία: Ας πρόσεχες!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences