Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:00:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογή και Excel  (Αναγνώστηκε 1741 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
andronikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 15, 2012, 06:44:18 μμ »

Καλησπέρα σε όλους. Νέος στην παρέα και νέος γενικά ως συλλέκτης.
Σκέφτηκα να καταγράψω μια συλλογή από νομίσματα που έχω σε ένα αρχείο excel.
Μέχρι εδώ καλά… απλά δεν έχω ιδέα πώς να καταγράψω μια συλλογή. π.χ. στα ελληνικά νομίσματα έχω κάνει μια στήλη με την αξία, μια με την χρονολογία και μια με την κατάσταση του νομίσματος (στα ξένα νομίσματα έχω προσθέσει και μια στήλη με την χώρα καταγωγής).
Καμία καλύτερη ιδέα υπάρχει?

Στο άλλο θέμα μου την συντήρηση των νομισμάτων πιστεύω πως θα βρω απάντησης ψάχνοντας στο φόρουμ.

Επίσης νομίσματα που δεν γράφουν επάνω ούτε την χώρα ούτε την αξία πως μπορώ να τα «αναγνωρίσω»?
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2012, 08:09:24 μμ »

ευκολο

καθετα βαλε τις ημερομηνιες και οριζοντια τις ονομαστικες αξιες για τα ελληνικα

οταν αγορασεις καποιο βαλε την τιμη αγορας στο αντιστοιχο και ετσι θα εχεις αρχειο αγορας

για τα ξενα ανεβασε φωτο ομαδικες εδω καποια παιδια δεν παιζονται

οσο αφορα την συντηρηση αυτα που κατι αξιζουν βαλτα σε χαρτονακια και τελος ετσι απλα
Καταγράφηκε

andronikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 22


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 07:48:28 μμ »

ευχαριστώ για την βοήθεια, τακτοποιήθηκα σε όλα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 05, 2014, 08:16:04 μμ »

καπου υπηρχε ενα θεμα σχετικα με προγραμματα για pc για την διαχειριση των συλλογων μας..δεν το βρισκω και ανεβαζω εδω αυτο που θελω..

εχω δει τα παρακατω δυο προγραμματα που αφορουν την συλλογη νομισματων και χαρτονομισματων.συνηθως οσα ειχα βρει ηταν κυριως για ξενα η αμερικανικα μονο.αυτο λεει οτι κανει για ολα τα νομισματα..πως το βλεπετε?εχετε καποια αλλη λυση κατα νου?αν καποιος εχει λογαριασμο εκει,ας κανει μια ερωτηση για περισσοτερες πληροφοριες..

υγ.αν οι διαχειριστες γνωριζουν που ειναι το θεμα που λεω,ας το μεταφερουν.. Χαμόγελο

http://www.delcampe.net/page/item/id,212344603,var,Coin-Image-Database-Software-Pro,language,E.html

http://www.delcampe.net/page/item/id,231086346,var,Banknote-Note-Image-Database-Software-Pro,language,E.html
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences