Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 01:53:12 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτημα  (Αναγνώστηκε 35146 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 02, 2014, 09:57:31 μμ »

Αγαπητοι φιλοι του site,
Αν και καιρο εδω μεσα ομολογω πως δε γραφω συχνα και αυτο διοτι δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις για τα περισσοτερα θεματα που αφορουν τα νομισματα οπου οι περισσοτεροι ασχολειστε.Ομολογω ομως πως οτι εχω μαθει τα εχω μαθει απο εσας και εκτιμω αφανταστα το παθος σας για αυτο που κανετε..
Εχω ομως μια απορια που απο καιρο ηθελα να εκφρασω...
Γιατι για εσας εχει τοσο πολυ νοημα ενα νομισμα σε αριστη κατασταση και οχι ενα νομισμα που αλλαξε χερια,δουλευτηκε απο τον κοσμο της καθε εποχης,μπηκε στις αγορες των εκεινων καιρων και αντεξε με τις φυσικες του φθορες.
Κρατας στα Χερια σου κατι το οποιο κρυβει μια αγνωστη ιστορια,γελιο,κλαμα,πονο
Χαρα και πλεον κοσμει
Μια συλλογη...Γιατι δηλαδη εχει περισσοτερη αξια ενα νομισμα 120 ετων το οποιο κρυφτηκε σε ενα συρταρι και βγηκε μετα απο τοσα χρονια στην επιφανεια απο ενα που κρυβει τη δικη του ιστορια;
Γιατι οι περισσοτεροι σπαταλατε κοπο χρονο και χρημα στην πιστοποιηση των νομισματων σας αν ειναι ms63 ή 65 απο εταιριες καθαρα εμπορικες;
Συγγνωμη που το βλεπω ετσι αλλα το μονο που κατα την αποψη μου υποδηλωνει την σπανιοτητα ενος νομισματος ειναι τα αντιτυπα.
Η ομορφια του νομισματος ειδικα του ελληνικου που εχει περασει τοσα βασανα στους αιωνες ισως δεν εχει να κανει με τις πιστοποιησεις και τις τελειοτητες που ισως βρουμε αλλα απο την ιστορια του.
Σιγουρα οι περισσοτεροι θα πιστεψετε οτι εχω αδικο αλλα εαν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε ενα νομισμα του κουτιου 150 ετων που για προφανεις λογους κρυφτηκε σε καποια τραπεζα η συρταρι της εποχης και σε ενα δουλεμενο νομισμα σε καλη κατασταση θα διαλεγα το δευτερο.
Και παλι καλη δυναμη για την προσπαθεια σας για το πολυ ωραιο χομπι μας και δεν ειχα καμια διαθεση να ενοχλησω κανεναν,απλα μιλαω απο τη δικη μου σκοπια και ισως με καταλαβουν ανθρωποι που δεν εχουν να διαθεσουν και τρελα ποσα για ενα "τελειο"νομισμα.
Ισως να μην εχει τελικα και τοση σημασια.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:03:55 μμ »

Γιατρέ μου ένα πολλοίς δεν έχεις κι άδικο! Περί ορέξεως, όμως.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:31:38 μμ »

Γιατρε μου...διαλεξτε.. Στριφογύρισμα ματιών

Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:44:40 μμ »

γιατι και στον συλλεκτισμο μετραει και η σπανιωτητα!!θες κατι το οποιο το εχυν μονο μερικοι και οχι ολοι!!
φαντασου η προ προ  γιαγια σου να ειχε βαλει σε ενα μπαουλο ενα χρυσο καινουργιο της εποχης για ωρα αναγκης,κατι εγινε ξεχαστηκε και το βρισκεις εσυ μετα απο χρονια αφου εχεις κληρονομησει το μπαουλο.σε ποσους μπορει να συμβει αυτο?
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 02, 2014, 10:51:19 μμ »

 Γιατρέ ότι αρέσει στον καθένα!
 Εγώ μαζεύω αυστηρά ακυκλοφόρητα νομίσματα μέχρι το '54,   τελείως κυκλοφορημένα α' δημοκρατίας και Γεωργίου και τρύπια Όθωνα.
 Ίσα ίσα εσύ μπορείς να φτιάξεις πιο εύκολα την συλλογή σου αφού δεν κοιτάς να αγοράζεις τα δύσκολα.

 Αλλά άλλο το να κρατάς ένα νόμισμα που φαίνεται το 100% ή το 99% της κατάστασης που κόπηκε και άλλο να είναι στο 30%.. Στην ουσία δεν είναι ολόκληρο το νόμισμα αλλά με σημαντικές ελλείψεις λόγω φθοράς.
 Με το bu νιώθεις σαν να είσαι στην τράπεζα της εποχής και να παραλαμβάνεις το μασουράκι Γλώσσα
Καταγράφηκε
Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 02, 2014, 11:07:40 μμ »

Καταλαβαινω πραγματικα πως το βλεπετε αλλα ξεχναμε την ιστορια καθε νομισματος...σιγουρα οτι συλλεγει κανεις καλο ειναι..αλλα η μαγεία ενος χρησιμοποιημενου και ταλαιπωρημενου απο το χρονο νομισματος σε μια κατασταση ικανοποιητικη ειναι κατ´εμε σαφως ανωτερη απο εκεινη ενος καινουριου.Χαμόγελο
Αρχιζετε παντως και με πειθετε...πανε τα λεφτα μου Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 02, 2014, 11:17:23 μμ »

γιατρε ειμαστε ολοι ψυχιατρικες περιπτωσεις και χρηζουμε θεραπειας. Υπαρχουν μερικοι σαν εμενα που το εχουν συνειδητοποιησει και ακολουθουμε θεραπεια αλλα οι περισσοτεροι φτιαχνουν ιστοριες στο μυαλο τους για επενδυσεις,να το αφησω στα παιδια μου και αλλα τετοια παραμυθια.
Επισης οφειλω να σου πω οτι καλα κανεις και θελεις να διαλεξεις νομισματα φθαρμενα με ιστορια ,κλαψα και μιζερια πανω τους. Συμφωνω μαζι σου ανεπιφυλακτα.Και αλλοι θα πρεπει να ακολουθησουν το παραδειγμα σου. Τα ακυκλοφορητα ειναι σαν τα ναρκωτικα. ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΛΟΙ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΑ. Τα θελω ολα για παρτη μου
Ολα τα παραπανω φιλικα με μια γερη δοση χιουμορ.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:23:32 πμ »

Φιλε ντοκτορα, κατ αρχας συλλεκτισμος=κυνηγι της σπανιοτητας.
Και επειδη τα αριστα σε κατασταση νομισματα ειναι πιο σπανια απο τα αντιστοιχα τους κυκλοφορημενα, τα κυνηγουν περισοτεροι συλλεκτες, εξ ου και οι ακριβοτερες τιμες τους.

Κατα δευτερον, ειναι θεμα αισθητικης.
Η Μονικα Μπελουτσι στα νιατα της ηταν πολυ πιο ομορφη απο οτι ειναι τωρα.
Αν ειχες την δυνατοτητα να κοιμηθεις μια νυχτα με την νεαρη η την γηραια Μπελουτσι, ποια απο τις δυο θα διαλεγες?
Την γηραια Μπελουτσι επειδη εχει να σου διηγηθει πολλες ιστοριες?

Η σχεση ενος συλλεκτη με τα νομισματα του ειναι ΕΡΩΤΙΚΗ,καποια στιγμη θα γραψω ενα αρθρακι να το αναλυσω, να ευθυμησουμε και λιγο..

Και μην ακους που λεμε καμια φορα "ειναι ομορφο,εχει την ιστορια του κλπ και ας ειναι καραφθαρμενο"
Η καρδουλα μας το ξερει.
ΟΛΟΙ μας, αν ειχαμε αρκετα χρηματα, θα θελαμε καταδικα μας τα καλυτερα κοματια που υπαρχουν,δικα μας, μονο δικα μας, να ανοιγουμε τις ξυλινες κασετινες μας  και να τα χαλβαδιαζουμε, γιατι ειμαστε οντως ψυχασθενεις και τρελλοι, ξερεις κανεναν λογικο ανθρωπο που να ονειρευεται να αποκτησει ενα κοματι μεταλλο βαρους 25 γραμμαριων?
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:30:23 πμ »

Η ολη ιστορια τελικα στο χομπυ δεν ειναι αν πρεπει καποιος να μαζευει ακυκλοφορητα ή οχι νομισματα , αλλα οτιδηποτε επιλεξει να συλλεξει, να το αποκτησει στη σωστη τιμη αγορας. Και σωστη τιμη εννοουμε αυτη που προκυπτει απο μελετη της σπανιοτητας του νομισματος στην οποια κατασταση διαλεξει να το συλλεξει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:59:07 πμ »

δημητρη,σε καταλαβαινω απολυτα...στην αρχη και εγω ημουν της αποψης οτι τα κυκλοφορημενα που φερουν καποια ιστορια μαζι τους ειναι προτιμοτερα απο τα ακυκλοφορητα και δεν καταλαβαινα την ''μανια'' των υπολοιπων για αυτες τις ποιοτητες....πολλοι μου απαντησαν οτι και σε εσενα και νομιζω ο αναργυρος ηταν που μου ειπε οτι αν πιασω ακυκλοφορητο θα αλλαξω γνωμη (αν το ειπε καποιος αλλος συγνωμη,δεν το θυμαμαι)..τελικα ετσι ειναι...ωραια φαση τα κυκλοφορημενα κτλ,αλλα αλλη η χαρη του ακυκλοφορητου,κυριως αισθητικα,μετα χρηματικα και τελος οτι εισαι σε ''κλαμπ των λιγων''..
ειναι σαν να θες να παρεις ενα αμαξι του '30 και να το βρεις μεσα στις σκουριες και τα χτυπηματα και να βρεις το ιδιο σαν να βγηκε τωρα απο εργοστασιο..τι επιλεγεις?κατα καποιον τροπο ισχυει και στα βιβλια αυτο..ενα καραφθαρμενο αντιτυπο απο το χ βιβλιο και ενα ολοκαινουργιο απο το ιδιο βιβλιο..τι επιλεγεις? Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 03, 2014, 01:11:33 πμ »

Όλοι έχουν δίκιο . Σίγουρα η ποσότητα κοπείς έχει το μεγαλό ενδιαφέρον αλλά και η κατάσταση παίζει εξίσου συμαντικό ρόλο . Δεν είναι μόνο στα νομίσματα , στα περισσότερα αντικείμενα άψυχα και έμψυχα στον κόσμο έχουν διαφορετικές αξίες εάν είναι του κουτιού  Κλείσιμο ματιού . Ένα παλιό αυτοκίνητο δεν έχει ίδια αξία εάν είναι καλό συντηρημένο από ένα στα πρόθυρα της κατάρρευσης, και τα δύο μπορεί να ήταν κλεισμένα σε ένα γκαράζ αλλά το ένα είχαν την δυνατότητα και το μεράκι να το συντηρούν , αλλά το άλλο σιγά σιγά άρχισε η αποσύνθεση του. Τα κοσμήματα , άλλο να έχεις ένα μπριγιάν 20 καράτια ακατέργαστο και άλλο 20 καράτια έτοιμο κατεργασμένο με όλη την λάμψη του , σπάνιο να βρεις 20 καράτια , αλλά μεγαλύτερης αξίας να είναι σωστό στην όψη στην κοπή και στην καθαρότητα, παρά πεταμένο σκονισμένο με ακανόνιστη μορφή .
Να πούμε και για τις γυναίκες Χαμόγελο, αλλιώς να πας με μία γυναίκα 60 χρονών που το δέρμα της όσο πάει και κρεμάει , αλλιώς με το κοριτσάκι με το σφιχτό του το κορμάκι Χαμόγελο . Για αυτό οι μεγαλύτερες γυναίκες προσέχουν περισσότερο , όλο και φτιάχνονται λίγο γυμναστική , κρεμούλες μπορεί και να κάνα λίφτινγκ. Αν είναι καλοδιατηρημένες έχουν μεγαλύτερη υπεράξία Χαμόγελο.  

Αστειεύομαι για τις γυναίκες  Χαμόγελο . Σίγουρα η οικειότητα και ή αγάπη χρόνων που μπορείς να έχεις με την σύντροφο σου , δεν μπορεί να συγκριθεί απλά με ένα καινούριο «μοντέλο» , θα το χαζέψεις το καινούριο που γυαλίζει και βγάζει μάτι αλλά θα μείνεις με τον άνθρωπο σου γιατί αυτόν είχες πάντα δίπλα σου για εσένα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2014, 02:39:29 πμ από Han » Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 03, 2014, 10:34:26 πμ »

doctor, φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκαιο! Αυτό που αναφέρεις λέγεται υγιής συλλέκτης, οι υπόλοιποι ειναι άρρωστοι και ούτε γιατρός δεν τους κάνει καλά. Δυστυχώς, αποτελούμε ισχνή μειοψηφία γι' αυτο και καταντήσαμε αιρετικοί. Αν μας ονομάσω νεστοριανιστές θα θεωρηθεί εγωιστικό;
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:12:11 πμ »

Θα διαφωνησω πληρως με την ξερη και εντελως αδικαιολογητη αποψη που αιωρειται και που υποστηριζει πως οσοι κυνηγανε τις υψηλες καταστασεις ειναι "αρρωστοι", "τρελοι", κτλ.
Ακομα περισσοτερο θα διαφωνησω με το εξισου -και ισως και περισσοτερο- παραλογο και ανεπισημο "πορισμα" που φαινεται να ξεφυτρωνει εδω, πως ο συλλεκτης που -ταχα μου- δεν νοιαζεται για τις καταστασεις ειναι ο ... "αληθινος συλλεκτης"...

Τα παντα στα συλλεκτικα εχουν να κανουν με την σπανιοτητα σε συναρτηση παντα με την κατασταση.

Τα παντα εχουν να κανουν με την σπανιοτητα και αυτο διοτι η σπανιοτητα ειναι ο μονος αντικειμενικος, αληθινος παραγοντας, για αυτο και παντα θα καθοριζει τα παντα στα συλλεκτικα. Τα υπολοιπα ολα (ομορφια, ιστορικη αξια, συναισθηματικη αξια, κτλ) ειναι εντελως υποκειμενικα. Οτι ειναι ομορφο για εμενα, για εσενα μπορει να ειναι ασχημο. Οτι ειναι ενδιαφερον για εσενα, για εμενα μπορει να ειναι αδιαφορο. Οταν ομως κατι ειναι ΣΠΑΝΙΟ, ειναι σπανιο, τελος. Δεν χωραει κουβεντα σε αυτο. Το σπανιο εχει αξια γιατι πολλοι το θελουν αλλα λιγοι μπορουν να το εχουν. Τελος με αυτο...
Οσο για τον παραγοντα "υψηλη κατασταση", απο μονος του δεν λεει απολυτως τιποτα. Υψηλες καταστασεις σε κοινα συλλεκτικα δεν λενε κατι, περνουν εντελως αδιαφορες καθως θεωρουνται απολυτως δεδομενες.
Διαχρονικα, συλλογες αξιωσεων θεωρουνται και θα θεωρουνται παντα αυτες που αποτελουνται απο σπανιοτητες και κυριως απο σπανιοτητες σε αρκετα υψηλες καταστασεις, σαφως πανω απο τον μεσο ορο.
"Συλλογη υψηλων καταστασεων" που ομως αποτελειται απο κοινα και σχετικα κοινα μονο κομματια, χωρις σπανιοτητες, δεν θεωρειται "συλλογη αξιωσεων". Μπορει ενδεχομενως να ειναι "ομορφη", η μπορει να εχει και "συναισθηματικη αξια" (και ολα αυτα τα υποκειμενικα) αλλα συλλογη αξιωσεων ΔΕΝ ειναι. Και φυσικα δεν μπορει να ειναι αφου δεν τηρει πληροτητα. Για να κανει καποιος συλλογη αξιωσεων πρεπει ΚΑΙ τα σπανια κομματια να εχει, αλλα ΚΑΙ σε υψηλες, πανω του μετριου καταστασεις.
Και δεν θεωρω κανεναν "τρελλο" και "αρρωστο" επειδη θελει και εχει την δυνατοτητα να κανει μια συλλογη αξιωσεων... Το αντιθετο μαλλον...
Οι υπολοιποι ολοι παραγοντες (ομορφια, συναισθηματικη αξια, ιστορικη αξια, κτλ) ειναι υποκειμενικοι εντελως και φερνουν πολυ κουβεντα για το τιποτα... Ο καθε ενας μπορει να εχει γνωμη σε υποκειμενικα πραγματα η οποια αυτοματως θα ειναι και σεβαστη (λογω του υποκειμενικου της υποθεσης), εξαλλου ολες οι συλλεκτικες προσπαθειες ειναι -και θα πρεπει να ειναι- σεβαστες, το λεω συνεχεια, καθως αντιπροσωπευουν τον συλλεκτη και τις σκεψεις του, το οραμα του κτλ και πανω απο ολα, ας μην ξεχναμε πως συλλογη ο καθενας κανει για να περναει καλα!
Οταν ομως θες συλλογη αξιωσεων (ολοι ξερουμε ποιες συλλογες ειναι αυτες) τοτε αντικειμενικα εισαι υποχρεωμενος κατα καποιο τροπο, απεναντι στον ιδιο σου τον στοχο, να εχεις το καλυτερο. Το "καλυτερο" ειναι φυσικα και μονο το σπανιο και σε υψηλη κατασταση.

Επιτρεψτε μου, τα υπολοιπα ολα ειναι αμπελοφιλοσοφιες...
Ειμαι ο πρωτος που εχει υποστηριξει αρκετα στο παρελθον και με παθος πως δεν πρεπει να κοιταζουμε μονο τις καταστασεις αλλα μην παμε τωρα και στο αλλο ακρο, να θεωρουμε ως "τρελο" και "αρρωστο" οποιον θελει και μπορει να συλλεγει σε υψηλες καταστασεις, παει πολυ!

Οι συλλογες παντα ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ και ΘΑ ΕΙΝΑΙ πληρως ανταγωνιστικα περιβαλλοντα. Στα ανταγωνιστικα περιβαλλοντα οποιος ειναι καλυτερα ενημερωμενος, μελεταει, μαθαινει αλλα ΚΑΙ διαθετει ειναι αυτος που προχωραει, οποιος δεν διαθετει καθεται πισω και κοιταζει τους αλλους που διαθετουν. Απλα πραγματα που παντα ισχυαν και -θελουμε δεν θελουμε- ποτε δεν θα αλλαξουν.
Οσο πιο γρηγορα γινουν αντιληπτα και επιτελους δεκτα απο ολους μας, τοσο το καλυτερο καθως θα μας βοηθησουν να γινουμε πιο συνηδητοποιημενοι, αρα και καλυτεροι συλλεκτες, ανεξαρτητα απο το πως κινειται ο καθε ενας μας, ανεξαρτητα απο την συλλεκτικη φιλοσοφια και σταση του καθε ενος μας.

Να ειστε καλα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2014, 02:18:40 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Doctor2010
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:23:25 πμ »

Θα συμφωνησω με ολους ειλικρινα καθε ενας απο τη σκοπια του εχει δικιο και θεωρω αυτη ειναι κ η ομορφια του συγκεκριμενου site.Ανθρωποι με ποιοτητα αποψη και κριση.Ηθελα απο παντα να κανω την ερωτηση αυτη και θεωρω οτι με χαροποιει ο πλουραλισμος στις απαντησεις γιατι ολες εχουν την ιδια ουσια,την αγαπη για το νομισμα,το βιβλιο,το κοσμημα και καθε συλλογη.
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:25:28 πμ »

Τελικά η λύση είναι μόνο μία: να συλλέγουμε μόνο ότι είναι ταυτόχρονα όμορφο και σπάνιο και ακυκλοφόρητο!  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences