Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 07:23:55 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτημα  (Αναγνώστηκε 35240 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 04, 2014, 11:56:42 πμ »

Επίσης, κάτι που μου ήρθε τώρα, γιατί ο συλλεκτισμός έχει σχέση με την σπανιότητα; Κάτι σπάνιο ανεβάζει μια συλλογή αλλα η συλλεκτικότητα έχει να κάνει με την διαφορετικότητα ενος είδους  σε πολλές υποκατηγορίες, δηλαδή, μαζεύω νομίσματα (είδος) αλλα μόνο ελληνικά ή μόνο 10δραχμα. Μαζεύω ορυκτά (είδος) αλλα μόνο τα ακατέργαστα ή μόνο τους πολύτιμους λίθους.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 04, 2014, 12:25:49 μμ »

Σε αυτο δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρχουν παρερμηνειες.
Ο συλλεκτισμος ειναι συνυφασμενος με την σπανιοτητα (μικρη η μεγαλη ειναι αλλο θεμα).
Η σπανιοτητα εξαρταται απο πολλους αντικειμενικους παραγοντες, μινταζ, κατασταση, διαθεσιμοτητα,ευκολια η δυσκολια στην αποκτηση,ζητηση κλπ.
Αν μαζευει καποιος π.χ. τυχαια κερματα ευρω που παιρνει ρεστα απο το ψιλικακι ,μπορει μεν να κανει κατι που του αρεσει,αλλα δεν ειναι συλλεκτης.
Απλως μαζευει κερματα.
Φυσικα και ο καθενας κανει οτι του αρεσει και τον ευχαριστει, αλλα καποιες εννοιες ειναι σαφεις, δεν μπορουμε να τις κανουμε λαστιχο κατα το δοκουν.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 04, 2014, 12:28:09 μμ »

Νομίζω ότι όλοι συμφωνείτε διαφωνούντες.

Η κάθε συλλογή θέλει συναίσθημα (γουστάρω να μαζεύω αυτό) και χρήμα (μπορώ να μαζεύω αυτό που γουστάρω).

Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικές εντελώς απόψεις που ΟΛΕΣ αξίζουν το σεβασμό μας.

Η οποιαδήποτε συλλογή είναι όπως η γυναίκα για τους άντρες. Τη θέλουμε Χ και ανάλογα με τις δυνατότητές μας, έχουμε τη Ψ. Τώρα εάν μας καθήσει και αυτή που θέλουμε... είμαστε τυχεροί. Όπως στη συλλογή.
Βίοι παράλληλοι, βίοι πάθους και οι δύο.

Η μόνη διαφορά της συλλογής με τις γυναίκες είναι ότι όταν αποχωριζόμαστε τη συλλογή μας, συνήθως  πουλάμε τη συλλογή, ενώ με τη γυναίκα, μας πουλάει αυτή.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 04, 2014, 12:44:46 μμ »

Σε αυτο δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρχουν παρερμηνειες.
Ο συλλεκτισμος ειναι συνυφασμενος με την σπανιοτητα (μικρη η μεγαλη ειναι αλλο θεμα).
Η σπανιοτητα εξαρταται απο πολλους αντικειμενικους παραγοντες, μινταζ, κατασταση, διαθεσιμοτητα,ευκολια η δυσκολια στην αποκτηση,ζητηση κλπ.
Αν μαζευει καποιος π.χ. τυχαια κερματα ευρω που παιρνει ρεστα απο το ψιλικακι ,μπορει μεν να κανει κατι που του αρεσει,αλλα δεν ειναι συλλεκτης.
Απλως μαζευει κερματα.
Φυσικα και ο καθενας κανει οτι του αρεσει και τον ευχαριστει, αλλα καποιες εννοιες ειναι σαφεις, δεν μπορουμε να τις κανουμε λαστιχο κατα το δοκουν.

Επίτρεψέ μου να διαφωνώ. Η σπανιότητα ειναι συνυφασμένη με την αξία του αντικειμένου. Μπορεί να υπάρχουν συλλογές που να μην εξαρτιούνται απο σπανιότητες, να είναι όλα τα αντικείμενα κοινά (παραδέχομαι οτι το τελευταίο μπορεί και να ειναι ουτοπικό αλλα θεωρητικός στέκει).
Νίκο, φιλοσοφημένο σε βρίσκω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 04, 2014, 02:44:31 μμ »

Συμφωνα με ενα ποστ εδω, αν ενα προυφ νομισμα παω και το χαλασω και το κανω vf, και απο 4000 πχ υπαρχουν 3999 ακυκλοφορητα και 1 vf, τοτε το vf ειναι σπανιο και αποκτα αξια!
Ε πια δε μεταδιδω αλλο! Ελεος
Αν καποιος δε κατανοει το νοημα του επιχειρηματος και ακουμε τετοια κουφα, μετα συγχωρησεως δε γινεται κουβεντα αλλα τρολαρισμα.
Αν αντικρουσει καποιος το επιχειρημα σπανιοτητα=αξια θα ηταν καλο να ακουσουμε πραγματικα επιχειρηματα και τοτε ευχαριστως να κανουμε μια επικοδομητικη συζητηση.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 04, 2014, 02:47:26 μμ »

Μπά, τώρα πήρες φωτιά; Χα χα χα! εποικοδομητική συζήτηση; Τρολάρισμα; Χα χα χα
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 04, 2014, 02:56:59 μμ »

Και για να σου την σπάσω, θα ρίξω το επίπεδό μου.
Λοιπόν, τα σκατά αρκούδας είναι σπάνια και άνευ αξίας. Τα σκατά της γίδας είναι κοινά και τα ψάχνουν αρκετοί, συνήθως αγρότες, με κάποια αξία.
Τώρα μην μεταδίδεις άλλο.
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 04, 2014, 03:03:42 μμ »

Ρε παιδια ειναι μηπως κανεις εδω μεσα που δεν ξερει τι ειναι σπανιο , τι ειναι ακριβο , τι με τεχνητους τροπους γινετε σπανιο και ακριβο ?? Δεν μπορω να καταλαβω τι ψαχνετε να βρειτε .
Πχ 100δραχμες 1935 . Παλιο νομισμα με 500κομματια τιραζ , θα επρεπε να ειναι πανακριβο αλλα λογω οτι δεν υπαρχουν 1000 ατομα συλλεκτες που το θελουνε , ειναι αμεσα διαθεσιμο αρα και προσιτο .
Πχ νο2 . 100 δρχ 35 χρυσο . Λιγα κομματια που γυρνοβολανε συνεχεια απο χερι σε χερι και απο δημοπρασια σε δημοπρασια . Αλλα αυτοι που το θελουνε ειναι περισσοτεροι απο αυτα που γπαρχουν διαθεσιμα . Αρα κρατιεται η τιμη .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 04, 2014, 03:16:51 μμ »

Αδερφε κρινεσαι και εσυ οπως κρινομαι και εγω....δε μου τη σπας καθολου. Τα γραπτα μενουν αλλωστε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 04, 2014, 03:24:45 μμ »

d. theodoropoulos....ουσιαστικα η αξια διαμορφωνεται απο τη ζητηση (οπως αλλωστε λεει και η οικονομικη θεωρια). Εννοειται βεβαια πως καποια κομματια ειναι πιο εμπορικα απο αλλα, οποτε το παραδειγμα που ειπες αποτελει εξαιρεση, ομως μιλας για ενα νομισμα που ουτως η αλλως ειναι ειδικο, δεν ειναι κανονικης κυκλοφοριας. Στο 95% και βαλε των περιπτωσεων η σπανιοτητα ειναι που ωθει τη ζητηση και αυτο τις τιμες να ανεβαινουν. Υπαρχουν σιγουρα και περιπτωσεις σαν αυτες που ανεφερες, ομως με ενδιαφερει η κανονας και οχι η εξαιρεση. Οσον αφορα τις περιπτωσεις που υπαρχει τεχνητη ελλειψη, ουσιαστικα μιλαμε παλι για το ιδιο πραγμα, στην αγορα κυκλοφορουν λιγα κομματια και γι αυτο η τιμη ανεβαινει. Σπανιοτητα δε σημαινει κατ αναγκην το τιραζ, σημαινει ποσα κομματια ειναι διαθεσιμα στην αγορα σε βραχυχρονιο επιπεδο και φυσικα πιο μακροχρονια ποσα κομματια υπαρχουν συνολικα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 04, 2014, 04:45:31 μμ »

Αυτό που με "παραξένεψε" εμένα και με έβαλε στη συζήτηση είναι... (δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω)... η "αντικειμενικότητα" του συλλεκτισμού. Η άποψή μου είναι ότι ο συλλεκτισμός είναι κάτι πολύ προσωπικό για τον καθένα. Είναι βέβαια συνυφασμένος με την αντικειμενική χρηματική αξία των συλλεκτικών αντικειμένων, αλλά άλλο πράγμα η αντικειμενική αξία του κάθε αντικειμένου (χρηματική ή άλλη) και άλλο πράγμα το υποκειμενικό ενδιαφέρον του καθενός.

Αν μαζευει καποιος π.χ. τυχαια κερματα ευρω που παιρνει ρεστα απο το ψιλικακι ,μπορει μεν να κανει κατι που του αρεσει,αλλα δεν ειναι συλλεκτης.
Απλως μαζευει κερματα.

Θα τολμήσω την ερώτηση: Ποιες είναι οι ελάχιστες προϋποθέσεις για να είναι κανείς συλλεκτης;

@Νίκος
Συμφωνωωωωωωωωωωωωωώ

@ nestor34
Αυτός που είπε "μακρυά κι αγαπημένοι", ήξερε τι έλεγε.
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 04, 2014, 04:47:12 μμ »

Αυτό που με "παραξένεψε" εμένα και με έβαλε στη συζήτηση είναι... (δεν ξέρω πώς να το διατυπώσω)... η "αντικειμενικότητα" του συλλεκτισμού. Η άποψή μου είναι ότι ο συλλεκτισμός είναι κάτι πολύ προσωπικό για τον καθένα. Είναι βέβαια συνυφασμένος με την αντικειμενική χρηματική αξία των συλλεκτικών αντικειμένων, αλλά άλλο πράγμα η αντικειμενική αξία του κάθε αντικειμένου (χρηματική ή άλλη) και άλλο πράγμα το υποκειμενικό ενδιαφέρον του καθενός.

Αν μαζευει καποιος π.χ. τυχαια κερματα ευρω που παιρνει ρεστα απο το ψιλικακι ,μπορει μεν να κανει κατι που του αρεσει,αλλα δεν ειναι συλλεκτης.
Απλως μαζευει κερματα.

Θα τολμήσω την ερώτηση: Ποιες είναι οι ελάχιστες προϋποθέσεις για να είναι κανείς συλλεκτης;

@Νίκος
Συμφωνωωωωωωωωωωωωωώ

@ nestor34
Αυτός που είπε "μακρυά κι αγαπημένοι", ήξερε τι έλεγε.
Καλος το παιδι που χαθηκες καλε μου φιλε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 04, 2014, 05:12:18 μμ »


Θα τολμήσω την ερώτηση: Ποιες είναι οι ελάχιστες προϋποθέσεις για να είναι κανείς συλλεκτης;

Για μένα οι παρακάτω, πολυ συνοπτικά βέβαια. Αν θες να πιαστείς απο μία λέξη και να διαφωνήσεις είναι πολύ εύκολο αλλά προαπαθησε να καταλαβεις το πνεύμα της προτασης.


Η γνώμη μου και την ειχα γραψει και παλαιότερα ειναι το ποσο αφοσιωμενος ειναι καποιος σε κάτι , και τι ειναι διατεθιμένος να χάσει σε άλλα αγαθα υλικά και μη (κόστος) για να φτιάξει συλλογή.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 04, 2014, 06:03:40 μμ »

Συλλεκτης ειναι αυτος που μαζευει οτιδηποτε θελει κόπο να βρεθει είτε λογω σπανιοτητας ειτε λογω καταστασης....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 04, 2014, 09:41:24 μμ »

Ρε παιδια ειναι μηπως κανεις εδω μεσα που δεν ξερει τι ειναι σπανιο , τι ειναι ακριβο , τι με τεχνητους τροπους γινετε σπανιο και ακριβο ?? Δεν μπορω να καταλαβω τι ψαχνετε να βρειτε .
Πχ 100δραχμες 1935 . Παλιο νομισμα με 500κομματια τιραζ , θα επρεπε να ειναι πανακριβο αλλα λογω οτι δεν υπαρχουν 1000 ατομα συλλεκτες που το θελουνε , ειναι αμεσα διαθεσιμο αρα και προσιτο .
Πχ νο2 . 100 δρχ 35 χρυσο . Λιγα κομματια που γυρνοβολανε συνεχεια απο χερι σε χερι και απο δημοπρασια σε δημοπρασια . Αλλα αυτοι που το θελουνε ειναι περισσοτεροι απο αυτα που γπαρχουν διαθεσιμα . Αρα κρατιεται η τιμη .

Λάθος νόμισμα διάλεξες για παράδειγμα.....ποια ....500 κομμάτια τιράζ?

Ρώτα το SPINK που έχει τις μήτρες και τυπώνει...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences