Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:24:14 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτημα  (Αναγνώστηκε 35058 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:36:25 πμ »

Ντοκτορ οταν πιασεις στα χερια σου αληθινα ακυκλοφορητο κατα προτιμηση με χρυση πατινα, τοτε θα παθεις ενα ψυχικο κοκομπλοκο. Μετα δε θα υπαρχει γυρισμος και για σενα. Ή θα τα παρατησεις
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:37:58 πμ »

ή μετα θα μαζευεις μονο ουνκ που ελεγε μια ψυχη παλια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2014, 02:44:29 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 03, 2014, 11:40:51 πμ »

οι σκεψεις Σου ειναι καθαρα σκεψεις νεου στα συλλεκτικα. Ολοι  περασαμε απο  αυτο το σταδιο και σκεφτομασταν παρομοια.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:02:11 μμ »

οι σκεψεις Σου ειναι καθαρα σκεψεις νεου στα συλλεκτικα. Ολοι  περασαμε απο  αυτο το σταδιο και σκεφτομασταν παρομοια.
Και τώρα λέμε: Ω! Θεέ μου! Τι σκουπίδια μαζεύαμε! ή καλύτερα άδωμεν: "Είδομεν το φως το αληθινόν έλαβομεν πνεύμα επουράνιον..."
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 03, 2014, 01:54:50 μμ »

Υπάρχει μια γενικότερη αίσθηση στους συλλέκτες νομισμάτων, οτι αυτοι είναι οι πραγματικοί συλλέκτες και οι υπόλοιποι ειναι γατάκια. Δηλαδή, κάποιος που μαζεύει πεταλούδες, πρέπει να κυνηγάει μόνο τις παρθένες; Αν κάνετε την αντιπαραβολή με τα νομίσματα θα δικαιολογήσετε τον όρο άρρωστοι ή καλύτερα παράλογοι για να μην παρεξηγηθούμε.
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:00:52 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Γιωργο ο καθενας μαζευει οτι γουσταρει και τον φτιαχνει..και για τους δικους του σκοπους
αλλος για συλλογη -επενδυση..αλλος για συλλογη..αλλος για οτι γουσταρει,
Παρ ολα ταυτα το πιο δυνατο σημειο του θεματος ειναι
"Δηλαδή, κάποιος που μαζεύει πεταλούδες, πρέπει να κυνηγάει μόνο τις παρθένες;"
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Που σου ρθε ? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο..καλο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:24:40 μμ »

Η αλήθεια είναι οτι σε έναν κόσμο τρελών, ο λογικός θεωρείται τρελός. Συμφωνώ, οτι ο καθένας μαζεύει ότι του αρέσει για διάφορους λόγους και είναι απόλυτα σεβαστό αλλα το θέμα μας ειναι να βάλουμε κάποιες βάσεις, νομίζω. Ενας Αριστοτέλης μας χρειάζεται (αλήθεια, αυτος γιατί δεν μάζευε νομίσματα, παρά μόνο φυτά και ζώα;).
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:26:26 μμ »

Ενας Αριστοτέλης μας χρειάζεται (αλήθεια, αυτος γιατί δεν μάζευε νομίσματα, παρά μόνο φυτά και ζώα;).
'Αφηνε τα νομίσματα σε μας και μάλιστα τα ασημένια με την προτομή του!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:27:09 μμ »

Ο χρηστης Helios (Νικος) νομιζω εγραψε το καλυτερο αρθρο εδω και μηνες εδω...ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι ειναι τα πραγματα, και να προσθεσω κατι στα λεγομενα του, αυτο που μετραει ειναι ΜΟΝΟ η σπανιοτητα και ουτε καν η κατασταση διοτι στην τελικη, η υψηλοτερη τιμη του ακυκλοφορητου δε προκυπτει απο την κατασταση αυτη καθεαυτη αλλα ακριβως επειδη ειναι σπανιο σε σχεση με τα χρησιμοποιημενα. Αρα η εξισωση ειναι ΑΞΙΑ = ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑ. Αλλωστε, σε καθε περιοδο, η σπανια κατασταση διαφερει (πχ Β δημοκρατια το ms65 δε λεει τιποτα, ενω στον Καποδιστρια το AU 58 ειναι σπανιο).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:32:27 μμ »

Η αλήθεια είναι οτι σε έναν κόσμο τρελών, ο λογικός θεωρείται τρελός. Συμφωνώ, οτι ο καθένας μαζεύει ότι του αρέσει για διάφορους λόγους και είναι απόλυτα σεβαστό αλλα το θέμα μας ειναι να βάλουμε κάποιες βάσεις, νομίζω. Ενας Αριστοτέλης μας χρειάζεται (αλήθεια, αυτος γιατί δεν μάζευε νομίσματα, παρά μόνο φυτά και ζώα;).

Και ποια ακριβως ειναι η βαση που προτεινεις να βαλουμε φιλε; Οτι εσυ εισαι ο υγιης συλλεκτης και οι υπολοιποι ειναι οι αρρωστοι; Διοτι σε προηγουμενο σου μυνυμα, αυτο ειπες!

doctor, φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκαιο! Αυτό που αναφέρεις λέγεται υγιής συλλέκτης, οι υπόλοιποι ειναι άρρωστοι και ούτε γιατρός δεν τους κάνει καλά. Δυστυχώς, αποτελούμε ισχνή μειοψηφία γι' αυτο και καταντήσαμε αιρετικοί. Αν μας ονομάσω νεστοριανιστές θα θεωρηθεί εγωιστικό;

Δλδ εσυ που οπως ειπες σε προηγουμενο μυνυμα θεωρεις τον εαυτο σου "υγιη και αληθινο συλλεκτη" ... Ενω εγω που μαζευω 30 χρονια σε αρκετα σοβαρο επιπεδο, εχοντας ξοδεψει ολοκληρη περιουσια σε συλλεκτικη βιβλιοθηκη και 3-4 διαφορετικες συλλογες προχωρημενες σε αρκετα σοβαρο επιπεδο, πολυ πανω του μετριου και που νοιαζομαι και για την κατασταση ειμαι ο "αρρωστος" και ο "ψευτικος συλλεκτης";
Αυτο υποννοεις μηπως; Διοτι κατι τετοιο σαν να καταλαβα απο αυτα που γραφεις...

Νικος
Καταγράφηκε

nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:35:18 μμ »

 ΑΞΙΑ = ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΑ. Έχω ένα προυφ σκουριασμένο και ταλαιπωρημένο, χρέπι. Δεν υπάρχει άλλο στον κόσμο, όσο και να ψάξεις. Τι μου δίνεις να στο δώσω;
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 03, 2014, 02:43:09 μμ »

Η αλήθεια είναι οτι σε έναν κόσμο τρελών, ο λογικός θεωρείται τρελός. Συμφωνώ, οτι ο καθένας μαζεύει ότι του αρέσει για διάφορους λόγους και είναι απόλυτα σεβαστό αλλα το θέμα μας ειναι να βάλουμε κάποιες βάσεις, νομίζω. Ενας Αριστοτέλης μας χρειάζεται (αλήθεια, αυτος γιατί δεν μάζευε νομίσματα, παρά μόνο φυτά και ζώα;).

Και ποια ακριβως ειναι η βαση που προτεινεις να βαλουμε φιλε; Οτι εσυ εισαι ο υγιης συλλεκτης και οι υπολοιποι ειναι οι αρρωστοι; Διοτι σε προηγουμενο σου μυνυμα, αυτο ειπες!

doctor, φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκαιο! Αυτό που αναφέρεις λέγεται υγιής συλλέκτης, οι υπόλοιποι ειναι άρρωστοι και ούτε γιατρός δεν τους κάνει καλά. Δυστυχώς, αποτελούμε ισχνή μειοψηφία γι' αυτο και καταντήσαμε αιρετικοί. Αν μας ονομάσω νεστοριανιστές θα θεωρηθεί εγωιστικό;

Δλδ εσυ που οπως ειπες σε προηγουμενο μυνυμα θεωρεις τον εαυτο σου "υγιη και αληθινο συλλεκτη" ... Ενω εγω που μαζευω 30 χρονια σε αρκετα σοβαρο επιπεδο, εχοντας ξοδεψει ολοκληρη περιουσια σε συλλεκτικη βιβλιοθηκη και 3-4 διαφορετικες συλλογες προχωρημενες σε αρκετα σοβαρο επιπεδο, πολυ πανω του μετριου και που νοιαζομαι και για την κατασταση ειμαι ο "αρρωστος" και ο "ψευτικος συλλεκτης";
Αυτο υποννοεις μηπως; Διοτι κατι τετοιο σαν να καταλαβα απο αυτα που γραφεις.

Φιλικα,

Νικος

αυτα που ανέφερε ο doctor στο αρχικό του άρθρο θεωρώ ως υγιής βάση. Για ψέυτικους δεν ανέφερα κάτι όπως και το άρρωστους το άλλαξα σε παράλογους για αποφυγή παρεξηγήσεων. Εννοώ την έννοια συλλέκτης κι όχι αποκλειστικά τους συλλέκτες νομισμάτων.

Φιλικά

Γιώργος
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 03, 2014, 03:51:06 μμ »

Αν το χρεπι σου ειναι μοναδικο στον κοσμο τοτε προφανως εισαι ηδη παμπλουτος και δε το ξερεις. Κακως μενεις Ελλαδα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 03, 2014, 04:02:49 μμ »

Η αλήθεια είναι οτι σε έναν κόσμο τρελών, ο λογικός θεωρείται τρελός. Συμφωνώ, οτι ο καθένας μαζεύει ότι του αρέσει για διάφορους λόγους και είναι απόλυτα σεβαστό αλλα το θέμα μας ειναι να βάλουμε κάποιες βάσεις, νομίζω. Ενας Αριστοτέλης μας χρειάζεται (αλήθεια, αυτος γιατί δεν μάζευε νομίσματα, παρά μόνο φυτά και ζώα;).

Και ποια ακριβως ειναι η βαση που προτεινεις να βαλουμε φιλε; Οτι εσυ εισαι ο υγιης συλλεκτης και οι υπολοιποι ειναι οι αρρωστοι; Διοτι σε προηγουμενο σου μυνυμα, αυτο ειπες!

doctor, φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκαιο! Αυτό που αναφέρεις λέγεται υγιής συλλέκτης, οι υπόλοιποι ειναι άρρωστοι και ούτε γιατρός δεν τους κάνει καλά. Δυστυχώς, αποτελούμε ισχνή μειοψηφία γι' αυτο και καταντήσαμε αιρετικοί. Αν μας ονομάσω νεστοριανιστές θα θεωρηθεί εγωιστικό;

Δλδ εσυ που οπως ειπες σε προηγουμενο μυνυμα θεωρεις τον εαυτο σου "υγιη και αληθινο συλλεκτη" ... Ενω εγω που μαζευω 30 χρονια σε αρκετα σοβαρο επιπεδο, εχοντας ξοδεψει ολοκληρη περιουσια σε συλλεκτικη βιβλιοθηκη και 3-4 διαφορετικες συλλογες προχωρημενες σε αρκετα σοβαρο επιπεδο, πολυ πανω του μετριου και που νοιαζομαι και για την κατασταση ειμαι ο "αρρωστος" και ο "ψευτικος συλλεκτης";
Αυτο υποννοεις μηπως; Διοτι κατι τετοιο σαν να καταλαβα απο αυτα που γραφεις.

Φιλικα,

Νικος

αυτα που ανέφερε ο doctor στο αρχικό του άρθρο θεωρώ ως υγιής βάση. Για ψέυτικους δεν ανέφερα κάτι όπως και το άρρωστους το άλλαξα σε παράλογους για αποφυγή παρεξηγήσεων. Εννοώ την έννοια συλλέκτης κι όχι αποκλειστικά τους συλλέκτες νομισμάτων.

Φιλικά

Γιώργος

Δλδ τελικως ηρθες να μας εξηγησεις/επιβαλεις εδω την εννοια "συλλεκτης" οπως εσυ την εννοεις; Ρωταω γιατι ειμαι 30 χρονια συλλεκτης και νομιζω πως μπορω να εχω αποψη για το θεμα καθως εχω συναναστραφει εκατονταδες συλλεκτες, εχω ακουσει εκατομμυρια αποψεις περι συλλεκτικων και εχω δει και αξιολογησει πληθωρα συλλογων απο αρχαριες μεχρι και πολυ προχωρημενες. Και ναι, δεν αναφερομαι μονο στα νομισματα με τα οποια εχω την μικροτερη σχεση, μιλαω γενικοτερα φυσικα, για διαφορα συλλεκτικα πεδια.
Ηρθες τωρα να μου πεις δλδ πως "μεσα απο την πολυετη σου πειρα εχεις καταληξει πως οι συλλεκτες που ασχολουνται με σπανιοτητες και που ενδιαφερονται για την κατασταση ειναι οι "παραλογοι" συλλεκτες (αγνοω το "αρρωστοι" αφου τελικα το πηρες πισω...) ενω εσυ εισαι ο "λογικος" συλλεκτης" ας το πουμε ετσι; Πως ακριβως προκυπτει αυτο; Με τι κριτηρια;

Μαθε λοιπον φιλε, οσο σκληρο και να σου ακουστει, και επειδη αγνοεις προφανως και τα βασικα, πως το τι ειδους συλλεκτης τελικα ειναι ο καθε ενας, ειναι κατι που κρινεται απο τους αλλους συνοδοιπορους του στον ιδιο χωρο, οχι απο τον ιδιο, και φυσικα κρινεται απο τους αλλους συλλεκτες και συνοδοιπορους του αφου λαβουν υποψιν οχι μονο την γνωση του συλλεκτη στο πεδιο που ασχολειται αλλα φυσικα λαμβανοντας υποψιν και την ποιοτητα, εκταση, σπανιοτητα, πληροτητα και στησιμο της συλλογης του.
Τα υπολοιπα ολα τα ψευτο - "φιλοσοφικα" αυτα εγω τα ακουω "τσαμπα και βερεσε" που λεει και ο λαος...

Χαιρετισμους,

Νικος

Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 03, 2014, 04:11:49 μμ »

Η γνώμη μου και την ειχα γραψει και παλαιότερα ειναι το ποσο αφοσιωμενος ειναι καποιος σε κάτι , και τι ειναι διατεθιμένος να χάσει σε άλλα αγαθα υλικά και μη (κόστος) για να φτιάξει συλλογή.

Αν διαθετει χρήματα αλλα εχει καβούρια στην τσέπη ουτε συλλογη θα φτιάξει ουτε και συλλεκτης είναι. Μου μοιάζει σαν τον καρμοίρη που λεει ποσο αγαπαει την γυναίκα του αλλά δεν την εχει παει ενα ταξίδι στη ζωή της, δεν εχει κανει ποτε υπερβαση για χαρη της.

Αν δεν διαθετει χρήματα παω πάσο.

Για τα περι γνωσης , τα θεωρω δεδομενα. Μελετη, μελετη, μελετη.

Οπως ειχε πει ο μικρός Θεός ΠΕΡΔΙΟΣ se εναν ντιλερ που θα του χτυπουσε εναν πινακα : Σηκωσε το χερι σου και μην το κατεβασεις αν δεν παρεις τον πίνακα!!!!!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences