Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 12:30:59 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτιμηση 50-100 δρχ του 1967  (Αναγνώστηκε 13602 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:00:52 μμ »

καλησπερα παιδια!!!θα ηθελα την βοηθεια σας για τα παρακατω νομισματα!!!
το βαρος και η διαμετρος μου εχουν βγει σωστα υστερα απο το μετρημα που τους εκανα,θα ηθελα λοιπων να μου πειτε αν βλεπετε εσεις κατι στραβο απο τις φωτογραφιες οπως και αν τα βλεπετε για ακυκλοφορητα!!
ευχαριστω εκ των προτερων δωρα!!!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:01:33 μμ »

και
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:03:11 μμ »

ξεχασα να πω οτι της φωτογραφιες τις εβγαλα τωρα πριν λιγο και ειναι με φως δωματιου!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:05:30 μμ »

Δωρα,καλησπερα..Λογικα πρεπει να ειναι ακυκλοφορητα γιατι ειναι αναμνηστικα αν δεν κανω λαθος..
Αλλα και στα 2 η μερια του στρατιωτη μου φαινεται καπως και περισσοτερο στο 100αρικο..κατι δεν μου πολυαρεσει στο σημειο του φοινικα διπλα απο το κεφαλι του στρατιωτη..σαν να μην ειναι καλοπατημενο..ισως να κανω και λαθος...ας πουν αυτοι που γνωριζουν περισσοτερα στα νομισματα αυτα.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:06:01 μμ »

πολύ ωραίες φωτογραφίες,μπράβο!
Το πρώτο μου φαίνεται ακυκλοφόρητο και το 2ο σχεδόν ακυκλοφόρητο. κατευθείαν στα δύσκολα μπήκες από τι βλέπω!
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:09:36 μμ »

σε ευχαριστω γιωργο!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο οσο τραβαω βελτιονομαι!!!βεβαια τραβηξα 5-6 απο την καθε μια πλευρα και μετα σβυνω οποια δεν μου αρεσει!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
για αυτο που ειπε ο κωστας τι εχεις να πεις???μηπως την πατησα  Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη Λύπη
κωστα σε ευχαριστω και σενα για την γνωμη σου!!!καθε γνωμη καλοδεχουμενη!!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:12:17 μμ »

δεν θελω να σε απογοητευσω...περιμενε να σου πουν και αλλοι που θα ξερουν κατι παραπανω για πιο σιγουρα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:17:47 μμ »

 εμένα δεν μου φαίνεται κάτι το ύποπτο.. Για να δούμε και οι υπόλοιποι τι λένε
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:22:28 μμ »

μην ανυσηχεις κωστα δεν απογοητευομαι τοσο ευκολα!!!ισα ισα που θελω να ακουσω διαφορες γνωμες για αυτο και τα ανεβασα αλλωστε!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
ευχαριστω γιωργο!!κανενας αλλος παιδια να μου πει μια γνωμη??? Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:30:31 μμ »

βρηκα μερικες φωτο στο ιντερνετ και σου δειχνω τα σημεια που στο δικο σου δεν μου αρεσουν..
στα δικα σου, τα σημεια που εχω κυκλωσει στα παρακατω ειναι πιο ''αχνα''..ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:49:03 μμ »

τα ξανακοιταξα κωστα και με φακο και δεν βλεπω μεγαλη διαφορα με τα φτερα!!!αυτο που παρατηρησα ειναι αν βλεπεις το νομισμα ευθεια φαινετε να ειναι λιγο πιο αχνα εκεινο το σημειο και μωλις αλλαξεις γωνια φαινετε το ιδιο με τα φτερα του φοινικα!!τωρα τι να πω δεν ξερω!!!παντως οπως ειπα το βαρος του και η διαμετρος και στα 2 νομισματα ηταν σωστη με μια μικρη αποκλιση προς τα κατω στο βαρος του!!
δηλαδη το μικρο εβγαινε 12,46-7 γρ αντι για 12,5 και το μεγαλο 24,95-6 γρ αντι για 25.η διαμετρος κανονικα 29 και 37 mm
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:37:03 μμ »

απο οσο γνωριζω χουντες κατοσταρικα εχουν βγει μουφες με σωστη ομως περιεκτικοτητα σε χρυσο,(αρα λογικα με σωστες διαστασεις) γιατι οι πλαστογραφοι πονταραν στην συλλεκτικη υπεραξια τους και οχι στο να κερδισουν απο  λιγοτερο χρυσο που θα περιειχαν.
Οι γνησιες οι χουντες ειναι "κοκκινωπες" ,φυσικα απο την φωτο δεν μπορει να φανει το χρωμα.
Ο ρακοσυλλεκτης που εχει phd+master of the universe στις χουντες θα μπορεσει να σε βοηθησει, αλλα η αληθεια ειναι οτι αν δεν το πιασεις στα χερια σου το νομισμα ειναι δυσκολο.
Δεν εκφερω γνωμη φυσικα για τα νομισματα σου, το γνωστικο μου επιπεδο απεχει πολυ απο το να κανω φωτο-αναγνωρισεις, ευχομαι παντως να ειναι γνησια ,παντως σε καθε περιπτωση να τα χαιρεσαι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:45:08 μμ »

σε ευχαριστω πολυ και για την δικια σου γνωμη!!!τα νομισματα που εχω ομως ειναι τα ασημενια και οχι τα χρυσα!!ισως σε μπερδεψαν λιγο οι φωτογραφιες μου!!!αυριο μαλλον θα βγαλω αλλες με το φως της μερας γιατι αυτες που εχω βγαλει ειναι φως δωματιου!!!
ευχαριστω παντως να σαι καλα!!!
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:55:24 μμ »

Τα νομισματα σου ειναι μια χαρα γνησια .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 11:57:23 μμ »

Μωρε καλα, το χρωμα στην φωτο πες με μπερδεψε, το οτι ενα απο τα νομισματα  ηταν 50αρικο (αρα ειναι τα ασημενια) δεν το ειδα??
Ου γαρ ερχεται μονον.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences