Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 07:49:25 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 euro Y  (Αναγνώστηκε 17724 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 19, 2013, 05:24:55 μμ »

Σημερα πηγα να πληρωσω το ΦΠΑ , και εκεινη την ωρα που εδινα τα χρηματα προσεξα ενα 500αρικο με Υ, χρησιμοποιημενο αρκετα ομως..αλλα δεν ειχα χρονο δυστυχως να παω να το αλλαξω και να βρω λεφτα...εκανα καποια βλακεια ή σε χρησιμοποιημενη κατασταση θεωρειται κοινο?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2013, 06:22:35 μμ »

ανάλογα τη κατασταση, γενικώς δεν βρίσκεται εύκολα αλλά και επίσης δύσκολα πουλιέται
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2013, 07:52:02 μμ »

Έπρεπε να το τσιμπήσεις φίλε μου από δω και πέρα που θα τα βρούμε; αν τυχαία το ξαναβρείς πάρτο και αν βρεις αργότερα UNC το ξοδεύεις Και αυτό γιατί δύσκολα κάποιος θα έχει κρατήσει UNC πακέτο για να τα μεταπωλήση αργότερα.Η αξία μεγάλη και οι καιροί δύσκολοι...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2013, 12:41:31 πμ »

Αστα να πανε....ακομα το σκεφτομαι....
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2013, 08:38:10 πμ »

Αν μ' αυτό έκανες τη δουλειά σου, μη σε απασχολεί! Θα βρεθεί άλλο. Το τελευταίο διάστημα πέφτουν συνέχεια στα χέρια μου 20ευρα με "Υ" και όλα μου ... γλυστράνε!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2013, 08:24:38 μμ »

10 ΚΑΙ 20 ευρώ υπάρχουν, δεν είναι πρόβλημα σε αυτά.Στις  υπόλοιπες αξίες είναι το ζήτημα, όποιος δεν είχε κρατήσει στην αρχή, θα ζοριστεί να τα βρεί τώρα. Εκτός αν έχουν κρατήσει κάποιοι...θα τους τα πληρώσουμε με το ανάλογο κέρδος ειδικά βέβαια αν έχουν UNC κομμάτια. 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 20, 2013, 09:54:33 μμ »

Πιστευεις οτι θα υπηρχε κανενας που θα πληρωνε μια υπεραξια, ας πουμε 50 ευρω, για ενα χρησιμοποιημενο τετοιο χαρτονομισμα?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:57:30 μμ »

Φίλε heretic77 Όχι, εκτός και αν είναι UNC, για κυκλοφορημένα ανάλογα με την κατάσταση και την αξία εγώ προσωπικά θα έδινα 5-10 άντε 20 ευρώ το πολύ.(τουλάχιστον τώρα αυτές τις εποχές γιατί αργότερα δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει πχ.να εμφανιστούν πολλά στην αγορά και να ξευτιλιστεί η τιμή τους ως προς την υπεραξία τους εννοώ ή να εξαφανιστούν με την έλευση των νέων τραπεζογραμματίων και να εκτιναχτεί η τιμή τους.(Δεν ξέρουμε αν έχουν κρατηθεί από διάφορους) για αυτό το λόγο λέω -αν έχεις δει εδώ στο στέκι- όταν κάποιος βρίσκει ένα χαρτί ακόμα και χρησιμοποιημένο να το κρατά προς στιγμήν και στο μέλλον βλέπει και κάνει.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 21, 2013, 01:33:34 μμ »

Εχω ενα 50ευρω με Υ και σειρα G014, καθως και ενα 200ευρω Υ, και σκεφτομαι να τα δωσω η οχι, και δεν εχω καταληξει εδω και 1-2 μηνες...Σιγουρα ως συλλεκτης θα μου αρεσε να τα ειχα, αλλα απο τη στιγμη που ειναι κυκλοφορημενα και αυτο τον καιρο 250 ευρω δεν ειναι και λιγο πραγμα να κρατας, εχω μπει σε διλημμα...Γιατι κρατωντας τα δεν ειναι οτι χανεις την υπεραξια μονο, αλλα και την ιδια την αξια, που θα μπορουσες να αγορασεις κατι αλλο...
Ποσο μαλλον για 500ευρω, που ειναι πολλα λεφτα ..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2013, 02:40:40 μμ »

Εγω νομιζω το 500ρικο μονο ακυκλοφορητο εχει καποια υπεραξια και αυτη ειναι πολυ λιγο εαν αναλογιστης οτι κρατας εναν μισθο σε ζελατινα, για ποιο λογο?Και πες οτι ξαναεκδωσουμε 500ρικα τι γινετε?Εαν δεν εχεις αναγκη αυτο ειναι αλλο καπελο.Ποσοι την πατησαν με τα 10χιλιαρα και τα 5 χιλιαρα?τα κρατησαν και τωρα ουτε στην αξια τους δεν μπορουν να πουλησουν.Για ακυκλοφορητα ουτε λογος, καλυτερα να τα ξοδεψεις για κατι καλυτερο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 21, 2013, 03:28:32 μμ »

Και ομως η αγορα σε διαψευδει....τα 500αρικα ακυκλοφορητα δεν εχουν μικρη υπεραξια, το χαμηλοτερο που εχω δει να πωλειται ειναι 750 ευρω απο μελος του φορουμ μαλιστα.
50αρικο ακυκλοφορητο με Υ πουληθηκε 125 ευρο στον Καραμητσο προσφατα (σειρα G14)
Ολα τα ακυκλοφορητα εχουν σημαντικες υπεραξιες που φτανουν και σε υψηλα πολλαπλασια της αξιας τους (οπως το 5ευρω, αν θελησω GEM BU 5 euro και προσφερω τα διπλασια αμφιβαλλω αν θα μου το δωσει κανενας).
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 21, 2013, 03:29:49 μμ »

Εχω γραψει τοσα ποστ για τα ευρώ χαρτονομσματα και παλι τα ίδια και τα ιδια ρωτάτε και απαντατε και ολας.
Μου φαίνετε τα έγραψα για τα διαβάζω εγώ. Διαβάζετε και λίγο προτού ποσταρέτε
Αντε πάλι απο την αρχή ..
500 αρικα δεν ξαναβγαίνουν, εδώ ειναι να αποσυρθούν τελείως όχι να ξαναβγουνε.
Σε ακυκλοφορητη κατάσταση το 500 ευρώ το ελληνικό πουλιεται μεχρι 1000 ευρώ και υπάρχουν αγοράστες (ξένοι) που έχουν πληρωσει για αυτό 800-900 ευρώ. ομώς το αγοραστικό κοινό σε αυτήν την κατηγορία ειναι πολύ μικρό. Για το 50 ευρώ το ελληνικό εχω κανει εκτενείς αναλύσεις. Aξίζουν αρκετά λεφτά πανω της ονομαστικής τα Ελληνικά χαρτoνομισματα 50,100,200,500 πρεπει όμως να ειναι τελείως ακυκλοφορητα χωρις την παραμικρή τσάκιση.
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 21, 2013, 03:38:04 μμ »

Εχω γραψει τοσα ποστ για τα ευρώ χαρτονομσματα και παλι τα ίδια και τα ιδια ρωτάτε και απαντατε και ολας.
Μου φαίνετε τα έγραψα για τα διαβάζω εγώ. Διαβάζετε και λίγο προτού ποσταρέτε
Αντε πάλι απο την αρχή ..
500 αρικα δεν ξαναβγαίνουν, εδώ ειναι να αποσυρθούν τελείως όχι να ξαναβγουνε.
Σε ακυκλοφορητη κατάσταση το 500 ευρώ το ελληνικό πουλιεται μεχρι 1000 ευρώ και υπάρχουν αγοράστες (ξένοι) που έχουν πληρωσει για αυτό 800-900 ευρώ. ομώς το αγοραστικό κοινό σε αυτήν την κατηγορία ειναι πολύ μικρό. Για το 50 ευρώ το ελληνικό εχω κανει εκτενείς αναλύσεις. Aξίζουν αρκετά λεφτά πανω της ονομαστικής τα Ελληνικά χαρτoνομισματα 50,100,200,500 πρεπει όμως να ειναι τελείως ακυκλοφορητα χωρις την παραμικρή τσάκιση.


Φιλε μου σεβαστο αυτο που λες αλλα εσενα ποιος σου ειπε οτι δεν προκειτε να ξαναβγουν?
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 21, 2013, 03:58:15 μμ »

http://www.ecb.int/stats/euro/production/html/index.en.html

εδω φαινετε τι θα βγει μεχρι το 2014 , ΕΛΛΗΝΙΚΑ 500 ΕΥΡΑ δεν ξαναβγαίνουν γιατί βγήκαν με την 1η ΥΠΟΓΡΑΦΉ ΚΑΙ μάλλον δεν θα βγει κανενα 500 ευρώ οχι μόνο ελληνικα
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 21, 2013, 04:00:44 μμ »

Μπορείτε να μου πείτε γιατί οτι εχει το Υ μπροστα το θεωρείτε συλλεκτικό ,κι επίσης αν το 20ευρο που εχω με αριθμό  Υ02931750604   έχει κάποια συλλεκτική αξία;(Είναι και unc)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences