Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 03:21:10 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 euro Y  (Αναγνώστηκε 17721 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 21, 2013, 07:04:20 μμ »

παιδια... με εξαιρεση τα 10 και 20 ευρω... κανενα αλλο ελληνικο δεν βγηκε απο το 2002! οποτε τα ακρως ακυκλοφορητα ειναι συλλεκτικα και εχουν ενα premium!

μην μπερδευεται τα πραγματα με αλλα νομισματα κτλ... η δραχμη του 1873 σε ποσα τεμαχια κοπηκε;; του 1873 + 1874 κοπηκαν σε 4.051.676 τεμαχια.. και δεδομενου οτι του 1874 ειναι σαφεστατα πολυ δυσκολοτερη... τι μας λεει;; οτι τα περισσοτερα που κοπηκαν ηταν του 1873. σωστα;;

στα ευρω.. αν και σχετικα νεωτερα... κοπηκαν μολις 1.000.000 τεμαχια των 500 ευρω, και 4.000.000 τεμαχια των 200 ευρω! η επιλογη των ποσοτητων ειχε γινει με βαση την κυκλοφορια των δραχμικων νομισματων τοτε! (εθνος της Κυριακης, 30 δεκεμβριου 2001).

αν αρχισουμε τωρα να μιλαμε για το ποσο ακριβο χαρτονομισμα ειναι... οτι το 1996... δηλαδη 6 χρονια πριν κυκλοφορησει ειχε αξια 152.000 δραχμων... αρα πανω απο ενα μηνιατικο... (τοτες δουλευα 16 ωρες την μερα.. καθε μερα για 100 χιλιαρικα!), και οταν κυκλοφορησε εκανε  170.375 δραχμες... και παλι πολλα..., και ακομα και τωρα εξακολουθει να ειναι πολλα χρηματα (ισουτε με μια μηνιαια συνταξη για πολλους συμπατριωτες μας... και με αυτα τα χρηματα περνανε ενα μηνα!), αν βαλουμε το ποσο ευαισθητο ειναι το χαρτι σε σχεση με το ασημι... και με το παραμικρο χανει τρελλα σε κατασταση... οπως και οτι η ζωη ενος χαρτονομισματος εν κυκλοφορια ειναι μολις μερικες εβδομαδες....(κι οχι δεκαετιες οπως τα κερματα!!!)...τι βλεπουμε;;

οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να κρατησει καποιος για συλλογη ή για μελλοντικη επενδυση, εκτος κι αν εχει τοσο περισσευμα που....

δεν εχουν κυκλοφορησει πολλα ελληνικα τετοια! προσωπικα δεν εχω δει ακομα ελληνικο 200 και 500 ευρω! εδω εχει εξαφανιστει ο δευτερος κωδικος τυπογραφειου στα ελληνικα 100ρικα και δεν το εχω ουτε αυτον!!
ειναι δυσκολο πολυ το 500 ευρω ακομα και στην κυκλοφορια!!

εν πασα την περιπτωσει... με ολα αυτα... και με το σκεπτικο ηδη εχει αρχισει να αλλαζει η σειρα των ευρω... σε καποια χρονια... ολα τα αποθεματα των 500 ευρω θα κατασταφουν! αν δε... γινει και η αποσυρση που συζητουσαν των 500 ευρω... εκει να δεις!!  ελαχιστοι θα τα εχουν!!

θελετε να κανετε συγκριση; καντε το με καποιο παλιο ελληνικο χαρτονομισμα με μαγαλη τοτε αξια! οχι με καποιο νομισμα που ακομα και μετα τοσα χρονια βρισκεται ευκολα!

συγκρινετε το με καποιο παλιο ελληνικο δυσκολο χαρτονομισμα με μεγαλη ονομαστικη αξια!! δειτε ποσο ευκολο ειναι να το βρεις ακυκλοφορητο... (πολλα δεν θα τα δειτε ποτε!!!)... μην το συγκρινετε με το 10.000ρο το τελευταιο...που βγηκε σε τρελλες ποσοτητες ...!!

σκεφτειτε απλα... 1 εκατομμυριο τεμαχια των 500 ευρω με Υ... αλλα που περνανε σε ολη την ευρωζωνη.... κι οχι μονο εντος ελλαδας.. και θα καταλαβεται ποσο μικρο ειναι το νουμερο εκδοσης του!

παντα μιλαμε για ακρως ακυκλοφορητα τεμαχια... που εχουν καλο premium! τα κυκλοφορημενα.. δεν ξερω...
απο εκει και μετα... το τι πιστευει ο καθενας ειναι σεβαστο... ο χρονος θα δειξει ποιος ειχε λαθος και ποιος ηταν σωστος! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 21, 2013, 11:44:04 μμ »

παιδια οποιος θελει πεντακοσαρικο εχει ο μεθοδιος μια αγγελια στο αναταλλασονται που αλλαζει ενακιλο ασημι με ενα 500αρικο Υ
Καταγράφηκε
Impact
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 22, 2013, 12:22:25 μμ »

Νομιζω οτι τα Ευρω γενικοτερα ειναι ενα περιπλοκο συλλεκτικο κομματι, βλεπω οτι υπαρχουν ερωτηματα πολλα, αλλα και οι αποριες ακομα περισσοτερες. Ας αναλογιστουμε πρωτα μερικες λεπτομεριες και μετα νομιζω οτι ο καθενας μας θα καταλαβει το εαν πρεπει η οχι να τα συλλεγει.
1. Τα συγκεκριμενα χαρτονομισμτα τα βλεπουμε σαν Ελληνικο η Ευρωπαικο συναλλαγμα??
2. Μιας που το "Υ" αντιστοιχει για Hellas, τοτε πρεπει να το συλλεξω?
3. Μετα τις τελευταιες Δραχμες, τι κανουμε? να συνεχισω με τα Ευρω η οχι?

Παντως οσους γνωριζω οι μισοι τα συλλεγουν κανονικα ομως οι αλλοι μισοι αδιαφορουν παντελως!!!!
Κατεληξα οτι εχει να κανει το ποσο ο καθενας "αισθανεται" οτι πρεπει η οχι να τα συλλεγει.

Τωρα, εαν υπαρχουν σπανια Ευρω χαρτονομισματα με "Y" και αυτο ειναι ενα περιπλοκο ερωτημα.
Οσον αφορα το 500 Ευρω, ειναι ακομα στο τραπεζι εαν θα καταργησουν ολα τα 500ευρα απο την κυκλοφορια, παντως να εκδοθει καινουργιο με "Υ" δεν υπαρχει περιπτωση καμια.
Αλλα στην περιπτωση που θα τα καταργησουν, φυσικα υπαρχουν αποθεματα και ειναι λογικο τα κομιστρα να ανεβουν πολυ!!
Μπορει να μην τα βρουμε ευκολα εδω ολα τα χαρτονομισματα αλλα σε αλλες χωρες υπαρχουν αποθεματα, και σιγουρα θα βγουν προς πωληση την καταληλη στιγμη, οποτε εαν καποιος τα συλλεγει τοτε καλο θα ηταν να εχει ενα απο το καθε χαρτονομισμα και αστο να υπαρχει.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 23, 2013, 12:31:58 μμ »

Πράγματι μάλλον (και όχι με απόλυτη σιγουριά όμως) κάποιοι ξένοι, ίσως, και όχι μόνο θα έχουν κρατήσει αποθέματα και αργότερα θα τα βγάλουν για "κονόμα" τι νομίζεται στο τσάμπα θα τα δώσουν στον οποιοδήποτε;Για αυτό επαναλαμβάνω όποιος βρίσκει κάποιο κομμάτι ας το κρατά.Πολλές φορές αυτά μας μένουν στο τέλος (ακόμα και αν είναι κυκλοφορημένα κρατήστε αν έχεται την δυνατότητα).Βέβαια προτιμότερο θα ήταν τα κομμάτια να είναι UNC αν μπορεί να τα βρει κάποιος...για αυτό και εγώ με το που βγαίνει κάτι νέο το βάζω στη συλλογή μου και ξένοιάζω, τώρα αν κάτι μου ξεφύγει όπως το 500ευρο ψάξε να το βρεις... αλλά περιμένεις να έρθει και η κατάλληλη "χρηματική" στιγμή να έχεις το χρήμα δηλαδή. 
Καταγράφηκε
dilitokadili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 08:28:45 μμ »

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Είμαι νέο μέλος και ο λόγος που συμμετέχω στη συζήτηση είναι ότι έχω φυλάξει για αναμνηστικά , χωρις να ειμαι συλλέκτης ,δύο 500ευρα τα οποία είμαι τυχερός !!! είναι με Υ μπροστά και κολλαριστά. Τώρα όμως λόγω ανάγκης πρέπει να τα δώσω .Τι με συμβουλεύετε να κάνω?Εχουν τελικα υπεραξια? Σε ποιον πρεπει να απευθυνθω? Ευχαριστω εκ των προτερων!
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 08:49:45 μμ »

κανε μια αγγελια εδω στο στέκι συνήθως πάνε 50-60 ευρώ παραπάνω από την ονομαστική αξία τους
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 08:58:53 μμ »

πόσο χαμηλό αριθμό (serial number) έχουν; π.χ. 000000xxxxxxx και τί αριθμό εκτυπωτή; μπορείς να βάλεις φωτος;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 09:11:59 μμ »

το πεντακοσαρικο το Ελληνικο νομίζω Γιάννη έχει μόνο έναν αριθμό εκτυπωτή R005
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2014, 09:20:32 μμ από Smartmorpheus » Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
dilitokadili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 10:01:34 μμ »

Αυριο θα ανεβασω τις φωτογραφιες.
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 11:08:07 μμ »

παιδια οποιος θελει πεντακοσαρικο εχει ο μεθοδιος μια αγγελια στο αναταλλασονται που αλλαζει ενακιλο ασημι με ενα 500αρικο Υ
το 500 το εδωσα σε μέλος από το στέκι
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 11:13:46 μμ »

μεθοδιε τον ιουλιο το ειχα γραψει
Καταγράφηκε
methodios
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 498


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 11:18:35 μμ »

μεθοδιε τον ιουλιο το ειχα γραψει
γράψε λάθος
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 11:51:09 μμ »

οποιος θελει με το Premium που εγραψα παραπανω ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
dilitokadili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 06:15:36 μμ »

εχει 4 μηδενικα μπροστα...  Υ0000@#@###@ Οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 08:03:34 μμ »

Είναι όντως UNC;αν δεν βάλεις φωτογραφία δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ακόμα και αν κάποιος ενδιαφέρεται Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences