Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 05:38:44 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 euro Y  (Αναγνώστηκε 17722 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 21, 2013, 04:05:22 μμ »

οσοι έχετε απορίες διαβάσετε πρωτα αυτό και μετά ότι ποστ εχω κάνει στην αντίστοιχη κατηγορια
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=48.0
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 21, 2013, 04:29:19 μμ »

http://www.ecb.int/stats/euro/production/html/index.en.html

εδω φαινετε τι θα βγει μεχρι το 2014 , ΕΛΛΗΝΙΚΑ 500 ΕΥΡΑ δεν ξαναβγαίνουν γιατί βγήκαν με την 1η ΥΠΟΓΡΑΦΉ ΚΑΙ μάλλον δεν θα βγει κανενα 500 ευρώ οχι μόνο ελληνικα


για το 500 ευρω εγω παντως κραταω μια επιφυλαξη μεχρι να βγει καποια επισημη ανακοινωση.
οχι οτι διαφωνω μαζι σου!!!Παντως οπως και να το κανεις εχει ρισκο η υποθεση!!!
Γιαυτο και ειπα αν δεν εχεις αναγκη κρατας και περιμενεις.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 21, 2013, 04:46:56 μμ »

Πιο επισημη ανακοίνωση απο το λινκ που σου έστειλα δεν υπάρχει !!
H ευρωπαική τραπεζα καθορίζει ποια ποσότητα χαρτονομισματων θα κυκλοφορήσει
το production 2012 ειναι 2013 για εμας γιατι κανει ενα χρονο να βγουν σε κυκλοφορία τα χαρτονομισματα
και το 2013 σημαίνει 2014 . αρα μεχρι τοτε δεν βγαίνει τίποτα σε 500 ευρώ, Ακόμη αν βγει πιο μετά θα εχει νεα υπογραφη draghi και μάλλον με το νεο σχεδιασμό και οπότε Ελληνικά 5,50,100,200,500 με Υ δεν ξαναβγαίνουν !! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 21, 2013, 04:49:57 μμ »

Δε μπορω να καταλαβω το εντονο υφος...οκ....υπαρχει και κοσμος που πρωτη φορα διαβαζει τα ποστ, δεν ειναι απαραιτητο ολοι να εχουν ανατρεξει σε παλιοτερα.
Επειτα, τιμες ακυκλοφορητου 500ευρω δεν ειχαν ξαναδημοσιευτει....και η πληροφορια που εδωσα για το 50ευρω του Καραμητσου ειναι προσφατη.
Δε χρειαζεται να δυσανασχετουμε οταν ειναι να δωσουμε πληροφοριες...και μια και 2 και 10 φορες...και αν δε θελουμε δε γραφουμε καν. Τοσο απλα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:01:30 μμ »

ωραια δεν ξαναγραφω τίποτα σε βολεύει αυτό!
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:01:44 μμ »

Πιο επισημη ανακοίνωση απο το λινκ που σου έστειλα δεν υπάρχει !!
H ευρωπαική τραπεζα καθορίζει ποια ποσότητα χαρτονομισματων θα κυκλοφορήσει
το production 2012 ειναι 2013 για εμας γιατι κανει ενα χρονο να βγουν σε κυκλοφορία τα χαρτονομισματα
και το 2013 σημαίνει 2014 . αρα μεχρι τοτε δεν βγαίνει τίποτα σε 500 ευρώ, Ακόμη αν βγει πιο μετά θα εχει νεα υπογραφη draghi και μάλλον με το νεο σχεδιασμό και οπότε Ελληνικά 5,50,100,200,500 με Υ δεν ξαναβγαίνουν !! ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ

Φιλε μου αλλο εννοουσα.δηλ να βγει επισημα η τραπεζα(με επισημη ανακοινωση και να πει το ταδε ταδε ταδε στοπ.παμε για αλλα.Και σου λεω οτι συμφωνω μαζι σου για κει παει η δουλεια.Αλλα βλεπω απο τα γραφομενα σου (μπορει να κανω λαθος ) οτι δυσανασχετεις,οποτε ας το κλεισουμε εδω.Αποψη μου αποψη σου!!!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:11:39 μμ »

Για εμένα το περιθώριο κέρδους είναι λίγο μιας και η ονομαστική αξία σε τετοιο χαρτονόμισμα είναι μεγάλη.

Θα περασουν παααααρα πολλά χρονια για να γίνει συλλεκτικό το 500ευρο.

Και για να το πω αλλιώς γιατι ισως να μην ειναι κατανοητό. Γυριζουμε πίσω τον χρονο στο ετος 2002. Ενταξει? Αγοράζω απο την τοπική ττε της συρου ας πουμε 4 500ευρα ήτοι 2000 ευρώ..... Έπενδύω σηλαδή 2000 ευρώ και τα ξεχνάω. Ρωτώ, σημερα αν τα πουλήσω στο εβαυ ποσο εχουν αφαιρουμένης της προμήθειας του ebay + φεες κλπ Απορία  Τι βγάζω?Απορία?? 2% της επενδυσης μου? Μα στον τόκο να ρα ειχα σε προθεσμιακή κερδισμεσμος περισσοτερο θα ημουν.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:23:46 μμ »

Για εμένα το περιθώριο κέρδους είναι λίγο μιας και η ονομαστική αξία σε τετοιο χαρτονόμισμα είναι μεγάλη.

Θα περασουν παααααρα πολλά χρονια για να γίνει συλλεκτικό το 500ευρο.

Και για να το πω αλλιώς γιατι ισως να μην ειναι κατανοητό. Γυριζουμε πίσω τον χρονο στο ετος 2002. Ενταξει? Αγοράζω απο την τοπική ττε της συρου ας πουμε 4 500ευρα ήτοι 2000 ευρώ..... Έπενδύω σηλαδή 2000 ευρώ και τα ξεχνάω. Ρωτώ, σημερα αν τα πουλήσω στο εβαυ ποσο εχουν αφαιρουμένης της προμήθειας του ebay + φεες κλπ Απορία  Τι βγάζω?Απορία?? 2% της επενδυσης μου? Μα στον τόκο να ρα ειχα σε προθεσμιακή κερδισμεσμος περισσοτερο θα ημουν.

και γω αυτο ειπα αλλα ο φιλος λεει οτι πουλιουντε με 40% και 50% υπεραξια Απορία
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:36:51 μμ »

Πρεπει να ξεχωρισουμε 2 πραγματα. Αυτο που θελουμε να γινει και αυτο που γινεται πραγματικα.
Ο φιλος margiriou που δε ξερω για ποιο λογο αρπαχτηκε, εγω θεωρω πολυτιμες τις γνωσεις που προσφερει, αλλα με δυσαρεστησε το υφος του, ειπε κατι αντικειμενικο, οτι το 500ευρω πωλειται αυτη τη στιγμη 8-9 κατοσταρικα σε μια μικρη καστα συλλεκτων.
Αρα το 40-50 % υπεραξια δε το βγαζω απο το κεφαλι μου αλλα απο πραγματικες δημοπρασιες.
Τη δικη σου αποψη φιλε lefmaggos που ακριβως τη στηριζεις εσυ?
Οσο για το θεμα της επενδυσης....Μπιλ, θα σου αντιστρεψω το ερωτημα....Αγοραζω δραχμη 1873 μσ64 800 ευρω. Πιστευεις οτι σε 10 χρονια θα παει παραπανω αν βγαλω ολα τα εξοδα που λες? Βαλε οποιοδηποτε νομισμα , παραδειγμα εφερα.
Πανω απο ολα κανουμε συλλογη θελω να πιστευω, λεφτα βγαζει αυτος που ειναι κοντα στην πηγη, εγω τουλαχιστον θελω να ξερω οτι εστω ειμαι στα λεφτα μου αν καποια στιγμη χρειαζεται να πουλησω.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:42:22 μμ »

Δημήτρη στο παράδειγμα με την δραχμή του 1873 νομίζω παραβλέπεις κάτι. Οτι το νόμισμα είναι ηδη συλλεκτικό (ονομαστική αξία 1 δραχμη - τώρα μσ64 800 ευρώ) ενω το 500 ευρο είναι χαρτονομισμα κυκλοφορίας........

Ακόμα δεν ξέρουμε ποσες δραχμες 73 υπαρχουν. Αν σε 10 χρονια δεν βρεθουν πολλές ακόμα , ναι, θα αυξηθεί η τιμή της. Αν βρεθουν μασούρια , οχι, θα μειωθεί η τιμή της.

Αντίστοιχα το ίδιο για τα 500ευρα. Μην παραβλεπεις όμως , πως στα 500 ευρα πολλοί κρατησαν μπαζα, μιας και υπηρχε συλλεκτισμός το 2002.

Και μια σημειωση , λίγο υπυπτη : Μην ξεγελιέσαι με την ονομαστική αξία. Το 100δρχ της δημοκρατίας 1933 εχει ον.αξία 100 δρχ. Τώρα πόσο κάνει ? Κερδισαν πολλοί πιστεύεις στην παροδο του χρόνου?Απορία Εγω δεν ξέρω απλά ρωτάω....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 21, 2013, 05:48:49 μμ »

Εβαλα παραδειγμα τη δραχμη, βαλε οποιοδηποτε νομισμα θελεις στη θεση της...Και το 500ευρω σε BU πλεον θεωρειται συλλεκτικο χαρτονομισμα, ο αγοραστης πληρωνει την κατασταση του και τη σπανιοτητα του Υ. Απλα δε μου αρεσει το επιχειρημα της επενδυσης....πριν 10 χρονια οτι και να επαιρνες σημερα ειναι παρακατω. Το ιδιο ρισκο που θα παρει καποιος με το 500ευρω θα το παρει με οποιοδηποτε συλλεκτικο αντικειμενο, μη πω οτι με το 500ευρω εχεις την ασφαλεια οτι τουλαχιστον θα παρεις πισω τα λεφτα σου.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 21, 2013, 06:01:02 μμ »

φιλε heretic77 μου ερεσει ο συλογισμος και ο τροπος σκεψεις σου,δυστηχως ομως καποιο προσωπικο μυνημα θα με κανει να σταματησω εδω.Με ατομα σαν και σενα μπορω να συνομιλω για ωρες,αλλα βλεπεις υπαρχουν μερικα ατομα που νομιζουν οτι ο λογος τους ειναι και νομος.Εγω εδω μπηκα για να ανταλασω αποψεις και οχι να τσακωνομε για 500ευρα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 21, 2013, 06:06:58 μμ »

Γιατι οχι για 500ευρα?  Μεγάλο χαμόγελο Εδω τσακωνομαστε για φραγκοδιφραγκα εστω και Γεωργιου, στα 500ευρα θα σταματησουμε?
Παντως καλυτερα να πεσουν οι τονοι και να μιλησουμε μονο για την ταμπακιερα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 21, 2013, 06:14:20 μμ »

Λευτέρη, έχω την εντύπωση ότι κατάλαβες λάθος. Ο Μιχάλης (margiriou) είναι από τα καλύτερα παιδιά! Ούτε κουράζεται να λέει και να ξαναλέει το ίδιο πράγμα. Το αντίθετο. Απλά αυτή είναι η διαφορά του γραπτού από τον προφορικό λόγο. Σε κάποια σημεία του μπορεί να γίνει παρανόηση πράγμα που στον προφορικό λόγο δεν γίνεται, αφού δίνεται η ακριβής έννοια του όρου. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα κι εσένα σε αντίστοιχο σημερινό post κάποιος θα μπορούσε να σε εκλάβει ως εριστικό. Εν πάσει περιπτώσει, συμφωνώ μαζί σου ότι εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε, να συνομιλούμε, να ανταλλάσσουμε απόψεις και σαφώς όχι για να μαλλώνουμε!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 21, 2013, 06:31:45 μμ »

Λευτέρη, έχω την εντύπωση ότι κατάλαβες λάθος. Ο Μιχάλης (margiriou) είναι από τα καλύτερα παιδιά! Ούτε κουράζεται να λέει και να ξαναλέει το ίδιο πράγμα. Το αντίθετο. Απλά αυτή είναι η διαφορά του γραπτού από τον προφορικό λόγο. Σε κάποια σημεία του μπορεί να γίνει παρανόηση πράγμα που στον προφορικό λόγο δεν γίνεται, αφού δίνεται η ακριβής έννοια του όρου. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα κι εσένα σε αντίστοιχο σημερινό post κάποιος θα μπορούσε να σε εκλάβει ως εριστικό. Εν πάσει περιπτώσει, συμφωνώ μαζί σου ότι εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε, να συνομιλούμε, να ανταλλάσσουμε απόψεις και σαφώς όχι για να μαλλώνουμε!

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω γιατι σε μενα ηρθε το προσωπικο μηνυμα.Δεν διαφωνω οτι μπορει ο κυριος Μηχαλης να ειναι απο τα καλυτερα παιδια και λεω μπορει γιατι δεν τον γνωριζω προσωπικα.Γνωριζω οτι ο γραπτος λογος κανει τερτιπια και δινω αφεση αμαρτιων και δεν παρεξηγουμε οπως και γω ζηταω αφεση αμαρτιων εαν καμια φορα φαινομε εριστικος.Με πειραζει να μου λενε ομως διαφορα σε πμ ,γιατι καποια γραφομενα ειναι ετσι ακριβως οπως τα γραφεις δεν χρειαζετε μυαλο για να δεις οτι ο αλλος σε ειρονευετε.Τελως παντων δεν κραταω κακια σε κανεναν.καλη καρδια!!!!!
Υ.Γ δεχομε συμβουλες απο ενα παιδι 5 χρονων,ποτε ομως απο καποιον που μου μιλαει και μου λεει ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences