Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:59:33 πμ
Σελίδες: 1 ... 59 60 [61] 62 63 ... 84
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσές λίρες Αγγλίας  (Αναγνώστηκε 441153 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #900 στις: Αύγουστος 05, 2016, 05:43:39 μμ »

βρε ανοιξτε τα σεντουκια , πουληστε μερικές από τις λιρες που αγορασατε με 30 -50 ευρω και φορτωστε κανα τσουβαλι μετοχες της Εθνικης ναχουμε να μιλαμε σε μια δεκαετία .....

Δεν έβαλες μυαλό εσύ μου φαίνεται  Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #901 στις: Αύγουστος 05, 2016, 07:20:27 μμ »

εσύ αγορίνα (Sabby) το ΄89 ήσουν ανήλικο, γι αυτό..!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #902 στις: Αύγουστος 05, 2016, 08:10:22 μμ »

βρε ανοιξτε τα σεντουκια , πουληστε μερικές από τις λιρες που αγορασατε με 30 -50 ευρω και φορτωστε κανα τσουβαλι μετοχες της Εθνικης ναχουμε να μιλαμε σε μια δεκαετία .....

Δεν έβαλες μυαλό εσύ μου φαίνεται  Σαρκασμός Σαρκασμός
Θα βαλω ομως το πολύ σε μια δεκαετια:-) .....
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #903 στις: Αύγουστος 05, 2016, 08:12:08 μμ »

Πολυ αισιοδοξο σε βλεπω.Τι να πω ισως και να βγει.Μου εχουν ξεμεινει και μετα καποια κομματια που τα αγορασα στα 0.30 περιπου Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #904 στις: Αύγουστος 05, 2016, 08:18:09 μμ »

Εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω.
Αλλά τώρα δεν έχω καιρό να απαντήσω.
Αργότερα, ευχαρίστως.
περιμενουμε με ανυπομονησια την απαντηση σας..παντα κατι καλο βγαινει απο τετοιες συζητησεις Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Δεν ξέρω αν κοροϊδεύεις, και το λέω για τρεις λόγους:
α) Πολλά έχουν δει τα μάτια μου εδώ, 3-4 μήνες που είμαι γραμμένος (και άλλους τόσους που διαβάζω),
β) Τα δυο " Σαρκασμός " (σαρκασμός) που έβαλες δεν καταλαβαίνω τι άλλο εκτός από κοροϊδία είναι,
γ) Το "ανυπομονησία" είναι σαφώς ειρωνικό.
Απ' την άλλη το ότι "παντα κατι καλο βγαινει απο τετοιες συζητησεις" το πιστεύω ως αληθές (αλλιώς δεν θα ασχολιόμουν) και αυτό δεν συμβαδίζει με τα ανωτέρω 3.

Σχολιάζω ό,τι διάβασα λοιπόν, γιατί γράφτηκαν και περίεργα. Με τη σειρά:

Ο steliosan έγραψε:
το 89 που λέει και ο Ηρακλιώτης η πραγματική τιμή ήταν αρκετά πιο κάτω, ήταν πιο φτηνή δηλαδή.
αν δεν κάνω λάθος ο βασικός της εποχής ήταν κάπου στα 70 χιλιάρικα (διορθώστε με)
και ο χαμηλότερα αμοιβόμενος υπαλληλάκος έπαιρνε 8 λίρες το μήνα με τον μισθό του.
υπολογίστε τι παίρνει σήμερα..
Και απαντώ:
Φίλε μου μπερδεύεις τα αυγά με τα καλάθια, μήλα με πορτοκάλια, και το βασικό μισθό με την τιμή της λίρας. Όλα αυτά είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ μεταξύ τους πράματα.
Στο κείμενο και τις φωτοτυπίες που διάβασες (ποστ μου #894 σήμερα στις 10:23:01) είπα
α) Το λόγο για τον οποίο η τιμή της λίρας το 1989 ΔΕΝ ΗΤΑΝ 9.000,
β) Πως ορίζεται (και υπολογίζεται) σήμερα η τιμή της λίρας, και
γ) Πως ο πίνακας με τις παρελθούσες τιμές συνδέεται με τον σημερινό τρόπο υπολογισμού. (Είναι Ο ΙΔΙΟΣ τρόπος).

Τώρα τι σχέση έχουν αυτά με το τι μεροκάματο παίρνει ο εργαζόμενος σήμερα (ή τότε έπαιρνε) είναι μια ΑΛΛΗ κουβέντα, και να την κάνουμε αν θες, αλλά δεν έχει σχέση με λίρες.

- - - - - - - -
milou,  όχι ότι έχει σημασία, αλλά τα εννέα  Έκπληξη (έκπληξη) που έβαλες εσύ τι σημαίνουν? Σου έκανε κάτι τόσο μεγάλη έκπληξη? Και τι ήταν αυτό? Κάτι που έγραψα εγώ, κάτι που έγραψε ο steliosan, ή κάτι άσχετο που δεν το φαντάζομαι? (Απάντηση σου #896 στις 10:50:59).


Αlkimel:
Douglas,με όλο τον σεβασμό -είναι πολύ πιθανό να έχεις δίκιο,μπράβο στα στοιχεία σου-αλλά κολλάς στην λεπτομέρεια και χάνεις την ουσία, αποπροσανατολίζοντας μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σε επουσιώδη μονοπάτια.Το θέμα που συζητάμε δεν είναι τι κάναμε ακριβώς τότε οι πιό παλιοί (σε ηλικία).Εμείς καβατζώσαμε όπως μπορούσαμε και τέλειωσε.Το ζήτημα με όφελος γνώσης για το στέκι είναι:στην νέα κατάσταση που προέκυψε,εντελώς εχθρική για την χρυσή λίρα Αγγλίας,ΠΩΣ κινούμαστε επενδυτές και συλλλέκτες από τούδε και στο εξής?
(Πληροφοριακά,σου λέω ότι κι εγώ πήρα λίρες στα '90ς με 20.000δρχ/τμχ με επίσημη τιμή γύρω στις 27.000,αλλά δεν έχει σημασία.Ξέρεις τι έχει σημασία,για αυτήν εδώ τη συζήτηση?Οτι αυτός που μου τις πούλησε,ηθελε να τις "ξεφορτωθεί"ως άχρηστες ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ στο χρηματιστήριο ,τα θυμάστε τι γινοτανε τότε Έκπληξη.Την συνέχεια αυτού του ανθρώπου δεν θα την πώ,μια τραγική ιστορία.Ιδού η σημασία όσων συζητάμε.Stay tuned Μεγάλο χαμόγελο)
Φίλε μου alkimel, δεν υπάρχει θέμα "δίκιου", γιατί δεν εξέφρασα κάποια άποψη, που μπορεί να είναι σωστή, μπορεί και όχι. Να το επαναλάβω (τι είπα), γιατί φαίνεται πως άλλα γράφει κάποιος (εγώ εν προκειμένω) και άλλα καταλαβαίνουν αυτοί που τον διαβάζουν. Είπα:
     Η τιμή της λίρας το 1989 δεν ήταν 9.000, ήταν 14.000.
Αυτό δεν συζητιέται, αυτό είναι γεγονός. Αδιαμφισβήτητο. Το ότι κάποιος αγόρασε το 1989 μια λίρα έναντι 9.000δρχ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι η τιμή της ήταν αυτή. Ο άλλος μπορεί να βρήκε μια λίρα στο δρόμο, σημαίνει ότι οι λίρες ήταν τσάμπα? Η λίρα τότε ΕΚΑΝΕ 14.000 (όσο λέει ο πίνακας), όπως ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙ €306,88 (τόσο λέει Ο ΙΔΙΟΣ πίνακας).

Επομένως δεν υπάρχει θέμα "δίκιου" ή "άδικου", το γεγονός είναι αυτό, πάρε και το στοιχείο από το οποίο προκύπτει (τον πίνακα), πάρε και την πληροφορία από που προέρχεται (ΤτΕ), αν εσύ έχεις άλλο στοιχείο που λέει άλλα, νο το δω. Μπορεί να με κορόϊδεψε αυτός που μου το έδωσε στην ΤτΕ, και να μου έδωσε μαϊμού πίνακα. Τι άλλο να πω...

Αντίθετα, ΕΣΥ εκφράζεις άποψη. Λες: "Προέκυψε νέα κατάσταση εντελώς εχθρική για την χρυσή λίρα Αγγλίας".
Εγώ λοιπόν σ' αυτό σου απαντάω:
1) Διαφωνώ
2) Σε ρωτάω ποιος είναι ο "εχθρός" της? και
3) Σε ρωτάω από που το βγάζεις αυτό που είπες.
Κάτσε και αιτιολόγησε τα.
Τα υπόλοιπα περί "αποπροσανατολισμών" και "επουσιωδών μονοπατιών" τα αφήνω ασχολίαστα, τι να λέμε τώρα...

Manos1234, το βλέπω πως δεν πας κόντρα στα λεγόμενα μου, αλλά να πηγαίνεις, αν κάπου νομίζεις ότι πρέπει να το κάνεις.
Και να σου πω εγώ που έχει δίκιο ο herakliotis (γιατί έχει), αλλά ΚΑΙ ΕΣΥ (σε κάτι που έγραψες) :
Έχει δίκιο στο ότι το 1989 αγόρασε μια λίρα (την πρώτη του, όπως είπε) αντί 9.000 δραχμών. Τι να αμφισβητήσει κανείς δηλαδή σε μια τέτοια δήλωση, να πει ότι ο κ. herakliotis λέει ψέμματα? Γιατί να λέει? Έχει κανένα συμφέρον? Είναι παθολογικός ψεύτης? Επομένως, τι συζητάμε?
Τώρα: οι αναμνήσεις του καθενός έχουν την αξία τους (όπως και οι δικές σου, και οι δικές μου - μη νομίζεις, έχω κι εγώ πολλές) αλλά δεν είναι αυτές που θα μας βοηθήσουν να βγάλουμε ιστορικά στοιχεία για την τιμή της χρυσής λίρας.


Εγώ πάντως το 89,έπαιρνα ή 20 ή 30 χιλιάρικα το μήνα.
Λοιπόν sabby, όντως σε πιάσανε (πιάΝανε, ελπίζω, όχι τώρα πια) Κώτσο. Μ' αυτό που έγραψες με έκανες και κοίταξα τώρα τις αποδείξεις μισθοδοσίας (μου) και τις καρτέλες του ΙΚΑ της εποχής. Δεν θα πω πόσο έπαιρνα. Θα πω μόνο ότι από το 1988 προς το 1989 πήρα αύξηση 33,3% (στο ίδιο μαγαζί). Αν θυμάστε, ο πληθωρισμός ΚΑΛΠΑΖΕ τότε.


βρε ανοιξτε τα σεντουκια , πουληστε μερικές από τις λιρες που αγορασατε με 30 -50 ευρω και φορτωστε κανα τσουβαλι μετοχες της Εθνικης ναχουμε να μιλαμε σε μια δεκαετία ...
tats16, είναι μια σοβαρή σκέψη αυτή (δεν κάνω πλάκα). Κάποιος φίλος μου έλεγε πρόσφατα: "Re malaka, πάμε να δώσουμε από 20 χιλιάρικα ο καθένας, να αγοράσουμε τη μισή Eurobank". Κάπου τόσα χρειαζόντουσαν.

Αν όμως, tats16, τα χρόνια που λες δεν είναι δέκα, αλλά εξήντα, πως το βλέπεις, τα πιάνεις?
Γιατί εγώ, όχι!!!
(Και ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ να είναι εξήντα)

Αυτά.
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #905 στις: Αύγουστος 05, 2016, 08:38:16 μμ »

Κατα την προσωπική μου γνωμη και γνωριζοντας την κυκλικοτητα των αγορών πονταρω στην σαφως υψηλότερη απόδοση των ελληνικων μετοχων έναντι του χρυσού ..... Ο χρονος θα δειξει ....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #906 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:06:10 μμ »

Φίλε μου το 89 δέ πήρα μόνο μία.
Πήρα μερικές οπότε μού επέτρεπε τά οικονομικά του.
Απλά ξεκινώντας έδωσα 9 τό καλοκαίρι . Μέχρι τέλος του χρόνου έδινα 9,5   .
Το χαρτί πού σού έδωσαν δεν το τσεκαρα μέ τόν κατάλογο πού έχω του Πυλαρινου να δω εάν έχετε διαφορά μεταξύ σας.
Αλλά είμαι για ένα σίγουρος.
Δεν έχεις μία μέση τιμή οπώς υποστηρίζεις .
Ή τράπεζα εάν σού έδωσε μία τιμή σού έδωσε τήν τιμή πώλησης. Και όχι μία μέση τιμή όπως υποστηρίζει ς

Τέλος πάντων εγώ σου έφερα παράδειγμα το σήμερα.
Πόσο πουλάει ή τράπεζα και πόσο τίς βρίσκεις έξω από την τράπεζα.
Ο καθένας λοιπόν πού μας διαβάζει κρατάει ότι θέλει σαν μέτρο
Φιλικά
Γιωργος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #907 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:18:13 μμ »

Φιλε Νταγκλας εχω την αισθηση οτι διυλιζεις τον κωνωπα και καταπινεις την καμηλο και συμφωνω με τον Αλκιμελ οτι ασχολεισε με δευτερευοντα ,δεν ειναι ειδος αντιπαραθεσης ουτε κοντρας αλλα γεγονοτων ,δεν σε κοβω να μην καταλαβαινεις τι λεει ο Ηρακλειωτης σχετικα με την τιμη τηςτραπεζας και ουτε συμφωνω με την μεση τιμη που βγαζεις330ε-275ε αρα  μεση τιμη γυρω στα 300ε,εγω αγορασα πριν μια βδομαδα στα 278ε και θα με συμφερε να γραφω 300ε η 330ε αλλα η ουσια ειναι οτι αγορασα 278ε και αυτο ειναι πραγματικο γεγονος,οπως προειπαν καποιοι μετα απο 80 χρονια θα διαβαζουν και θα λενε 2016 Ιουλιο 330ε εκανε η λιρα τον Μαρκο ομως δεν θα τον θυματε κανεις στα 278ε.Οσο για τον πολεμο εναντια στην χρυση λιρα και γενικα στον χρυσο θα σου πω ενα πολυ απλο παραδειγμα ,βρες μου μια εκπομπη σε μεγαλα κρατη (Αμερικη-Κινα-Ην.Βασ κτλ) που να κανει εκπομπες καθημερινες η εβδομαδιαιες η ακομα και μηνιαιες σχετικα με τον χρυσο και πες μου παραλληλα τα ιδια κρατη ποσες εκπομπες κανουν για τα χρηματιστηρια τις μετοχες και γενικα τον αερα κοπανιστο και θα σε παραδεχτω οχι μονο εσενα αλλα οποιον αλλον μου βγαλει μια εκπομπη καθαρα με θεμα τον χρυσο.Ο χρυσος κανει τζιζ και μαλιστα πολυ τζιζ για καποια κρατη που ουτε το ονομα του δεν αναφερουν
υ.γ Βασιλη αν και ειμαστε σοκεριτες ηλικιακα εγω τον 89 επαιρνα 5 χιλ αλλα δουλευα σε τουριστικο μερος και ημουν και χαμηλομισθος τοτε Σαρκασμός
υ.γ Στελιο ποσο δικιο εχεις στις αναλογιες μισθου-λιρας του τοτε και σημερα
υ.γ Νταγκλας σε πολλα σου συμφωνω φιλε οπως και με ολα τα παιδια που μιλανε πανω κατω ,μην το παιρνεις προσωπικα αλλωστε στην κουβεντα μπηκες προχθες δεν εχει να κανει με εσενα το ποστ φιλε ,μην χαλιεσαι,καλο υπολοιπο και προσωπικα σαν βενιαμιν (40αρης) Σαρκασμός Σαρκασμός της παρεας να ευχαριστησω που μοιραζεστε τις προπολεμικες εμπειριες σας Σαρκασμός
υ.γ Ηρακλειωτη νομιζα μεχρι χθες οτι η αποφαση σχετικα με την λιρα παρθηκε το 1953 χθες εμαθα απο εσενα για τον ψηλο και το 1965
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #908 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:31:34 μμ »

Φιλε νταγκλας τα εννεα  Έκπληξη που εβαλα ηταν η εκπληξη μου σε αυτο που ειπε ο Στελιος για τις 8 λιρες που αντιστοιχουσε ο μεσος μισθος ενος δημοσιου υπαλληλου τοτε.Ητοι σημερα 2400 ευρω Έκπληξη Ελπιζω να σε καλυψα.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #909 στις: Αύγουστος 05, 2016, 10:10:25 μμ »

Ήταν ο μέσος μισθός γενικά και στον  ιδιωτικό τομέα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #910 στις: Αύγουστος 05, 2016, 10:10:29 μμ »

στην νέα κατάσταση που προέκυψε, εντελώς εχθρική για την χρυσή λίρα Αγγλίας,

Φίλε μου Γιάννη (milou), εφόσον ισχύει το παραπάνω, όσοι ασχολούνται με λίρες είναι ή επαναστάτες ή περιθωριακοί ή και τα δύο. Άρα δικαιολογημένα σε αποκαλώ "σύντροφο". Εξωχρηματιστηριακή λιρονιά, ζήτω η χρυσή επανάσταση κιέτς... :-)
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #911 στις: Αύγουστος 05, 2016, 10:11:10 μμ »

Κατα την προσωπική μου γνωμη και γνωριζοντας την κυκλικοτητα των αγορών πονταρω στην σαφως υψηλότερη απόδοση των ελληνικων μετοχων έναντι του χρυσού ..... Ο χρονος θα δειξει ....
Πολύ σωστά το θέτεις, απλά δεν πρόκειται όμως να δείς στην ζωή σου τις τιμές που ήξερες στις μετοχές.
Τώρα άν αγοράσεις μία π.χ. τραπεζική στα 0,30 σήμερα - εύκολα θα την δείς στα 0,60,συζητάμε λοιπόν για ένα κέρδος 100%. Τώρα για να δείς την λίρα στα 600 για να έχεις το ίδιο κέρδος με τις μετοχές πρέπει να γίνει το έλα να δείς.
Αρα η ψυχρή λογική σε δικαιώνει. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #912 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:00:53 μμ »

Φίλε μου το 89 δέ πήρα μόνο μία.
Πήρα μερικές οπότε μού επέτρεπε τά οικονομικά του.
Απλά ξεκινώντας έδωσα 9 τό καλοκαίρι . Μέχρι τέλος του χρόνου έδινα 9,5   .
Το χαρτί πού σού έδωσαν δεν το τσεκαρα μέ τόν κατάλογο πού έχω του Πυλαρινου να δω εάν έχετε διαφορά μεταξύ σας.
Αλλά είμαι για ένα σίγουρος.
Δεν έχεις μία μέση τιμή οπώς υποστηρίζεις .
Ή τράπεζα εάν σού έδωσε μία τιμή σού έδωσε τήν τιμή πώλησης. Και όχι μία μέση τιμή όπως υποστηρίζει ς

Τέλος πάντων εγώ σου έφερα παράδειγμα το σήμερα.
Πόσο πουλάει ή τράπεζα και πόσο τίς βρίσκεις έξω από την τράπεζα.
Ο καθένας λοιπόν πού μας διαβάζει κρατάει ότι θέλει σαν μέτρο
Φιλικά
Γιωργος.
Ξανακοιτώντας τα, βλέπω ότι δεν γράφει κάπου ότι είναι μέση τιμή.
Οπότε μάλλον έχεις δίκιο, και είναι τιμή πώλησης χρυσής λίρας της ΤτΕ, και όχι μέση. Και πάλι όμως...

Αλλά διευκρίνισε μου αυτό που λες:
"Πόσο πουλάει ή τράπεζα και πόσο τίς βρίσκεις έξω από την τράπεζα"

Σήμερα (5/8/2016) η τράπεζα πουλάει:
02 ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1973 & ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ   335,58
03 ΕΛΙΣΑΒΕΤ 1974 & ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΩΝ ΕΤΩΝ   332,76
04 ΛΙΡΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΨΗ              325,52

Εσύ, πόσο θεωρείς ότι (σήμερα, 5/8/2016) "τις βρίσκεις έξω από την τράπεζα"?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #913 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:06:11 μμ »

Μεγάλο παιδί είσαι.
Εάν ψαχτεις λίγο θα δεις πόσο πουλάει σήμερα
ο Α ο Β ο Γ κτλ κτλ .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #914 στις: Αύγουστος 05, 2016, 11:14:17 μμ »

βρες μου μια εκπομπη σε μεγαλα κρατη (Αμερικη-Κινα-Ην.Βασ κτλ) που να κανει εκπομπες καθημερινες η εβδομαδιαιες η ακομα και μηνιαιες σχετικα με τον χρυσο και πες μου παραλληλα τα ιδια κρατη ποσες εκπομπες κανουν για τα χρηματιστηρια τις μετοχες και γενικα τον αερα κοπανιστο και θα σε παραδεχτω


νομιζα μεχρι χθες οτι η αποφαση σχετικα με την λιρα παρθηκε το 1953

Το 1953 έκανε ο Μαρκεζίνης (Σπύρος) υποτίμηση της δραχμής ως προς το δολλάριο ΗΠΑ κατά 50%. Από 15 δρχ/$ την πήγε 30. Ταυτόχρονα, έκοψε και 3 μηδενικά από το νόμισμα. (Θα έχεις δει ίσως περιοδικά "Κλασσικά Εικονογραφημένα" της εποχής που γράφουν πάνω τους "Τιμή δρχ. 3.000". Μέσα σε μια νύχτα η τιμή τους έγινε 3 δρχ).
ΠΡΟΦΑΝΩΣ και η τιμή της λίρας ανέβηκε 100% (όπως το δολλάριο). Αυτό φαίνεται άλλωστε και στον πίνακα που ανέβασα χτες.

Για τις εκπομπές:
Δεν καταλαβαίνω κατ' αρχήν τι σχέση έχει το να με παραδεχτείς, με το αν στις ΗΠΑ τα ΜΜΕ κάνουν εκπομπές για το χρυσό! Αλλά άσ' το αυτό.
Ναι, δεν κάνουν. Και λοιπόν? Κι αν έκαναν δηλαδή, τι ακροαματικότητα θα είχαν? Ποιος θα ενδιαφερόταν να τις παρακολουθήσει? Να μάθει τι για τον χρυσό? Διαβάζει τη Wikipedia (ή τον Πάπυρο-Larousse παλιότερα) και τα μαθαίνει όλα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 59 60 [61] 62 63 ... 84
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences