Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:33:56 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΛΗΡΕΣΤΕΡΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΤΗΛΕΚΑΡΤΩΝ!!!  (Αναγνώστηκε 22698 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 07, 2013, 11:27:46 μμ »

Γεια σας! Είναι νέος στο forum αλλά μανιακός συλλέκτης Ελληνικών τηλεκαρτών από την ημερομηνία παραγωγής τους!!! Πιστεύω πως η συλλογή μου μέχρι και σήμερα είναι μία από τις πληρέστερες που υπάρχουν και νιώθω πολύ περίφανος για αυτό γιατί έχω ξοδέψει πολύ χρόνο και φυσικά χρηματικά ποσά για να υλοποιηθεί έτσι όπως είναι τώρα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις απόψης σας και οτιδήποτε άλλο θέλετε να ρωτήσετε! Θα χαιρόμουν πολύ να βοηθήσω και γενικότερα να κάνω κουβέντα μαζ'ι σας και με ανθρώπους που αγαπούν την συλλογή της τηλεκάρτας όπως εγώ!
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2013, 11:32:57 μμ »

εχω ακουσει οτι μια απο τις σπανιες ειναι αυτη της Πατμου και μετεορα.
Για πες μου αν καποιος τις εχει ανοιχτες τι γινετε?
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 07, 2013, 11:40:46 μμ »

Αυτές οι 2 τηλεκάρτες Πάτμος και Μετέωρα πράγματι είναι μάλλον οι σπανιότερες τηλεκάρτες που έχουν κυκλοφορίες ποτέ από τον ΟΤΕ! Εκδώθηκαν την ίδια ημερομηνία 02/1994 με τιράζ 2000 τεμαχίων μόνο! Εγώ τις έχω και τις 2 σε κλειστή κατάσταση και η αξία τους μπορεί να αγγίξει από 300 ευρώ έως και 800 ευρώ η μία! Τώρα όσο αφορά αν τις έχεις ανοιχτές, η αξία τους σίγουρα πέφτει πολύ. Και για να πεις πως τις έχεις ανοιχτές και να πάρουν κάποια αξία πρέπει να είναι και σε καλή κατάσταση!
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 07, 2013, 11:56:01 μμ »

Φιλε μου ακου πως εχει η υποθεση.
Τον 2ο του 1994 ημουν φανταρος στην κορινθο.Τοτε δεν υπηρχαν κινιτα και τοτε ολοι περναμε τηλεκαρτες για εποικοινωνια.Τοτε ειχε πεση μια στα χερια μου. την ανοιξα και την χρησημοποιησα.Ολες τις τηλ.τις κρατησα και οταν απολυθηκα και γυρισα στο νησι μου (Λειψοι Δωδεκανησα) αυτην της Πατμου την χαρισα στον μπαζανακη μου ο οποιος ειναι απο την πατμο (οι Λειψοι ειναι διπλα στην Πατμο).Μετα βεβαια εμαθα την αξια της κοιταζοντας ενα e shop που την πωλουσε κλειστη 500 ευρω.
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2013, 12:05:43 πμ »

Σε πληροφορώ πως αν το ήξερες το πόσο κοστίζει αυτή η τηλεκάρτα σήμερα δεν υπήρχε περίπτωση να σκεφτόσουν ΚΑΝ να την δωρίσεις τότε!!! Αλλά τι να κάνεις... Σου στέλνω τώρα 2 site τηλεκαρτών για να πάρεις μάι ιδέα του τι παίζει από τιμές. Επίσης θα δεις και στα 2 site οποιαδήποτε πληροφορία χρειάζεσαι για κάθε μία τηλεκάρτα! Μετά πες μου την γνώμη σου...

www.grcards.com

www.phonecards.gr
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2013, 12:28:07 πμ »

Στα γρηγορα που εριξα μια ματια ειναι πολυ καλα σαιτ.Μπορεις ευκολα να δεις αυτα που εχεις τι αξιζουν,αλλα και να παρεις πληρ.για κατι που δεν εχεις.Μου φαινετε θα τις ξετρυπωσω για να δω τι εχω και τι αξιζουν.Την τυχη μου ομως την χαρισα!!!!!!!
Ρε παιδι μου την θυμαμε λες και ηταν σημερα Ειχε μπρος το μοναστηρι της Πατμου και απο πισω το χειρογραφο της αποκαλυψης.
Δεν πειραζει καλα να μαστε!!!!!!
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2013, 12:41:41 πμ »

Τι να κάνεις... Δεν πειράζει! Όπως είπες και εσύ καλά να είμαστε!!!
Καταγράφηκε
nicolas__k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 08, 2013, 07:53:16 μμ »

Φιλε μου μην στενοχωριεσαι καθολου!

Οι τιμες που ειδες αναρτημενες για τις εν λογω καρτες (Πατμος και Μετεωρα) σε οποιοδηποτε ιστοτοπο ειναι επιεικως πλεον προιον υπερμετρης μυθοπλασιας και παραπλανησης. Για αυτο και μενουν απουλητες στους εν λογω ιστοτοπους απο την ημερομηνια που αναρτηθηκαν. Αυτοι που τις αναρτησαν ηταν πιθανον συλλεκτες που τις πληρωσαν αδρα στην καλη εποχη της τηλεκαρτας και νομιζουν, συναισθηματικα και μονο, οτι οι καρτες εχουν ακομα αυτες τις τιμες.

ΝΑΙ οι καρτες αυτες ειναι σπανιες (για τους ελαχιστους που εμειναν πλεον να τις μαζευουν).
ΝΑΙ οι καρτες αυτες στοιχιζαν στην ελληνικη συλλεκτικη αγορα του 1994-1999 ισως και 100.000δρχ
ΝΑΙ οι καρτες αυτες να στοιχιζαν στην ελληνικη συλλεκτικη αγορα μεχρι και το 2001 και €500.

Πλεον δεν υπαρχει κανενα αγοραστικο ενδιαφερον για αυτες τις καρτες. Ακομα και αυτοι που εμειναν να μαζευουν, δεν θα πληρωναν πανω απο €100 και για τις δυο.
Καταγράφηκε
alkiskar
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 10, 2013, 04:38:36 μμ »

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα.

Με το να βάζει ένα site τιμή για μία τηλεκάρτα δεν σημαίνει αυτόματα ότι και η αξία της είναι αυτή.

Την αξία την καθορίζει ΠΑΝΤΑ ο αγοραστής με την έννοια ότι όταν συμφωνήσει σε ένα τίμημα αγοράς και το καταβάλει τότε αυτή είναι η αξία της τηλεκάρτας τη δεδομένη στιγμή.

Την αξία για το ζευγάρι Πάτμο Μετέωρα θα την καταλάβετε εαν κάποιος την βάλει σε ανοιχτή δημοπρασία όπου πολύ αμφιβάλλω εαν πιάσει και την τιμή των 100 Ευρω.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2013, 10:54:03 μμ »

Χαίρομαι που βρίσκω κάποιον να ασχολείται τόσο έντονα με τις τηλεκάρτες.
Για να καταλάβω όμως τί εννοείς με τον όρο 'πληρέστερη', θα ήθελα να μου το εξηγήσεις. Μαζεύεις καί κωδικούς; Και διαφορετικές αριθμήσεις; Ασχολείσαι και με σφάλματα; Εχεις και κάποια δοκίμια; Οι τελεκάρτες σου είναι ως το επι το πλείστον ανοικτές ή έχεις και κλειστές και σε τί ποσοστό; Εννοώ δηλαδή κλειστές έχεις μόνο τις συλλεκτικές ή μαζεύεις γενικότερα και κλειστές τηλεκάρτες;
Σε ρωτάω για να καταλάβω τί είδους συλλογή έχεις.

Φιλικά Μανώλης.



Οσον αφορά τις 2 τηλεκάρτες που αναφέρονται παραπάνω (Πάτμο & Μετέωρα), δεν νομίζω οτι κανένας θα τις πουλήσει μόνο για 100€... Αν ξέρετε κάποιον, τις αγοράζω εγω αύριο το πρωϊ.  Κλείσιμο ματιού
Πάνω απο 100€, έχει ανοικτή η Βεργίνα, αρα λοιπόν σκεφτείτε πόσο θα έχουν αυτές οι 2 και μάλιστα κλειστές.
Σίγουρα η αγορά της τηλεκάρτας έχει πέσει πάρα πολύ. Αλλα υπάρχουν και κάποια κομμάτια που δεν χάνουν πολύ απο την αξία τους και την συλλεκτική τους δύναμη, όπως η Βεργίνα, η Πάτμος, τα Μετέωρα, ο Ρίζος, ο Λύτρας, κάποιες απο τις AEG και μερικές άλλες. Για να μην αναφέρω και στους πολύ δύσκολους κωδικούς ή αριθμήσεις, όπως ο Παρθενώνας του 01/93, οι 2 Εθνοκάρτες του 05/93, η Lufthansa του 08/93, το Μινιόν   
του 03/94 και πολλές άλλες.

Οσο θα υπάρχουν συλλέκτες και γενικότερα άνθρωποι που θα ενδιαφέρονται και θα κυνηγάνε τις τηλεκάρτες, αυτες δεν θα γίνουν ποτέ σπιρτόκουτα... (για όσους γνωρίζουν τί εννοώ)
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 18, 2013, 03:27:44 μμ »

Συλλέγω κωδικούς, σφάλματα, ανοιχτές, κλειστές, εκθεσιακές, αριθμήσεις αλλά όχι τσιπάκια και δοκίμια.

Και όταν έγραψα ότι έχω από τις πληρέστερες, η άποψη αυτή είναι κατ'εμέ γιατί μετά από τόσα χρόνια προσπάθειας, ανταλλαγής, χρηματικών ποσών, ψάξιμο, υπομονής κ.α πιστέυω πως ναι είναι μία από τις πληρέστερες που υπάρχουν. Το θέμα φίλε μου είναι πως δεν υπάρχουν και πολλά άτομα να μοιραστώ την έκθεση της συλλογής μου ή και να δω και εγώ ο ίδιος και άλλες συλλογές... Να περάσει η ώρα που λέμε βρε αδελφέ με ωραίες αναμνήσεις και διάφορα σχόλια
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 18, 2013, 10:26:27 μμ »

Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να μειώσω εσένα ή την συλλογή σου.
Απλώς ρώτησα γιατί, επειδή και εγω θεωρώ πως έχω μια σχεδόν πλήρη συλλογή τηλεκαρτών, ήθελα να δώ τί εννοεί και κάποιος άλλος 'πλήρη συλλογή'.
Αν μένεις Αθήνα, θα χαρώ να βρεθούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 18, 2013, 11:00:28 μμ »

Εσένα έψαχνα φίλε μου αλλά την ερώτηση την έστειλα σε άλλο θέμα μάλλον . Τι πρέπει να γνωρίζω για τους κωδικούς των τηλεκαρτών που τις κάνουν συλλεκτικές? Είμαι τελείως άσχετος με το θέμα. Θυμάμαι το 93 στη θεσσαλονίκη όταν μιλούσα στο καρτοτηλέφωνο με πλησίαζαν κάποιοι και με ρωτούσαν αν ήθελα την κάρτα που τελείωναν οι μονάδες και εγώ τους την έδινα γιατί δεν τις μάζευα. Αργότερα αρχισα να τις κραταω αλλά τα καλά κομμάτια είχαν χαθεί. Αν μπορείς φίλε μου γραψε δυο λόγια για κωδικούς και τσιπάκια για να αρχίσω το ψάξιμο .Ευχαριστώ Π.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 18, 2013, 11:02:58 μμ »

Δεν ξέρω ποιόν έψαχνες, αλλα σου απάντησα εγω στο... άλλο θέμα που postαρες.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Playjack
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 18, 2013, 11:12:46 μμ »

Όχι δεν μένω Αθήνα, είμαι από Ρόδο. Μακάρι να γινόταν μία συνάντηση όπως λες...!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences