Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 07:58:23 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά γραματόσημα  (Αναγνώστηκε 10147 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 09:08:46 μμ »

Καλησπέρα σε όλους  τους  φίλους .Εχω ένα βιβλίο με ελληνικά γραμματόσημα περίπου 1700 στον αριθμό που ξεκινά με κεφαλές Ερμή και τελειώνει γύρω στο 1980. Περιλαμβάνει κάποια των <νέων χωρών> και άλλα. Οι τιμές που έχω στα περισσότερα των κεφαλών είναι πιθανότατα λάθος μιας και δεν είμαι εξειδικευμένος συλλέκτης, αλλά το προσπάθησα με τον κατάλογο Καραμητσου του 2010. Αν κάποιος απο σας μπορεί να το αξιολογήσει και να μου πεί σε τι  τιμή θα μπορούσα να το πουλήσω με σημερινά δεδομένα. Αν κάποιος πάλι ενδιαφέρεται απο το στέκι μπορεί να στείλει πρ.μήνυμα .Σας δίνω το λινκ για τις φωτογραφίες.Ευχαριστώ
πολύ
http://www.mediafire.com/?jxqp6qm8ityj5p7
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 04:00:48 μμ »

Νομίζω ότι αν βγάλεις τις μεγάλες κεφαλές, τα υπόλοιπα θα μπορούσαν να πωληθούν το πολύ στα 25 με 35 ευρώ. Προτείνω να έρθεις σε επαφή με κάποιο φιλοτελικό σύλλογο και αφού πάρεις τουλάχιστον 5 διαφορετικές γνώμες (κυρίως για τις κεφαλές), να προχωρήσεις σε πώληση.
Στον Ερμή δε νομίζω ότι κρύβονται διαμάντια, αλλά δεν είμαι ειδικός. Αρκετά κομμάτια είναι σκισμένα, ταλαιπωρημένα κλπ. Οσες δεν έχουν αριθμό πίσω, ανήκουν μάλλον στην τελευταία έκδοση. Σίγουρα χρειάζονται καθαρές εικόνες, σημαντική είναι και η πίσω πλευρά (χαρτί+ΑΕ). Λίγοι ξέρουν να τις κατατάξουν ακριβώς και δυστυχώς συνήθως δεν ανοίγουν το στόμα τους εύκολα. Προτείνω να βάλεις όλες τις μεγάλες κεφαλές μαζί. Πρώτα θα τις χωρίσεις ανάλογα με το αν έχουν ΑΕ ή όχι και μετά ανά κλάση (όλα τα 10λεπτα μαζί κλπ) να ξεμπερδευτεί λίγο το πράγμα και να μπορείς και εσύ να δεις μερικές πρώτες διαφορές στη σύγκριση. Μόνο μερικά σημεία:

1. στην εικόνα 1178 το 5λεπτο δεν πρεπει να ειναι παρισινό (στα παρισινά τα μάγουλα έχουν στικτή γράμμωση)
2. στην 1181 τα 20λεπτα είναι ροζ ανιλίνης = 6 ευρώ
3. στην 1181 τα δεκάλεπτα μήπως είναι λίγο τσιμπημένα;
4. στην 1182 και στην 1184 τα 1λεπτα είναι ενδιαφέροντα (κρίμαι που δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση)
5. στην 1183 το 80λεπτο σίγουρα δεν έχει ΑΕ; Δε φαίνεται να είναι παρισινό

Ολες οι κεφαλές έχουν ένα κοινό στοιχείο γνησιότητας: η πρώτη κυματοειδής γραμμή επάνω αριστερά είναι σπασμένη στο κάτω μέρος της.
Αντε, και ενημέρωσέ μας για εξελίξεις Χαμόγελο
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 05:50:30 μμ »

Φίλε salonico σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και τις επισημάνσεις σου. Στο μήνυμά μου αναφέρω οτι μάλλον δεν έχω βάλει σωστά τις τιμές γιατί είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσω χρονολογίες και χρωματισμούς στις μεγάλες κεφαλές. Για τα μόνα που είμαι σίγουρος είναι τα ογδοντάλεπτα 62-67.Επίσης το εικοσάλεπτο 62-67 με διπλό ΑΕ(1179) Για το 80λεπτο που με ρώτησες το ξεκόλλησα και είδα οτι έχει ΑΕ αλλά είναι μισός. Θα ήθελα τη γνώμη σου για τα τοπία (1194-95) όπου στα περισσότερα που έχω προσέξει έχουν προβλήματα,δηλαδή μετατόπιση στην εκτύπωση,αναδίπλωση και ειδικά στο 10δραχμο μάλλον του 1931 έχει στο δεξί μέρος του κάδρου διπλή εκτύπωση με κόκκινο χρώμα στην κολόνα.Δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία αλλά υπάρχει,και δεν αναφέρεται στα σφάλματα που έψαξα.Στο βιβλίο μέσα έχει πολλά ασφράγιστα και μερικά φυλλαράκια και μου κάνει εντύπωση το ποσό που μου είπες για τα υπόλοιπα .Έχουν πέσει τόσο κάτω οι τιμές?
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 06:38:50 μμ »

re αιολος εχω προσπαθήσει 100 φορές να κατεβάσω το αρχείο και όλο κολλάει. Ανεβάσει καμια φωτογραφία εδώ να δούμε. Δεν μπορω να τις δω καθόλου.

Τα τοπια εχουν μικρές μετατοπίσεις, θεωρούνται ποικιλίες όχι σφάλματα ημί μόνον εάν εχεις ανεστραμμενο κέντρο ή διπλή εκτύπωση. Πρόσεξε ΔΙΠΛΗ, όχι due to sliding δηλαδή καθώς έπεφτε το χτύπημα πάνω στο χαρτί, το χαρτί μετατοπιζόταν λίγο και φαίνεται πολύ πολύ αχνα λίγο μελάνι σαν διπλή. Οχι τετοιο πράγμα.

δυστυχως είμαι ανίκανος να κάνω download to αρχειο.

Και κάτι τελευταίο , οι τιμές που βλέπεις στους καταλόγους δεν εχουν σχεση με την πραγαμτικότητα. Ειδικά στα κεφάλια. ειναι πολύ πιο κάτω. Σε κάποιες εξαιρεσεις είναι υψηλότερες αλλά σε πολύ λίγα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:01:55 μμ »

Φίλε solferino προσπαθώ να στείλω απο εδώ αλλά μου βγάζει σφάλμα. Θα επιστρατεύσω το γιο μου γιατί και εγώ δεν τα ξέρω καλά .
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:19:24 μμ »

Αίολε, γεια, πρόσεξε στο ξεκόλλημα, μαλλον είναι κολλημένα με σαρνιέρα από πίσω και έυκολα σκίζονται!
Τα γραμματόσημα πρέπει να είναι 100% άρτια για να πιάσουν τιμή!!!
Αν έχεις χρόνο, φωτογραφησε τα μπρος και πίσω όσα έχουν αριθμούς, αλλά οι φωτο να είναι καλές και καθαρές, καθόλου κουνημένες. Ισως μπορεσουν τα μέλη του φόρουμ να ταυτοποιήσουν σιγά σιγά κάποιες.
Η σαρνιέρα φεύγει αν τα πλύνεις σε χλιαρό νεράκι (μετά στεγνώνουν, τα βάζεις 1 νύχτα σε ένα βαρύ βιβλίο και είναι έτοιμα). Αν πλύνεις, πρόσεξε τα ροζ εικοσάλεπτα και τα κόκκινα 80λεπτα, υπάρχει κίνδυνος να ξεβάψουν.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:20:18 μμ »

αστο αιολε το κατεβασα..... τα κοιτώ τώρα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:22:18 μμ »

Σολφερίνο, ανάλαβε δράση!
Εδώ σε χρειαζόμαστε!!!
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:29:24 μμ »

saloniko συμφωνείς οτι έχει το πιο ωραίο όνομα? ΤΟ Solferino!!!!!!!
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:51:42 μμ »

στην 1195 η μετατόπιση είναι ορατή αλλά άνευ αξίας δυστυχώς. Ειναι κοινή στα τοπία.

κάπου στην αρχή έχει ένα μικρό κεφάλι με σφάλμα πλάκας. Επίσης είναι κοινά.

1179 διπλος αριθμός ελέγχου . Ειναι βέβαιο πως εχει. δύσκολο πολύ δύσκολο. Πες μου τα περιθώρια στην μπροστινη όψη πως είναι? οριακα? καλά? μεγάλα??Πουλήθηκε σφραγισμένο πρόσφατα αλλά δε θυμαμαι τιμή . Αν θες μου λες και στο ψάχνω ποσο παει.

Σε ενα 20λεπτο γραφεις με μολύβι ΑΕ στην όψη, που το είδες αυτό?? Δεν φαίνεται απο την φώτο. Το μόνο 20λεπτο που εχει ΑΕ στην όψη είναι το 51Νn το οποίο εχει σφραγιστεί στη Σπάρτη και υπάρχει μεχρι στιγμής 1 τεμάχιο.Δεν φαίνεται στο δικό σου πάντως κάτι τέτοιο.

Σου ανεβάζω 2 φώτο από τοπία να δεις τι σημαινει διπλή εκτύπωση. Στα δικά σου θελει φακό δυστυχώς απο την φώτο δε γίνεται δουλειά

το μονό εχει διπλή εκτύπψση κάδρου. Το μπλοκ εχει aytyo poy leo sliding αλλά πουλιώταν για διπλή. Καμία σχέση το να με το άλλο.

Το 80λεπτο είναι όμορφο πες μας για τους Α.Ε. τι εννοείς μισοί??

τα υπόλοιπα είναι ευκολα . Οι τιμές που είναι με μολύβι δεν εχουν σχεση με την πραγματικότητα. Εχουν πέσει πολύ. Για να σου δώσω να καταλάβεις το 5δραχμο με ανεστραμμένο κέντρο κάνει απο΄2500 μέχρι 6000 ευρώ ανάλογα την κατάσταση.σφραγισμένο πάντα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:53:38 μμ »

το μπλοκ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:56:27 μμ »

εάν εχει καλά περιθώρια από μπροστά να σου πω πως καβατζάρει το χιλιάρικο σε πραγματικά ευρώ.

Ναι και #### το nickname. Απορώ πως δεν το είχε άλλος.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 07:58:50 μμ »

με το τοπία είμαι σίγουρος πως κατάλαβες την διαφορά μεταξύ των δύο. Δες στα δικά σου καθώς δεν είναι ορατό απο τις φώτο.
Επίσης να ξέρεις πως στα τοπία το tirage ειναι τεράστιο. Οταν τελειώνε το μελάνι , φορτώνανε μελάνι και οι πρώτες εκτυπώσεις ειναι πολύ πυνκές. Δηλαδή δύο μονόδραχμα μπορεί να έχουν μονή εκτύπωση αλλά στο χρώμα να διαφέρουν διότι το ένα μπορεί να τυπώθηκε από τα πρώτα. Καταλαβαίνεις τη διαφορά.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:21:15 μμ »

Το εικοσάλεπτο έχει 2 περιθώρια αριστερά δεξιά καλά και λίγο απο πάνω .Το 80λεπτο που ξεκόλλησα έχει σχηματισμένο το μισό οκτώ και μισό μηδέν ,δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι απο φθορά η απο λάθος. Τώρα το εικοσάλεπτο με ΑΕ μπροστά, φαίνεται ένα ίχνος του μηδέν με ασπρο χρώμα απο τη δεξιά πλευρά αν μπορείς να μεγαλώσεις την εικόνα θα φανεί .Θα προσπαθήσω να το κάνω σάρωση στα τρία αυτά για καλύτερη εικόνα.Πάντως και εμένα μου φαίνεται παράξενο γιατί δεν το είδα στα άλλα που έχω. Πιθανώς να φταίει το χαρτί που είναι ψιλό .Δεν ξέρω καν αν είναι η χρονολογία που έχω γράψει.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:25:36 μμ »

Διόρθωση στην αριστερή πλευρά του εικοσαλέπτου φαίνεται ένα άσπρο ημικύκλιο στο ύψος των μαλλιών.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences