Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:18:11 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά γραματόσημα  (Αναγνώστηκε 10149 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:38:54 μμ »

Τι να πω; Πρώτη φορά το βλέπω το σομόν... είναι πολύ ωραίο!
- Στην εικόνα με τα 10λεπτα το 2ο, το 4ο και το 6ο θα τα έβαζα υποψήφια για πλαστά. Αυτό δε σημαίνει κάτι, μπορεί να να αξίζουν περισσότερο και από γνήσια. Το "σομόν" φαίνεται πολύ ωραίο, αλλά μήπως έχει ξεβάψει σε καμιά χλωρίνη; Επίσης: το 0 του "10" στην πίσω πλευρά δεν είναι λίγο πλαγιαστό; Ωραίο κομμάτι φαίνεται αυτό. Το 5ο γραμματόσημο νομίζω ότι έχει σφάλμα σπάσιμο στον κύκλο δεξιά.
- στην εικόνα 001 νομίζω ότι το 20λεπτο με τον καθαρό ΑΕ είναι καλό κομμάτι. Το άλλο με τον διπλό ΑΕ πρέπει να το δει ειδικός. Το τελευταίο 5λεπτο μήπως είναι πλαστό; Πολύ σκιστομάτης μου φαίνεται αυτός ο Ερμής.
- στην εικόνα 006 το 40λεπτο έιναι ωραίο. Επίσης το πρώτο 1λεπτο που φαίνεται να είναι παρισινό! αλλά πολύ φθαρμένο.
Σε κάποια γραμματόσημα οι πολλαπλές σαρνιέρες πρέπει να καλύπτουν φθορές.
Αίολε, γράφω εδώ μερικά στοιχεία γνησιότητας που πολύ πιθανό ήδη να τα γνωρίζεις:
α) η πρώτη και δέκατη κυματοειδείς γραμμές σπασμένες
β)τα μαργαριτάρια είναι 88
γ) οι γραμμές στο μήλο του Αδάμ είναι 6
δ) μεταξύ δεύτερης και τρίτης κυματοειδούς γραμμής δεν υπάρχουν τελείες
ε) οι γραμμές του κεφαλόδεσμου είναι 10
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:47:26 μμ από salonico » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:43:48 μμ »

to salmon μου είπε ο αιολος ότι από κοντα δεν μοιάζει τόσο πολυ με αυτο που βλέπουμε στην φωτογραφία. Η απόχρωση είναι η σωστή απλά το σαλμον δεν είναι τόσο ξεθωριασμένο και αυτό με προβληματίζει. Ισως να μην είναι . Ειναι και απείρως δύσκολη απόχρωση.
Το τελευταίο 5λεπτο και μένα δεν μου αρέσει καθόλου. Το 20λεπτο με διπλο ΑΕ είναι ολα τα λεφτά. Και με περιθώρια καλα που εχει δεν το βρίσκεις εύκολα.

Καληνυχτα παιδιά....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences