Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:41:02 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1970  (Αναγνώστηκε 64620 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:49:11 μμ »

Καλημερα,

Μια και μιλατε για μασουρια κλπ να σας πω μια ιστορἰα οπως μου την εἰπε ο συνἠθης "υποπτος" του Λονδἰνου Δ.Λουλακακης:

Μἐσα της δεκαετἰας του 1970 τον παιρνει καποιος τηλἐφωνο απο Αθἠνα και  τον ρωτἀει πὀσο πλρὠνει 50λεπτο ΚΝ UNC! Με λιγη δυσπιστἰα και δισταγμο ο Δημητρης λεει την τιμἠ του. Ενταξει του λεει ο τυπος, Αυγουστο θα ερθω Λονδινο με το νομισμα. Πραγματι τον Αυγουστο (ο Δημἠτρης το εχει ηδη ξεχἀσει) σκαει μὐτη ο τὐπος και κλεἰνουν ραντεβοὐ. Εμφανἰζεται τὐπος γὐρω στα 60-62 αγκαζε με την θεἰα του περἰπου 80. Το νὀμισμα εἰναι πρἀγματι φωτιἀ. Τον πληρὠνει ο Δημἠτρης ενθουσιασμἐνος και τὀτε ο τὐπος του λἐει "εχω και δεὐτερο!!" Τρελαἰνεται ο Δημἠτρης. "Eχετε και δεὐτερο?" Τὀτε ο τὐπος βγἀζει απο την τσἐπη του μασουρι της ΤΤΕ με 50 κομμἀτια οπως παραλἠφθηκαν τὀτε. Και του σκἀει την ιστορἰα. Η μητἐρα του (85 τοτε και μη ταξιδἐψιμη) δουλευε στην Τρἀπεζα σαν γραμματἐας σε κἀποια υπηρεσἰα οταν τα παρἐλαβαν και πριν(?) ληφθει η αποφαση να αποσυρθοὐν πἠρε ενα μασοὐρι. Ο Δημἠτρης αγὀρασε τελικἀ και δεὐτερο και ο τὐπος εφυγε με την υπὀσχεση να ξαναγυρἰσει του χρὀνου. Εκτοτε δεν τον ξαναεἰδε ποτε ουτε ακουσε κἀτι για αυτον η για τα υπὀλοιπα νομἰσματα!!!

Φαντἀζομαι τἐτοιες ιστορἰες θα υπἀρχουν πολλἐς αλλα να τις ακοὐς απο πρὠτο χἐρι εἰναι μαγεἰα!!!
Μου την έχει πει την ιστορία.  Πάντως μπορεί τα 50 κομμάτια να ακούγεται πολλά αλλά είναι εκπληκτικό πως απορροφώνται τέτοιες ποσότητες από τους συλλέκτες και εξαφανίζονται από την αγορά.  Στο παρελθόν έχουν πέσει πολύ μεγάλες παρτίδες στην αγορά γι' αυτό και βρίσκουμε ακυκλοφόρητα αλλά δια μαγείας μπαίνουν σε συλλογές και εξαφανίζονται με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν μελλοντικά οι τιμές. Η φύση του συλλέκτη όμως είναι να θεοποιεί κάτι όταν δεν το βρίσκει και να το απαξιώνει όταν το βρίσκει σε ποσότητες.  Αυτό το έχω πάντα κατά νου και μου είναι αδιάφορη η άποψη της μάζας.
Επίσης η φύση του συλλέκτη είναι να θάβει κάτι που δεν έχει είτε από ζήλια είτε για να το πάρει τζάμπα! Δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά απλά το γράφω σαν συμπλήρωση της παραπάνω παρατήρησης.  

Αυτο το τελευταιο μονο στα Ελληνικα με συμπατριὠτες μας το εχω συναντησει πουθενα αλλου. Χρἠζει ερευνας Θυμός
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #181 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:02:42 μμ »

Άλλωστε αυτοί που είχαν πάρει μασούρια τις χρυσές εποχές έχουν ήδη χάσει λεφτά.
Τα δικά μου... ευτυχώς... τα έχω σκοτώσει τις χρυσές εποχές.  Κλείσιμο ματιού

Για όσους αναρωτιούνται ακόμα...

Έτσι εξηγείται (σε σημαντικό βαθμό τουλάχιστον) γιατί τα μασούρια κλπ εμφανίστηκαν τη συγκεκριμένη εποχή. Ακόμα και μετά από 70-80 χρόνια.

Φυσικά, υπήρξαν και αρκετοί καθυστερημένοι (χρονικά, όχι πνευματικά  Σαρκασμός ). Τα καλά λεφτά τα πήραν οι πρώτοι. Οι καθυστερημένοι... δεν έμεινε τίποα να πάρουν...
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:08:16 μμ »

Εδώ βγαίνουν κάθε χρόνο απο την ΤΤΕ αναμνηστικα με τιραζ 1000-1200-2000-2500 (απο τα οποία δεν χάνεται σχεδόν κανένα) και τα πληρωνουμε και 100%-150%  άνω της τιμής έκδοσής τους. Μας πείραξε ένα μασούρι ή 2 απο νομίσματα κυκλοφορίας;
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:09:07 μμ »

Ο καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που αγοράζει 5, πουλάει τα 3 και του μένουν τα 2 τζάμπα.  Έτσι είναι πάντα κερδισμένος, είτε πουλήσει είτε όχι Κλείσιμο ματιού

Διαφωνώ. Αυτός είναι ο καλός επαγγελματίας συλλέκτης. Ένα χόμπι το κάνεις γιατί το γουστάρεις και πιθανότατα θα βάζεις και χρήματα. Ο πατέρας μου λατρεύει το ψάρεμα. Έχει σκάσει χιλιάρικα για βάρκες, εξοπλισμό κτλ.. Δεν πρόκειται να αποσβέσει ποτέ με τη μια σακούλα ψάρια που κουβαλάει κάθε εβδομάδα. Αλλά δεν τον νοιάζει γιατί το γουστάρει!

* Και μένα δεν θα με χάλαγε να κάνω τα πάρε δώσε μου και να βγάζω τζάμπα τα δικά μου κέρματα. Και όποιος υποστηρίξει το αντίθετο είναι μάλλον ψεύτης. Αλλά δεν είναι αυτός ο ορισμός του καλού συλλέκτη σίγουρα.
Δεν διαφωνώ.
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:21:57 μμ »

Να σου πω Αλέξανδρε ένα παράδειγμα για το τι εννοώ.Πας αύριο στην ΤτΕ και παίρνεις μαζί με 2 δικούς σου 3 σετ των 2 ασημένιων κομματιών που πουλιούνται.Αυτά τα 2 παραπανίσια σετ τα πουλάς και έτσι σου  βγαίνει το δικό σου σετ φθηνά ή και τσάμπα αναλόγως το πόσο θα τα πουλήσεις.Αυτό μπορεί να θεωρηθεί κακό; δεν νομίζω.Απλώς πρέπει να έχεις το χρήμα αλλά και την διάθεση και εσύ και οι δικοί σου να τσιτωθούν και να στηθούν αχάραγο έξω από ΤτΕ. Ο κόπος πρέπει πάντα να πληρώνεται!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:30:22 μμ »

Καλημερα,

Μια και μιλατε για μασουρια κλπ να σας πω μια ιστορἰα οπως μου την εἰπε ο συνἠθης "υποπτος" του Λονδἰνου Δ.Λουλακακης:

Μἐσα της δεκαετἰας του 1970 τον παιρνει καποιος τηλἐφωνο απο Αθἠνα και  τον ρωτἀει πὀσο πλρὠνει 50λεπτο ΚΝ UNC! Με λιγη δυσπιστἰα και δισταγμο ο Δημητρης λεει την τιμἠ του. Ενταξει του λεει ο τυπος, Αυγουστο θα ερθω Λονδινο με το νομισμα. Πραγματι τον Αυγουστο (ο Δημἠτρης το εχει ηδη ξεχἀσει) σκαει μὐτη ο τὐπος και κλεἰνουν ραντεβοὐ. Εμφανἰζεται τὐπος γὐρω στα 60-62 αγκαζε με την θεἰα του περἰπου 80. Το νὀμισμα εἰναι πρἀγματι φωτιἀ. Τον πληρὠνει ο Δημἠτρης ενθουσιασμἐνος και τὀτε ο τὐπος του λἐει "εχω και δεὐτερο!!" Τρελαἰνεται ο Δημἠτρης. "Eχετε και δεὐτερο?" Τὀτε ο τὐπος βγἀζει απο την τσἐπη του μασουρι της ΤΤΕ με 50 κομμἀτια οπως παραλἠφθηκαν τὀτε. Και του σκἀει την ιστορἰα. Η μητἐρα του (85 τοτε και μη ταξιδἐψιμη) δουλευε στην Τρἀπεζα σαν γραμματἐας σε κἀποια υπηρεσἰα οταν τα παρἐλαβαν και πριν(?) ληφθει η αποφαση να αποσυρθοὐν πἠρε ενα μασοὐρι. Ο Δημἠτρης αγὀρασε τελικἀ και δεὐτερο και ο τὐπος εφυγε με την υπὀσχεση να ξαναγυρἰσει του χρὀνου. Εκτοτε δεν τον ξαναεἰδε ποτε ουτε ακουσε κἀτι για αυτον η για τα υπὀλοιπα νομἰσματα!!!

Φαντἀζομαι τἐτοιες ιστορἰες θα υπἀρχουν πολλἐς αλλα να τις ακοὐς απο πρὠτο χἐρι εἰναι μαγεἰα!!!
Μου την έχει πει την ιστορία.  Πάντως μπορεί τα 50 κομμάτια να ακούγεται πολλά αλλά είναι εκπληκτικό πως απορροφώνται τέτοιες ποσότητες από τους συλλέκτες και εξαφανίζονται από την αγορά.  Στο παρελθόν έχουν πέσει πολύ μεγάλες παρτίδες στην αγορά γι' αυτό και βρίσκουμε ακυκλοφόρητα αλλά δια μαγείας μπαίνουν σε συλλογές και εξαφανίζονται με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν μελλοντικά οι τιμές. Η φύση του συλλέκτη όμως είναι να θεοποιεί κάτι όταν δεν το βρίσκει και να το απαξιώνει όταν το βρίσκει σε ποσότητες.  Αυτό το έχω πάντα κατά νου και μου είναι αδιάφορη η άποψη της μάζας.
Επίσης η φύση του συλλέκτη είναι να θάβει κάτι που δεν έχει είτε από ζήλια είτε για να το πάρει τζάμπα! Δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά απλά το γράφω σαν συμπλήρωση της παραπάνω παρατήρησης.  

Αυτο το τελευταιο μονο στα Ελληνικα με συμπατριὠτες μας το εχω συναντησει πουθενα αλλου. Χρἠζει ερευνας Θυμός
Είναι αυτή η νοοτροπία που πάει όλη την χώρα πίσω.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #186 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:33:01 μμ »

Να σου πω Αλέξανδρε ένα παράδειγμα για το τι εννοώ.Πας αύριο στην ΤτΕ και παίρνεις μαζί με 2 δικούς σου 3 σετ των 2 ασημένιων κομματιών που πουλιούνται.Αυτά τα 2 παραπανίσια σετ τα πουλάς και έτσι σου  βγαίνει το δικό σου σετ φθηνά ή και τσάμπα αναλόγως το πόσο θα τα πουλήσεις.Αυτό μπορεί να θεωρηθεί κακό; δεν νομίζω.Απλώς πρέπει να έχεις το χρήμα αλλά και την διάθεση και εσύ και οι δικοί σου να τσιτωθούν και να στηθούν αχάραγο έξω από ΤτΕ. Ο κόπος πρέπει πάντα να πληρώνεται!


Διάβασε εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=5770.0
και εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=11158.0

Μην τα ξαναγράφουμε...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:40:18 μμ »

Επίσης η φύση του συλλέκτη είναι να θάβει κάτι που δεν έχει είτε από ζήλια είτε για να το πάρει τζάμπα! Δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά απλά το γράφω σαν συμπλήρωση της παραπάνω παρατήρησης.
Αυτο το τελευταιο μονο στα Ελληνικα με συμπατριὠτες μας το εχω συναντησει πουθενα αλλου. Χρἠζει ερευνας Θυμός

Είναι η θεωρία της κατσίκας του γείτονα του Χριστόδουλου (όχι ότι είχα καμιά συμπάθεια στον μακαρίτη)...

Πάντως, οποιαδήποτε "έρευνα" για τους Έλληνες συλλέκτες θα πρέπει να πάρει υπόψη της τις παρακάτω παραμέτρους:

απο μια αποψη δεν εχεις κι αδικο, αλλα εδω παμε κι στο θεμα χομπυ, ειναι   κι αυτο μια ασχολια που εχει τα δικα της καλα κι κακα , οπως ολα σε αυτο το κοσμο.... παντως αυτο που καταλαβα εγω μεχρι σημερα, ειναι οτι καποιος , οπου κι να δινει λεφτα κι κανει κατι που γουσταρει εκτος απο ποτα ναρκωτικα κι τζογο, τοτε δε πειραζει... δε πανε χαμενα...
 Κλείσιμο ματιού

Εμ, εδώ είναι το θέμα. Τα συλλεκτικά είναι χαβαλές, ναρκωτικό ή τζόγος ;-)

---------------------------------------------------------------------------------

Κάτι ακόμα που μου θύμισε ένας φίλος. Είναι οικονομολόγος (λογιστής), αλλά δεν ασχολείατι με τα συλλεκτικά.

Η "ελαστικότητα της ζήτησης". Κάποια προϊόντα δεν παρουσιάζουν ελαστικότητα στη ζήτηση. Όσο και να ανέβει η τιμή τους, η ζήτηση θα παραμείνει υψηλή. Π.χ. τα τρόφιμα.

Άλλα προϊόντα, όπως τα συλλεκτικά, μπορεί να παρουσιάσουν μεγάλη ελαστικότητα στη ζήτηση. Αν, δηλαδή, ανέβουν οι τιμές, μπορεί να μειωθεί απότομα η ζήτηση, καθώς οι περισσότεροι δεν είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν περισσότερα και θα χαλάσουν τα λεφτά τους αλλού. Συνήθως τέτοια προϊόντα είναι τα είδη πολυτελείας.

(Το τι γίνεται εδώ με τους "πλούσιους", είναι άλλο μπέρδεμα, που εξηγεί γιατί συμπεριφέρονται διαφορετικά τα πολύ ακριβά είδη, σε σχέση με τα λιγότερο ακριβά.)

Εδώ υπάρχει μια ιδιαιτερότητα, καθώς κάποιοι θεωρούν τα συλλεκτικά "αποταμιευτικό" είδος (και όχι είδος πολυτελείας, όπως εγώ). Στην Ελλάδα τα συλλεκτικά έχουν λειτουργήσει "αποταμιευτικά" σε συνθήκες:
- πληθωριστικού νομίσματος
- λίγων εκδόσεων.
Επειδή αυτοί οι δύο παράγοντες δεν ισχύουν πια, μπορεί το αποτέλεσμα να είναι διαφορετικο.

(έμπλεξα με οικονομολόγους και έπιασα την "ξύλινη" γλώσσα...)

Στις χώρες που κυκλοφορείς τα περισσότερα από αυτά δεν ισχύουν.
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:46:54 μμ »

Να σου πω Αλέξανδρε ένα παράδειγμα για το τι εννοώ.Πας αύριο στην ΤτΕ και παίρνεις μαζί με 2 δικούς σου 3 σετ των 2 ασημένιων κομματιών που πουλιούνται.Αυτά τα 2 παραπανίσια σετ τα πουλάς και έτσι σου  βγαίνει το δικό σου σετ φθηνά ή και τσάμπα αναλόγως το πόσο θα τα πουλήσεις.Αυτό μπορεί να θεωρηθεί κακό; δεν νομίζω.Απλώς πρέπει να έχεις το χρήμα αλλά και την διάθεση και εσύ και οι δικοί σου να τσιτωθούν και να στηθούν αχάραγο έξω από ΤτΕ. Ο κόπος πρέπει πάντα να πληρώνεται!

Ρε Μπάμπη είπα ότι είναι κακό? Ή ότι με χαλάει αν μπορώ να το κάνω? Αλλά αν εγώ πάρω 3 σετ για να πουλήσω τα 2 και βγάλω 100 ευρώ και συ πάρεις μόνο 1 σετ για σένα, εσύ θα είσαι κακός συλλέκτης ενώ εγώ καλός? Στη συλλογή μας ένα ίδιο σετ δεν θα έχουμε? Απλά δεν θεωρώ ότι ντε και καλά καλός συλλέκτης είναι αυτός που βγάζει κέρδος.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:50:55 μμ »

Δεν θα πω τίποτα περισσότερο ή λιγότερο.
Διαβάστε ένα άρθρο του κου Ζαχαρία Ωραιόπουλου... που τα λέει όλα.

Τα νομίσματα που έγιναν ακριβές κοκότες

Η σχέση του συλλέκτη με τα νομίσματα και την νομισματική είναι σχέση αγάπης. Η αγάπη δεν πηγαίνει με ποταμούς χρημάτων, είναι ολιγαρκής και μόνη της συνδέει τους εραστές.

Η νοοτροπία που επικράτησε και η αγορά των ποικιλώνυμων εφευρεθεισών κατηγοριών ακυκλοφόρητων νομισμάτων καταστρέφει κάθε έννοια συλλεκτισμού και μετατρέπει τη συλλογή σε αποθησαυρισμό, επένδυση, τζόγο, εξευτελισμό, που βάρβαρα και πρωτόγονα ήθη μετέφεραν κάποιοι, στο πάλαι ποτέ κλεινόν άστυ.

Άνθρωποι που δεν είχαν καμία επικοινωνία με την ευαισθησία, που δεν πήγαν ποτέ σε μια έκθεση ζωγραφικής, δεν άκουσαν κανένα άλλο ήχο εκτός από τους ήχους του ζουρνά των πανηγυριών, που δεν πήγαν παρά ως μαθητές του δημοτικού σχολείου στην Ακρόπολη και δεν πέρασαν ούτε απ έξω από το Νομισματικό Μουσείο έγιναν οι επιβήτορες του συλλεκτισμού τον οποίο εξευτέλισαν και καθημερινά εξευτελίζουν. Με δεσμίδες χιλιάδων ευρώ νομίζουν ότι κάνουν τις συλλογές, αυτές οι συλλογές είναι για να τις δείχνουν ο ένας στον άλλο όπως οι κυράτσες επιδεικνύουν τα κοσμήματα ή τα γουναρικά τους για να ζηλέψει η άλλη κυράτσα.

Το τελευταίο απόκτημα είναι τα φέρετρα!!! Στο βωμό του κέρδους και της εκμετάλλευσης φαρμπαλάδες, προφυλακτικά και ότι άλλο επινοήσει ο αδίστακτος εκμεταλλευτής.

Τι είδους συλλέκτες μπορεί να είναι αυτοί που φαντάζονται ότι όποια στιγμή θελήσουν θα πάρουν πίσω το τίμημα της αγοράς ενός νομίσματος. Δεν καταλαβαίνουν ότι η συλλογή από μόνη της είναι ευχαρίστηση που καταναλώνει το κόστος της αγοράς; Όπως τα χρήματα του εισιτηρίου του κινηματογράφου ή του θεάτρου δεν τα αναζητάς γιατί κατανάλωσες την ευχαρίστηση του θεάματος, όπως δεν ζητάς να ανακτήσεις τα χρήματα που δαπάνησες στην ταβέρνα, κατά τον ίδιο τρόπο πρέπει να παραιτηθείς της αξιώσεως ν΄ ανακτήσεις την δαπάνη αγοράς του συλλεκτικού σου ενδιαφέροντος γιατί η δαπάνη καλύφθηκε από την ευχαρίστηση της δυνατότητας να έχεις στη συλλογή σου ένα από τα αντικείμενα του ενδιαφέροντός σου.

Εάν δαπανάς υπέρογκα ποσά θα συμπεριφέρεσαι σαν τους παίκτες του Χρηματιστηρίου, που ελπίζουν ότι κάποτε θα γίνουν πλούσιοι..
Οι ψεύτικοι έρωτες με τις συλλογές καταλήγουν στο κουβάλημα των ακριβοπληρωμένων αντικειμένων στον έμπορο και σε τραγικές απογοητεύσεις.

Ένα μόνο νόμισμα που μελετήθηκε και έδωσε μια πληροφορία είναι καλύτερο από την ποιο ακριβή συλλογή τους.

Ζαχαρίας Ωραιόπουλος


Πηγή : ΠΝΕ - Άρθρα (http://www.nomisma.gr/ViewArticle.aspx?ArticleId=1689&PageNo=4)
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:54:41 μμ »

Με συγκλόνισε τόσο αυτό:
"βάρβαρα και πρωτόγονα ήθη μετέφεραν κάποιοι"
όσο και αυτό:
"καμία επικοινωνία με την ευαισθησία"



Ο ένας τα λεει σε δύο γραμμές, ο άλλος θέλει και ολόκληρο σεντόνι...

Επίσης η φύση του συλλέκτη είναι να θάβει κάτι που δεν έχει είτε από ζήλια είτε για να το πάρει τζάμπα! Δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά απλά το γράφω σαν συμπλήρωση της παραπάνω παρατήρησης.

------------------------------------------------------------------------

Πήρα αμπάριζα τώρα και θα πω κι άλλα...

Ο κ. Ωραιόπουλος ξέχασε να "στηλιτεύσει" και τα βάρβαρα και πρωτόγονα ήθη των πολυάριθμων συλλεκτικών εκδόσεων. Ίσως το κάνει σε άλλο άρθρο του...

Άκουσον, άκουσον! Πέντε ασημένια σε έναν χρόνο!!!!
Σειρές νομισμάτων κυκλοφορίας κάθε χρόνο!!! Και μάλιστα σε δυο-τρεις-τέσσερις εκδόσεις!!!!
Και PROOF νομίσματα κυκλοφορίας!!!! Άκουσον, άκουσον!!! Σόδομα και Γόμορα γίναμε!!!!

Για να καταλήξει να εκθειάζει, ως άλλος Γεώργιος Κουντουριώτης, την "απειρόκαλλο αυστηρότητα της Ανατολής", σε σχέση με τα "πεζά δυτικά ήθη"...

Βέβαια, ο Γεώργιος Κουντουριώτης συνδέθηκε με την αρβανίτικη έκφραση "βάτεν με κάλεν, έρδεν με γκομάρεν". Βλέπω και ο κ. Ωραιόπουλος... να πηγαίνει με άλογο και να γυρνάει με γαϊδούρι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2014, 07:01:35 μμ από sac » Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:55:58 μμ »

Για βγάλτε τώρα και τα μασουράκια Δήμητρα-Ποσειδώνα να ολοκληρώσουμε.

εχουμε και απο αυτα... Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 09, 2014, 02:57:23 μμ »

Ο καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που αγοράζει 5, πουλάει τα 3 και του μένουν τα 2 τζάμπα.  Έτσι είναι πάντα κερδισμένος, είτε πουλήσει είτε όχι Κλείσιμο ματιού


+1000
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:10:16 μμ »

Δεν θα πω τίποτα περισσότερο ή λιγότερο.
Διαβάστε ένα άρθρο του κου Ζαχαρία Ωραιόπουλου... που τα λέει όλα.

Τα νομίσματα που έγιναν ακριβές κοκότες

Η σχέση του συλλέκτη με τα νομίσματα και την νομισματική είναι σχέση αγάπης. Η αγάπη δεν πηγαίνει με ποταμούς χρημάτων, είναι ολιγαρκής και μόνη της συνδέει τους εραστές.

Η νοοτροπία που επικράτησε και η αγορά των ποικιλώνυμων εφευρεθεισών κατηγοριών ακυκλοφόρητων νομισμάτων καταστρέφει κάθε έννοια συλλεκτισμού και μετατρέπει τη συλλογή σε αποθησαυρισμό, επένδυση, τζόγο, εξευτελισμό, που βάρβαρα και πρωτόγονα ήθη μετέφεραν κάποιοι, στο πάλαι ποτέ κλεινόν άστυ.

Άνθρωποι που δεν είχαν καμία επικοινωνία με την ευαισθησία, που δεν πήγαν ποτέ σε μια έκθεση ζωγραφικής, δεν άκουσαν κανένα άλλο ήχο εκτός από τους ήχους του ζουρνά των πανηγυριών, που δεν πήγαν παρά ως μαθητές του δημοτικού σχολείου στην Ακρόπολη και δεν πέρασαν ούτε απ έξω από το Νομισματικό Μουσείο έγιναν οι επιβήτορες του συλλεκτισμού τον οποίο εξευτέλισαν και καθημερινά εξευτελίζουν. Με δεσμίδες χιλιάδων ευρώ νομίζουν ότι κάνουν τις συλλογές, αυτές οι συλλογές είναι για να τις δείχνουν ο ένας στον άλλο όπως οι κυράτσες επιδεικνύουν τα κοσμήματα ή τα γουναρικά τους για να ζηλέψει η άλλη κυράτσα.

Το τελευταίο απόκτημα είναι τα φέρετρα!!! Στο βωμό του κέρδους και της εκμετάλλευσης φαρμπαλάδες, προφυλακτικά και ότι άλλο επινοήσει ο αδίστακτος εκμεταλλευτής.

Τι είδους συλλέκτες μπορεί να είναι αυτοί που φαντάζονται ότι όποια στιγμή θελήσουν θα πάρουν πίσω το τίμημα της αγοράς ενός νομίσματος. Δεν καταλαβαίνουν ότι η συλλογή από μόνη της είναι ευχαρίστηση που καταναλώνει το κόστος της αγοράς; Όπως τα χρήματα του εισιτηρίου του κινηματογράφου ή του θεάτρου δεν τα αναζητάς γιατί κατανάλωσες την ευχαρίστηση του θεάματος, όπως δεν ζητάς να ανακτήσεις τα χρήματα που δαπάνησες στην ταβέρνα, κατά τον ίδιο τρόπο πρέπει να παραιτηθείς της αξιώσεως ν΄ ανακτήσεις την δαπάνη αγοράς του συλλεκτικού σου ενδιαφέροντος γιατί η δαπάνη καλύφθηκε από την ευχαρίστηση της δυνατότητας να έχεις στη συλλογή σου ένα από τα αντικείμενα του ενδιαφέροντός σου.

Εάν δαπανάς υπέρογκα ποσά θα συμπεριφέρεσαι σαν τους παίκτες του Χρηματιστηρίου, που ελπίζουν ότι κάποτε θα γίνουν πλούσιοι..
Οι ψεύτικοι έρωτες με τις συλλογές καταλήγουν στο κουβάλημα των ακριβοπληρωμένων αντικειμένων στον έμπορο και σε τραγικές απογοητεύσεις.

Ένα μόνο νόμισμα που μελετήθηκε και έδωσε μια πληροφορία είναι καλύτερο από την ποιο ακριβή συλλογή τους.

Ζαχαρίας Ωραιόπουλος


Πηγή : ΠΝΕ - Άρθρα (http://www.nomisma.gr/ViewArticle.aspx?ArticleId=1689&PageNo=4)

Ωραίος ο Ζαχαρίας.  Σε αυτόν δίνουμε τα VF & καθαρισμένα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 09, 2014, 03:11:23 μμ »

δύσκολο το βλέπω για Δημητρες και Ποσειδωνακια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14 15 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences