Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:20:16 πμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 16
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ 1970  (Αναγνώστηκε 64631 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:50:27 πμ »

Για βγάλτε τώρα και τα μασουράκια Δήμητρα-Ποσειδώνα να ολοκληρώσουμε.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:52:57 πμ »

ΦΟΥΣΚΑ δηλαδη με λιγα λογια
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:53:29 πμ »

ωραία συζήτηση, keep talking...
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:57:35 πμ »

Καλημερα,

Μια και μιλατε για μασουρια κλπ να σας πω μια ιστορἰα οπως μου την εἰπε ο συνἠθης "υποπτος" του Λονδἰνου Δ.Λουλακακης:

Μἐσα της δεκαετἰας του 1970 τον παιρνει καποιος τηλἐφωνο απο Αθἠνα και  τον ρωτἀει πὀσο πλρὠνει 50λεπτο ΚΝ UNC! Με λιγη δυσπιστἰα και δισταγμο ο Δημητρης λεει την τιμἠ του. Ενταξει του λεει ο τυπος, Αυγουστο θα ερθω Λονδινο με το νομισμα. Πραγματι τον Αυγουστο (ο Δημἠτρης το εχει ηδη ξεχἀσει) σκαει μὐτη ο τὐπος και κλεἰνουν ραντεβοὐ. Εμφανἰζεται τὐπος γὐρω στα 60-62 αγκαζε με την θεἰα του περἰπου 80. Το νὀμισμα εἰναι πρἀγματι φωτιἀ. Τον πληρὠνει ο Δημἠτρης ενθουσιασμἐνος και τὀτε ο τὐπος του λἐει "εχω και δεὐτερο!!" Τρελαἰνεται ο Δημἠτρης. "Eχετε και δεὐτερο?" Τὀτε ο τὐπος βγἀζει απο την τσἐπη του μασουρι της ΤΤΕ με 50 κομμἀτια οπως παραλἠφθηκαν τὀτε. Και του σκἀει την ιστορἰα. Η μητἐρα του (85 τοτε και μη ταξιδἐψιμη) δουλευε στην Τρἀπεζα σαν γραμματἐας σε κἀποια υπηρεσἰα οταν τα παρἐλαβαν και πριν(?) ληφθει η αποφαση να αποσυρθοὐν πἠρε ενα μασοὐρι. Ο Δημἠτρης αγὀρασε τελικἀ και δεὐτερο και ο τὐπος εφυγε με την υπὀσχεση να ξαναγυρἰσει του χρὀνου. Εκτοτε δεν τον ξαναεἰδε ποτε ουτε ακουσε κἀτι για αυτον η για τα υπὀλοιπα νομἰσματα!!!

Φαντἀζομαι τἐτοιες ιστορἰες θα υπἀρχουν πολλἐς αλλα να τις ακοὐς απο πρὠτο χἐρι εἰναι μαγεἰα!!!
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:58:32 πμ »

Το συμπερασμα απο τις συζητησεις των τελευταιων ημερων στο στεκι..
Μην αγχωνεστε και μην κυνηγατε (σχετικα)προσφατα νομισματα.
Καποια στιγμη θα βγουν μασουρια, και αμα δεν βγουν, ολο και καποιος θα βρεθει να τα τυπωσει
.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 09, 2014, 11:59:44 πμ »

Το συμπερασμα ειναι οτι νομισματα υπαρχουν σε ποσοτητες ακομα και πριν το 1930... Κλείσιμο ματιού
Μην ανακαλύπτουμε τον τροχό.  Οι τιμές όλων των συλλεκτικών σε όλο τον κόσμο διαμορφώνονται από την προσφορά και ζήτηση.  Οι τιμές των ελληνικών νομισμάτων έχουν διαμορφωθεί με τον ίδιο τρόπο.  Πέφτει παρτίδα, πέφτουν προσωρινά οι τιμές.  Δεν πέφτει παρτίδα, ανεβαίνουν προσωρινά οι τιμές.  Τελειώνει η παρτίδα, ανεβαίνουν μόνιμα οι τιμές.  Υπάρχει στοκ, οι τιμές είναι χαμηλά, δεν υπάρχει στοκ οι τιμές είναι στο θεό.  Τι συζητάμε ότι ανακαλύψαμε?  Ποσότητες σε 40 δραχμα του 1852 δεν υπάρχουν.  Σε μονόλεπτα 1833 υπάρχουν.  Στου Γεωργίου υπάρχουν θαμμένα σε θυρίδες του εξωτερικού ποσότητες από πολλά μικρά denomination.  Αν δεν βγουν όμως είναι σαν να μην υπάρχουν.  Αν πάλι βγουν σταδιακά, είναι πάλι σαν να μην υπάρχουν.  Και κάθε τόσα χρόνια γίνεται ένα μπαμ με την ζήτηση και φεύγουν οι τιμές στο θεό γιατί αυτά που είναι στην αγορά δεν επαρκούν και αυτά που είναι θαμμένα περιμένουν τις ψηλότερες τιμές.  Και μετά ξανά πτώση και φτου και από την αρχή.  
Καταγράφηκε

antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:05:27 μμ »

και μετα μου λεγατε οτι τα μονο τα κατοχικα κυκλοφορουσαν με το κιλο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:05:43 μμ »

Το συμπερασμα απο τις συζητησεις των τελευταιων ημερων στο στεκι..
Μην αγχωνεστε και μην κυνηγατε (σχετικα)προσφατα νομισματα.
Καποια στιγμη θα βγουν μασουρια, και αμα δεν βγουν, ολο και καποιος θα βρεθει να τα τυπωσει
.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Φυσικά. Μην τα περιμένουμε όλα από το κράτος. Ας κάνουμε και τίποτα μόνοι μας...
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:09:02 μμ »

Καλημερα,

Μια και μιλατε για μασουρια κλπ να σας πω μια ιστορἰα οπως μου την εἰπε ο συνἠθης "υποπτος" του Λονδἰνου Δ.Λουλακακης:

Μἐσα της δεκαετἰας του 1970 τον παιρνει καποιος τηλἐφωνο απο Αθἠνα και  τον ρωτἀει πὀσο πλρὠνει 50λεπτο ΚΝ UNC! Με λιγη δυσπιστἰα και δισταγμο ο Δημητρης λεει την τιμἠ του. Ενταξει του λεει ο τυπος, Αυγουστο θα ερθω Λονδινο με το νομισμα. Πραγματι τον Αυγουστο (ο Δημἠτρης το εχει ηδη ξεχἀσει) σκαει μὐτη ο τὐπος και κλεἰνουν ραντεβοὐ. Εμφανἰζεται τὐπος γὐρω στα 60-62 αγκαζε με την θεἰα του περἰπου 80. Το νὀμισμα εἰναι πρἀγματι φωτιἀ. Τον πληρὠνει ο Δημἠτρης ενθουσιασμἐνος και τὀτε ο τὐπος του λἐει "εχω και δεὐτερο!!" Τρελαἰνεται ο Δημἠτρης. "Eχετε και δεὐτερο?" Τὀτε ο τὐπος βγἀζει απο την τσἐπη του μασουρι της ΤΤΕ με 50 κομμἀτια οπως παραλἠφθηκαν τὀτε. Και του σκἀει την ιστορἰα. Η μητἐρα του (85 τοτε και μη ταξιδἐψιμη) δουλευε στην Τρἀπεζα σαν γραμματἐας σε κἀποια υπηρεσἰα οταν τα παρἐλαβαν και πριν(?) ληφθει η αποφαση να αποσυρθοὐν πἠρε ενα μασοὐρι. Ο Δημἠτρης αγὀρασε τελικἀ και δεὐτερο και ο τὐπος εφυγε με την υπὀσχεση να ξαναγυρἰσει του χρὀνου. Εκτοτε δεν τον ξαναεἰδε ποτε ουτε ακουσε κἀτι για αυτον η για τα υπὀλοιπα νομἰσματα!!!

Φαντἀζομαι τἐτοιες ιστορἰες θα υπἀρχουν πολλἐς αλλα να τις ακοὐς απο πρὠτο χἐρι εἰναι μαγεἰα!!!
Μου την έχει πει την ιστορία.  Πάντως μπορεί τα 50 κομμάτια να ακούγεται πολλά αλλά είναι εκπληκτικό πως απορροφώνται τέτοιες ποσότητες από τους συλλέκτες και εξαφανίζονται από την αγορά.  Στο παρελθόν έχουν πέσει πολύ μεγάλες παρτίδες στην αγορά γι' αυτό και βρίσκουμε ακυκλοφόρητα αλλά δια μαγείας μπαίνουν σε συλλογές και εξαφανίζονται με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν μελλοντικά οι τιμές. Η φύση του συλλέκτη όμως είναι να θεοποιεί κάτι όταν δεν το βρίσκει και να το απαξιώνει όταν το βρίσκει σε ποσότητες.  Αυτό το έχω πάντα κατά νου και μου είναι αδιάφορη η άποψη της μάζας.
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:52:28 μμ »

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω ότι ο τζογαδόρος, ο συλλέκτης κλπ μετράει τα κέρδη του ή τις ζημιές του όταν ρευστοποιεί. Όταν βάζει τα μετρητά στην τσέπη.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:01:50 μμ »

Ο καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που αγοράζει 5, πουλάει τα 3 και του μένουν τα 2 τζάμπα.  Έτσι είναι πάντα κερδισμένος, είτε πουλήσει είτε όχι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:40:19 μμ »

Ο καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που αγοράζει 5, πουλάει τα 3 και του μένουν τα 2 τζάμπα.  Έτσι είναι πάντα κερδισμένος, είτε πουλήσει είτε όχι Κλείσιμο ματιού

Όχι σωστός αλλά σωστότατος +1.000.000!!!
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:41:14 μμ »

Καλημερα,

Μια και μιλατε για μασουρια κλπ να σας πω μια ιστορἰα οπως μου την εἰπε ο συνἠθης "υποπτος" του Λονδἰνου Δ.Λουλακακης:

Μἐσα της δεκαετἰας του 1970 τον παιρνει καποιος τηλἐφωνο απο Αθἠνα και  τον ρωτἀει πὀσο πλρὠνει 50λεπτο ΚΝ UNC! Με λιγη δυσπιστἰα και δισταγμο ο Δημητρης λεει την τιμἠ του. Ενταξει του λεει ο τυπος, Αυγουστο θα ερθω Λονδινο με το νομισμα. Πραγματι τον Αυγουστο (ο Δημἠτρης το εχει ηδη ξεχἀσει) σκαει μὐτη ο τὐπος και κλεἰνουν ραντεβοὐ. Εμφανἰζεται τὐπος γὐρω στα 60-62 αγκαζε με την θεἰα του περἰπου 80. Το νὀμισμα εἰναι πρἀγματι φωτιἀ. Τον πληρὠνει ο Δημἠτρης ενθουσιασμἐνος και τὀτε ο τὐπος του λἐει "εχω και δεὐτερο!!" Τρελαἰνεται ο Δημἠτρης. "Eχετε και δεὐτερο?" Τὀτε ο τὐπος βγἀζει απο την τσἐπη του μασουρι της ΤΤΕ με 50 κομμἀτια οπως παραλἠφθηκαν τὀτε. Και του σκἀει την ιστορἰα. Η μητἐρα του (85 τοτε και μη ταξιδἐψιμη) δουλευε στην Τρἀπεζα σαν γραμματἐας σε κἀποια υπηρεσἰα οταν τα παρἐλαβαν και πριν(?) ληφθει η αποφαση να αποσυρθοὐν πἠρε ενα μασοὐρι. Ο Δημἠτρης αγὀρασε τελικἀ και δεὐτερο και ο τὐπος εφυγε με την υπὀσχεση να ξαναγυρἰσει του χρὀνου. Εκτοτε δεν τον ξαναεἰδε ποτε ουτε ακουσε κἀτι για αυτον η για τα υπὀλοιπα νομἰσματα!!!

Φαντἀζομαι τἐτοιες ιστορἰες θα υπἀρχουν πολλἐς αλλα να τις ακοὐς απο πρὠτο χἐρι εἰναι μαγεἰα!!!
Μου την έχει πει την ιστορία.  Πάντως μπορεί τα 50 κομμάτια να ακούγεται πολλά αλλά είναι εκπληκτικό πως απορροφώνται τέτοιες ποσότητες από τους συλλέκτες και εξαφανίζονται από την αγορά.  Στο παρελθόν έχουν πέσει πολύ μεγάλες παρτίδες στην αγορά γι' αυτό και βρίσκουμε ακυκλοφόρητα αλλά δια μαγείας μπαίνουν σε συλλογές και εξαφανίζονται με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν μελλοντικά οι τιμές. Η φύση του συλλέκτη όμως είναι να θεοποιεί κάτι όταν δεν το βρίσκει και να το απαξιώνει όταν το βρίσκει σε ποσότητες.  Αυτό το έχω πάντα κατά νου και μου είναι αδιάφορη η άποψη της μάζας.
Επίσης η φύση του συλλέκτη είναι να θάβει κάτι που δεν έχει είτε από ζήλια είτε για να το πάρει τζάμπα! Δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά απλά το γράφω σαν συμπλήρωση της παραπάνω παρατήρησης.  
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:41:30 μμ »

Καλημερα,

Μια και μιλατε για μασουρια κλπ να σας πω μια ιστορἰα οπως μου την εἰπε ο συνἠθης "υποπτος" του Λονδἰνου Δ.Λουλακακης:

Μἐσα της δεκαετἰας του 1970 τον παιρνει καποιος τηλἐφωνο απο Αθἠνα και  τον ρωτἀει πὀσο πλρὠνει 50λεπτο ΚΝ UNC! Με λιγη δυσπιστἰα και δισταγμο ο Δημητρης λεει την τιμἠ του. Ενταξει του λεει ο τυπος, Αυγουστο θα ερθω Λονδινο με το νομισμα. Πραγματι τον Αυγουστο (ο Δημἠτρης το εχει ηδη ξεχἀσει) σκαει μὐτη ο τὐπος και κλεἰνουν ραντεβοὐ. Εμφανἰζεται τὐπος γὐρω στα 60-62 αγκαζε με την θεἰα του περἰπου 80. Το νὀμισμα εἰναι πρἀγματι φωτιἀ. Τον πληρὠνει ο Δημἠτρης ενθουσιασμἐνος και τὀτε ο τὐπος του λἐει "εχω και δεὐτερο!!" Τρελαἰνεται ο Δημἠτρης. "Eχετε και δεὐτερο?" Τὀτε ο τὐπος βγἀζει απο την τσἐπη του μασουρι της ΤΤΕ με 50 κομμἀτια οπως παραλἠφθηκαν τὀτε. Και του σκἀει την ιστορἰα. Η μητἐρα του (85 τοτε και μη ταξιδἐψιμη) δουλευε στην Τρἀπεζα σαν γραμματἐας σε κἀποια υπηρεσἰα οταν τα παρἐλαβαν και πριν(?) ληφθει η αποφαση να αποσυρθοὐν πἠρε ενα μασοὐρι. Ο Δημἠτρης αγὀρασε τελικἀ και δεὐτερο και ο τὐπος εφυγε με την υπὀσχεση να ξαναγυρἰσει του χρὀνου. Εκτοτε δεν τον ξαναεἰδε ποτε ουτε ακουσε κἀτι για αυτον η για τα υπὀλοιπα νομἰσματα!!!

Φαντἀζομαι τἐτοιες ιστορἰες θα υπἀρχουν πολλἐς αλλα να τις ακοὐς απο πρὠτο χἐρι εἰναι μαγεἰα!!!
Μας έφτιαξες αγαπητέ μου μεσημεριάτικα!!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:47:29 μμ »

Ο καλύτερος συλλέκτης είναι αυτός που αγοράζει 5, πουλάει τα 3 και του μένουν τα 2 τζάμπα.  Έτσι είναι πάντα κερδισμένος, είτε πουλήσει είτε όχι Κλείσιμο ματιού

Διαφωνώ. Αυτός είναι ο καλός επαγγελματίας συλλέκτης. Ένα χόμπι το κάνεις γιατί το γουστάρεις και πιθανότατα θα βάζεις και χρήματα. Ο πατέρας μου λατρεύει το ψάρεμα. Έχει σκάσει χιλιάρικα για βάρκες, εξοπλισμό κτλ.. Δεν πρόκειται να αποσβέσει ποτέ με τη μια σακούλα ψάρια που κουβαλάει κάθε εβδομάδα. Αλλά δεν τον νοιάζει γιατί το γουστάρει!

* Και μένα δεν θα με χάλαγε να κάνω τα πάρε δώσε μου και να βγάζω τζάμπα τα δικά μου κέρματα. Και όποιος υποστηρίξει το αντίθετο είναι μάλλον ψεύτης. Αλλά δεν είναι αυτός ο ορισμός του καλού συλλέκτη σίγουρα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 16
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences