Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:52:36 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Μετατοπισμένα Mint Marks εχουν αξία?
Πιστέυω οτι εχουν μεγαλυτερη αξια! - 7 (26.9%)
Πιστευω οτι δεν εχουν καμια αξια παραπανω! - 8 (30.8%)
Μονο του 1869 διχως Mint Marks εχει αξια! - 11 (42.3%)
Ουτε του 1869 χωρις Mint Marks  εχει παραπανω αξια! - 0 (0%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 19

Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετατοπισμένα Mint Marks !!!  (Αναγνώστηκε 23047 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 30, 2010, 04:57:17 μμ »

Μετατοπισμένα Mint Marks !!!
Σήμερα έπεσε στα χέρια μου αυτό το πεντάλεπτο με αυτό το λάθος. Η τρίτη Φώτο είναι από ένα κανονικό νόμισμα.
Όποιος ενδιαφέρετε ας κάνει προσφορά  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2010, 06:21:54 μμ »

Δεν το εχω ξαναδει αυτο , αλλα και να υπαρχουν και αλλα τετοια δεν το ειχα προσεξει!!
Με επιφυλαξη ρωταω---> Διαφορετικη μητρα μηπως??
Και αν ναι ποσα υπαρχουν??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2010, 06:28:15 μμ »

Το βρήκες Γιώργο, κερδίζεις ένα καφάσι αχλάδια,  Σαρκασμός ; Μεγάλο χαμόγελο Κλάμα
Κατά τη γνώμη μου είναι άλλη μήτρα που για άγνωστο λόγο δεν χρησιμοποιήθηκε,
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 30, 2010, 07:45:11 μμ »

Πρόκειται για ποικιλία και όχι σφάλμα.Δηλαδή έγινε ηθελημένα στο νομισματοκοπείο,όταν κουράστηκε η θετική μήτρα,οπότε χτύπησαν άλλη,στην οποία πρόσθεσαν και τα διακριτικά του νομισματοκοπείου και του διευθυντή του.Αυτά τα πρόσθεταν με μικρές σφήνες εκ των υστέρων με αποτέλεσμα τα νομισματόσημα να είναι ελαφρώς μετατοπισμένα σε σχέση με την προηγούμενη μήτρα.Σφάλμα θα ήταν αν είχαν ξεχάσει εντελώς τα mint marks ή μόνο το ένα κλπ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 30, 2010, 09:31:17 μμ »

Παιδια επιδη εχω ασχοληθει με το θεμα και το εχω συζητησει και με εγκυρο ατομο τα πραγματα εχουν καπως ετσι΄ στα νομισματα του γεωργιου η αρχικη μητρα (Θετικη σαν νομισμα) (master die) με την οποια χτυπουσαν μια νεα μητρα εργασιας οταν φθηροταν η προηγουμενη δεν ειχε χαραγμενα πανω της τα σηματα νομισματοκοποιου χαρακτη κτλ, αυτα τα χτυπουσαν μετα πανω στην εκαστοτε μητρα εργασιας με αποτελεσμα να υπαρχουν ποικιλιες στις θεσεις των σηματων αυτων! το ιδιο συμβαινει με τα νομισματα 1912 και με το δεκαλεπτο 1922! δε φαινεται να συμβαινει με τα κορονακια γιατι εξεταζοντας πολλα κοματια δεν μπορεσα να βρω καμια διαφορα, εκει φαινεται πως η αρχικη μητρα περιειχε και τα σηματα γι'αυτο και δεν εχουμε ποικιλιες.

σε μια παρτιδα 2100 περιπου νομισματων που αγορασα πριν λιγους μηνες, απο δειγμα 1050 περιπου δεκαλεπτων 1912 ξεχωρισα περιπου 30 ποικιλιες στα σηματα νομισματοκοπιου με διφορες διακριτες δια γυμνου οφθαλμου και αν παλευα και αλλο ισως ξεχωριζα και αλλες. επισης ξεχωρισα και καποιες στα πενταλεπτα και στα δεκαλεπτα σε πολυ μικροτερο δειγμα.

καποια στιγμη που θα αδειασω θα ανεβασω φωτο με αυτα αλα και με καποια σφαλματα που εντοπισα πανω στα νομισματα αυτα.

Εδω θα ηθελα να μου πει καποιος πως ανεβαζουμε φωτο γιατι δεν εχω ξαναανεβασει και δεν ξερω και επιφυλασομαι οταν βρω χρονο να ανεβασω πολλες φωτο   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2010, 10:00:36 μμ »

Οταν γραφεις ενα νεο μηνυμα κατω αριστερα στο πλαισιο σου εμφανιζετε το <Προσθετες Επιλογες> κανεις κλικ πανω του και σου βγαζει μια <αναζητηση> αν θες να ανεβασεις και αλλη φωτο σου λεει <περισσοτερα συνημμενα>
Καλο ειναι τις φωτογραφιες να τις κατεβαζουμε γυρω στα 60-100 κβ ωστε να μην φορτωνουμε πολυ το συστημα!!
Ελπιζω να σε βοηθησα Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:11:14 πμ »

Θωμά,αν χτυπούσαν τα σήματα νομισματοκοπείου πάνω στις μήτρες εργασίας θα είχαμε χαλαρά στα 10λεπτα του 1912 500 με 1000 διαφορετικές ποικιλίες στις θέσεις των mint marks,δεδομένου ότι κάπου τόσες μήτρες χρειάστηκαν για να κόψουν 29.000.000 κέρματα.

Θα σε πάρω τηλ. το βράδυ και θα επανέλθω με ένα σχέδιο για να γίνει κατανοητό ότι η χάραξη των δευτερευόντων στοιχείων γινόταν πάνω στις θετικές μήτρες μετά την εμφάνιση των παντογράφων από τα μέσα του 19ου αιώνα και έπειτα. 
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2010, 11:10:20 πμ »

Όλα ωραία και καλά αυτά που γράφετε, αλλά τότε θα πρέπει να υπάρχουν μεριές χιλιάδες νομίσματα με μετατοπισμένα Mint Marks, περιμένω να δω και κάποια ακόμα για να επιβεβαιωθείτε.  
Αν και εγώ πιστεύω πως δεν είναι ποικιλία, είναι άλλη μήτρα που δεν χρησιμοποιήθηκε στο τελικό στάδιο παραγωγής, σ΄αφτη τη περίπτωση και την ανεστραμμένη άγκυρα στο τάλιρο του 1875 που την κατατάσσετε στις ποικιλίες !!!
 Έκπληξη Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2010, 01:38:19 μμ από chrysos » Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 31, 2010, 01:00:01 μμ »

Ασφαλως ειναι ποικιλια και η μικρη αγκυρα και δημιουργηθηκε για τον ιδιο λογο και με την ιδια λογικη με τα αλλα αναποδη αγκυρα, χωρις σηματα κτλ. τα τελευται μπορει να θεωρηθουν και σφαλματα.

Σιγουρα θα υπαρχουν πολλες ποικιλιες αλα η λογικη λεει πως υπηρχε ενα νοητο σημειο πανω στη μητρα στο οποιο χτυπουσαν τα σηματα, και καποιες φορες ο τεχνιτης περεκλεινε του σημειου αυτου τις περισσοτερες ελαχιστα αλα καποιες παρα πολυ οταν ανεβασω φωτο θα δειτε.

Τελικα στα δεκαλεπτα ειναι 13 οι ποικιλιες που ξεχωρισα, στα πενταλεπτα 11 και στα εικοσαλεπτα 5 και επαναλαμβανω με το ματι και με κριτηριο να εινα σημαντικες διφορες αν υπηρχε καποιο οργανο να βλεπει και τις μικροδιαφορες οι ποικιλιες θα ηταν πολυ περισσοτερες
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:28:00 μμ »

Φυσικά και είναι άλλη μήτρα.Και ίσως χρησιμοποιήθηκε στα τελευταία στάδια της παραγωγής.Είναι,όμως,πέρα για πέρα ποικιλία.Για να ξεχωρίσουμε καλύτερα τις διαφορές μεταξύ τύπου,ποικιλίας και σφάλματος μπορεί ν'ανατρέξει κανείς στην ορολογία που βρίσκεται στο πρώτο μέρος του βιβλίου του Τζαμαλή "Τα νομίσματα της νεώτερης Ελλάδος".Το βιβλίο είναι 30 ετών αλλά ορισμένες ενότητες π.χ πρόλογος τις θεωρώ αξεπέραστες.

Όσον αφορά την ανάποδη άγκυρα,εγώ τη θεωρώ τεχνικά σφάλμα γιατί λανθασμένα ο χαράκτης τη σχεδίασε ή τη κτύπησε ανάποδα.Όταν κατάλαβαν το λάθος,το διόρθωσαν,ήδη όμως είχαν κοπεί κάποια ποσότητα.Ο αριθμός τους είναι μικρός και γι'άυτό είναι και τόσο πιο σπάνια από τη "σωστή".
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 31, 2010, 04:47:39 μμ »

Για μένα όλες αυτές οι μικροδιαφορές στη θέση των νομισματοσήμων είναι ήσσονος σημασίας,άξιες λόγου μόνο για την κατανόηση ορισμένων τεχνικών ζητημάτων στη διαδικασία παραγωγής των μητρών και των νομισμάτων.Πάντως κι εγώ κάποτε την είχα κάνει τη χοντρή μου,όταν πρίν από περίπου 10 χρόνια είχα αγοράσει μία ακυκλοφόρητη πεντάρα του 1882-έγραψε έπειτα MS 63-με μετατοπισμένα αρκετά θα έλεγα τα νομισματόσημα.Και επειδή ήταν μάγκας ο Γεωργιόπουλος,μου την είχε χρεώσει 20% πιο ακριβά από τις άλλες...
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 05:42:46 μμ »

Θωμά,σ'άκουσα με προσοχή προχθές και ομολογώ ότι δεν έχω καθήσει να μελετήσω τις ποικιλίες με τις διαφορετικές θέσεις των σημάτων νομισματοκοπείου.Απλά δε μου φαίνεται λογικό να χαράζουν τα σήματα στις μήτρες εργασίες για τους εξης λόγους:
Πρώτον,γιατι αν έκαναν κάτι τέτοιο θα είχαμε περίπου χίλιες διαφορετικές ποικιλίες ,όσες μήτρες υπολογίζω ότι χρησιμοποίησαν.Εμφανείς με γυμνό μάτι ή όχι.
Έπειτα μου φαίνεται ανόητ να κάθονταν στο νομισματοκοπείο και να χτύπαγαν τα σήματα σε κάθε καινούρια μήτρα εργασίας.Εύκολη διαδικασία,άλλα μπορούσαν να την κάνουν απείρως πιο εύκολη
χαράζοντάς τα στις θετικές μήτρες.

Σχέδιο από το βιλίο του Cooper για τη διαδικασία κοπής των μητρών εργασίας με παντογράφο.



Όπου Α το αρνητικο γύψινο πρόπλασμα(εσώγλυφο).Β,το θετικό του αποτύπωμα πάνω σε σίδηρο,μπρούτζο και αργότερα γαλβανοτυπία.C,το θετικό σχέδιο πανω σε ατσάλι σε διαστάσεις νομίσματος προερχόμενο από μείωση με τον παντογράφο.D,αρνητική μήτρα(matrix) τυπωμένη από τη C.E,η θετική μήτρα(patrix ή working punch) χτυπημένη από την matrix και τέλος F οι μήτρες εργασίας,με τις οποίες κόβονταν τα νομίσματα.

Οπότε τι πιο εύκολο τα σήματα να τα χτυπούσαν στην E,τη θετική μήτρα και να τα ξαναχτυπούσαν όταν αυτή φθειρόταν;
Και είμαι της γνώμης ότι υπήρχε περιθώριο για ποικιλίες γιατί και το νικέλιο ως σκληρό μέταλλο θα έφθειρε γρηγορότερα τις μήτρες εργασίας και έτσι χρησιμοποιούσαν πιο τακτικα θετικές με αποτέλεσμα να φθείρονται κι αυτές και ν'αλλάζονται και μιλάμε για 29.000.000 κέρματα π.χ των 10 λεπτων.Εξάλλου,όλα αυτά του 1912 κοβόντουσαν και το 1913 και το 1914 και είναι πιθανό ν'αλλάζαν πάλι θετικές μήτρες κάθε μία χρονιά.
Πάντως,για να είμαστε σίγουροι θα πρέπει να περιμένουμε την αποστολή των μητρών από το Παρίσι,αν κάποτε δεήσει το αρτηριοσκληρωτικό ελληνικό κράτος να τις παραλάβει!Ναί,αυτοί μας τις στέλνουν κι εμείς δεν τις δεχόμαστε!!!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 07:50:05 μμ »

Κωστα πολυ ενδιαφερον ολο αυτο αλα παλι μου φαινονται πολλες 13 διαφορετικες mastar dies για αυτα τα κερματα! και σιγουρα υπαρχουν και αλλες ποικιλιες, τετοια μου κανεις και θα με αναγκασεις να εξετασω παλι εξωνυχιστικα περιπου 1500 κερματα που ειναι ολα μαζι του 1912  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Η ερευνα συνεχιζεται.......

ΥΓ. παντως η μονη αξια που εχει ολο αυτο ειναι για να παιδευουμε τα μυαλα μας και να κατανοουμε τις διαδικασιες κοπης των νομισματων! σε καμια περιπτωση δεν εχουν καποια διαφορετικη αξια οι ποικιλιες αυτες αν και καποιες με θεαματικη μετατοπιση των σηματων ομολογω πως τις συναντησα 1-2 φορες σε ολη την παρτιδα!
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 07:52:59 μμ »

Δύσκολο να το δεχθούν όλοι αυτό...
Προσωπική μου άποψη είναι πως οτιδήποτε ξεφεύγει από τα στάνταρ έχει άλλη αξία - η οποία εξαρτάται κατά περίπτωση. Εξάλλου αυτό είναι και το ζητούμενο στις όποιες σπανιότητες: η διαφοροποίηση.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:07:35 μμ »

Συμφωνώ,Κώστα.Έχει ενδιαφέρον η διαφορετικότητα,εδώ μιλάμε,όμως,για ομφαλοσκόπηση-που λέει και ένας γνωστός και μη εξαιρεταίος συλλέκτης Σαρκασμός
Άν κατηγορούνται οι συλλέκτες ποικιλιών του Καποδίστρια,τότε τι να πούμε για τις μικροδιαφορές στα νομισματόσημα των νομισμάτων του Γεωργίου!
Γνώμη μου;Η συλλογή τόσων μικρών διαφορών αποπροσανατολίζει και κυρίως αδειάζει την τσέπη του συλλέκτη.
Άσε που υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντοτε επιτήδειοι που θα εκμεταλεύονται την άγνοια όλων μας με σκοπό να μας τα πάρουν χοντρά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences