Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:18:32 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Μετατοπισμένα Mint Marks εχουν αξία?
Πιστέυω οτι εχουν μεγαλυτερη αξια! - 7 (26.9%)
Πιστευω οτι δεν εχουν καμια αξια παραπανω! - 8 (30.8%)
Μονο του 1869 διχως Mint Marks εχει αξια! - 11 (42.3%)
Ουτε του 1869 χωρις Mint Marks  εχει παραπανω αξια! - 0 (0%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 19

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετατοπισμένα Mint Marks !!!  (Αναγνώστηκε 23045 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:31:28 μμ »

..Προσωπική μου άποψη είναι πως οτιδήποτε ξεφεύγει από τα στάνταρ έχει άλλη αξία - η οποία εξαρτάται κατά περίπτωση. Εξάλλου αυτό είναι και το ζητούμενο στις όποιες σπανιότητες: η διαφοροποίηση.
Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τρελαινόμαστε κιόλας με αυτά, αλλά επιμένω ότι η όποια διαφοροποίηση έχει άλλη αξία από το κλασσικό: η οποία εξαρτάται κατά περίπτωση, ξαναλέω. Στο κάτω-κάτω ίσως είναι και λίγο υποκειμενικό αυτό.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 08:50:28 μμ »

Μα δεν μιλάει κανείς για τα δέκατα βρε παιδιά...
Αν δεις τη φωτογραφία στην αρχή του θέματος θα δεις ότι πράγματι μιλάμε για διαφοροποίηση και μάλιστα σημαντική κατά τη γνώμη μου. Ε λοιπόν για μένα αυτό το νόμισμα που έχει έτσι το σήμα, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να έχει την ίδια αξία με ένα που το έχει στη στάνταρ θέση. Αυτό λέω και όχι κάτι άλλο.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:00:13 μμ »

Και μιας και μιλάω για ομφαλοσκόπηση δε μπορώ ν'αφήσω απέξω και τα τα νομίσματα του Καποδίστρια.
Είμαι καποδιστριάκιας και μάλιστα φανατικός αλλά δε καταλαβαίνω την αγωνία των περισσοτέρων από εμάς να προσπαθούμε με το ζόρι και τραβώντας το από τα μαλλιά να βρούμε νέες ποικιλίες.Είναι μια φλόγα λίγο πιο ψηλά και το βαφτίζουμε ποικιλία για να μη μιλήσω γι'αυτό το θέμα με τις κατευθύνσεις στη ράχη των εικοσαλέπτων.ΟΙ ατέλειες στο τρόπο παραγωγής στο νομισματοκοπείο την Αίγινας,τα μηχανήματα που χρησιμοποιούσαν και η άγνοια που έχουμε και για το πρώτο και για το δεύτερο,μας οδηγεί,θαρρώ,σε ακρότητες.
Κάποια στιγμή θα ανοίξω ένα θέμα στην κατάλληλη ενότητα για το πως χαραζόταν η ράχη στα καποδιστριακά νομίσματα.
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:02:26 μμ »

Θα έλεγες το ίδιο και για το Οθωνικά νομίσματα..?
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:04:01 μμ »

Μα δεν μιλάει κανείς για τα δέκατα βρε παιδιά...
Αν δεις τη φωτογραφία στην αρχή του θέματος θα δεις ότι πράγματι μιλάμε για διαφοροποίηση και μάλιστα σημαντική κατά τη γνώμη μου. Ε λοιπόν για μένα αυτό το νόμισμα που έχει έτσι το σήμα, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να έχει την ίδια αξία με ένα που το έχει στη στάνταρ θέση. Αυτό λέω και όχι κάτι άλλο.  Χαμόγελο
Το εικονιζομενο νομισμα για μενα θα εχει αξια ΑΝ ΔΕΝ υπαρχουν πληθωρα με το εν λογω σχημα!!
Εκει νομιζω πρεπει να εστιασουμε την προσοχη μας!!
Κοιταξτε ολοι τις συλογες σας!! Το εχετε? Κοιταξτε δημοπρασιες !! Υπαρχουν και αλλα ετσι? Αν υπαρχουν ποσα?? !100? 200? 5? Αν το βρουμε σε 200 νομισματα δεν συτρεχει λογος σπανιοτητας!! Αν το δουμε ομως σε πεντε?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 02, 2010, 09:07:39 μμ »

Συντρέχει και στα 200 και στα 5. Απλώς αλλάζει η διαβάθμιση της σπανιότητας, συνεπώς και της αξίας. Οτιδήποτε είναι μικρότερο από το επίσημο τιράζ -ή καλύτερα υποσύνολό του να πω- είναι σπανιότητα. Το πόσο μεγάλη είναι αυτό το καθορίζει το δικό της τιράζ.
(κατά τη γνώμη μου πάντα)
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 11:54:06 πμ »

Αγαπητέ συνονόματε, από τα νομίσματα που ανέβασες στο πρώτο  δεν υπάρχει καμιά μετατόπιση, στο δεύτερο υπάρχει με τη διαφορά ότι είναι δεκάλεπτο, εγώ αναφέρομε σε πεντάλεπτο.

Από έρευνα που έκανα σε 3 ebay Αμερικανικό-Γαλλικό και Γερμανικό δεν βρήκα ούτε ένα πεντάλεπτο με μετατόπιση. Εάν νομίζετε ότι είναι τόσο εύκολο να βρεθεί παρόμοιο νόμισμα περιμένω να ανεβάσετε φωτογραφίες να τα δω και εγώ.

Εν πάση περιπτώσει  κάθε τι που διαφέρει από τα στάνταρ έχει μεγαλύτερη συλλεκτική αξία από τα υπόλοιπα, και μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν συλλέκτες που μαζεύουν μόνο ποικιλίες και σφάλματα.

Επειδή αναφέρεστε συνεχώς στα νομίσματα με λάθη και ποικιλίες του Καποδίστρια για μένα είναι δυσκολότερο να βρεθεί ένα σύγχρονο νόμισμα με μετατόπιση, και αυτό γιατί όσο πιο σύγχρονα μηχανήματα χρησιμοποιούνται τόσο ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες λάθους.

Τα νομίσματα του Καποδίστρια ήταν χειροποίητα συνεπώς τα περισσότερα ήταν διαφορετικά το ένα από το άλλο, απλός έχετε πάθει οξεία Καποδιστρίτιδα.   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2010, 12:27:26 μμ από chrysos » Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 12:04:32 μμ »

Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 03:38:27 μμ »

Τα νομίσματα του Καποδίστρια ήταν χειροποίητα συνεπώς τα περισσότερα ήταν διαφορετικά το ένα από το άλλο, απλός έχετε πάθει οξεία Καποδιστρίτιδα.   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  

Κυριε Νικο εδω θα διαφωνησω λιγο μαζι σου!! Τα νομισματα του Καποδιστρια, συνολο 10 τεμαχια Χαλκινα παρουσιαζουν τις περισσοτερες αποκλισεις μεταξυ τους απο οποιοδηποτε αλλο νομισμα παγκοσμια!! Οταν εκδιδετε βιβλιο μονο για τους Καποδιστριες το θεωρητε τυχαιο??
Οτι εχουν καταγραφει πανω απο 250 ποικιλιες σε αυτα τα δεκα νομισματα τα θεωρητε τυχαιο??
Τα νομισματα του Καποδιστρια ηταν η αρχη του νεοσυστατου κρατους, φτιαχτηκαν κατω απο τρομερα δυσκολες καταστασεις!!
Παρα πολλοι συλλεκτες (δεν θελω να αναφερθω σε ονοματα) ενω ειχαν μαζεψει σχεδον τα παντα απο τα Ελληνικα νομισματα τα πουλησαν και με αυτα τα λεφτα που πηραν δεν μπορεσαν να μαζεψουν ουτε τα μισα απο τις ποικιλιες του Καποδιστρια και συνεχως βαζουν απο την τσεπη τους!!
Ασχέτως αν καποιοι απο εμας (αναμεσα τους και εγω) τα ενδιαφεροντα μας ειναι αλλα, οφειλουμε να σεβομαστε και να υποστηριζουμε το χομπυ , το ζηλο και το παθος αυτων που καθημερινα μελετουν, ψαχνουν και βρησκουν συνεχως νεες πληροφοριες για τα νομισματα του Καποδιστρια!!

Τωρα οσο αφορα το εν λογω πενταλεπτο εγω προσωπικα σου εχω πει τηλεφωνικα ποσο το κοστολογω..... Αν καποιο μελος νομιζει οτι ειναι κατι το μοναδικο κατι το σπανιο και οτι αξιζει μια αλφα προσφορα ας σου την κανει πριβε !!
Ακουστηκαν ολες οι γνωμες , απο ολες τις πλευρες και ο καθενας νομιζω μπορει να βγαλει τα δικα του συμπερασματα κατα ποσο ειναι σπανιο ή οχι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:09:22 μμ »

Συμφωνώ απόλυτα Γιώργο ότι τα νομίσματα του Καποδίστρια είναι ειδική περίπτωση, απλός όπως προείπα σχεδόν όλα ήταν διαφορετικά το ένα από το άλλο λόγο της χειροποίητης παραγωγής, αλλά προς θεού μην απαξιώνετε και τα άλλα νομίσματα Ελληνικά και ξένα, αυτό μου θυμίζει λίγο ρατσισμό προς τους άλλους συλλέκτες, επίσης να διευκρινίσω κάτι, το συγκεκριμένο θέμα δεν το άνοιξα για να πουλήσω ένα νόμισμα ευτελούς αξίας, Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται    Στριφογύρισμα ματιών Απορία Φιλί
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:58:56 μμ »

Για μένα αξίζουν παραπάνω ΟΛΑ τα σφάλματα.
Απλώς υπάρχει διαβάθμιση της αξίας τους ανάλογα με το είδος του σφάλματος και πόσο σπάνιο είναι.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:59:22 μμ »


Κωστα μονο τα πραγματικα σπανια σφαλματα αξιζουν!




Εγω θα το ελεγα αλλιως .... ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ αξιζουν!!
Παραπανω αναφερθηκε η αντεστραμμενη αγκυρα.... Υπαρχει συλλεκτης που να μην την δεχετε σαν λαθος??
Και κατι ακομα που πρεπει να βαλουμε ολοι μες το μυαλο μας καλα.... Τα νομισματα του Καποδιστρια , του Οθωνα , του Γεωργιου εχουν μια ιστορια 180 εως 100 ετων πισω..... Αν υποθεσουμε οτι καποιοι ηταν συλλεκτες για μια εικοσαετια μονο , κατα μεσων ορο περασαν απο πανω τους τα ματια εμπειρων συλλεκτων 7 φορες!!
Λετε να υπαρχει κατι το σπανιο και να μην εχει ανακαλυφθει τοσα χρονια??
Λετε οτι τα ματια των τοσων συλλεκτων τοσα χρονια δεν το ειδαν και το ειδαμε εμεις σημερα??
Μην αυταπαταστε αγαπητοι φιλοι!! Οτι σπανιο υπαρχει τοσο στα Ελληνικα νομισματα οσο και στα ξενα εχει ηδη ανακαλυφθη και εχει ηδη καταγραφει σε καταλογους!!
Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη!!
Εγω για σπανιοτητες που δεν τις ξερει ΚΑΝΕΙΣ δεν ψαχνω!!
Αυτο που μπορειτε να ψαχνετε ειναι να βρειτε Π.Χ μια αντεστραμμενη αγκυρα στα χερια καποιου και να μην ξερει τι ειναι!! Να βρειτε μια δραχμη του 1847 στα χερια καποιου και να μην ξερει τι κραταει στα χερια του!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 05:03:05 μμ »

Τώρα μπαίνεις σε άλλη συζήτηση όμως...
Πως ορίζεται η Συλλεκτική Κοινότητα..?
Ποιος καθορίζει το τι και το πως..?
Οι Σύλλογοι μήπως..?
Οι οι έμποροι..?

Εδώ υπάρχουν πολλές αντιρρήσεις και διαφορετικές γνώμες όπως θα ξέρεις...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 05:05:38 μμ »

Οσο για το αν έχουν ανακαλυφθεί ή καταγραφεί όλες οι διαφοροποιήσεις και οι σπανιότητες στα νομίσματα, θα μου επιτρέψετε να έχω τις αντιρρήσεις μου επ' αυτού. Και αυτό γιατί όσο υπάρχουν νομίσματα που ΔΕΝ έχουν ελεγχθεί από σχετικά έμπειρους, ή όσο παραμένουν στην αφάνεια, τόσο παραμένει ανοιχτή και η πιθανότητα να βρίσκεται κάτι νέο και κάτι διαφορετικό σε αυτά...
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 05:17:35 μμ »

Καλα δεν παιζεσε Μεγάλο χαμόγελο Απο αυτο και μονο καταλαβες οτι ηταν Καποδιστριας? and a coin marked 10 with a bird under and cross on
Εχει ενα δεκα και ενα σταυρο?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences