Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:12:13 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό δοκίμιο Κωσταντίνου 1915  (Αναγνώστηκε 39123 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 17, 2022, 10:10:40 πμ »

Αγαπητοί συλλέκτες και φίλοι το περασμένο ΣΚ ήμουν στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Λονδίνο για το καθιερωμένο London coin fair του Ιουνίου. Το show πηγε πολύ καλα , με πολυ κόσμο τις πρώτες δύο ώρες.

Εκεί που καθόμουν στον πάγκο μου ξαφνικά , έρχεται ένας συνάδελφος απο τον Morton & Eden έλληνας και μου λεει : «Χρήστο έχω κάτι μοναδικά ελληνικά νομίσματα σίγουρα θα θέλεις να τα δεις.»

Του λέω εννοείται.

Ένα απο αυτά που μου έκανε τρομερή εντύπωση και ήμουν τυχερός που το είδα ήταν το δίδραχμο του 1915 χρυσο του Κωσταντίνου , πιστοποιημένο σε PF64 και το μοιράζομαι αποκλειστικά εδω μαζί σας πριν βγει στον κατάλογο.

Μοναδικό πιστοποιημένο στην NGC.

Απίστευτο νόμισμα.



Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2022, 10:19:54 πμ »

Απίστευτο όντως δεν υπάρχουν λόγια όταν αντικρίζεις τέτοια κομμάτια... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2022, 11:34:34 πμ »

Τρομερό!!!Εκτός από μυθικά δύσκολο είναι και πανέμορφο!!! Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!!!!
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2022, 12:03:39 μμ »

Χρηστο μας τρελανες, δεν το εχω ξαναδει παρα μονο σε φωτογραφια καταλογου, θα σου ζητησω την αδεια να τα ανεβασω στην ομαδα, μετα απο μερικες μερες,
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2022, 01:37:52 μμ »

Μακράν….

Το επιβλητικότερο πορτρέτο Έλληνα Βασιλιά σε νόμισμα.

Ο Κωνσταντίνος δαφνοστεφανωμένος ως αυτοκράτορας!!

Ένα όνειρο…
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2022, 04:12:38 μμ »

Δε ξερω τι να γράψω. Τοσα χρονια που ασχολούμαι ηταν όνειρο ζωής να μπορεσω να δω ενα τέτοιο νόμισμα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 17, 2022, 07:25:07 μμ »

Αποκάλυψες ένα μοναδικό νόμισμα! Μπράβο!

Καταγράφηκε
apostolos40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 44


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2022, 06:57:25 μμ »

Αυτο ειναι μοναδικο !
Φυσιολογικα  η τιμη του τωρα πρεπει να ειναι στα 300.000 με 350.000 ευρω.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 20, 2022, 09:33:32 μμ »

Αυτο ειναι μοναδικο !
Φυσιολογικα  η τιμη του τωρα πρεπει να ειναι στα 300.000 με 350.000 ευρω.

Γιατί, πέφτει τόσο συχνα που έχουμε δυνατότητα σύγκρισης; Από που προκύπτει το νούμερο;
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2022, 12:12:29 πμ »

Αυτο ειναι μοναδικο !
Φυσιολογικα  η τιμη του τωρα πρεπει να ειναι στα 300.000 με 350.000 ευρω.

Γιατί, πέφτει τόσο συχνα που έχουμε δυνατότητα σύγκρισης; Από που προκύπτει το νούμερο;

Δημήτρη κάνε μία πρόβλεψη.
Εγώ δέν μπορώ να φανταστώ πόσο θα φτάσει,200 λέω το ελάχιστο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2022, 12:15:06 πμ από E.X.N » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2022, 12:29:39 πμ »

Αυτο ειναι μοναδικο !
Φυσιολογικα  η τιμη του τωρα πρεπει να ειναι στα 300.000 με 350.000 ευρω.

Γιατί, πέφτει τόσο συχνα που έχουμε δυνατότητα σύγκρισης; Από που προκύπτει το νούμερο;

Δημήτρη κάνε μία πρόβλεψη.

Χρήστο αν έκανα καλές προβλέψεις θα έπαιζα στοίχημα, δεν θα ήμουνα συλλέκτης. Μια και μόνο μια φορα κέρδισα στο στοίχημα, προβλέποντας ότι η Ιταλία θα κερδίσει στα πέναλτυ πέρυσι, επειδή τόσοι και τόσοι αγώνες στο τουρνουά κρίθηκαν στα πέναλτυ, κι είχε απόδοση 10:1  Χαμόγελο

Αν ακούστηκα ειρωνικός δεν ήταν από πρόθεση. Έχω δει χαλκονικελινες δραχμες του Κωνσταντίνου Α, που δεν θα τις έλεγα και σπάνιες, εκτός κι αν είναι τζαμι, χωρίς τα ενοχλητικά σποτ. Ένα ζευγάρι ασημένιων δοκιμίων, δραχμη και διδραχμου του Κωνσταντίνου Α, είχαν πουληθεί προ 20ετιας στον Καραμήτσο, γύρω στα €120-130 χιλιάδες ευρώ, που τα αγόρασε ο μακαρίτης Γκας Παππας, από τον οποίο είχα την τιμή να αγοράσω την Ιονικη του συλλογή.

Χρυσό διδραχμο δεν έχω ξαναδεί ποτε στο χέρι, ούτε και χρυσή δραχμη. Έχω υπ’ όψιν μου που μπορεί να βρίσκεται ένα ζευγάρι αλλά δεν ετυχε να το δω στο χέρι.

Η ποιότητα του νομίσματος με κούφανε. Όχι ότι το ταλληρακι δοκίμιο του 1869 δεν ειναι κι αυτό highlight, αλλά το έχω συναντήσει και σε συλλογές και σε δημοπρασίες αλλά και σε πωλήσεις σοβαρών εμπόρων του εξωτερικού.

Διδραχμο του Κωνσταντίνου Α όμως χρυσό; ΠΟΤΕ. Ποσο πληρώνεται αυτό το κομματι; Η ερώτηση με απασχολούσε για 40 λεπτά σε διαδρομή Γλυφάδα - Ψυχικό που έκανα σήμερα το απόγευμα. Μου ήταν αδύνατον να καταλήξω σε ένα ποσον , χωρια που δεν κρύβω ότι αναρωτιέμαι γιατί μια τέτοια συλλογαρα δεν θα δημοπρατηθεί τελικά από τον Morton & Eden αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα του Χρηστου.

Δεν θα κάνω πρόβλεψη Χρήστο μου, πάντως η τιμή του θα είναι αντίστοιχη με κάποιο πολύ ακριβό σπιτι, είτε σε ακριβό προάστιο της Αθήνας, είτε στα ακριβά νησιά. Μέχρι εκεί μπορώ να προβλέψω, αλλά χάνομαι στα τετραγωνικά, ορόφους, αριθμό υ/δ, λουτρών κλπ.

Τουλάχιστον το νόμισμα δεν έχει ούτε ΕΝΦΙΑ ούτε τα έξοδα συντήρησης μιας τέτοιας κατοικίας.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2022, 12:36:46 πμ »

Επειδή δεν έχεις fp το δανείζομαι της φώτο απο την ομάδα τού Μιχάλη
https://www.facebook.com/groups/414736315621818
Καταγράφηκε

IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 21, 2022, 09:21:54 πμ »

Πρίν κάποια χρόνια θυμάμαι τους συλλέκτες έγραφαν μέσα στα φόρουμ για το χρυσό δοκίμιο των 20 δραχμών 1960 το οποίο αν θυμάμαι καλά έχει μιντάζ 4 (proof κοπής)  και το 1 από αυτά βρίσκεται στο Βασιλικό Βρετανικό μουσείο. Τότε έγραφαν ακριβώς τα ίδια ότι γράφετε και σε αυτό το νήμα. Προσέξτε όμως κάτι που θα πω. Το σπάνιο αυτό δοκίμιο τελικά το απέκτησε Έλληνας έμπορος με μαγαζί στο Μοναστηράκι ο γνωστός και μη εξαιρεταίος Ραφηνιώτης έμπορος. Το πιστοποίησε και το διαθέτει σε πώληση με την μορφή της πλειοδοσίας. Το πλειοδοτεί εδώ και 1,5 χρόνο. Το πούλησε? Η απάντηση είναι όχι.  Ξέρετε γιατί δεν το πούλησε? Για 2 λόγους. 1ον γιατί ψάχνει να βρεί μεζονέτα στην Εκάλη και 2ον γιατί μεζονέτα στην Εκάλη σε νόμισμα δεν πληρώνει κανένας Έλληνας στην Ελλάδα. Έλληνας στο εξωτερικό δεν ξέρω.  Κάποτε άκουσα με τ'αυτιά μου τον πρώην πρόεδρο της ΠΝΕ να λέει ότι 2 εφοπλιστές έχουν στην άκρη 2 εκατομμύρια € για το 40 δραχμο 1852. Το άκουσα και γέλασα. Μου φάνηκε αστείο διότι το ίδιο άκουσα και στο Νομισματικό μουσείο Αθηνών όπου ο υπάλληλος μέσα εκεί δουλεύει για έναν απλό μισθό. Κι ερωτώ . Άν όντως κάποιοι πληρώνουν 2 εκατομμύρια € για ένα νόμισμα σαν το 40 δραχμο 1852 γιατί τόσα χρόνια ακόμα εκτίθεται στο μουσείο? Γιατί κανείς δεν το βούτηξε από κει μέσα? Ξέρετε ποιά είναι η απάντηση? Γιατί πολύ απλά κανείς δεν θα το πληρώσει 2 εκατομμύρια €.  Φήμες και ξανά φήμες. Και μη μου πείτε ότι κανείς δεν τολμά διότι εδώ έχουν τολμήσει επαγγελματίες του είδους πολύ πιο επικίνυνες "αποστολές" στο παρελθόν.

Φθάσαμε να λέμε τιμές εκατομμυρίων € όταν το ακριβότερο Ελληνικό νόμισμα πουλήθηκε 182.000€ και ήταν το MS65 50 δρ 1876 το χρυσό (οίκος ΝΑC/ Attica) . Aλλά εδώ μιλάμε γι άνθρωπο που ήταν χρόνια στον Sothebys και ξέρει πελάτες και ανθρώπους. Καταλαβαίνετε τι εννοώ. Και πάλι 182Κ . Δέν έχω δεί νεοελληνικό νόμισμα να κλείνει μισό εκατομμύριο ή ένα εκατομμύριο ποτέ κάπου. Για να μην μακρυγορώ. Φήμες και λόγια  ακούγονται πολλά και από πολλές μεριές. Η ουσία είναι πόσα βγαίνουν πραγματικά από το πορτοφόλι.

Όταν φαντασιώνεστε τιμές μεγάλες σε νομίσματα και δημοπρασίες να έχετε στον νού σας και αυτή τη περίπτωση :

https://www.youtube.com/watch?v=CwYpv9kHqK8

Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 21, 2022, 10:28:35 πμ »

αυτες οι συζητησεις ειναι ωραίες να γίνονται. Θα ξερουμε σε ενα μηνα. Για το 50ρικο του 76 νομιζω κανεις δεν επεσε μεσα στην τιμη.
Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 21, 2022, 11:24:05 πμ »

Πρίν κάποια χρόνια θυμάμαι τους συλλέκτες έγραφαν μέσα στα φόρουμ για το χρυσό δοκίμιο των 20 δραχμών 1960 το οποίο αν θυμάμαι καλά έχει μιντάζ 4 (proof κοπής)  και το 1 από αυτά βρίσκεται στο Βασιλικό Βρετανικό μουσείο. Τότε έγραφαν ακριβώς τα ίδια ότι γράφετε και σε αυτό το νήμα. Προσέξτε όμως κάτι που θα πω. Το σπάνιο αυτό δοκίμιο τελικά το απέκτησε Έλληνας έμπορος με μαγαζί στο Μοναστηράκι ο γνωστός και μη εξαιρεταίος Ραφηνιώτης έμπορος. Το πιστοποίησε και το διαθέτει σε πώληση με την μορφή της πλειοδοσίας. Το πλειοδοτεί εδώ και 1,5 χρόνο. Το πούλησε? Η απάντηση είναι όχι.  Ξέρετε γιατί δεν το πούλησε? Για 2 λόγους. 1ον γιατί ψάχνει να βρεί μεζονέτα στην Εκάλη και 2ον γιατί μεζονέτα στην Εκάλη σε νόμισμα δεν πληρώνει κανένας Έλληνας στην Ελλάδα. Έλληνας στο εξωτερικό δεν ξέρω.  Κάποτε άκουσα με τ'αυτιά μου τον πρώην πρόεδρο της ΠΝΕ να λέει ότι 2 εφοπλιστές έχουν στην άκρη 2 εκατομμύρια € για το 40 δραχμο 1852. Το άκουσα και γέλασα. Μου φάνηκε αστείο διότι το ίδιο άκουσα και στο Νομισματικό μουσείο Αθηνών όπου ο υπάλληλος μέσα εκεί δουλεύει για έναν απλό μισθό. Κι ερωτώ . Άν όντως κάποιοι πληρώνουν 2 εκατομμύρια € για ένα νόμισμα σαν το 40 δραχμο 1852 γιατί τόσα χρόνια ακόμα εκτίθεται στο μουσείο? Γιατί κανείς δεν το βούτηξε από κει μέσα? Ξέρετε ποιά είναι η απάντηση? Γιατί πολύ απλά κανείς δεν θα το πληρώσει 2 εκατομμύρια €.  Φήμες και ξανά φήμες. Και μη μου πείτε ότι κανείς δεν τολμά διότι εδώ έχουν τολμήσει επαγγελματίες του είδους πολύ πιο επικίνυνες "αποστολές" στο παρελθόν.

Φθάσαμε να λέμε τιμές εκατομμυρίων € όταν το ακριβότερο Ελληνικό νόμισμα πουλήθηκε 182.000€ και ήταν το MS65 50 δρ 1876 το χρυσό (οίκος ΝΑC/ Attica) . Aλλά εδώ μιλάμε γι άνθρωπο που ήταν χρόνια στον Sothebys και ξέρει πελάτες και ανθρώπους. Καταλαβαίνετε τι εννοώ. Και πάλι 182Κ . Δέν έχω δεί νεοελληνικό νόμισμα να κλείνει μισό εκατομμύριο ή ένα εκατομμύριο ποτέ κάπου. Για να μην μακρυγορώ. Φήμες και λόγια  ακούγονται πολλά και από πολλές μεριές. Η ουσία είναι πόσα βγαίνουν πραγματικά από το πορτοφόλι.

Όταν φαντασιώνεστε τιμές μεγάλες σε νομίσματα και δημοπρασίες να έχετε στον νού σας και αυτή τη περίπτωση :


Συγνώμη αλλά λες μπιμπ.Το 40 ρι να το κλέψουν από το μουσείο και μετά να το πουλήσουν στον πρωην πρόεδρο????Το δίφραγκο είναι μοναδικό υποτίθεται ότι το 20ρικο του 1960 έχει τιραζ 10 νομίσματα και όσο εάν πουλιέται πραγματικά  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] 2 3 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences