Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:28:47 μμ
Σελίδες: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 43
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2022  (Αναγνώστηκε 112024 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #465 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 05:31:58 μμ »

Καλησπέρα , καλησπέρα . Καλησπέρα Νέρωνα
.Καλησπέρα σε όλους . Ευτυχώς για μένα δε μαζεύω proof διευρα επίσης δεν μπορούσα να ερθω στη τράπεζα σήμερα.
 
Αλλά και να τα μάζευα ....τό συγκεκριμένο  λόγω της κατάστασης θα το άφηνα για το τέλος . Πρόκειται για τεχνικά φτιαγμένη σπανιότητα και η τιμή αναπόφευκτα θα κατρακυλήσει . Το ποτέ θα πέσει η τιμή του δε το ξέρω αλλά σίγουρα θα πέσει .

Ελπίζω να μήνει κανένα μπλιστεράκι γιατί αυτά τα μαζεύω και να προλάβω να το πάρω απτό ταμείο .

Τέλος έχω κάποιες απορίες που αφορούν τη σημερινή κατάσταση .

Πιστεύετε ότι μόνο ο Κύπριος που ανεβάσατε και ευθαρσώς ανακοίνωνε τη μπίζνα από το Facebook ,ότι τα μάζεψε ; Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα εξαντλήθηκαν από συλλέκτες proof διευρων ;

Εγώ νομίζω ότι πολύς κόσμος πήρε, πάνω από ένα με ξεκάθαρο σκοπό τη μεταπώληση και το κέρδος γιαυτό φτάσαμε στη εξάντληση του .

Δε το κατακρίνω σαν κίνηση απλά να μην κατακρίνουμε το Κύπριο και ταυτόχρονα να κάνουμε το ίδιο !!!

Οπότε δε φταίει μόνο ο Κύπριος που οργάνωσε τη μπιζνα και τα μάζεψε .
Καλησπέρα. Προσωπικά βλέπω μια διαφορά. Άλλο να πάρεις 2ο-3ο νόμισμα για να πουλήσεις-ανταλλάξεις με σκοπό να αποκτήσεις και άλλα νομίσματα και άλλο να πάρεις ένα μεγάλο ποσοστό των διαθέσιμων νομισμάτων ένα άτομο. Γιατί όσοι παίρνουν 2 και 3 νομίσματα και πέρσυ το έκαναν αλλά το νόμισμα δεν ανέβηκε ξαφνικά στα 200 ευρώ.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #466 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 05:33:41 μμ »

ετσι ειναι,αλλο να πας με την αδελφη σου αλλο να στειλεις κοσμο μεσο φεισμπουκ
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #467 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 05:44:00 μμ »

Τη μόνη διαφορά που βλέπω είναι

ότι χρησιμοποιώντας  συγγενείς δεν θα χρειαστεί να τους πληρώσεις όπως ο Κύπριος  οπότε ....

θα έχεις και μεγαλύτερο κέρδος στη μεταπώληση !!!!!!
Καταγράφηκε

GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #468 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 05:47:27 μμ »

Δεν νομιζω οτι θα υπαρχει καποιος που θα δωσει250 ευρω απο εδω για να το παρει
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #469 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 05:50:29 μμ »

Καλησπέρα παιδιά.με σεβασμό στις απόψεις όλων ,δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που γίνεται πάντα στα συλλεκτικά.Με τόσο περιορισμένο αριθμο έκδοσης ( εκδόθηκαν μόλις 15% των κομματιών σε σχέση με αυτά που εκδόθηκαν τα προηγούμενα έτη ,πέρυσι 10.000 ,φέτος 1.500) ήταν αναμενόμενο να εξαφανιστούν και να μην προλάβουν να πάρουν όλοι.Τουλαχιστον εδώ δόθηκαν όλα στο κοινό είτε απευθείας ,είτε μέσω εμπόρων και όχι όπως είχε γίνει με το παρακαταθηκων που ένα μεγάλο μέρος είχε χαριστεί σε έναν οργανισμό.
Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #470 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 06:21:25 μμ »

Καλησπέρα παιδιά.με σεβασμό στις απόψεις όλων ,δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που γίνεται πάντα στα συλλεκτικά.Με τόσο περιορισμένο αριθμο έκδοσης ( εκδόθηκαν μόλις 15% των κομματιών σε σχέση με αυτά που εκδόθηκαν τα προηγούμενα έτη ,πέρυσι 10.000 ,φέτος 1.500) ήταν αναμενόμενο να εξαφανιστούν και να μην προλάβουν να πάρουν όλοι.Τουλαχιστον εδώ δόθηκαν όλα στο κοινό είτε απευθείας ,είτε μέσω εμπόρων και όχι όπως είχε γίνει με το παρακαταθηκων που ένα μεγάλο μέρος είχε χαριστεί σε έναν οργανισμό.

Προφανώς και όλες οι απόψεις είναι σεβαστές δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε. Αυτο που εγώ βλέπω διαφορετικό στις 2 περιπτώσεις είναι το εξής: όταν 350 άτομα πάρουν από 2 έχω 350 άτομα να αγοράσω και η τιμή ανεβαίνει όσο αυξάνεται η ζήτηση. Όταν ένα άτομο πάρει 200 νομίσματα και το πάει από την αρχή 250 έχουμε τεχνητή υπεραξία και έλενχο της αγοράς μέσω ολιγοπώλειου. Αν είδατε τα μαγαζιά δέν το κράτησαν στην 'φυσιολογική' τιμή που θα είχε ένα νόμισμα τέτοιο πχ άλλων ετών αλλά ανέβασαν αμέσως αυθημερών ούτε καν σταδιακά.
Και πρακτικά πάμε από τα 15ε στα 200 μέσα σε μερικές ώρες.
Ασφαλώς το πολύ μικρό τιραζ βοηθάει να γίνει πιο εύκολο να πάρεις μεγάλη ποσότητα. Δεν θυμάμαι τι είχε γινει στο παρακαταθηκών καθώς δεν παρακολουθούσα τα προγράμματα τότε.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #471 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 06:47:11 μμ »

Παιδιά ο καθένας την πάρτη του κοιτάζει....ο έμπορος εννοείται ότι προσπαθεί να βγάλει το μέγιστο κέρδος....ο εκάστοτε συλλέκτης ομοίως κοιτάζει το δικό του συμφέρον...είτε ξυπνάει νωρίς νωρίς και πάει και το παίρνει,είτε στη περίπτωση αυτή που είχε μαθει ότι έχει βγει αυτή η αγγελία,προσφερει στον ευγενή οπαδό 70-80 ευρώ επί τόπου να του το παρει έξω από τη τράπεζα ,είτε το παίρνει από τον έμπορο στην εξωφρενική τιμή που το κοστολογεί,είτε στο τέλος το βγάζει από το μυαλό του δεν το παίρνει καθόλου και ξεγνοιαζει!!!Εγώ προσωπικά σχολασα της 6 τα ξημερώματα από δουλειά....παρόλα αυτά το διευρο το πήρα...αφού το πήρα εγώ ,δόθηκε η ευκαιρία σε όλους που το ήθελαν να το πάρουν.Τωρα πότε θα έρθει στα χέρια μου,επειδή είμαι επαρχία,είναι άλλο θέμα!!
Καταγράφηκε
Xokan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #472 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 09:39:43 μμ »

Τώρα στο eBay 370 ευρώ  το Ελληνικό  2 ευρω γίναμε το πριγκιπατο της ξεφτίλας.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #473 στις: Νοέμβριος 22, 2022, 09:58:42 μμ »

Τώρα στο eBay 370 ευρώ  το Ελληνικό  2 ευρω γίναμε το πριγκιπατο της ξεφτίλας.

Δεν ξέρω αν είναι ξεφτίλα, εκείνο που ξέρω όμως, όπως μου είπαν φίλοι που το ψάχνουν, είναι ότι οι προπωλήσεις από εμπόρους στο ebay ήταν από 200 έως 250 ευρώ για το δίευρο "Σύνταγμα", και έως και 300 ευρώ για τον "Ερασμο"!
Καταγράφηκε
geotso1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 32


Προφίλ
« Απάντηση #474 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 08:00:04 πμ »

Άρχισε η πτώση, σήμερα 195.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #475 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 09:11:44 πμ »

Ο τρόπος που μιλάς μάλλον εκφράζει την ηθική που ευαγγελίζεσαι.... από μένα η συζήτηση τελειώνει εδώ...συγνώμη αν ενόχλησε η άποψη μου.
δικιο εχεις ,πως μιλαει ετσι,ο καθενας να κοιτα τον εαυτουλη του..αλλωστε ετσι μας μαθαν..εκτος και αν εισαι η θα θελες να ησουν ο εμπορας..δεν μπορω να καταλαβω πως αλλιως θα σουν υπερ του..
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #476 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 09:36:57 πμ »

Δεν είμαι υπέρ κανενός....απλά σας λέω ότι ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του....εκτός αν εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει μια αφηρημένη ιδέα αλληλεγγύης στο συλλεκτικο κόσμο....αν θεωρείς ότι υπάρχει κάτι τέτοιο η' είσαι νέος στο χώρο η' δεν έχεις καταλάβει τόσα χρόνια που βρίσκεσαι....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #477 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 09:38:16 πμ »

Και μάθετε μερικοί να σέβεστε την αντίθετη άποψη από τη δική σας....αρχίσατε προσωπικές επιθέσεις επειδή είπα ότι ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του...
Καταγράφηκε
Panos fot
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #478 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 09:43:40 πμ »

Σήμερα θα παραλάβουν όσοι ήταν εγγεγραμμένοι στην χθεσινή λίστα. Όποιος δεν είναι στην λίστα μπορεί να παραλάβει το coin card Και θα υπάρχει νεα λίστα στο ταμείο σε περίπτωση που μείνουν κάποια "ορφανά " proof.  Πράγμα αδύνατο θεωρω
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #479 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 09:57:11 πμ »

Άρχισε η πτώση, σήμερα 195.

τοσο ειχε. ο τυπας που οργανωσε την ολη φαση με το f/b το ειχε pre-sale στο προφιλ του στα 180. Πιστευω οτι θα πεσει μεχρι 130, δεν νομιζω πιο κατω, αλλα θα δειξει ο χρονος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 43
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences