Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:25:53 μμ
Σελίδες: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 43
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2022  (Αναγνώστηκε 112042 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #480 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 11:16:04 πμ »

Και μάθετε μερικοί να σέβεστε την αντίθετη άποψη από τη δική σας....αρχίσατε προσωπικές επιθέσεις επειδή είπα ότι ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του...

+1.000.000

Πες τα ρε Γιώργο πες τα !!!!

Εγώ είμαι μαζί σου και συμμερίζομαι αυτά που γράφεις .

Για μένα είναι σαφές ότι ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του .

Αυτό ισχύει τόσο για τον έμπορο , όσο και για το ιδιώτη εμποροσυλλέκτη
Καταγράφηκε

Defkalion14
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #481 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 11:33:57 πμ »

Δεν είμαι υπέρ κανενός....απλά σας λέω ότι ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του....εκτός αν εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει μια αφηρημένη ιδέα αλληλεγγύης στο συλλεκτικο κόσμο....αν θεωρείς ότι υπάρχει κάτι τέτοιο η' είσαι νέος στο χώρο η' δεν έχεις καταλάβει τόσα χρόνια που βρίσκεσαι....
Αν υπηρχε ισως συλλεγαν και ατομα κατω απο τα 30! Ενω τωρα...με το κυαλι. Επισης δεν εκανα επιθεση ad hominem σε κανεναν εκτος απο αυτους που κοροιδευουν ατομα που δεν γνωριζουν.
Πολλες φορες οι πραξεις  ή η απραξια ειναι χειροτερες απο απλα κακες λεξουλες που απλα τραβανε το ματι.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #482 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 11:52:19 πμ »

Αν δεν υπήρχε πόλεμος θα ήταν καλύτερος ο κόσμος μας....αν δεν υπήρχαν συμφέροντα ,θα υπήρχε ισότητα στο κόσμο....δυστυχώς με τα ευχολόγια δεν αλλάζει η πραγματικότητα...εγώ δεν εκρινα αν είναι σωστό η' λάθος αυτό που γίνεται,εγώ ανέφερα απλά το τι γίνεται...στο χώρο του συλλεκτισμου δεν υπάρχει αλληλεγγύη,όπως και σε κανένα άλλο χώρο.... πρόσκαιρα,μπορεί να φανούν αλληλεγγυα  κάποια άτομα μεταξύ τους, τα οποία έχουν τη δεδομένη στιγμή κοινούς στόχους και ανάγκες,αλλά η αλληλεπίδραση αυτή παύει να υπάρχει όταν αλλάξουν οι προτεραιότητες τους. Τρανταχτό παράδειγμα εσείς οι ίδιοι που ζητάτε την αλληλεγγύη των υπολοίπων...ποτέ τόσα χρόνια δεν είδα μέσα στο στέκι κάποιων από εσάς να πει ότι πρόλαβε και πήρε 2-3-4 κομμάτια από κάποιο νόμισμα, και ότι δίνει τα πλεονάζοντα κομμάτια στην τιμή που τα αγόρασε....
Καταγράφηκε
TM_coincollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #483 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 12:08:49 μμ »

Σκοπος των 'παλαιων' συλλεκτων ειναι να προαγουν το 'καλό', να δίνουν το σωστό παραδειγμα σε νεους συλλεκτες ωστε να μεταφερθει το πνευμα του συλλεκτισμου στις επομενες γενιες και οχι αυτο του καιροσκοπισμου και της κερδοσκοπιας.
Δεν χρειαζονται αναφορες στο εαν υπαρχει αλληλεγγυη ή οχι στον χωρο. Προφανως και δεν υπαρχει, εικονα της κοινωνιας ειναι και ο χωρος αυτος, όπως τόσοι αλλοι. Η συζητηση θα πρεπει να εστιαζει στο τί μπορει να γινει ώστε να υπαρξει προοδος και όχι απλα να αναγνωριζουμε την σαπιλα που μας περιβάλλει.
Φαινομενα σαν αυτο που εγινε χτες θα πρεπει να γινεται προσπαθεια να τερματιζονται, για το καλο των συλλεκτων. Οποιος απλα τα αναγνωριζει σαν 'that's life', ή 'και τι να κάνουμε τωρα;' πραγματα, τοτε απλα ειναι και αυτος έμμεσα μερος του προβληματος και όχι της λυσης ; εαν υπάρχει καποια λυση.
 


Καταγράφηκε
Xristakos2002
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #484 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 12:13:37 μμ »

Καλημερα,ειμαι εντος της τραπεζης τωρα coin card υπςρχουν ακομα,οσο για το proof μπανεις σε λιστα και αν καποιος απο αυτους που εχουν παραγγειλει δεν παραλαβει σε ειδοποιουν να παρεις εσυ
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #485 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 12:17:38 μμ »

Συγχωρέστε με που δεν είμαι τόσο "καλός" και ιδεαλιστής όσο εσείς οι υπόλοιποι...αφού είστε όμως τόσο καλοί σε αντίθεση με εμένα, αφήστε με να έχω τη γνώμη μου ...μην την κατακρίνετε και μην προβαίνετε σε ευθύς η' πλάγιους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.... ευχαριστώ για την κατανόηση και την συνδιαλεκτικη "αλληλεγγύη".
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #486 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 12:28:52 μμ »

Και μάθετε μερικοί να σέβεστε την αντίθετη άποψη από τη δική σας....αρχίσατε προσωπικές επιθέσεις επειδή είπα ότι ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του...

+1.000.000

Πες τα ρε Γιώργο πες τα !!!!

Εγώ είμαι μαζί σου και συμμερίζομαι αυτά που γράφεις .

Για μένα είναι σαφές ότι ο καθένας κοιτάζει το συμφέρον του .

Αυτό ισχύει τόσο για τον έμπορο , όσο και για το ιδιώτη εμποροσυλλέκτη
λαθος εξισωση δουλευεις οτι οι εμποροι ειναι το ιδιο με σενα...εσυ μπορεις να τους θαυμαζεις αλλα δεν ισχυει το ιδιο για ολους..εγω πχ δεν θαυμαζω κοκλωνη ,πατση και τετοιους..αλλα συμφωνω οτι καθενας εχει την αποψη του
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #487 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 01:24:04 μμ »

Μπάμπη, 
Δε θαυμάζω κανέναν έμπορο .
Ποιός είναι ο Κοκλόνης και ο Πάτσης ;

Αυτό που λέω είναι ότι αν πάρεις παραπάνω κομμάτια απτο
ταμείο την μέρα διάθεσης εσύ σαν ιδιώτης θα το κάνεις
για να αποκομίσεις κέρδος . Τώρα αν πας με συγγενή σου ή με κάποιο φίλο σου ή ακόμα στείλεις κάποιον επι πληρωμή
δεν αλλάζει κάτι ως προς την πρόθεση και το αποτέλεσμα που δημιουργεί η πράξη σου .

Δηλαδή στη προκειμένη το αποτέλεσμα της πράξης σου είναι να το στερήσεις παράδειγμα από μένα που θέλω το μπλίστερ στη τιμή του ταμείου και δεν μπόρεσα να το πάρω γιατί δε μπορώ να πάω στο ταμείο μέχρι τη Δευτέρα που μας έρχετε . Και ο σκοπός που το κάνεις είναι για να αποκομήσεις κέρδος .

Τώρα αν αυτό το κέρδος είναι μικρότερο από του εμπόρου ή
αν ο λόγος που θες να ακολουθήσεις αυτή τη πρακτική είναι για κάποιο "ιερό σκοπό" όπως το να αυξήσεις τη συλλογή σου ( παράδειγμα το φέρνω ) , δε νομίζω ότι έχει κάποια διαφορά από το κέρδος που θα έχει ο έμπορος ή για το ποιοι θα είναι οι λόγοι που εκείνος θέλει να το αποκομήσει . Μπορεί να σου πει ότι με αυτά τα λεφτά θέλει να μεγαλώσει τα παιδιά του .

Δεν υπερασπίζομαι τους εμπόρους αλλά την κοινή λογική .
Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #488 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 04:45:15 μμ »

Κάποιος ή είναι έμπορος ενός αντικειμένου, ή είναι συλλέκτης του. Και τα δυο μαζί δεν λειτουργούν, καθότι έννοιες ασυμβίβαστες. Η έννοια του εμποροσυλλέκτη είναι ένας ατυχής νεολογισμός.

Στην περίπτωσή μας, αυτοί που δεν επαγγέλλονται έμποροι και δήθεν συλλέγουν, αλλά κατ’ ουσίαν και πρωτίστως εμπορεύονται -με κύριο μέλημα τους το κέρδος και όχι τη συλλογή- είναι απλοί καιροσκόποι.

Για να λείψουν οι αυταπάτες και να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2022, 04:49:06 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #489 στις: Νοέμβριος 23, 2022, 10:00:46 μμ »

Κάποιος ή είναι έμπορος ενός αντικειμένου, ή είναι συλλέκτης του. Και τα δυο μαζί δεν λειτουργούν, καθότι έννοιες ασυμβίβαστες. Η έννοια του εμποροσυλλέκτη είναι ένας ατυχής νεολογισμός.

Στην περίπτωσή μας, αυτοί που δεν επαγγέλλονται έμποροι και δήθεν συλλέγουν, αλλά κατ’ ουσίαν και πρωτίστως εμπορεύονται -με κύριο μέλημα τους το κέρδος και όχι τη συλλογή- είναι απλοί καιροσκόποι.

Για να λείψουν οι αυταπάτες και να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους.

Έτσι ακριβώς.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #490 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 12:15:30 πμ »

Εσβησα το ποστ με τις υβρεις. Παρακαλω το μελος να ειναι κοσμιο. Σε διαφορετικη περιπτωση οι συνεπειες ειναι γνωστες. Σας ζητω συγγνωμη για την καθυστερημενη αντιδραση. Παρακαλω συνεχιστε την τοσο ενδιαφερουσα κ διαφωτιστικη συζητηση σας
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2022, 12:17:40 πμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #491 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 06:42:02 πμ »

Κ.Μπάμπη ,φίλτατε gemuncey23

Θεωρώ ότι με τα γραφόμενα και τη βοήθεια σας προάγεται το συλλεκτισμό .

Ειλικρινά δε γνωρίζω αν είναι δόκιμος όρος ο Εμποροσυλλέκτης εγώ πάντως το χρησιμοποιώ συχνά .

Επιτρέψτε μου παρακαλώ να ρωτήσω το εξής , με αφορμή ένα κόμματι του λόγου σας , χάρη της συζήτησης

-με κύριο μέλημα τους το κέρδος και όχι τη συλλογή

Το ερώτημα μου είναι το εξής :

Δεν γίνετε κάποιος να έχει κύριο μέλημα του ,το κέρδος,  με σκοπό την επαύξηση της συλλογής του ;

Όταν κάποιος μαζεύει 2-3 κομμάτια την πρώτη μέρα έκδοσης
κουβαλοντας όλους  τους συγγενείς του με σκοπό τη μεταπώληση και το κέρδος
και ακολουθεί αυτή τη τακτική,  είτε για να τα  ανταλλάξει με ακριβότερα κομμάτια που του λείπουν
είτε να τα πουλήσει για να έχει ρευστό και να κλεισει άλλες τρύπες στη συλλογή του , γιατί είναι αδόκιμο να χαρακτηριστεί εμποροσυλλέκτης ;

Θεωρώ ότι το παραπάνω φαινόμενο είναι μια καθημερινή πραγματικότητα και συνδυάζει τόσο την ιδιότητα του μικροεμπόρου όσο και την ιδιότητα του συλλέκτη .

Αν έχετε αμφιβολίες για αυτό που σας περιγράφω κ.Μπάμπη μια βόλτα από τη Τ.τ.Ε την επόμενη βδομάδα που οποιαδήποτε θα  εξαντληθεί το επόμενο poof διευρο,  θα σας πείσει 😁.

Εκτός από Ρομά και εξαρτημένους θα δείτε και καλοντυμένες οικογένειες 2-3 ατόμων ή ζευγάρια , που έρχονται όλοι μαζί στη τράπεζα για να πάρουν αντί για ένα κομμάτι , όσα μπορούν παραπάνω ! Αυτοί προφανώς και επιζητούν το κέρδος και ταυτόχρονα σκοπος τους μπορεί να είναι η αύξηση της συλλογής τους .





Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #492 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 03:54:41 μμ »

Καλησπέρα παιδιά. Με σεβασμό στις απόψεις όλων, δεν βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που γίνεται πάντα στα συλλεκτικά. Με τόσο περιορισμένο αριθμό έκδοσης (εκδόθηκαν μόλις 15% των κομματιών σε σχέση με αυτά που εκδόθηκαν τα προηγούμενα έτη, πέρυσι 10.000, φέτος 1.500) ήταν αναμενόμενο να εξαφανιστούν και να μην προλάβουν να πάρουν όλοι. Τουλάχιστον εδώ δόθηκαν όλα στο κοινό είτε απευθείας, είτε μέσω εμπόρων και όχι όπως είχε γίνει με το παρακαταθηκών που ένα μεγάλο μέρος είχε χαριστεί σε έναν οργανισμό... (και που πήγαν άραγε συμπληρώνω εγώ τώρα κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου...).[/b]

Όλοι λέμε τις γνώμες μας αλλά αυτό που είναι η ουσία του πράγματος είναι αυτό που είπε ο Γιώργος! (Όσο για το Παρακαταθηκών προσωπικά δεν μπόρεσα να το πάρω παρόλο που στήθηκα στη σειρά κι ακόμα δεν το βρήκα για να το πάρω).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2022, 03:56:09 μμ από xmac » Καταγράφηκε
Xokan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 18


Προφίλ
« Απάντηση #493 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 08:01:38 μμ »

Όταν κύριοι  διαχειριστές σβήνετε τα ποστ με τις βρισιέςτοτε  θα πρέπει να σβήσετε και το ποστ που μας περιγράφει ο φίλος σαν καιροσκοπους όλους εμάς που και αγοράζουμε και πουλάμε και ανταλλάσουμε .Γιατί και οι 3 αυτές πράξεις είναι πράξεις σωστού συλλέκτη .Αλλά κάποιοι θέλουν να υπάρχουν μόνο έξυπνοι έμποροι και μόνο χαζοί αγοραστές .Εγώ δεν ανήκω σε καμία από αυτές τις 2 κατηγορίες και δεν επιτρέπω να με αποκαλεί κανένας καιροσκοπο .Όσο ευχαρίστηση μου δίνει η αγορά ενός νομίσματος άλλη τόση μου δίνει η πώληση η ή ανταλλαγή.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #494 στις: Νοέμβριος 24, 2022, 09:52:58 μμ »

Είναι σαφές ότι η αλήθεια ενοχλεί κάποιους εύθικτους, που συνηθίζουν να προσωποποιούν μια γενική τοποθέτηση. Επίσης, σε καμία περίπτωση μια ευπρεπής και απρόσωπη αναφορά σε καιροσκοπικές τακτικές, δεν θα μπορούσε να λογοκριθεί. Και πόσο μάλλον, δήθεν εξισωμένη με το χυδαίο υβρεολόγιο.

Ο συλλέκτης καλώς πράττει μεταπωλήσεις των συλλεκτικών του αντικειμένων. Όταν όμως αγοράζει χθες κάτι 20 ευρώ και σήμερα ζητάει από έναν άλλο συλλέκτη.. 250, αυτό είναι ο ορισμός του καιροσκοπισμού.

 Ένας κατ’ επάγγελμα έμπορος θα μπορούσε να δικαιολογηθεί. Όχι όμως ένας συλλέκτης.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 43
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences