Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 10:10:05 πμ
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 31
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματικό Πρόγραμμα «Ελλάδα 2021»  (Αναγνώστηκε 105895 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #225 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 04:37:54 μμ »

τι σας λενε οι τιμες?

ΤΙΜΕΣ ΕΚΔΟΣΗΣ & ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΚΟΠΗΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ 2021 ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ
Οι ΤΙΜΕΣ ΕΚΔΟΣΗΣ και οι ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΚΟΠΗΣ των νομισμάτων που θα βγουν το 2021 θα είναι οι εξής:
- 2 x 5€ νομίσματα κοινού μετάλλου με πολυμερή δακτύλιο (σε μασούρι) x 5€ (από 125.000 κομμάτια, 2 διαφορετικά νομίσματα, 9 g). ΑΓΟΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΑΣΟΥΡΙΑ, ΟΧΙ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ!!
- Σετ με 8 x 10€ ασημένια x 60€ συμπεριλαμβανομένου μιας κασετίνας που θα μπαίνουν και τα 8 (από 4.000 κομμάτια, 8 διαφορετικά, 34,1 g). ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΗ ΕΚΔΟΣΗΣ 86€!!
- Σετ με 4 x 200€ χρυσά x 520€ / νόμισμα συμπεριλαμβανομένου μιας κασετίνας που θα μπαίνουν και τα 4 (από 1.000 κομμάτια, 4 διαφορετικά, 7,98 g). ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΗ ΕΚΔΟΣΗΣ 580€!!
Αν κάποιος θέλει να τα αγοράσει μεμονωμένα (οπότε και πιό ακριβά) θα μπορέσει να αγοράσει και μια κασετίνα για τα 8 ασημένια (26€) ή μια για τα 4 χρυσά (17€) ή μια για όλα τα 14 νομίσματα μαζί (61€). Αν πάρει κανείς κομπλέ το σετ η κασετίνα είναι μέσα στην τιμή.

δυστυχώς από ότι μαθαίνω οι τιμές και η ποσότητα κοπής ακόμα δεν κλείδωσαν.
παιχνίδια της Γιάννας;
Για αυτο δεν κλειδωσαν  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #226 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 04:52:30 μμ »

Δόξα τον Θεό του συλλεκτισμού! Διότι ενδεχομένως μερίμνησε ώστε να γίνει αυτή η αδιανοήτως εξωφρενική τιμολόγηση και σώσαμε τον πολύτιμο οβολό μας κύριοι.

Από την αρχή φαινόταν που πήγαινε το πράγμα. Άλλωστε, τί καλό και ενδιαφέρον θα μπορούσε να προκύψει από ήδη δοκιμασμένους άσχετους;

Ούτε σέντσι στην κυρία και το παρεάκι της!

Ας τους τα ψωνίσει στην τελική η Pfizer και ο Bourla κι ας τα κάνουν νανο.. υπόθετα.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #227 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 05:47:04 μμ »

Εξαρχής είχα ξενερώσει με όσα γίνονταν, είχα πει ότι θα τα μποικοταρω όλα, αλλά κουβέντα στην κουβέντα μου είχαν μπει σκέψεις μέχρι και την αγορά κάποιου η κάποιων χρυσών. Έτσι για αναμνηστικό, γιατί για μένα δεν είναι συλλεκτικά νομίσματα αυτά.
Ευτυχώς με γλίτωσαν, όπως γλίτωσαν κ άλλους.
Ευκαιρία λοιπόν να κλείσω τρύπες από άλλες περιόδους που είναι κ αρκετές.


+1000
Καταγράφηκε
thanos_larisa
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 251


Προφίλ
« Απάντηση #228 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 06:10:33 μμ »

Έμεινα άναυδος με τις τιμές... Κρίμα
Καταγράφηκε
pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #229 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 06:51:14 μμ »

Εντάξει μπορεί να μην πάρουμε τα συλλεκτικά νομίσματα της κυρίας αλλά έχει όπως είδα στη σελίδα αναμνηστικά προϊόντα...τώρα αν το παγούρι έχει κανένα πενηνταρικο δεν θα μου κάνει εντύπωση.
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #230 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 08:15:38 μμ »

Εντάξει μπορεί να μην πάρουμε τα συλλεκτικά νομίσματα της κυρίας αλλά έχει όπως είδα στη σελίδα αναμνηστικά προϊόντα...τώρα αν το παγούρι έχει κανένα πενηνταρικο δεν θα μου κάνει εντύπωση.

Φελλούς έχει;
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #231 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 08:35:57 μμ »

Ευτυχώς βγήκα και εγώ από το δίλημμα!  Μεγάλο χαμόγελο
Η πλάκα ήταν όταν πήγα στην Εθνική Τράπεζα να πάρω τον "προπομπό". Ακολουθεί ο ακριβής διάλογος:

Ταμίας: Είστε συλλέκτης;
Εγώ: Ναι είμαι, αλλά αυτό δεν είναι συλλεκτικό!
Καταγράφηκε
supervga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #232 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 10:23:57 μμ »

Προτείνω ένα μπαράζ επικοινωνίας εδώ τι λέτε

https://www.greece2021.gr/epikoinonia/forma-epikoinonias.html

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
pacman78
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 59



Προφίλ
« Απάντηση #233 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 10:37:08 μμ »

Εγώ πάλι προτείνω να κατέβει το θέμα από το στέκι αφού στην πράξη φαίνεται πως μιλάμε για προβολή αισχοκερδειας  από τον συγκεκριμένο φορέα.
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #234 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 10:48:09 μμ »

Έκανα σκέψεις για αγορά της συλλογής, όχι ως συλλέκτης, όχι για να την μοσχοπουλήσω για τίποτα από αυτά...
Θυμάμε το 2004, 16 χρονών να πηγαίνω Αθήνα από Κύπρο για να δώ από κοντά την ολυμπιάδα.. να πηγαίνω σε προκριματικά για να δώ τον Κύπριο πρωταθλητή να δίνει και την ψυχή του για να τερματίσει έστω και τραυματίας.. να σπαταλάω το χαρτζηλίκι που είχα από τον πατέρα μου τον μακαρίτη, και λεφτά που φύλαγα 6 μήνες πριν για να αγοράσω το πρώτο μου χρύσο.. την Ακρόπολη.. οχι σαν συλλέκτης, όχι για να βγάλω κέρδος αλλά ως Έλληνας της Κύπρου.
Την Ακρόπολη που ως ΥΕΑ το 2006 στο Χαϊδάρι στην ΣΑΚΕΔΒ είχα τιμή να ανεβάσω την σημαία, να την έχω στην καρδία μου και να φωνάξω ''Καλημέρα Ελλάδα, Καλημέρα Αθήνα'' με τιμή και καμάρι.
Αυτή η στιγμή.. και η αγάπη του παππού για την Ελλάδα και τον συλλεκτισμό με έκανε να μαζεύω νομίσματα.
Κυπριακά κυρίως αλλά και Ελληνικά.
Είχα αποφασίσει όχι να επενδύσω, όχι να ρισκάρω για να βγάλω κέρδος, αλλά να διαθέσω ένα σεβαστο ποσό 2-3000 για να πάρω κάποια ή αν μπορούσα και όλη την συλλογή για να ενισχύσω την προσπάθεια της επιτροπής, γιατί η αλήθεια το πιο σημαντικό για ένα Έθνος είναι η ιστορία του. Ήθελα τουλάχιστο 2 χρυσά, ένα για κάθε μου παιδί, οχι για να μείνουν κλειστά σε καψούλες αλλά για να ακουμπηθούν να κτυπηθούν να 'ζήσουν', ώστε μεγαλώνοντας τα παιδία να γνωρίζουν τους συμβολισμούς και την ιστορία του Έθνους αλλά και να αγαπήσουν τον συλλεκτισμό.
Δυστυχώς η τραγική επιλογή αυτής της κοστολόγησης, αλλά και ο εξαναγκασμός κάποιου που ίσως επιθυμεί έστω και 1 χρυσό για συναισθηματικούς και πατριωτικούς λόγους να αγοράσει την φουλ συλλογή σε αυτή την θεότρελη τιμή, κρίνεται αποτυχημένη από εμένα ως έναν Έλληνα της Κύπρου, ως ένα συλλέκτή, ως ένα λάτρη της ιστορίας και του νομίσματος, αλλά και ως ένα άτομο που θέλει να στηρίξει την επιτροπή...

Πάντως 2 συμβολικά ασημένια θα παρώ από ένα για κάθε παιδί:

Το πρώτο ελληνικό κράτος, με τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη.
'ο πόλεμος για την ανεξαρτησία'
Τα Δωδεκάνησα, με την κυρά της Ρω.
'ο ειρηνικός πόλεμος της ακούραστης κυρά Δέσποινας'



Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #235 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 12:20:10 πμ »

Εγώ πάλι προτείνω να κατέβει το θέμα από το στέκι αφού στην πράξη φαίνεται πως μιλάμε για προβολή αισχοκερδειας  από τον συγκεκριμένο φορέα.

+ 1   
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #236 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 12:54:04 πμ »

Εγώ πάλι προτείνω να κατέβει το θέμα από το στέκι αφού στην πράξη φαίνεται πως μιλάμε για προβολή αισχοκερδειας  από τον συγκεκριμένο φορέα.

+ 1   

+2
Καταγράφηκε

Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #237 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 09:05:54 πμ »

Καταρχάς κάποια σετ θα δωθουν σε κάποιους επίσημους υποθέτω….άρα ο αριθμός θα είναι μικρότερος από 1000 σετ….σε όλο τον κόσμο ,θες έτσι,θες αλλιώς θα υπάρξουν 800 πχ άτομα που θα τα δώσουν…. Ειδικά οι ομογενείς που νιώθουν τον λεγόμενο νόστο,θα είναι πιο εύκολοι στόχοι για την Γιάννα…..δεν είναι θέμα βλακείας,είναι θέμα ασχετοσυνης….η Αγγελοπούλου δεν στοχεύει σε συλλέκτες σαν εμάς,αλλά σε ανθρώπους άσχετους με τον συλλεκτισμο,που θα τσιμπήσουν λόγο θεματολογίας και λόγο διαφήμισης (στις οποίες διαφημίσεις δίνεται έμφαση η συλλεξτικοτητα των νομισμάτων).αυτή είναι η δική μου οπτική σε κάθε περίπτωση…
Καλησπερας σας. Και εγώ πιστεύω ότι παρά την πολλή υψηλη τιμή σε βαθμό κοροϊδίας πιστεύω ότι τα 1000 σετ θα φύγουν εύκολα και σχετικά γρήγορα. Τώρα όσο αφορά τα ασημένια νομίζω ότι η τιμή είναι εξωφρενική.

Καταρχάς πράγματι υπάρχουν και θα υπάρξουν δωρεές κασετινών (με το πλήρες σετ) σε επισήμους, αρχής γενομένης από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Όλοι είδαμε τις φωτογραφίες. Τα έξοδα για αυτά τα δωράκια βέβαια δε θα τα καλύψει η Γιάννα, αλλά τα κορόιδα που θα σκάσουν 40€/διμεταλλικό, 200€/ασημένιο και 1500€/χρυσό. Δηλαδή με τις δικές μας τσέπες η Γιάννα θα κάνει δημόσιες σχέσεις!

Μπορεί στο τέλος να αποδειχθεί ότι έχετε δίκιο και να εξαντληθούν όλες οι κασετίνες.
Εγώ όμως θεωρώ την αγορά ακόμα και μικρού τριψήφιου αριθμού κασετινών των 7680€, έστω και από ευκατάστατους αφελείς Έλληνες του εξωτερικού στους οποίους συμφωνώ ότι εν πολλοίς απευθύνονται, σχεδόν αδύνατη με το ακόλουθο σκεπτικό:

Δημόκριτος (2016), Διογένης (2017), Ηρόδοτος (2018): Χρυσά νομίσματα ίδιων προδιαγραφών με τα τωρινά επετειακά (22Κ, 7,98g) και ίδιου τιράζ (1000 έκαστο), αλλά:
• Με θέματα που γνωρίζει ολόκληρη η υφήλιος, σε αντίθεση με τα επετειακά που ζήτημα είναι αν το θέμα τους το γνωρίζουν οι ίδιοι οι Νεοέλληνες.
• Στα 3/10 της τιμής των επετειακών (450€ έκαστο έναντι 1500€ των επετειακών).
• Απείρως υψηλότερης καλλιτεχνικής αξίας από τις αθλιότητες που μας παρουσίασαν φέτος.
Και παρόλα αυτά, χρειάστηκε να φτάσει το 2020 (4 ολόκληρα χρόνια μετά τη διάθεση του πρώτου, του Δημόκριτου) και η τιμή μετάλλου να ξεπεράσει την τιμή διάθεσης (362,90€ χωρίς ΦΠΑ) για να αδειάσουν τα ράφια της ΤτΕ οι… έμποροι του εξωτερικού.
Οι Έλληνες λοιπόν, του εξωτερικού και του εσωτερικού, που δεν έδιναν δεκάρα για αυτά τα εξαιρετικά, καίτοι γελοίου τιράζ, χρυσά, θα διαθέσουν τώρα 7680€ για να ενισχύσουν την επιτροπή του 2021 και μάλιστα χωρίς να προβληθούν; Γιατί η αγορά στην πράξη είναι ανώνυμη χορηγία.
Πολύ απλά, δεν το πιστεύω.

Θα μου ξαναπείτε βέβαια ότι τα επετειακά απευθύνονται και σε μη συλλέκτες, αλλά στο τέλος προβλέπω ότι θα τα μοιράζει η Γιάννα δεξιά κι αριστερά για να μην της μείνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 12, 2021, 09:10:04 πμ από Bonobo » Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #238 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 10:30:27 πμ »

Παιδιά βρωμάει πολύ η όλη υπόθεση.νομιζω είναι καλά να διαμαρτυρηθούμε επίσιμα όλοι οι συλλέκτες μπας και γίνει τίποτα διότι όλοι νιώθουμε αγανακτισμένοι και νευριασμένοι με την όλη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί.οτι έχει το νομισματικό πρόγραμμα χτίσει εδώ και 10 χρόνια προσπαθούν να το καταστρέψουν άσχετοι άνθρωποι με τον συλλεκτισμο.τα τελευταία χρόνια τα νομισματικά προγράμματα έχουν αποκτήσει κύρος στο εξωτερικό και στο εσωτερικό και αυτό είναι που θα διαλύσουν φέτος.
Περιμέναμε όλοι με αγωνία.μας είπαν άλλες τιμές μετά μας τα έκαναν επί τρία επί τέσσερα βασικά παίζουν μαζί μας για να δούνε τις αντιδράσεις μας.
Δυστυχώς όσοι θα πάρουν θα πληρώσουν τα μποτοξ τα τραβήγματα τα κομμωτήρια της κυρίας και το φαγοπότι εν μέσω κρίσης της επιτροπής.αυτο δεν πρέπει να το δεχτούμε για λόγους ηθικής όσο και αν κάποιοι κρατάνε το χρήμα.νομιζω μια επιστολή από το στεκκι με υπογραφή συλλεκτών ίσως διαταράξει τα νερά και ίσως σωφρονιστουν αν και δύσκολο όμως αξίζει μια προσπάθεια.
Η ανάθεση στην επιτροπή ήταν από την αρχή λανθασμένη.δυστυχως όσοι θέλουν να μπουν σε αυτό το ανήθικο παιχνίδι θα πρέπει να βάλουν βαθιά το χέρι στην τσέπη.και ποιος εγγυάται ότι δεν θα ρίξουν την τιμή αν δουν ότι δεν πουλιούνται;άρα αυτοί που αγόρασαν πρώτοι θα την φάνε;ποιος εγγυάται ότι δεν θα αυξήσουν σε κάποια το τιράζ αν δουν ότι δεν βγαίνουν και μειώσουν μετά την τιμή;δηλαδή θα δώσω 7680 και μετά από 10 χρόνια θα τα βρίσκω 2000;
Εύχομαι να γίνει κάτι να χαμηλώσουν σε λογικά πλαίσια τις τιμές για να μπορέσουν όλοι να πάρουν έστω και κατι.
Καταγράφηκε
spinoza
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 62


Προφίλ
« Απάντηση #239 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 10:38:03 πμ »

Καλημέρα παιδιά,

πόσο θα ήταν μια δίκαιη τιμή για τα ασημενια και χρυσα κατά την γνώμη σας...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 31
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences