Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:30:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σχετικα με τον Coronavirus  (Αναγνώστηκε 16542 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 17, 2020, 10:32:26 πμ »

COVID-19: Πιο εύκολα μολύνουν τα χαρτονομίσματα παρά τα νομίσματα

https://gr.euronews.com/2020/04/17/pio-efkola-molinoun-ta-xartonomismata-parata-nomismata
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 15, 2020, 03:00:58 μμ »

Εμεις οι ασημακιδες δεν κολλαμε λεμεεεεεεε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 15, 2020, 03:12:49 μμ »

μητσο ζουμε να σε δουμε να παιρνεις καφεδες με γατακι καναδεζικο
θα χες γινει κιτρινο-μωβ απτο κακο σου
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 23, 2020, 11:21:45 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=DoRLE7tcDEY

Νίκος Μαυραγάνης: "το εμβόλιο θα περιέχει ΒΙΟΤΣΙΠ ΕΛΕΓΧΟΥ!"
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 23, 2020, 04:02:09 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=IMZE3tFNb70

Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΘΝΟΣ!
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 24, 2020, 10:12:17 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=IMZE3tFNb70

Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΕΘΝΟΣ!

οτι ναναι.
Στο εμβολιο απο βότανα τους είπε (ο ΠΟΥ) να προσθέσει μια ουσία που ο εκφωνητης του βίντεο χαρακτηρίζει δηλητήριο.
Χωρις αρχικό κειμενο, χωρις αγγλικό υποτιτλο που να παραπεμπει στο ίδιο θέμα απο πισω στα αγγλικά.
Χωρις να ξέρουμε τι βότανα καπνιζουν στην Μαγαδασκάρη (τι γνώσεις έχουν οι γιατροί) .... και αν αυτο που τους ειπε ο ΠΟΥ ηταν όντως χρήσιμο ή οχι.

Έχεις σκεφθεί οτι είμαστε πιο χρήσιμοι ζωντανοί για να δουλευουμε με 1000E αποτι λίπασμα; Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2020, 10:14:32 πμ από johneko » Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 11:18:56 μμ »

Για να σκεφτείς πρέπει ναχεις και μυαλό. Τα σχόλια από κάτω δεν τα είδες;Να φύγουμε από όλους τους διεθνείς οργανισμούς ο ένας (ΕΟΚ και ΝΑΤΟ ίδιο συνδικάτο σε έκδοση 21ου αιώνα),  οι μάσκες έπεσαν λέει ένας άλλος, μουρθε να του γράψω, ποιες μάσκες; του κορωνοιου; αλλά ξέχασα ότι αρνούμαι να γραφτώ στο YouTube και τη σοφια τους.... Σαρκασμός
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 07:14:56 πμ »

Η αποψη μου κυριοι ειναι οτι οσοι λενε κ αναπαραγουν μπουρδες κ θετουν σε κινδυνο ανθρωπινες ζωες θαπρεπε αμεσα να συλαμβανονται κ να δημευεται η περιουσια τους.
Χανουμε καθημερινα ανθρωπους, οικογενειες καταρεουν απ το πενθος κ εχουμε τον καθε ανευθυνο να διαμαρτυρεται για τις μασκες, τα εμβολια κ οτι αλλο του κατεβει στο κεφαλι χωρις κανενα επιστημονικο ευρημα η ερευνα. Ελεος. Σαν επαγγελματιας υγειας εχω αγανακτησει
Συγγνωμη για την ενταση αλλα επιτελους ας σοβαρευτουν καποιοι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 08:57:25 πμ »

κι οι 10 πλασιοι χανουν την ζωη τους και τις δουλειες τους απο τα μετρα της πλακας ..... για αυτους δεν ενδιαφερεσαι ;
Η αποψη μου κυριοι ειναι οτι οσοι λενε κ αναπαραγουν μπουρδες κ θετουν σε κινδυνο ανθρωπινες ζωες θαπρεπε αμεσα να συλαμβανονται κ να δημευεται η περιουσια τους.
Χανουμε καθημερινα ανθρωπους, οικογενειες καταρεουν απ το πενθος κ εχουμε τον καθε ανευθυνο να διαμαρτυρεται για τις μασκες, τα εμβολια κ οτι αλλο του κατεβει στο κεφαλι χωρις κανενα επιστημονικο ευρημα η ερευνα. Ελεος. Σαν επαγγελματιας υγειας εχω αγανακτησει
Συγγνωμη για την ενταση αλλα επιτελους ας σοβαρευτουν καποιοι
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 10:09:18 πμ »

Αγαπητε Νικο αυτους ακριβως σκεφτομαι. Χωρις υγιεις πολιτες ποια οικονομια μπορει να σταθει?
Στο κατω κατω της γραφης ειναι αλλο να εχεις τις αποψεις σου κ αλλο να θετεις την ζωη αλλων ανθρωπων σε κινδυνο. Αυτο δεν μπορει να γινει αποδεκτο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 10:22:08 πμ »

δυστυχως τα μετρα ειναι σπασμοδικα και καταστρεφουν πολες θεσεις εργασιας νομιζω χωρις αποτελεσμα .....
Αγαπητε Νικο αυτους ακριβως σκεφτομαι. Χωρις υγιεις πολιτες ποια οικονομια μπορει να σταθει?
Στο κατω κατω της γραφης ειναι αλλο να εχεις τις αποψεις σου κ αλλο να θετεις την ζωη αλλων ανθρωπων σε κινδυνο. Αυτο δεν μπορει να γινει αποδεκτο
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 10:42:34 πμ »

Οντως ειναι αναγκαια περισσοτερα μετρα για την προστασια της εργασιας αλλα αυτο δεν εχει να κανει με τις μπουρδες για την μασκα η το εμβολιο η με τα τσιπακια η με την υπαρξη του ιου κ οτι αλλο παλαβο κ αντιεπιστημονικο λεγεται
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 191


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 02:49:28 μμ »

Σαν επαγγελματίας υγείας που είστε απαντήστε μου σας παρακαλώ σε κάποια ερωτήματα αν θέλετε:
1ον Αφού η μάσκα προστατεύει όπως λενε τότε κάποιος που δεν φοράει μάσκα πως μπορεί να μεταδώσει τον ιό σε κάποιον που φοράει; Θες να προστατευθεις φόρα τη μάσκα σου και άσε όποιον θέλει να μην την φοράει.
2ον Αφού ο covid είναι επικίνδυνος για ηλικιωμένους και ανθρώπους με υποκείμενα νοσήματα γιατί δεν λένε σε αυτούς να μπουν σε περιορισμό και να αφήσουν τους υπόλοιπους να αποκτήσουν ανοσία και με αυτό τον τρόπο να προστατέψουν στο τέλος και τους ευπαθείς με την ανοσία της αγέλης;
3ον Γιατί το πρώτο μέλημα όλων όσων αποφασίζουν είναι το πώς θα δώσουμε εμβόλια η φάρμακα η μάσκες και μάλιστα "υποχρεωτικα" και δεν είναι το να χτισουν οι πολίτες ισχυρό ανοσοποιητικό ώστε να έχουν πιο δυνατό οργανισμό και να μπορούν να περάσουν την οποία ασθένεια λίγο πιο ελαφριά;
4ον Με ποιο σκεπτικό λένε ότι θα κάνουν ιατρικές πράξεις στο σχολείο σε παιδιά τυχαία επιλεγμένα και χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση χωρίς την παρουσία γονέα και χωρίς βεβαίως την έγκριση του;
5ον Με ποιο σκεπτικό λένε ότι αν δεν στείλω το παιδί μου στο σχολείο θα έχω προβλήματα με το νόμο ο οποίος λέει ξεκάθαρα ότι σαν κηδεμόνας είμαι ο μόνος που αποφασίζω για την προστασία και προάσπιση της υγείας του και έχω το δικαίωμα να αρνηθώ την έκθεση του σε πιθανές εστίες μιας πανδημίας η μιας απλής ασθένειας;
Έχω κι άλλα ερωτήματα να σας θέσω αν το θέλετε αλλά ο σκοπός μου δεν είναι αυτός και πραγματικά δεν θέλω να πάρω θέση επί του θέματος και επειδή με το να κάνουμε ένα ποστ αποκτούμε αυτομάτως δημόσιο λόγο καλό θα ήταν να μην σχολιάζουμε θέματα αν δεν έχουμε μια απόλυτα σφαιρική εικόνα για αυτά καθώς και για όλες τις παραμέτρους τους.
Αν κάποιο φόρουμ είναι κλειστό και μπορείς να δεις το περιεχόμενο του μόνο αν είσαι μέλος του τότε θεωρώ ότι μπορείς να πεις το οτιδήποτε μιας και εκεί δεν τίθεται θέμα δημόσιου λόγου αλλά ιδιωτικού.
Ζήτω συγγνώμη για το "σεντόνι" αλλά θεωρώ ότι εδώ είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι και το μόνο κοινό που έχουμε είναι ο συλλεκτισμος και γι'αυτό το λόγο επιλέγω να χαρίσω τον ελεύθερο χρόνο μου εδώ, για το συλλεκτισμο και όχι για τις οποίες αντιπαραθέσεις τις επικαιρότητας.
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:23:49 μμ »

δεν ειμαι επαγγελματιας υγειας αλλα μπορω να απαντησω στο πρωτο
η "απλη" μασκα που φοριεται προστατευει πιο πολυ τους αλλους και οχι αυτον που τη φοραει
δλδ αν φορας μασκα δεν "πετας" τοσα σταγονιδια οσο αν δεν την φορουσες
αμα κατσεις ομως με τη μασκα αυτη διπλα σε καποιον που μπορει να σε κολλησει για πολυ ωρα, καποια στιγμη θα κολλησεις. αν φοραει ο αλλος μασκα, μπορει να γινει αργοτερα αν δεν φοραει θα γινει πιο γρηγορα.
παιζουμε δλδ με τις πιθανοτητες.
γι αυτο πρεπει να φορανε ολοι για να χει νοημα.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 03:57:38 μμ »


α-Αφού ο covid είναι επικίνδυνος για ηλικιωμένους και ανθρώπους με υποκείμενα νοσήματα γιατί δεν λένε σε αυτούς να μπουν σε περιορισμό και να αφήσουν τους υπόλοιπους να αποκτήσουν ανοσία και με αυτό τον τρόπο να προστατέψουν στο τέλος και τους ευπαθείς με την ανοσία της αγέλης;

β-Γιατί το πρώτο μέλημα όλων όσων αποφασίζουν είναι το πώς θα δώσουμε εμβόλια η φάρμακα η μάσκες και μάλιστα "υποχρεωτικα" και δεν είναι το να χτισουν οι πολίτες ισχυρό ανοσοποιητικό ώστε να έχουν πιο δυνατό οργανισμό και να μπορούν να περάσουν την οποία ασθένεια λίγο πιο ελαφριά;

γ-Με ποιο σκεπτικό λένε ότι αν δεν στείλω το παιδί μου στο σχολείο θα έχω προβλήματα με το νόμο ο οποίος λέει ξεκάθαρα ότι σαν κηδεμόνας είμαι ο μόνος που αποφασίζω για την προστασία και προάσπιση της υγείας του και έχω το δικαίωμα να αρνηθώ την έκθεση του σε πιθανές εστίες μιας πανδημίας η μιας απλής ασθένειας;

Ούτε κι εγώ είμαι επαγγελματίας της υγείας, όμως μας απασχολεί όλους μας εδώ και ένα εξάμηνο και πλέον. Το λοιπόν.

α-γιατί ο COVID 19 χτυπάει όλες τις ηλικίες, και αυτό το βλέπουμε διαρκώς σε όσους νοσηλεύονται, βαριά η ελαφρά και μερικοί εκ των οποίων καταλήγουν κιόλας. Πέραν αυτού, γιατί οι νεαροί γίνονται super spreaders (δλδ μεταδίδουν σε ρυθμό μεγαλύτερο του ενός ατόμου) και όχι αναγκαστικά μεγαλύτερους τους.

β-διότι το περίφημο «σύνδρομο της αγέλης» το δοκίμασε και η Αγγλία αρχικά, αλλά και η Σουηδία, και κάνανε τάχιστα υπαναχώρηση όταν είδαν τα τραγικά τους αποτελέσματα, ειδικά δε οι Σουηδοί, τα μαύρα πρόβατα της Σκανδιναβίας

γ- διότι η παιδεία είναι υποχρεωτική μέχρι το τέλος Γυμνασίου και τα αποτελέσματα τα είδαμε και στις Πανελλήνιες, όπου νέοι απόφοιτοι εισήχθησαν σε κάποιες σχολές μέχρι και με ΑΣΣΟΥΣ, που παίρνεις απλά συμπληρώνοντας τα στοιχεία σου στο γραπτό σου.  στα δε Δημοτικά ήταν τραγικά γιατί παιδιά αυτής της ηλικίας δεν έχουν την δυνατότητα προσοχής πάνω από 15-20 λεπτά online, χωρια η έλλειψη πρόσβασης σε υπολογιστές από μεγάλο τμήμα του πληθυσμού, αλλά και η κατάρρευση όλης της ρουτίνας για τα μικρότερα παιδιά, που έχασαν την επαφή με συμμαθητές και συμμαθήτριες, δασκάλους και δασκάλες και όλες τις δραστηριότητες που ένα σχολειο τους προσφέρει. Εμείς δεν έχουμε κατ’οικον μάθηση, όποτε αν κάποιος διαφωνεί με αυτά τα μέτρα μπορεί να κρατήσει το παιδί του σπιτι και να μείνει στην ίδια τάξη, οι γονείς αποφασίζουν.

Αυτά, τα υπόλοιπα τα είπε ο ίδιος ο cat και φαντάζομαι βαρέθηκε να επαναλαμβάνεται.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences