Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 05:41:49 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σχετικα με τον Coronavirus  (Αναγνώστηκε 16705 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 193


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 04:10:50 μμ »

Εμείς δεν έχουμε κατ’οικον μάθηση, όποτε αν κάποιος διαφωνεί με αυτά τα μέτρα μπορεί να κρατήσει το παιδί του σπιτι και να μείνει στην ίδια τάξη, οι γονείς αποφασίζουν


Αυτό δεν ισχύει γιατί μπορεί να κινηθει αυτεπάγγελτα ένας εισαγγελέας και να χάσεις μέχρι και την επιμέλεια του παιδιού αν δεν το στείλεις σχολείο μιας και η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική δεν είναι μόνο το να χάσει χρονιά
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 07:25:11 μμ »

Σαν επαγγελματίας υγείας που είστε απαντήστε μου σας παρακαλώ σε κάποια ερωτήματα αν θέλετε:
1ον Αφού η μάσκα προστατεύει όπως λενε τότε κάποιος που δεν φοράει μάσκα πως μπορεί να μεταδώσει τον ιό σε κάποιον που φοράει; Θες να προστατευθεις φόρα τη μάσκα σου και άσε όποιον θέλει να μην την φοράει.
2ον Αφού ο covid είναι επικίνδυνος για ηλικιωμένους και ανθρώπους με υποκείμενα νοσήματα γιατί δεν λένε σε αυτούς να μπουν σε περιορισμό και να αφήσουν τους υπόλοιπους να αποκτήσουν ανοσία και με αυτό τον τρόπο να προστατέψουν στο τέλος και τους ευπαθείς με την ανοσία της αγέλης;
3ον Γιατί το πρώτο μέλημα όλων όσων αποφασίζουν είναι το πώς θα δώσουμε εμβόλια η φάρμακα η μάσκες και μάλιστα "υποχρεωτικα" και δεν είναι το να χτισουν οι πολίτες ισχυρό ανοσοποιητικό ώστε να έχουν πιο δυνατό οργανισμό και να μπορούν να περάσουν την οποία ασθένεια λίγο πιο ελαφριά;
4ον Με ποιο σκεπτικό λένε ότι θα κάνουν ιατρικές πράξεις στο σχολείο σε παιδιά τυχαία επιλεγμένα και χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση χωρίς την παρουσία γονέα και χωρίς βεβαίως την έγκριση του;
5ον Με ποιο σκεπτικό λένε ότι αν δεν στείλω το παιδί μου στο σχολείο θα έχω προβλήματα με το νόμο ο οποίος λέει ξεκάθαρα ότι σαν κηδεμόνας είμαι ο μόνος που αποφασίζω για την προστασία και προάσπιση της υγείας του και έχω το δικαίωμα να αρνηθώ την έκθεση του σε πιθανές εστίες μιας πανδημίας η μιας απλής ασθένειας;
Έχω κι άλλα ερωτήματα να σας θέσω αν το θέλετε αλλά ο σκοπός μου δεν είναι αυτός και πραγματικά δεν θέλω να πάρω θέση επί του θέματος και επειδή με το να κάνουμε ένα ποστ αποκτούμε αυτομάτως δημόσιο λόγο καλό θα ήταν να μην σχολιάζουμε θέματα αν δεν έχουμε μια απόλυτα σφαιρική εικόνα για αυτά καθώς και για όλες τις παραμέτρους τους.
Αν κάποιο φόρουμ είναι κλειστό και μπορείς να δεις το περιεχόμενο του μόνο αν είσαι μέλος του τότε θεωρώ ότι μπορείς να πεις το οτιδήποτε μιας και εκεί δεν τίθεται θέμα δημόσιου λόγου αλλά ιδιωτικού.
Ζήτω συγγνώμη για το "σεντόνι" αλλά θεωρώ ότι εδώ είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι και το μόνο κοινό που έχουμε είναι ο συλλεκτισμος και γι'αυτό το λόγο επιλέγω να χαρίσω τον ελεύθερο χρόνο μου εδώ, για το συλλεκτισμο και όχι για τις οποίες αντιπαραθέσεις τις επικαιρότητας.

Θα συμφωνήσω μαζί σας αλλά με τον εξής όρο.
Όσοι αντιδρούν στα μέτρα, να υπογράψουν ένα επίσημο χαρτί για τους ίδιους και για τα παιδιά τους
ότι αν συμβεί το οποιοδήποτε περιστατικό και κολλήσουν, να μην έχουν κανένα δικαίωμα στη περίθαλψη(αφού θα έχουν το δικαίωμα να αντιδρούν στα μέτρα) να μην μπορούν να μπούν σε κανένα νοσοκομείο και να μην έχουν
καμία κρατική περίθαλψή.
Δλδ να μην πάρουν τη δική μου θέση στο νοσοκομείο αλλά και κανενός άλλος που τηρεί τα μέτρα.
Τότε και μόνο τότε ας πιστεύουν ότι θέλουν και ας κάνουν ότι τους φωτίσει το μυαλό τους.
Καταγράφηκε
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 193


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 09:43:39 μμ »

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας αλλά πείτε μου παρακαλώ αυτό, πιστεύετε ότι στην οποιαδήποτε παρενέργεια παρουσιάσει ένα παιδί εν προκειμένω, μιας και αναφερόμαστε στα παιδιά, τυγχάνει αυτό κρατικής περίθαλψης (και φαντάζομαι με αυτό εννοείται δωρεάν περίθαλψη); Και αν η παρενέργεια αυτή είναι κάτι μόνιμο, μια παράλυση φερ ειπείν, πιστεύετε ότι αποζημιώνεται η θεωρείται υπεύθυνος ο γονέας μιας και αυτός ασκεί την μέριμνα και είναι αυτός που έθεσε το παιδί σε αυτό τον κίνδυνο και τελικά σε αυτή την κατάσταση;
Ενα νόμισμα έχει 2 όψεις αγαπητέ μου στην προκειμένη περίπτωση όμως υπάρχουν χιλιάδες όψεις. Προσωπικά φυσικά και βάζω μάσκα και στα παιδιά μου ακόμη μιας και είναι "νομος" (που δεν είναι νόμος αλλά ΚΥΑ και είναι κάτω του νόμου αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο) και αποστάσεις κρατάω αλλά τρελαίνομαι κι όλας όταν κάποιος λέει ότι λέει γι'αυτους που δεν φοράνε μάσκα και αν πας σε μια λαϊκή πχ θα τους δεις όλους αυτούς και τους ηλικιωμένους ειδικά χωρίς μάσκα η να την φοράνε στο σαγόνι, να ζουλανε όλα τα λαχανικά, καλά για αποστάσεις δεν το συζητώ... Γενικά σαν χώρα και σαν πολίτες είμαστε απλά ότι να'ναι και βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί όσο κι αν προσπαθώ το αντίθετο μερικές φορές όταν έχεις να κάνεις με ότι να'ναι καταστάσεις δεν βγαίνει να πας με σπαθί στο χέρι απλά δεν γίνεται..
Αυτά.
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 11:16:52 μμ »

Σαν επαγγελματίας υγείας που είστε απαντήστε μου σας παρακαλώ σε κάποια ερωτήματα αν θέλετε:
1ον Αφού η μάσκα προστατεύει όπως λενε τότε κάποιος που δεν φοράει μάσκα πως μπορεί να μεταδώσει τον ιό σε κάποιον που φοράει; Θες να προστατευθεις φόρα τη μάσκα σου και άσε όποιον θέλει να μην την φοράει.
2ον Αφού ο covid είναι επικίνδυνος για ηλικιωμένους και ανθρώπους με υποκείμενα νοσήματα γιατί δεν λένε σε αυτούς να μπουν σε περιορισμό και να αφήσουν τους υπόλοιπους να αποκτήσουν ανοσία και με αυτό τον τρόπο να προστατέψουν στο τέλος και τους ευπαθείς με την ανοσία της αγέλης;
3ον Γιατί το πρώτο μέλημα όλων όσων αποφασίζουν είναι το πώς θα δώσουμε εμβόλια η φάρμακα η μάσκες και μάλιστα "υποχρεωτικα" και δεν είναι το να χτισουν οι πολίτες ισχυρό ανοσοποιητικό ώστε να έχουν πιο δυνατό οργανισμό και να μπορούν να περάσουν την οποία ασθένεια λίγο πιο ελαφριά;
4ον Με ποιο σκεπτικό λένε ότι θα κάνουν ιατρικές πράξεις στο σχολείο σε παιδιά τυχαία επιλεγμένα και χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση χωρίς την παρουσία γονέα και χωρίς βεβαίως την έγκριση του;
5ον Με ποιο σκεπτικό λένε ότι αν δεν στείλω το παιδί μου στο σχολείο θα έχω προβλήματα με το νόμο ο οποίος λέει ξεκάθαρα ότι σαν κηδεμόνας είμαι ο μόνος που αποφασίζω για την προστασία και προάσπιση της υγείας του και έχω το δικαίωμα να αρνηθώ την έκθεση του σε πιθανές εστίες μιας πανδημίας η μιας απλής ασθένειας;
Έχω κι άλλα ερωτήματα να σας θέσω αν το θέλετε αλλά ο σκοπός μου δεν είναι αυτός και πραγματικά δεν θέλω να πάρω θέση επί του θέματος και επειδή με το να κάνουμε ένα ποστ αποκτούμε αυτομάτως δημόσιο λόγο καλό θα ήταν να μην σχολιάζουμε θέματα αν δεν έχουμε μια απόλυτα σφαιρική εικόνα για αυτά καθώς και για όλες τις παραμέτρους τους.
Αν κάποιο φόρουμ είναι κλειστό και μπορείς να δεις το περιεχόμενο του μόνο αν είσαι μέλος του τότε θεωρώ ότι μπορείς να πεις το οτιδήποτε μιας και εκεί δεν τίθεται θέμα δημόσιου λόγου αλλά ιδιωτικού.
Ζήτω συγγνώμη για το "σεντόνι" αλλά θεωρώ ότι εδώ είμαστε όλοι διαφορετικοί άνθρωποι και το μόνο κοινό που έχουμε είναι ο συλλεκτισμος και γι'αυτό το λόγο επιλέγω να χαρίσω τον ελεύθερο χρόνο μου εδώ, για το συλλεκτισμο και όχι για τις οποίες αντιπαραθέσεις τις επικαιρότητας.

Θα συμφωνήσω μαζί σας αλλά με τον εξής όρο.
Όσοι αντιδρούν στα μέτρα, να υπογράψουν ένα επίσημο χαρτί για τους ίδιους και για τα παιδιά τους
ότι αν συμβεί το οποιοδήποτε περιστατικό και κολλήσουν, να μην έχουν κανένα δικαίωμα στη περίθαλψη(αφού θα έχουν το δικαίωμα να αντιδρούν στα μέτρα) να μην μπορούν να μπούν σε κανένα νοσοκομείο και να μην έχουν
καμία κρατική περίθαλψή.
Δλδ να μην πάρουν τη δική μου θέση στο νοσοκομείο αλλά και κανενός άλλος που τηρεί τα μέτρα.
Τότε και μόνο τότε ας πιστεύουν ότι θέλουν και ας κάνουν ότι τους φωτίσει το μυαλό τους.

Διαφωνώ κάθετα με κάτι τέτοιο γιατι ανοίγει τον ασκό του αιόλου για πολλά πραγματα!
Π.χ.
1) αν εχω ιδιωτικη ασφαλεια = έχω εξαγοράσει τον κίνδυνο για το κόστος της εντατικής = μπορω να κυκλοφορω χωρις μάσκα; (ασχετα αν για την ώρα μονο συγκεκριμενα νοσοκομεια παρέχουν covid περίλθαψη).

2) Αν αλλάξω γνωμη στο ενδιάμεσο τι γινεται; Χαμόγελο

Πολλά και διάφορα.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 11:26:27 μμ »

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας αλλά πείτε μου παρακαλώ αυτό, πιστεύετε ότι στην οποιαδήποτε παρενέργεια παρουσιάσει ένα παιδί εν προκειμένω, μιας και αναφερόμαστε στα παιδιά, τυγχάνει αυτό κρατικής περίθαλψης (και φαντάζομαι με αυτό εννοείται δωρεάν περίθαλψη); Και αν η παρενέργεια αυτή είναι κάτι μόνιμο, μια παράλυση φερ ειπείν, πιστεύετε ότι αποζημιώνεται η θεωρείται υπεύθυνος ο γονέας μιας και αυτός ασκεί την μέριμνα και είναι αυτός που έθεσε το παιδί σε αυτό τον κίνδυνο και τελικά σε αυτή την κατάσταση;
Ενα νόμισμα έχει 2 όψεις αγαπητέ μου στην προκειμένη περίπτωση όμως υπάρχουν χιλιάδες όψεις. Προσωπικά φυσικά και βάζω μάσκα και στα παιδιά μου ακόμη μιας και είναι "νομος" (που δεν είναι νόμος αλλά ΚΥΑ και είναι κάτω του νόμου αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο) και αποστάσεις κρατάω αλλά τρελαίνομαι κι όλας όταν κάποιος λέει ότι λέει γι'αυτους που δεν φοράνε μάσκα και αν πας σε μια λαϊκή πχ θα τους δεις όλους αυτούς και τους ηλικιωμένους ειδικά χωρίς μάσκα η να την φοράνε στο σαγόνι, να ζουλανε όλα τα λαχανικά, καλά για αποστάσεις δεν το συζητώ... Γενικά σαν χώρα και σαν πολίτες είμαστε απλά ότι να'ναι και βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατί όσο κι αν προσπαθώ το αντίθετο μερικές φορές όταν έχεις να κάνεις με ότι να'ναι καταστάσεις δεν βγαίνει να πας με σπαθί στο χέρι απλά δεν γίνεται..
Αυτά.

Στο εξωτερικό (Ελβετία/ Ιταλία) εδω και χρόνια (10+) έχουν γάντια μιας χρήσης όταν πιανεις φρούτα. Και φυσικά σου την έλεγαν αν δεν τα χρησιμοποιούσες.
Μου φαινόταν απίστευτο, αλλά ισως έχει κάποια λογική. Βέβαια σπίτι μπορείς να ρίξεις ενα πλυσιματάκι και δεν νομιζω να έχεις θέμα.

Πήγαινε σε εναν ΟΠΑΠ και δες τους όλους (ηλικιωμένοι) να καθονται σαν να μην τρέχει τιποτα, να μοιράζονται στυλο,χαρτια,λεφτά... Και μετα λεμε στα 5χρονα να φοράνε μάσκα και να μην ανταλλάσουν πράγματα.
Ξέρουμε οτι δεν γίνεται. Και στο δημοτικό ο δάσκαλος θα παραδίδει μάθημα ή θα κυνηγάει τα παιδιά;

Σε παιδικούς σταθμούς μόνο οι νηπιαγωγοί φοράνε μάσκες, τα παιδια τίποτα, οι γονεις ή οι παπούδες τίποτα. Καλή τυχη :-) Δεν νομιζω οτι ειναι δύσκολο στην προσέλευση να φοράνε μάσκα οι γονεις για 30 λεπτά, ακομα και οι αρνητές δεν έχουν κάποιο επιχείρημα εκει. Αλλά θέλουμε όλοι να το παίξουμε ιστορίες.

Καλό το ανοσοποιητικό αλλά αμα κολλήσεις κόλλησες. Σαν την γρίπη, θα σε βοηθήσει το καλό ανοσοποιητικό αλλά το tamiflu είναι δυναμιτης. Στον covid δεν έχει tamiflu Λύπη

Η κοινωνία μας εχει φτιαχθεί έτσι ωστε να υπαρχει επαφή στα πάντα, μην κοροιδευόμαστε μεταξυ μας...
Απο το σουπερμάρκετ μέχρι το καμάκι στην παραλία. Και τα πάντα έχουν σχεδιασθεί με συγκεκριμένο φόρτο ωστε να ελεγχθεί το κόστος: ταμιες στο σουπερ αναλογα τον κόσμο, γκισέ εξυπηρέτησης αναλογα τον κόσμο, call center υπάλληλοι ανάλογα τον φόρτο, χώρος στα πόδια στα αεροπλάνα (αρα και αποσταση απο τον δίπλα) μειωμενη για το κόστος. Δεν μπορούμε ξαφνικα να εξαφανίσουμε τις ουρές και να αυξησουμε τις αποστάσεις.

Η μάσκα, απλα μειώνει τις πιθανότητες να κολλήσουμε τον δίπλα. Ας κάνουμε ότι μπορουμε

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2020, 11:31:12 μμ από johneko » Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 11:53:57 μμ »

Σεβαστες απο μενα ολες οι αποψεις τοχω ξαναπει. Χωρις καμμια προθεση αντιπαραθεσης με κανενα απλα θ αφησω να μιλησουν τα νουμερα. Η νοσηλεια στην εντατικη ενος ασθενους κοστιζει περιπου 800e την ημερα.
Παμε λοιπον. 800Χ30=24000 καθε μηνα
Συνεχιζουμε. Αυτη την στιγμη εχουμε 45 νομιζω διασωληνομενους ασθενεις
45Χ24000=1080000 καθε μηνα
Μονο με 45 ασθενεις που σχετικα ειναι λιγοι. Ποιος τα πληρωνει ολα αυτα? Οι αρνητες των εμβολιων κ της μασκας? Οχι βεβαια.
Αλλη μια παραμετρος που δεν αναφερεται απο κανενα. Η χωρα αυτη την στιγμη απειληται απ την Τουρκια. Εαν πεσουμε απ τον ιο ποιος θα την υπερασπιστει? Με τι ηθικο? Με 1000000 τον μηνα ποσα οπλικα συστηματα θα ειχαμε συντηρησει ωστε να ειναι αξιομαχα κ αμεσα διαθεσιμα?
Ποσες θεσεις εργασιας θα ειχαν διασωθει?
Ελπιζω να σκεφτουμε καλυτερα κ να δουμε κ αλλες παραμετρους
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1796


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 03:02:38 πμ »

Συμπέρασμα:

Ας καταφέρουμε λοιπόν να μείνουμε ζωντανοί στην επίθεση του ιού, ώστε να έχουμε την δυνατότητα να.. πεθάνουμε στον πόλεμο με τους γείτονες! Εμπρός ιός και πίσω Τούρκος!

Όσο για τα οπλικά συστήματα και την συντήρησή τους, αυτά μας μαράνανε κύριοι..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2020, 03:06:06 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 01:49:19 μμ »

Συμπέρασμα:

Ας καταφέρουμε λοιπόν να μείνουμε ζωντανοί στην επίθεση του ιού, ώστε να έχουμε την δυνατότητα να.. πεθάνουμε στον πόλεμο με τους γείτονες! Εμπρός ιός και πίσω Τούρκος!

Όσο για τα οπλικά συστήματα και την συντήρησή τους, αυτά μας μαράνανε κύριοι..
Δηλαδή Μπάμπη σε περίπτωση που η χώρα δεχθεί επίθεση και πρέπει να αμυνθεί δεν μας μάρανε η συντήρηση των οπλικών συστημάτων;
Δεν λέω ότι είναι καλό να δίδονται χρήματα για εξοπλισμούς,χρήματα τα οποία πολλά θα μπορούσαν να διορθώσουν σε πολλούς τομείς ,αλλά σε περιπτώσεις όπως εδώ;
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 03:40:29 μμ »

Συμπέρασμα:

Ας καταφέρουμε λοιπόν να μείνουμε ζωντανοί στην επίθεση του ιού, ώστε να έχουμε την δυνατότητα να.. πεθάνουμε στον πόλεμο με τους γείτονες! Εμπρός ιός και πίσω Τούρκος!

Όσο για τα οπλικά συστήματα και την συντήρησή τους, αυτά μας μαράνανε κύριοι..

Δυστυχως κάποτε έγιναν κουρτίνες (αν θυμαται κανεις τις κουρτινες που κάνανε 20.000ε) και σήμερα θα γίνουν αναλώσιμα για την εντατική.

Αν δεν θέλουμε οπλικά, ας κάνουμε τα ίδια λεφτά μια καινούργια πτέρυγα σε νοσοκομείο, να κρατήσουμε 10 γιατρούς ακομα εδώ προσφέροντας τους καλύτερο μισθό, ας τα κάνουμε μείωση φόρων αλλα όχι αναλώσιμα σωληνάκια.

Όσο και αν ακουσθεί κακό, ακόμα και η ζωή εχει κάποιο κόστος.
Αξίζει να σώσουμε εναν 80άρη ή εναν 90αρη στην εντατική με κόστος 20x800ε την ημέρα ή με τα ίδια λεφτα να εξοπλίσουμε μια παιδιατρική κλινική ;

Μακάρι να υπήρχαν λεφτά για όλα, αλλά δεν υπάρχουν για διάφορους λόγους.
Γιατι τα λεφτά που ξοδεύουμε εκεί θα λείπουν αύριο απο αλλού.

Ας βάλουμε την μάσκα για 1 χρόνο, δεν θα πάθει κανείς τιποτα

Αυτοι που ισχυρίζονται οτι θα πάθουν κάτι απο την μάσκα, τι πιστεύουν οτι θα πάθουν; (για να δούμε και την άλλη πλευρά).
Οτι αναπνέουν την υγρασία που βγάζουν;
(Καλα το οτι εχει τσιπάκι η μάσκα το προσπερνάω Χαμόγελο )
Οτι είναι το πρωτο βήμα πριν τους αναγκάσουν να κάνουν τι;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2020, 03:43:42 μμ από johneko » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 04:46:43 μμ »

Οτι είναι το πρωτο βήμα πριν τους αναγκάσουν να κάνουν τι;

δεν ξερω ανησυχω
αφου μας κλεισουνε το στομα, τι αλλο μπορει να μας κλεισουνε  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

εμενα μου αρεσει η υπεροψια των ενηλικων που συζητανε για την μασκα
οτι και καλα αμα αποφασισουμε οτι θα φορανε τα παιδακια του δημοτικου μασκα ή αμα αποφασισουμε οτι δεν θα τη φορανε, αυτα θα μας ακουσουν.
ξεχναμε μαλλον την παιδικη μας ηλικια
και δεν ειναι ολα σε πολεις, εχει και επαρχια, εκει δεν υπαρχουν "καγκελα παντου" στα σχολεια, οπως εχει καταντησει το πραγμα στις πολεις, εκει φευγουν κι ερχονται στα "μπρέικς" και κανουν κι ο,τι θελουν
δλδ θα πεις του μητσου και της λολας, φορα τη μασκα
δε θα παιξουν κηνυγητο, δε θα παιξουνε μπασκετ, δε θα χαθει η μασκα, θα εχουν και πολλαπλες για ανταλλακτικο
ή το 16χρονο δε θα θελει να φιλησει τη φιλη του στο λυκειο
θα το πει η μαμα και ο τσιοδρας και ολα τα παιδακια θα τη φορεσουν
(και τ αναποδο ισχυει, μπορει να τη φορεσει επειδη ετσι γουσταρει, ασχετα αμα του πε η μαμα του να μην φορεσει και να φορεσει και καποιου αλλου αμα δεν εχει δικια του, οχι θα κατσει να σκασει ή θα μετρησει τα μικροβια)
εθελοτυφλουμε
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2020, 04:48:08 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 193


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 05:34:18 μμ »

+1
Να προσθέσω κι ότι τα μικρά παιδιά σίγουρα θα ρίξουν την μάσκα κατω και μετά θα την ξαναβάλουν και μετά ξανά κατω, σίγουρα θα την ανταλλάξουν με κάποιο άλλο παιδί και σίγουρα μέσα σε λίγες μέρες θα τις χασουνε κι όλας..
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 09:57:36 μμ »

+1
Να προσθέσω κι ότι τα μικρά παιδιά σίγουρα θα ρίξουν την μάσκα κατω και μετά θα την ξαναβάλουν και μετά ξανά κατω, σίγουρα θα την ανταλλάξουν με κάποιο άλλο παιδί και σίγουρα μέσα σε λίγες μέρες θα τις χασουνε κι όλας..
Συμφωνω σε αυτο που αναφερεις φιλε μου. Χρειαζεται πολλη υπομονη για να εκπαιδευτουν τα παιδια κ κυριως τα νηπια σε κατι τετοιο. Το θεμα ειναι πως οι επαιδευτικοι μας ειναι ανεκπαιδευτοι σε αυτο.
Εχουν φρικαρει οι ανθρωποι
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2020, 10:41:41 μμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 10:47:49 μμ »

Παρότι είμαι υπέρ στην χρήση μάσκας πιστεύω οτι τα παιδιά ειναι αδύνατο να εκπαιδευτούν ή να την χρησιμοποιήσουν σωστά.

Έστω οτι ενα παιδί εχει covid και είναι ασυμπτωματικό. Ο δάσκαλος δεν θα παει απο πανω του; Δεν θα πιασει το χέρι του να γράψει το α β γ ? Κάποιος δεν θα ακουμπήσει στο θρανείο του να στηριχθεί; Πόσες φορές πιστευετε θα κατεβάσει την μάσκα και θα την πιάσει απεξω; Game Over

Δηλαδη στο λύκειο / γυμνάσιο δεν θα την βγάλουν για να καπνίσουν ή να ρίξουν ενα φιλάκι στην γκόμενα;
Όλοι θυμόμασταi τι γινότανε μέσα ή εξω απο την τάξη ... full contact στα πάντα! Σαρκασμός
Ή οταν πανε να παίξουν μπάσκετ ή ποδοσφαιρο, θα τρέχουν με μάσκα και θα απαγορευτεί το man-to-man χαχα Χαμόγελο

Για το δημοτικό δεν κάνω κάν κόπο να γράψω, δεν έχει καμια ελπίδα εφαρμογης.
Αν την φοράνε (ή εστω μισοφοράνε) μέσα στην τάξη νομιζω θα είμαστε περισσότερο απο τυχεροι.

Απλά δεν ξέρω γιατι τρελαίνονται οι αρνητές για κάτι που δεν θα μπορεί να εφαρμοσθεί στην πράξη....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2020, 10:52:38 μμ από johneko » Καταγράφηκε
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 193


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 11:53:15 μμ »

Έστω οτι ενα παιδί εχει covid και είναι ασυμπτωματικό. Ο δάσκαλος δεν θα παει απο πανω του; Δεν θα πιασει το χέρι του να γράψει το α β γ ?
Υποτίθεται ότι πρέπει να κρατάνε αποστάσεις οι δάσκαλοι από τους μαθητές, αυτές είναι οι οδηγίες αλλά έλα και πες μου πως είναι αυτό εφικτό; Όπως λες πως θα δείξει κάποια πράγματα, στα πρωτακια ειδικά που με την περσινή κατάσταση στα νήπια δεν μπήκε καμία βάση;
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 01:24:29 πμ »

Έστω οτι ενα παιδί εχει covid και είναι ασυμπτωματικό. Ο δάσκαλος δεν θα παει απο πανω του; Δεν θα πιασει το χέρι του να γράψει το α β γ ?
Υποτίθεται ότι πρέπει να κρατάνε αποστάσεις οι δάσκαλοι από τους μαθητές, αυτές είναι οι οδηγίες αλλά έλα και πες μου πως είναι αυτό εφικτό; Όπως λες πως θα δείξει κάποια πράγματα, στα πρωτακια ειδικά που με την περσινή κατάσταση στα νήπια δεν μπήκε καμία βάση;

Δεν ειναι εφικτό. Και αποτι δειχνει σε 2-3 μήνες με γρίπη και covid δεν θα μείνει σχολείο ανοικτο.

Με την μάσκα μεσα στην τάξη δεν βλέπεις το πρόσωπο και το στόμα του άλλου.
Αποδεδειγμενα ακους χειρότερα (γιατι δεν βλεπεις τα χειλη που ο εγκέφαλος αναπαίσθητα τα χρησιμοποιεί συνδυαστικά) και ταυτόχρονα δεν βλέπεις και εκφράσεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences