Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 06:56:51 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 18
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τουρκία: τι πραγματικά συμβαίνει;  (Αναγνώστηκε 50873 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:16:44 μμ »

Σε αυτούς προστέθηκαν κ οι απλοί άνθρωποι που όντως είχαν δυσανασχετήσει με την πίεση που δέχονταν λόγο των λαθρομεταναστών ολα αυτά τα χρόνια.....είναι τυχαίο που όλα αυτά τα χρόνια ,οι τόσο μάχιμοι νησιώτες δεν έκαναν επίθεση ούτε μια φορά προς τις δομές φιλοξενίας των λαθρομεταναστών,αλλά ξεσηκώθηκαν τώρα στην δημιουργία κλειστών κέντρων??σε νησί είσαι Μανώλη κ ξερός από πρώτο χέρι ότι αυτά που λέω είναι η αλήθεια.....μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας.....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:22:29 μμ »

Για τα φράγκα ξεπουλησατε την πατρίδα και υπονομευσατε το μέλλον των παίδων σας.....όλοι ξέρουμε τι αισχροτητες έκαναν στα νησιά οι λαθρομετανάστες...ολοι ξέρουμε για τους βιασμούς,για τις βεβηλώσεις ιερών,για τις κλοπές....αλλα μπροστά στο τσάμπα χρήμα όλοι έκαναν μοκο και υπεμεναν τα πάντα....
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:24:56 μμ »

Ακόμα κ με βάση τη καθαρή λογική να το εξετάσεις,είναι αδιανόητο να προτιμήσει κάποιος τα ανοιχτά κέντρα όπου μπαινοβγαίνουν ελεύθερα κ ανεξέλεγκτα οι λαθρομετανάστες,από τα κλειστά όπου δεν τους επιτρέπεται....όλα όμως εξηγούνται όταν μπαίνει ο παράγοντας χρήμα μέσα στην εξίσωση...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:25:44 μμ »

και οχι μονο στα νησια να συμπληρωσω εγω απλα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:26:29 μμ »

Συγνώμη αν σε στενοχωρω,ξέρεις ότι προσωπικά σε εκτιμώ...και ήταν ένας από τους λόγους που όλες αυτές τις μέρες δεν είχα σχολιάσει τίποτα....αλλά η υπομονή έχει κ τα όρια της....
Καταγράφηκε
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:31:20 μμ »

Αν και κάτοικος Αθηνών, είμαι γέννημα-θρέμμα Λέσβιος και έχω καθημερινή επαφή με τα πράγματα.
Ναί, κάποιοι έβγαλαν λεφτά από σπίτια που νοίκιασαν, μαγαζιά που ανέβασαν τον τζίρο τους, κλπ. Η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου όμως βοήθησε αφιλοκερδώς. Ότι έκανε, το έκανε από την καλή της καρδιά, βοηθώντας τους κατατρεγμένους, καθώς πολλοί είναι απόγονοι προσφύγων από "απέναντι" και το θέμα της προσφυγιάς τους πονάει. Κι εμένα ο πατέρας μου ήρθε 9 χρονών προσφυγόπουλο το 1922.
Με τις υποσχέσεις οτι σύντομα θα λυθεί το πρόβλημα, περνούσαν τα χρόνια. Οταν όμως είδαν οτι θέλουν να τους φορτώσουν ΚΑΙ τις κλειστές δομές ΜΟΝΟ στα νησιά, αγανάκτησαν. Σου λέει, εμείς που βάλαμε πλάτη τόσα χρόνια για να μην "μολυνθεί" η ενδοχώρα, τώρα θα μας τιμωρήσετε και με μόνιμη εγκατάσταση? Και πουθενά αλλού, παρά μόνο στα συγκεκριμένα νησιά που διαλέξατε να καταστρέψετε δια παντός?
Το παράπονο ήταν οτι δεν είδαν να μοιράζεται το βάρος αναλογικά. Θέλουν όλους να τους φορτώσουν στα συγκεκριμένα νησιά. Η κριτική από τον καναπέ του Κολωνακίου είναι εύκολη όταν δεν έχεις δεί τόσα χρόνια να καταστρέφουν τα χτήματά σου και να κλέβουν τα ζώα σου, και η αστυνομία να κάνει την πάπια, ενώ ταυτόχρονα οι συνεργάτες των δουλεμπόρων (ΜΚΟ) πληρώνονται για να αλωνίζουν ελεύθερα.
Απλά ήρθε η ώρα που είπαν "ως εδώ". Τίποτα παραπάνω.
Οσοι τα βάζουν με τους νησιώτες που αντιστέκονται στη δημιουργία ΚΑΙ κλειστών δομών, μπορούν ελεύθερα να ζητήσουν να γίνουν κλειστές δομές στις δικές τους γειτονιές στην ενδοχώρα.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:38:19 μμ »

Σε περίπτωση που δεν έχετε καταλάβει τι είναι οι κλειστές δομές να σας εξηγήσω....οι κλειστές δομές δεν είναι κέντρα όπου θα κρατούνται μόνιμα οι μετανάστες...είναι κέντρα όπου θα κρατούνται το ανωτέρω μέχρι 3 μήνες και μετά θα τους δίνουν δωρεάν εισιτήριο για την ενδοχώρα με την υποχρέωση υποτίθεται εντός ενός μηνός να αποχωρήσουν μόνοι τους από τη χώρα.....είναι το ίδιο ακριβώς με τα ανοιχτά κέντρα ,με την μοναδική διαφορά ότι στα κλειστά δεν επιτρέπεται να μπαινοβγαίνουν ελεύθεροι.....άρα πάει κ αυτή η καραμέλα της "μόνιμης εγκατάστασης".....αν θέλουμε να λύσουμε το πρόβλημα πρέπει να κοιτάξουμε στον καθρέφτη κ να δούμε κ τις δικές μας ασχήμιες....
Καταγράφηκε
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:42:37 μμ »

Εσύ που έχεις καταλάβει τι είναι οι κλειστές δομές, κάνε αγώνα να φτιάξουν μία στη γειτονιά σου.
Εμείς που καταλάβαμε τι εννοεί το κράτος ως "προσωρινά μέτρα", δεν τις θέλουμε.
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:47:32 μμ »

Δεν καταλαβαίνω γιατί το προσωποποιείς αγαπητέ αστροσυλλεκτη.... καταρχάς εσείς που δεν τις θέλετε,είστε εσείς στην Αθήνα?γιατί εκεί είπες ότι διαμένεις...δεύτερον ούτε εγώ θέλω τις δομές ούτε στα νησιά ούτε πουθενά αλλού....δεν θέλω για την ακρίβεια κανένα λαθρομετανάστη στην χώρα μου...εγώ απλά εξηγώ το τι έχει γίνει όλα αυτά τα χρόνια κ φθάσαμε σε αυτό το σημείο...αφού είσαι κάτοικος Αθηνών θα ξέρει ότι το βάρος δεν τι σηκώνουν μόνο τα νησιά,κάνε μια βόλτα στην Ομόνοια για να πειστείς.....έλα.κ στη Πάτρα απέναντι από το λιμάνι να δεις τι γίνεται....όπως κ σε κάθε πόλη πλησίον συνόρων προς Ευρώπη
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 04, 2020, 02:50:15 μμ »

Και να σε ενημερώσω ότι στην γειτονιά μου έχει κλειστές δομές....στην Κόρινθο συγκεκριμένα....όπως κ σε άλλα σημεία της Ελλάδας....
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 04, 2020, 03:06:24 μμ »

κλειστες δομες παντου.
μονο για ανθρωπους που φευγουν για να ξεφυγουν απο τον πολεμο.
ολοι οι υπολοιποι κατευθειαν πισω.
να τους ταισουμε, να τους ποτισουμε, να τους φτιαξουμε σχολεια, ας γιορταζουν και το ραμαζανι τους εκει μεσα και μολις τελειωσει ο πολεμος να πανε πισω.
ολοι οι δικοι μας προσφυγες θελανε να πανε πισω, ειχαν φυγει αναγκαστικα, αμα δεν θελει την πατριδα του δεν ειναι προσφυγας, ειναι μεταναστης. (αμα καποιος κινδυνευει να πεθανει ειναι χαρουμενος που ζει, αμα πειναει ειναι ευχαριστημενος που τρωει και ας ειναι και χοιρινο.)
αμα θελει ασυλο επειδη στην πατριδα της της κανανε με το ζορι γυναικεια περιτομη, να το συζητησουμε και αυτο και να την βοηθησουμε να αναρρωσει και για το πως να κανει τα πραγματα καλυτερα στην πατριδα της.
μεχρι εκει ανεχομαι να πληρωνουμε.

ειμαι πολιστικα-πολιτισμικα ελιτιστης και μου αρεσει. δεν μου αρεσει να μοιραζομαι τον δρομο που περπαταω, ό,τι υποδομη με το ζορι και τα διαφυγονται κερδη στις μιζες καταφεραμε να φτιαξουμε, ουτε καν το γηπεδακι που επαιζα μικρος ποδοσφαιρο με ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν που βρισκονται και πως πρεπει να φερονται εδω που ειναι, και αυτο ισχυει και για πολλα δικα μας γιδια που νομιζουν πως ειναι "ελληνες".

δεν σταθηκαμε ικανοι να αφομοιωσουμε πληρως ουτε ανθρωπους δικης μας καταγωγης στην πλεον προσφατη ιστορια μας. λιγο πιο παλια, δεν σταθηκαμε κοντα στους προσφυγες ουτε το '22, τους ειχαμε στα πλοια και στα ξερονησια μεχρι να πεθανουν αρκετοι ωστε να μπορεσουν μετα να τους "αντεξουν" ως αριθμο και να τους εκμεταλλευτουν οι τοτε κατοικοι της ευρωποηπειρωτικης ελλαδας. σκεφτειτε τωρα δλδ, οτι φερομαστε καλυτερα σε αυτους τους μεταναστες απ οτι φερθηκαμε στους δικους μας προσφυγες.

δεν υπαρχει ελπιδα να αφομοιωσουμε εκατομμυρια ανθρωπων που και να μην τους βαζαμε μαζι θα δημιουργουσαν απο μονοι τους γκετο. και δεν προκειται να γινουμε εμεις καλυτεροι ετσι, αυτο μας ειναι ηδη δυσκολο, θα γινουμε χειροτεροι απλα, γτ βρισκομαστε ηδη σε παρακμη πολιτισμικα.

λιγους και καλους θελω να ζησουν κανονικα εδω. λιγους για να μπορεσουμε να τους βοηθησουμε και να μας βοηθησουν στο μελλον ή εδω ή στην πατριδα τους. μονο ετσι θα βγουμε κερδισμενοι. σκεφτειτε την κατασταση στη λιβυη. ο τυπος ειχε σπουδασει στην ευελπιδων και εχει μια καλη εντυπωση για τη χωρα μας. σκεφτειτε να εμπαινε τωρα παρανομα με αλλους 100.000, τι ελπιδα υπαρχει να καταλαβει που βρισκεται και να εχει μια καλη εικονα για μας. μηδεν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2020, 03:11:16 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1655

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 04, 2020, 03:42:54 μμ »

+1
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1489


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 04, 2020, 04:21:49 μμ »

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ (μέρος του άρθρου παρακάτω):
Φασίστας δεν είσαι μόνο όταν υποστηρίζεις τον εγχώριο φασισμό. Φασίστας είσαι και όταν υποστηρίζεις των φασισμό των άλλων! (της Τουρκίας)
Αυτό που συμβαίνει σήμερα στο Έβρο είναι η πρώτη φάση του πολέμου. Η ομολογουμένως προβλέψιμη Τουρκία απασφάλισε και χρησιμοποιεί αρχικά ανθρώπους ως πολιορκητικό κριό. Η στοχοθέτησή της είναι πολυεπίπεδη:
Από την μία χρησιμοποιεί βραχυπρόθεσμα τις προσφυγικές ροές για να εξαντλήσει την Ελλάδα σε προσωπικό και μέσα. Δεν θα χάσει ευκαιρία να δημιουργήσει πρόβλημα στην Ελλάδα. Ό,τι εξαντλεί την Ελλάδα την ευχαριστεί. Τους φαντάζομαι απέναντι, να στέλνουν βάρκες και να σπάνε πλάκα. Αναρωτηθήκατε γιατί δεν στέλνει τώρα τις ορδές στα σύνορα με την Βουλγαρία; Ακόμη κι αν δεν σπάσει η άμυνα του Έβρου, η Τουρκία θα προσπαθήσει να εγκαταστήσει στην Αδριανούπολη τεράστιο «προσφυγικό» στρατόπεδο ως μόνιμη Δαμόκλειος σπάθη. Όσοι παίζουν σκάκι θα με καταλάβουν ίσως καλύτερα. Ξέρουν πώς «καρφώνεις» ένα πιόνι του αντιπάλου, πώς το καθηλώνεις σε ένα σημείο από το οποίο δεν μπορεί να μετακινηθεί. Ανεξάρτητα με την έκβαση στις Καστανιές λοιπόν, η Τουρκία έχει ήδη καταφέρει να «καρφώσει» τεράστιες δυνάμεις της Ελλάδας σε ένα σημείο, δημιουργώντας ενδεχομένως κενά αλλού.
Από την άλλη όμως, ο στόχος της Τουρκίας εδώ είναι μακροπρόθεσμος εφόσον προφανέστατα διεκδικεί ρόλο περιφερειακής ιμπεριαλιστικής δύναμης. Εργαλειοποιεί το «προσφυγικό» για να διχάσει τους Έλληνες. Σπέρνει την έριδα πριν μας μαγαρίσει.
Η Τουρκία θα προσπαθήσει να αποκτήσει επιρροή μέσω μουσουλμανικών εστιών στον ελληνικό κοινωνικό ιστό σε ρόλο αυτόκλητου προστάτη.
Αύριο, όταν αυτές οι κοινότητες παγιωθούν, η Τουρκία θα εφεύρει μειονότητες, μουφτήδες, δικαιώματα που θα «καταπατούνται» από την Ελλάδα και γενικά θα το παίζει ο συνήγορος διαμεσολαβητής απέναντι στους «κακούς Έλληνες» που θα ακυρώνουν βασικές μειονοτικές και ανθρώπινες ελευθερίες...
Η Τουρκία προσπαθεί να περιχαρακώσει τα σύνορά της με «ουδέτερες ζώνες ασφαλείας». Για να προχωρήσει δηλαδή στο δεύτερο βήμα, ξέρει, ότι πρέπει να κάνει το πρώτο. Αυτό εφαρμόζει στην Συρία και στην Λιβύη. Αυτό πάει να εφαρμόσει και στην Κύπρο με την «λύση διζωνικής κοινότητας». Αυτό θα κάνει και με την Ελλάδα.
Τι σχεδιάζει τελικά η Τουρκία με την Ελλάδα μέσα από αυτόν τον υβριδικό πόλεμο μεταναστευτικών ροών σε πρώτη φάση;
Την δημιουργία «ουδέτερης ζώνης ασφαλείας» στα νησιά του ανατολικού Αιγαίου και στα Δωδεκάνησα.
Πριν επιτεθεί στρατιωτικά, θα εισβάλει με πολιτική επιρροή ως προστάτιδα δύναμη των ασθενών και αδυνάτων σε μία «ζώνη» όπου οι Έλληνες θα συνιστούν έτσι κι αλλιώς αριθμητική μειονότητα. Θα έχει αντιστρέψει και αδρανοποιήσει de facto την έννοια του «κυριαρχικού δικαιώματος» με το πρόσχημα «μικτών πληθυσμών».
Κι εφόσον τα ελληνικά κυριαρχικά δικαιώματα στο Αιγαίο εξουδετερωθούν θα τα αντικαταστήσει με τα δικά της.
Κάπου εδώ, αγαπητοί φίλοι, τελειώνει άλλη μία εθνική αυταπάτη,μία εθνική παραίσθηση για «καλοδεχούμενους» πρόσφυγες. Δεν είναι πρόσφυγες.
Να μιλάτε ανοιχτά, χωρίς να φοβάστε. Ως ελεύθεροι Έλληνες.
Μη φοβηθείτε ότι θα σας πουν ρατσιστές. Δεν είστε ρατσιστές. Μην φοβηθείτε ότι θα σας πουν ξενοφοβικούς. Δεν είστε ξενοφοβικοί. Μην φοβηθείτε ότι θα σας πουν φασίστες. Δεν είστε εσείς οι φασίστες.
Φασίστες είναι όσοι υπονομεύουν την εθνική ασφάλεια, δηλαδή την ασφάλεια των παιδιών σας.

Νομιιζω περιεγραψες την κατασταση άψογα
Καταγράφηκε
rama
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 04, 2020, 04:40:32 μμ »

Επειδή το θέμα της χωροθέτησης των νέων δομών είναι καυτό, από όπου και να το πιάσεις, θέλω να σας αναφέρω μία ιδέα που έχω εδώ και καιρό.
Οι λύσεις με τα ξερονήσια κλπ δεν μου τη λένε. Ισως γιατί έκανε αρκετά χρόνια διακοπές ο πατέρας μου σε Μακρόνησο και άλλα εξωτικά νησάκια, και από ότι μου είχε πεί δεν το ευχαριστήθηκε.
Είναι σαφές πλέον οτι η ΕΕ είναι διατεθειμένη και πληρώνει για να γίνει η Ελλάδα η ασπίδα στα εποικιστικά σχέδια του Ερντογάν. Και αντίστοιχα, οι Ελληνικές κυβερνήσεις έχουν επιλέξει ορισμένα νησιά να καταστραφούν ώστε να μην "μολυνθεί" το σύνολο της χώρας (είναι και σωστό από πολιτικάντικη σκοπιά αυτό!).
Επίσης, η παπαριά οτι δήθεν όσοι εισέρχονται πρέπει να παραμένουν στον ίδιο χώρο, έχει καταριφθεί από την ίδια την ΕΕ. Απλά βολεύει την κυβέρνηση στο θέμα της "μόλυνσης" και του τουρισμού στα ευγενή νησιά.
Γιατί να μην ζητήσει η ΕΕ από μία φιλική χώρα της Β.Αφρικής (πχ Αίγυπτος, Τυνησία, Μαρόκο) να δημιουργήσει μία τεράστια κλειστή δομή σε απόμακρη περιοχή, στην οποία θα οδηγεί κάθε μέρα με καραβιές όσουν βγαίνουν σε Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, κλπ? Ολα πληρωμένα, πόροι για κατασκευή υποδομών, ντόπιοι εργαζόμενοι, ειδικά εμπορικά προνόμια με ΕΕ, και άλλα πλεονεκτήματα τα οποία οι χώρες αυτές θα κάνουν κρά να αποκτήσουν.
Εκεί θα γίνονται οι ταυτοποιήσεις, αιτήσεις ασύλου, όλες οι διαδικασίες. Με καλύτερες θρησκευτικές συνήθειες, γλώσσα, κουλτούρα.
Με τον καιρό, όταν όλοι καταλάβουν οτι πληρώνουν τον δουλέμπορο Τούρκο για να τους βγάλει Αβρούπα και την επόμενη μέρα θα είναι Αφρίκα, τότε θα σταματήσουν να έρχονται.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1489


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 04, 2020, 05:02:04 μμ »

Επειδή το θέμα της χωροθέτησης των νέων δομών είναι καυτό, από όπου και να το πιάσεις, θέλω να σας αναφέρω μία ιδέα που έχω εδώ και καιρό.
Οι λύσεις με τα ξερονήσια κλπ δεν μου τη λένε. Ισως γιατί έκανε αρκετά χρόνια διακοπές ο πατέρας μου σε Μακρόνησο και άλλα εξωτικά νησάκια, και από ότι μου είχε πεί δεν το ευχαριστήθηκε.
Είναι σαφές πλέον οτι η ΕΕ είναι διατεθειμένη και πληρώνει για να γίνει η Ελλάδα η ασπίδα στα εποικιστικά σχέδια του Ερντογάν. Και αντίστοιχα, οι Ελληνικές κυβερνήσεις έχουν επιλέξει ορισμένα νησιά να καταστραφούν ώστε να μην "μολυνθεί" το σύνολο της χώρας (είναι και σωστό από πολιτικάντικη σκοπιά αυτό!).
Επίσης, η παπαριά οτι δήθεν όσοι εισέρχονται πρέπει να παραμένουν στον ίδιο χώρο, έχει καταριφθεί από την ίδια την ΕΕ. Απλά βολεύει την κυβέρνηση στο θέμα της "μόλυνσης" και του τουρισμού στα ευγενή νησιά.
Γιατί να μην ζητήσει η ΕΕ από μία φιλική χώρα της Β.Αφρικής (πχ Αίγυπτος, Τυνησία, Μαρόκο) να δημιουργήσει μία τεράστια κλειστή δομή σε απόμακρη περιοχή, στην οποία θα οδηγεί κάθε μέρα με καραβιές όσουν βγαίνουν σε Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, κλπ? Ολα πληρωμένα, πόροι για κατασκευή υποδομών, ντόπιοι εργαζόμενοι, ειδικά εμπορικά προνόμια με ΕΕ, και άλλα πλεονεκτήματα τα οποία οι χώρες αυτές θα κάνουν κρά να αποκτήσουν.
Εκεί θα γίνονται οι ταυτοποιήσεις, αιτήσεις ασύλου, όλες οι διαδικασίες. Με καλύτερες θρησκευτικές συνήθειες, γλώσσα, κουλτούρα.
Με τον καιρό, όταν όλοι καταλάβουν οτι πληρώνουν τον δουλέμπορο Τούρκο για να τους βγάλει Αβρούπα και την επόμενη μέρα θα είναι Αφρίκα, τότε θα σταματήσουν να έρχονται.

κατευθειαν εδω: Μπουρκίνα Φάσο

https://www.google.com/maps/place/Μπουρκίνα+Φάσο

με πρωτευουσα την Ουαγκαντουγκού :-)

Με τα λεφτα που δινουν στην Τουρκια νομιζω θα σου κανανε  και ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2020, 05:05:14 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 18
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo