Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 02:17:51 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1879 ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ.  (Αναγνώστηκε 27664 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 16, 2010, 07:56:35 μμ »

Πολλες φορες κουβεντιαζοντας με φιλους συλλεκτες λεμε για διαφορα νομισματα π.χ 2 δρχ του 1868 ( ααα δυσκολο νομισμα να βρεθει) 1 λεπτο του 1870 (ααα δυσκολο νομισμα να βρεθει) ετσι λοιπον οπως τα προαναφερομενα το 1 λεπτο του 1879 ειναι ενα απο τα δυσκολα νομισματα του Γεωργιου που μπορουν να βρεθουν!!
Σπανια το βλεπουμε σε δημοπρασιες!!
Αν σας ελεγε καποιος οτι εχει εντεκα κομματια στα χερια του θα τον πιστευατε??
Και ομως αυτα τα απιστευτα πραγματα γινοντε στην Αμερικη!!
Βρεθηκε συλλεκτης να εχει εντεκα τετοια δυσκολα μονολεπτα στα χερια του σε υπεραριστη κατασταση!!
Ποτε λοιπον δεν πρεπει να λεμε δεν γινετε, διοτι τα απιστευτα γινοντε δυνατα!!
Δειτε φωτογραφιες   
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2010, 10:44:31 μμ »

εντυπωσιακο ηταν αυτο αν και το μονολεπτο του 1879 εχει παψει εδω και πολυ καιρο να ειναι δυσκολο και για μενα τα 11 αυτα κοματια κλεισαν ακριβα! το δικο μου παντως το εχω παρει 7000 δρχ σε ακυκλοφορητη κατασταση φυσικα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2010, 09:19:17 πμ »

εντυπωσιακο ηταν αυτο αν και το μονολεπτο του 1879 εχει παψει εδω και πολυ καιρο να ειναι δυσκολο και για μενα τα 11 αυτα κοματια κλεισαν ακριβα! το δικο μου παντως το εχω παρει 7000 δρχ σε ακυκλοφορητη κατασταση φυσικα
Θωμα αν ειναι τοσο ευκολο κομματι οπως λες εγω σου δινω 80 ευρω (δλδ 27.000 δρχ) και δωσε μου το δικο σου μονολεπτο!!
Ετσι και αλλιως εσυ θα βρεις αλλο , ευκολα , και ισως καλυτερο Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2010, 02:00:44 μμ »

η αληθεια ειναι οτι δεν ασχολουμαι πολυ με νομισματα που εχω και δε θελω ουτε να τα αναβαθμισω αλα παρολα ταυτα εχω μια εικονα. το νομισμα αυτο οπως και πολλα αλλα εχει διαμορφωσει μια τιμη αυτο ομως δε σημαινει οτι ειναι δυσκολο και για να γινω πιο εραιτικος ακομα ουτε του 1870 ειναι τοσο δυσκολο πια που κλεινει σε τετοιες τιμες αφου εμφανιζεται συχνα! ειναι ομως το πιο δυσκολο απ'ολα. ξερεις στα νομισματα υπαρχει και η μοδα οταν καποοι ανθρωποι κυνηγουν κατι ολοι μαζι τοτε η τιμη ανεβαινει.

και για πες μου τωρα σε παρακαλω ποιοι ειναι κατα τη γνωμη σου περισσοτεροι αυτοι που τους λειπει το μονολεπτο 1879 η αυτοι που τους λειπει το δυλεπτο 1857

Γι'αυτο δεν ενδιαφερθηκε κανενας βεβαια ο μολοσσος πανταχου παρων  Άνεση

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380242606850&ssPageName=STRK:MEWNX:IT
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2010, 02:47:30 μμ »

Γενικα Θωμα το μονολεπτο του 1870 στον Γεωργιο ειναι το ποιο δυσκολο του για εμενα αλλα και αλλους συλλεκτες.
Το μονολεπτο του 1879 ερχετε δευτερο αλλα και παλι δεν περιμενεις ποτε να το δεις να πουλιετε εντεκα νομισματα μαζι!!
Ειχα ακουσει οτι καποτε στην Αθηνα σε ενα παταρι μεσα σε ενα μπαουλο ειχαν βρεθει σε χειροποιητο μασουρι αρκετα!!
Αυτο ομως ποτε δεν επιβεβαιωθηκε ποτε δεν ειδαμε να βγουν σε δημοπρασια!!
Πιθανον να ηταν μερικα νομισματα τελικα και να εφυγαν στο ψιθυριστα χερι με χερι Στριφογύρισμα ματιών
Τωρα στα Οθωνικα μονολεπτα-δυλεπτα που αναφερθηκες η συχνοτητα που βλεπουμε τωρα τελευταια νομισματα χαμηλων καταστασεων εχει αυξηθει!!
Καποια ομως αξιζουν χρυσαφι !! Π,χ δες εδω http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360279865212&ssPageName=STRK:MEWAX:IT
και οταν αποκτησεις και εσυ τετοιο μονολεπτο δειξε μου το!!!
Προσωπικα πιστευω οτι ολα τα μονολεπτα του Οθωνα σπανιζουν και ειδικα σε καλες καταστασεις και δυλεπτα οπως το δικο σου θα βλεπουμε ολο και συχνοτερα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 17, 2010, 03:01:19 μμ »


Γι'αυτο δεν ενδιαφερθηκε κανενας βεβαια ο μολοσσος πανταχου παρων  Άνεση

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=380242606850&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Οσο για την συγκεκριμενη δημοπρασια θα σου πω μια ιστορια που διαδραματιστηκε στη Αμερικη το 2007 αν θυμαμε καλα.
Η εφημεριδα Ουασικτον-ποστ πληρωνει εναν διασημο βιολιτζη να κατεβει στο μετρο και να παιξει με το βιολι του καποια επιτυχια του.
Απο μπροστα του περασαν χιλιαδες κοσμου μεχρι να τελιωσει!!
τελιωνοντας κανεις δεν ηταν μπροστα του να τον χειροκροτηση!!
Ο λογος? Κανεις δεν αναγνωρισε ποιος ηταν , κανεις δεν αναγνωρισε το ταλεντο του!!
Αν αυτος ο ανθρωπος οργανωνε καποια βραδια συναυλια παρα πολλοι απο αυτους τους ανθρωπους του μετρο ισως να εδιναν ενα σεβαστο ποσον για να τον ακουσουν!!
Αρα πολλες φορες περνανε απο μπροστα μας πολλα πραγματα αξιας και οι καθημερινες απασχολησεις του καθενος και η πιεση της καθημερινοτητας μας κανουν να μην τα βλεπουμε!!
Σε αυτη την δημοπρασια ησουν μονος και γιαυτο το πηρες χαμηλα!!
δεν συμβαινει ομως καθε μερα!!
Γενικα μονολεπτα δυλεπτα εχουν μεγαλυτερες τιμες.
 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:46:02 μμ »

Σημερα μπορουμε να δειξουμε κοντινοτερες φωτογραφιες των εν λογω νομισματων μια και ο καινουριος <φυλακας> τους ειμαι εγω.
Συγχωρεστε μονο για την φωτογραφικη ποιοτητα  λογω του οτι ειναι γνωστο σε ολους τους φιλους μου οτι με τις φωτογραφιες δεν τα παω πολυ καλα!!
Δειτε μερικα απο τα νομισματα μεμονωμενα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:48:53 μμ »

Τα νομισματα τα εβαλα κατω απο φακο 60Χ και δεν ειδα πουθενα το παραμικρο γδαρσιμο , το παραμικρο χτυπημα!! Η ποιοτητα τους ειναι UNC κατα τα φαινομενα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:51:30 μμ »

Μολις τα παρελαβα προσεκτικα προσεκτικα τα εκλεισα ολα μεσα στα γνωστα μας αυτοκολητα χαρτονακια και μετα εκανα την φωτογραφιση γιαυτο και υπαρχει αυτη η θολουρα στην ακρη των νομισματων
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2010, 06:55:40 μμ »

Πολυ με συγκινησε και ο Αμερικανος που μου τα εστειλε!!
Συνηθως στελνουν δυο λογια και σου λενε να μην ξεχασεις να τους αφησεις μια θετικη αξιολογηση κτλ κτλ .
Ο συγκεκριμενος δεν αναφερθηκε καθολου στην αξιολογηση αλλα μου ελεγε συνεχεια να προσεξω τα νομισματα οπως τα φυλουσε αυτος χρονια τωρα!!   
Αυτος ο ανθρωπος για μενα ΝΑΙ ειναι σωστος συλλεκτης!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 07:44:02 πμ »

Εχουμε νεωτερα απο τα συγκεκριμενα νομισματα και πολυ χαρουμενος μοιραζομε μαζι σας τα πρωτα αποτελεσματα!! Καταρχην τα νομισματα εμειναν εννια απο τα οποια διαλεξα τα <χειροτερα> εξι (αφησα τα καλυτερα τρια εκτος σλαμπ προσωρινα) και με την βοηθεια ενος καλου φιλου τα στειλαμε στην NGC !!
Τα αποτελεσματα απο αυτα τα νομισματα εχουν ως εξεις---> 4 MS 65 RB !! 1  MS 63 RB !! και ενα βγηκε ακυκλοφορητο αλλα καθαρισμενο!! Ο βαθμος σε αυτο το τελευταιο τον θεωρω αδικο διοτι τα νομισματα δεν τα αγγιξε κανεις!!! Ουτε εγω ουτε ο Αμερικανος!!
Δειτε και ενα απο τα τεσσερα κορυφαια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 07:01:23 μμ »

Μπραβο γιωργο !! συγχαρητηρια βρε φιλε ... αριστη αγορα και σε αριστα χερια τα ομορφα αυτα νομισματα ... και παλι μπραβο ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 08:01:09 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια Μιμμη!! Εγω θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας για το τελευταιο , αν και φιλοι που κουβεντιασαμε σημερα τα αποτελεσματα μου ειπαν να μην το αναφερω καθολου διοτι <χαντακωνετε> σαν νομισμα και να σπασω το σλαμπ να το δωσο <χυμα> σε καλυτερη τιμη!!
Επειδη εγω αυτα δεν τα κανω και μου αρεσει να τα λεω <ντρετα> (οπως πρεπει) οπως λεμε εδω στην Κρητη το νομισμα το οποιο δεν τους αρεσε ειναι στην πρωτη φωτογραφια του Αμερικανου το δευτερο απο δεξια!!
Και δεν το εβγαλαν καθαρισμενο οπως αρχικα νομιζα αλλα δεν τους αρεσε οπτικα ο χρωματισμος του!! Σας το επισυναπτω και αυτο με φωτο παρακατω!!
Ενα νομισμα 130 ετων το οποιο ηταν δεν ξερουμε με ποιο τροπο αποθηκευμενο βγαινει στην επιφανεια καποια μερα και επειδη το εστειλα μαζι με τα αδερφακια του τα οποια ηταν <διαμαντια> στον χρωματισμο , αυτος που τους εβαλε τον βαθμο του καθησε στο στομαχι??
Βρε Μπαγλαμα αφου τα βλεπεις οτι ειναι μια παρτιδα, αφου ειναι τοσων ετων του αναγνωριζεις το ακυκλοφορητο αλλα δεν του δινεις βαθμο για τον χρωματισμο??
Ακουω τις δικες σας αποψεις αν το θεωρητε δικαιο ή αδικο αυτο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 10:56:50 μμ »

Οι εταιριες δεν πιστοποιουν βασει φθορας μονο.
Πιστοποιουν βασει ποιοτητας και δεν πιστοποιουν νομισματα με major problems(μεγαλα προβληματα).
Τα βασικα ειναι το καθαρισμα , η ψευτικη πατινα, το χτυπημα στην περιμετρο ,το τρυπημα.υπαρχουν και μερικα αλλα ομως που δεν συναντωνται συχνα.Ενα απο αυτα ειναι και το altered color.Που σημαινει οτι το νομισμα ερχομενο σε επαφη με το περιβαλλον εχασε το original χρωμα και απεκτησε αλλο ειτε με τεχνητο τροπο(χημικα διαλυτικα) ειτε με φυσικο (πολυ ζεστο περιβαλλον).
Οι αμερικανοι προσπαθουν να κρατησουν μια ποιοτητα στα νομισματα που πιστοποιουν και οτι δεν πληρει τις προυποθεσει το αξιολογουν αλλα δεν του δινουν numerical grade ,βαθμο δηλαδη της κλιμακας Sheldon.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 25, 2010, 11:22:42 μμ »

Για στασου βρε Αναργυρε... altered color = διαφορετικο χρωμα , εχει αλλοιωθεί το χρώμα καπως ετσι μεταφραζετε!! Και σε ρωταω... Το βλεπεις ασχημο το χρωμα?? Μηπως το νομισμα δεν βλεπετε??
Οχι!! Απλα ειχε την ατυχια να το στειλω μαζι με τα αδερφακια του.....
Αλλα χαλκινα πχ που ειναι ολομαυρα αλλα ακυκλοφορητα ειναι καλυτερα και περνουν βαθμο?? Δεν νομιζω...
Αν σε μια αλλη δεδομενη στιγμη τους το στειλω μονο του να μην εχουν αδερφακια να το συγκρινουν
λες οτι θα του ξαναδωσουν τον ιδιο χαρακτηρισμο??
Δεν νομιζω......
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences