Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 03:54:04 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μεταλλια Γ αμων,Κωνσταντινου και Σοφιας!  (Αναγνώστηκε 13215 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:14:28 πμ »

Αγαπητοι φιλοι της ιστοσελιδας,και ειδικα  βασιλη dialylosark!πριν πολυ καιρο ειχαμε ανοιξει θεμα,για ενα χαλκινο μεταλλιο,που ειχε βρει ο βασιλης ,με το παρων θεμα.μαλιστα το επιπεδο της συζητησης,ειχε οξυνθει επικινδυνα!με ασυμβιβαστους χαρακτηρισμους, και απο τους δυο μας(μεταξυ εμενα και του βασιλη)ειδικα,αν διαβασεται το θεμα σε παλαιωτερη αναρτηση!εχθες εντελως τυχαια,κανοντας βολτα, αφου ειχα και σχετικη εργασια στο κεντρο,επισκεφθηκα μαζι με φιλο της ιστοσελιδος,το νομισματικο μουσειο,που σιγουρα το εχω επισκεφθει πολλες φορες,απο τοτε κιολας που ηταν μερος,του εθνικου αρχαιολογικου μουσειου,καμμια σχεση με το υπεροχο σημερινο ηλιου μελαθρον,(πανεμορφη κατοικια του ερνεστο τσιλλερ!).συγνωμη για τον προλογο.βλεπωντας στο ειδικο χωρο των ελληνικων μεταλλιων ειδα επιτελους και το συγκεγκριμενο σε αργυρο!το μεσημερι γυρνωντας στο σπιτι μου,ενοχλησα φιλο μου,που μου επιβεβαιωσε την οντως αναμνηστικη κοπη  του μεταλλιου,αλλα μου τονισε οτι κοπηκε σε πολυ μικρο αριθμο αργυρων,η επαργυρων?(μιας και δεν καταφερα να μαθω για το μεταλλιο του μουσειου!)αλλα επισης κοπηκε και σε εναν αριθμο αγνωστο και σε χαλκο,που δωθηκαν σε αξιωματουχους,και σε οσους ειχαν παραστει στους συγκεγκριμενους γαμους,φυσικα οχι σε ολον τον απλο κοσμο.το μεταλλιο λοιπον ειναι οντως,κρατικη ημιεπισημη κοπη.σιγουρα αξιολογο,αλλα στα πλαισια των τιμων των αναλογων μεταλλιων,που την τιμη την καθοριζουν οι φανατικοι συλλεκτες του ειδους,και οχι οι εμποροι,για τους προφανεις λογους!επειδη εχω μαθει να αποδεχομε τα λαθη μου,που μερικες φορες φθανουν σε υπερβολη,ζητω συγνωμη απο τον βασιλη,για τις μη κοσμιες εκφρασεις μου,και του ευχομε και σε σπανιωτερα  η οτιδηποτε επιθυμει νοσματα-μεταλλια,κλπ.χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:03:44 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 01:41:30 μμ »

Γιαννη ειλικρινα κερδιζει εδαφος πλεον η εκτιμηση μου προς το ατομο σου ,δεν κρατησα κακια και θα πρεπει να το εχεις καταλαβει απο την μετεπειτα συμπεριφορα μου, το κλιμα στο παρελθον ειχε κλονιστει λιγο με τις δραχμουλες και αναφορες σε αυτες,οπως και με τον Βασιλη,θα πρεπει να εχετε και οι δυο καταλαβει οτι δεν κρατω κακιες,τελος παντων ,περασμενα ξεχασμενα,ο Βασιλης αν μιλησεις μαζι του ξερει απο καιρο οτι εχω καποια σχετικη γνωριμια με εναν μεγαλοσυλλεκτη μεγαλο πλεον σε ηλικια ανθρωπο που ισως ξερεις και εσυ,μενει στην τριπολη ,εδω που μενω και εγω,εχω μιλησει απο καιρο με αυτον για το μεταλλιο και ηδη ηξερα την αξια διοτι εχει το Αργυρο στην συλλογη του και δεν εχει το χαλκινο και μου το ζητησε ,ελα ομως που το ειχα επιστρεψει στον κατοχο του και δεν μπορουσα πλεον να διαχειριστω την πωληση και οταν το ζητησα προς διαθεση σε οπποιονδηποτε στο φορουμ ηδη ειχε πουλησει κατω απο 100 ευρω,κριμα διοτι ειχε δειξει ενδιαφερον και ο Γιωργος εδω,πολυ θα ηθελα να το εχει στην συλλογη του καποιος που ειμαι σε επικοινωνια και ανταλλασω αποψεις ,εγω μεταλλια δεν συλλεγω ,κριμα,επισης δεν ηθελα να ξανασυζητησω γι αυτο αφου πλεον δεν ηταν στα χερια μου προς διαθεση,ισως την αναφορα Μας σε αυτο διαβασει και καποιος αλλος φιλος που με διαβεβαιωσε στο παρελθον με μυνημα οτι το εχει ,,επισης ευχαριστω δημοσια και τον Χρηστο που σε αλλο φορουμ εκανε σημερα αναφορα στο μεταλλιο καλο απογευμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:04:09 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 02:19:36 μμ »

αγαπητε φιλε βασιλη,εχω μαθει ενα πραγμα,στα οσα χρονια ειμαι συλλεκτης!ο συλλεκτισμος δεν ειναι για να γινομαστε πλουσιωτεροι σε υλικες,αλλα σε ηθικες αξιες.τι να το κανω,να εχω ολα τα ελληνικα νομισματα,χωρις να γνωριζω την ιστορια τους,τις συνθηκες που κοπηκαν και τελος τα γεγονοτα (πολιτικα και κοινωνικα)που διεκριναν την εποχη της κοπης τους!οσο για τα τεχνικα θεματα,ποιοτητα χαραξης,σχεδιου,,κλπ ειναι σιγουρα το βασικωτερο.οπως ας μην κρυβωμαστε πισω απο το δακτυλο μας, και η σημερινη οικονομικη αξια τους,ειδικα στις ημερες μας!δυστηχως στεναχωριεμαι που πολλοι, το πρωτο που κοιτανε,ειναι ποσο στοιχιζει?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:04:22 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 02:33:21 μμ »

Γιαννη να εισαι βεβαιος οτι σε καταλαβαινω απολυτα,ομολογω οτι 3 χρονια πριν δεν ειχα παρα μονο ασημενια 20 ρικα του παυλου 30 δραχμα και Αμερικανικα ασημενια δολλαρια και γενικα πολλοι ξερουν οτι μονο με το ασημι επενδυτικα ειχα καποια σχεση την οποια βεβαια ακομα εχω αλλα εχω αλλαξει ριζικα αποψη γυρω απο το θεμα νομισμα και ιστορια του,εστω και αν καποιοι χαριτολογωντας ειπαν τωρα ειναι αργα λογο ηλικιας διοτι ειμαστε κοντα σε αυτην εγω καθε μερα βρισκω δρομους και μονοπατια ιστοριας περα απο το οποιο οικονομικο οφελος των συναλλαγων διοτι δεν εκρυψα ποτε οτι εμπορευωμαι,κυριολεκτικα ομως τους τελευτειους 12-15 μηνες τον συλλεκτισμο βλεπω με αλλο ματι,καλο σου απογευμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:04:37 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:31:14 πμ »

βασιλη επι ευκαριας του θεματος με το μεταλλιο,θα ηθελα να διατυπωσω,τις φτωχες μου αποψεις.δεν κατεχω δαφνες,εξπερ νομισματολογου.και ουτε θα το ηθελα.συλλεγω με τη κανονικη εννοια του ορου  συλλεκτης,απο την προεφηβια μου,οταν ακομη πηγαινα,πρωτη δευτερα γυμνασιου,γυρω στο 1975,πριν την πνε,αρχιζοντας απο του 1926,χαλκα του γεωργιου,και αλλα κοινα,αλλα σε καταστασεις που παντα μου αρεσαν,οχι για να συμπληρωσω τρυπες?ουτε να τα παρω αυστηρα ακυκλοφορητα,λογω φυσικα,οικονομικης, τοτε στενοτητας(το χαρτζιλικι μου που λεμε.ειχα ακουσει τα λογια ενος σοφου, υπερηλικα τοτε!(θεος σχωρεστον εκει που βρισκεται)και σημαντικου μεγαλοσυλεκτη!!να αγοραζεις οτι ευχαριστει εσενα,και οχι τους αλλους!!και ειχε δικιο,γιατι εγω! θαυμαζω τα αποκτηματα μου,και οχι οι αλλοι.αν ηθελα να κλεινω τρυπες(κοινως στοκαδορος,δηλαδη ελαιωχρωματιστης που κλεινη τρυπες,πριν να βαψει!)αν τα ηθελα ολα BU,μπορει να ειχα αρκετα,αλλα σιγουρα,μπορει και να μην με ευχαριστουσαν,η οι δυναμεις μου πλεον να ειχαν περιορισθει τρομερα,μιας και μου λειπουν αρκετα,αλλα εχω και αρκετα ,που σιγουρα ολα βλεπωνται ευχαριστα,τωρα,μετα απο 35 χρονια(με μικρα διαλειματα,γαμοι,επαγγελματικα,ταξιδια,κλπ)τελος,ειδα στην πορεια,οτι τα ατομα,που ειναι η ηταν, αποκλειστικα μονο συλλεκτες(υπαρχει και αυτο το σπανιο ειδος!!)μετριουνται στα δακτυλα που λεμε!και εγω βρεθηκα πολλες φορες στην αναγκη,λογω οικονομικων,να πουλησω καποιο νομισμα διπλο,η χαμηλωτερης καταστασης,για να παρω καποιο νεο αποκτημα!μετα βρεθηκα και στην αναγκη να πουλησω νομισματα,για βιοπορισμο,σε εμπορους στο θησειο,σε συλλεκτες,αλλα,με μια αρχη!να βγαζω ενα λογικο κερδος!αντρικια,χωρις ψεματα,δολοπλοκιες,αβαντες,και τα συνηθισμενα γνωστα,σε εναν μετριο και με λιγη εμπειρια, συλλεκτη!ας παψουμε να βρισκουμε αφορμες για εριδες,υπαρχει για ολους ,η καταλληλη μεριδα συλεκτων που μπορουν να εμπορευθουν,η να αγορασουν οτι θελουν.δεν υπαρχει λογος για μικροτητες,και για εγωισμους.ο καθενας μας,αποδεικνυει καθε μερα στον εαυτο του,τι αξιζει!γιατι να κοροιδευω τον εαυτο μου,η τους συνοδοιπορους μου?γιατι να μας αρεσει το κουτσομπολιο,και το μου ειπες σου ειπα,και ουκ εστιν τελος.με αυτην την κριση ειμασται 1000-2000 ατομα συλλεκτες,και φανατικοι ουτε 500-700,και απο αυτον τον αριθμο 100-150 προχωρημενοι,χωρις τους αποκλειστικα εμπορους που ειναι μονο επαγγελματιες!μου το εχουν δηλωσει δυο τρεις,οτι δεν συλλεγουν τιποτα,μονο ευρω κυκλοφοριας.αφηστε τις εχθρες,οδηγουν σε ασχημα αποτελεσματα,σε ενα τοσο ομορφο χομπυ-τροπο ζωης,οπως το δικο μας.κλεινοντας θελω να δηλωσω ευθεως και αντρικια,οτι δεν απευθυνομε σε κανεναν προσωπικα!αλλα σε ολην την συλλεκτικη παρεα!ας βαλουμε και λιγο ανθρωπινη  συνειδηση,δεν χρειαζεται να σφαζουμε τον απλο η ευκολοπιστο συλλεκτη,μονο για το κερδος.θα την παθουμε,οπως με τις τηλεκαρτες τα γραμματοσημα,τα πινς,κλπ.χαιρετω ολους τους φιλους ανεξαιρετως,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2012, 01:50:55 μμ από giannist » Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:35:55 πμ »

[να αγοραζεις οτι ευχαριστει εσενα,και οχι τους αλλους!!] Γιαννη με καλυψες πληρως
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 12:33:06 μμ »

Τίμια και ειλικρινή λόγια.
Παράδειγμα συλλέκτη για όλους εμάς που βρισκόμαστε στο ναδίρ του συλλεκτισμού.Γιάννη''σου βγάζω το καπέλο'',άλλη μία φορά!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 11:17:45 μμ »

Κ. Βασίλη παρακαλώ την βοήθειά σας. Έχω στην κατοχή μου το ίδιο μετάλλιο και δεν γνωρίζω απολύτως τίποτε γι αυτό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 05:45:17 μμ »

Δυο κομματια λοιπον στον χρονο πανω  Κλείσιμο ματιού
Ασε να δουμε ποσοι θα ερθουν ακομη κουκλαρωντας μελοντικα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 06:14:41 μμ »

Δυο κομματια λοιπον στον χρονο πανω  Κλείσιμο ματιού
Ασε να δουμε ποσοι θα ερθουν ακομη κουκλαρωντας μελοντικα Κλείσιμο ματιού

Γιώργο δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς; Βοηθησέμε,άν μπορείς! Απορία Απορία
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 06:43:15 μμ »

Κ. Βασίλη παρακαλώ την βοήθειά σας. Έχω στην κατοχή μου το ίδιο μετάλλιο και δεν γνωρίζω απολύτως τίποτε γι αυτό.
Φιλε Κωστα σου εστειλα απαντηση χτες με προσωπικο μυνημα ,δεν το ελαβες;
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 06:47:58 μμ »

Δυο κομματια λοιπον στον χρονο πανω  Κλείσιμο ματιού
Ασε να δουμε ποσοι θα ερθουν ακομη κουκλαρωντας μελοντικα Κλείσιμο ματιού
Γιωργο βρεθηκε και ενα ασημενιο,το εχει φιλος μου συλλεκτης στην Τριπολη,υπαρχουν σιγουρα και αλλα ,ισως δεν ειναι πολλα αλλα τα ασημενια ισως κοπηκαν σε λιγοτερα απο συζητησεις που εχω κανει ,υπαρχει ελειπης πληροφορηση ,σιγα σιγα θα βρουμε και αλλα στοιχεια
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 08:02:15 μμ »

Έλαβα την απάντηση, έψαξα και διάβασα όλα τα παλιά post και επίσης μίλησα και με παλιό συλλέκτη.
Εδώ και καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις για το συγκεκριμένο και εδώ και αλλού.
Επιφυλάσσομαι να πω την άποψή μου γι αυτό στο μέλλον, όταν θα έχω καταλήξει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 10:43:15 μμ »

Κωστα αν βρεις προσθετα στοιχεια θα εχει ενδιαφερον να κανεις αναφορα αυτων εγω προσωπικα εχω βεβαιωθει απο τον λογο του ανθρωπου που σου αναφερω στο μυνημα ο οποιος εχει το ασημενιο διοτι εχω δει φωτογραφικο υλικο της συλλογης που ειχε και εχω παθει μεγαλη πλακα,μου εκανε δε εντυπωση που μεσα σε πολλες δεκαετιες συλλεκτικου βιου δεν συναντησε το χαλκινο αλλα ηξερε καλα την υπαρξη του
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 10:52:59 μμ »

Το πρώτο που σκέφτηκα να κάνω, παρόλο που δεν ενστερνίζομαι τέτοιου είδους απόψεις, ήταν να απευθυνθώ στην ένωση βασιλοφρόνων, μήπως και γνωρίζουν κάτι γι αυτό. Αυτό που επέμενα να μάθω είναι αν όντως έγινε το 1889 και δεν είναι μεταγενέστερο. Κάποιος κύριος (παλαιός συλλέκτης βασιλικών αντικειμένων) μου είπε περίπου αυτά που αναφέρατε και σεις παλαιότερα, ότι υπάρχει επίσημη κοπή ασημένιων κλπ. Αλλά έμεινε μόνο στα ασημένια. Μου ανέφερε ότι θα το συζητήσει και με άλλους που ίσως γνωρίζουν και θα με ενημερώσει.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences