Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:26:11 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μεταλλια Γ αμων,Κωνσταντινου και Σοφιας!  (Αναγνώστηκε 13212 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:43:59 μμ »

Θέλω να αναφέρω μία ιστορία που ο καθένας μας μπορεί να εξάγει απάντηση περίπου για το τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο μετάλλιο. Που πλέον βρίσκεται και σε χέρια συλλέκτη στο εξωτερικό.
Έχω στην κατοχή μου ένα νόμισμα των 10 λεπτών 1882 που είναι τυπωμένο σε χαλκονικέλιο.
Μέχρι στιγμής βρέθηκε σε δημοπρασία μόνο 1 και πουλήθηκε για πλαστό εποχής.
Αυτή τη στιγμή σε κανένα κατάλογο ή γενικώς δεν υπάρχει αναφορά γι αυτό το νόμισμα.
Άραγε θα το πουλούσα 20 ευρώ ή 100 ή 500;
Εάν μελλοντικά μπει σε κατάλογο σαν δοκίμιο, ποιά θα είναι η συλλεκτική του αξία;
Και έρχομαι τώρα στο μετάλλιο, εάν αύριο βρεθεί ότι κόπηκαν 10 ή 100 ή 1000 ή 10000 τέτοια μετάλλια, ποιά θα είναι η αξία τους;
Με όλα τα παραπάνω απλά θέλω να πω ότι περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
Αν το δεκάλεπτο μπει σε κατάλογο φίλε Γιώργο?? έκανες την τύχη σου.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:46:59 μμ »

Πράγματι... για την εκτίμηση αγνώστων νομισμάτων ή μεταλλίων ή οτιδήποτε πρέπει να έχουμε υπομονή.
Και επί της ευκαιρίας ονομάζομαι Κώστας φίλε μου.
Μελλοντικά το 10λεπτο του 1882 θα το ανεβάσω στο σάιτ για συζήτηση, διότι είναι περίεργο να υπάρχει πλαστό 10λεπτο εποχής (μιλάμε για αξία σχεδόν μηδέν).
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:49:57 μμ »

Ανυπομονούμε Κώστα.
Επί της ευκαιρίας χάρηκα Ηλίας.
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:22:15 μμ »

Καλησπέρα και από εμένα. Το μετάλλιο που πουλήθηκε στην παραπάνω δημοπρασία για 29 δολλάρια μου φαίνεται για επάργυρο ή κάνω λάθος?
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 11:57:02 μμ »

Δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα αν ειναι επαργυρο,μου εχουν πει δυο τρια ατομα οτι κοπηκαν χαλκινα και ασημενια ,για να βαλουμε σωστα τα πραγματα στη θεση τους προς το παρον εγω ξερω οτι μετα απο αρκετο ψαξιμο και στοιχεια οσων βοηθησαν βλεπω μονο 3 μεσα σε περιπου δυο χρονια αναζητησης σε δυο ιστοσελιδες και τα δυο ειναι με κρικο και τελειως διαφορετικων καταστασεων ,εχει και αυτο την σημασια του ,και ουδεμια σχεση εχουν και τα δυο με αυτο που εχω αναρτησει,χωρις να θελω να τα μειωσω λογο κρικου θα περιμενουμε και αλλες εμφανισεις και  πληροφορηση ως προς το ποσα κοπηκαν ο χρονος θα καθορισει τις αξιες τους αναλογα με την συχνοτητα εμφανισης και καταστασης και οχι η τιμη που πουληθηκε ενα στην οποια κατασταση ειναι
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 10:05:32 πμ »

Το μεταλλιο οπως απο καιρο προσπαθουσα περιηλθε σστην ιδιοκτησια μου,νοιωθω χαρα ασχετα αν εκτιμηθει μελλοντικα σε οποιαδηποτε τιμη ,μικρη η μεγαλη ,γιατι δεν ειναι κατι που βρισκεις καθε μερα και σημειοδοτει συγκεκριμενες ιστορικες στιγμες μιας αλλης εποχης, θα ανεβασω δυο τελευταιες και καθαροτερες φωτογραφιες του να υπαρχει στην ιστοσελιδα ,καλη σας μερα
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 10:28:26 πμ »

Aντε βρε Βασιλη καλοριζικο  Μεγάλο χαμόγελο  θυμαμαι ποσο πολυ σ΄ειχε αρεσει  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:09:18 πμ »

Καλορίζικο Βασίλη.Να το κοιτάς και να το χαίρεσαι μέσα από την καρδιά μου! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:16:56 πμ »

Καλοριζικο και εις αλλα με υγεια!!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:39:38 πμ »

εγω στην αρχη το ειχα απαξιωσει ως θεμα,βλεπωντας σε μια οψη τρια στεμματα,ενω η βασιλισσα συνηθως φορουσε τιαρα!ελεγα θυμαμε,τι ειναι αυτο?εκθετηριο στεμματων!καθε αντικειμενο ομως χρειαζεται τις απαραιτητες πληροφοριες,που στην ελλαδα δυστηχως,ακολουθουν ολα τον βασικο κανονα!την προχειρωτητα και την αδιαφορια,απο τους υπευθυνους!οπως και να εχει βασιλη,ειναι ενα μεταλλιο ενος γεγονοτος,στην ιστορια του τοπου μας!κατα ποσο αξιζει οικονομικα?ειναι δευτερευων παραγοντας για εναν συλλεκτη.πρωτευων φυσικα για εναν εμπορο η επενδυτη,να το χαιρεσαι και καλη συνεχεια,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:44:29 πμ »

Καλορίζικο και εύχομαι η συλλογή σου να κοσμηθεί και με άλλα πολλά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:42:36 μμ »

Σας ευχαριστω ολους και συμφωνω ειδικα με οσα εγραψε ο Γιαννης,το παλευα 1,5 χρονο να το αποκτησω ,ο πωλητης ηταν γνωστος μου και το ειχα ανεβασει με την συγκαταθεση του  για εκτιμηση και πωληση σε γνωστο σαιτ αν θυμαστε καποιοι ,παραδεχομαι σε πολυ μεγαλη τιμη την οποια οριζε ο τοτε πωλητης ,απο τωρα και μελλοντικα ο στοχος ειναι να μαζευρουν πληροφοριες οχι μονο στο ποσα κοπηκαν αλλα αν ειναι δυνατον και σε ποιους δωθηκαν και περισσοτερα στοιχεια με λεπτομερειες και παρακαλω αν καποιοι το εχουν σε χαλκινο η ασημενιο να το αναρτησουν για να αρχειοθετηθει ,ευχαριστω ,καλη σας μερα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences