Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:50:14 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μεταλλια Γ αμων,Κωνσταντινου και Σοφιας!  (Αναγνώστηκε 13211 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:47:28 μμ »

Πιστευω Κωστα μου με την παροδο οχι μεγαλου χρονικου διαστηματος να εχουμε περισσοτερα στοιχεια,τον φιλο μου που ελεγα θα τον δω τον Μαιο δυστυχως για εκτενεστερη συζητηση απο κοντα διοτι τον μισο χρονο ζει στην ινδιαναπολη,με την τελευταια αναφορα για ινδιαναπολη καποια σαινια θα καταλαβαν για ποιον προκειται ,καλο βραδυ με ευχες για θετικα αποτελεσματα και σε αυτο αλλα και αλλα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 08:39:02 πμ »

Εγω την αποψη μου στην ειχα πει νομιζω σε μηνυμα Βασιλη, θα την πω  και δημοσια :
Τα ποιο δυσκολα μεταλλια στον Ελλαδικο χωρο που τα κυνηγανε ολοι να τα αποκτησουν (ειτε ειναι συλλεκτες νομισματων ειτε μεταλλιων) στοιχιζουν τωρα με την κριση 500 ευρω το κομματι (μελος μας τα βρηκε και με 300) απο την στιγμη λοιπον που τα διασημοτερα ολων εχουν αυτη την ταριφα δεν παει ο αλλος να ζηταει τον ουρανο με τα αστρα?
Το τιποτα θα λαβει!!
Ημουν σιγουρος οτι θα βρεθουν και αλλα , ασε να δουμε στο τελος ποσα θα καταγραφουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 09:12:54 πμ »

στο νομισματικο μουσειο,εχει ιδιο αργυρο μεταλλιο,αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι επαργυρωμενο!στις πληροφοριες που ρωτησα,μου ειπαν οτι ειναι περιορισμενης κοπης,για τους ξενους ευγενεις παρισταμενους,οπως και μεριδα ελληνων με προσβαση στο παλατι,αλλα για το ειδος μεταλλων,δεν εχουν πληροφοριες!παντως σιγουρα,μπορει να μην ειναι απο τα σπανια εθνικα μεταλλια,αλλα δεν παυει να ειναι αξιο προσοχης,ειδικα για συλλεκτες του ειδους!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:22:59 πμ »

Εγω την αποψη μου στην ειχα πει νομιζω σε μηνυμα Βασιλη, θα την πω  και δημοσια :
Τα ποιο δυσκολα μεταλλια στον Ελλαδικο χωρο που τα κυνηγανε ολοι να τα αποκτησουν (ειτε ειναι συλλεκτες νομισματων ειτε μεταλλιων) στοιχιζουν τωρα με την κριση 500 ευρω το κομματι (μελος μας τα βρηκε και με 300) απο την στιγμη λοιπον που τα διασημοτερα ολων εχουν αυτη την ταριφα δεν παει ο αλλος να ζηταει τον ουρανο με τα αστρα?
Το τιποτα θα λαβει!!
Ημουν σιγουρος οτι θα βρεθουν και αλλα , ασε να δουμε στο τελος ποσα θα καταγραφουν!!
Προσωπικα Γιωργο μου δεν θα μπω στο θεμα διασημοτητας και τιμης,το ποσα κοπηκαν με ενδιαφερει ,απο εκει και περα το πραγμα θα οδηγηθει μονο του ,φυσικα θα περιμενουμε να δουμε αν εμφανιστουν και αλλα,διαφωνω ως προς την αποψη ταριφα ,δεν υπαρχουν ταριφες ,αυτα να τα ξεχασουμε ,υπαρχουν η δεν υπαρχουν αγοραστες  για οτι πωλειται ,ειτε ειναι νομισμα ,ειτε Αεροπλανο ,συνηθως υπαρχουν,απο την αλλη τα εχουμε ανεβασει παραπανω απο 1 χρονο και σε αλλο σαιτ και δεν ειχαμε πληροφορηση απο κανεναν εως πριν λιγο καιρο ,πως να τιμολογησει κανεις κατι που δεν ηξερε την αυθεντικοτητα η και υπαρξη του ακομα;για να μην παρεξηγηθω απο κανεναν  ξαναθυμιζω ,δεν με ενδιαφερει ποσο το εκτιμα οποισδηποτε σε χρηματα ,καλη μερα σε ολους
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:31:08 πμ »

στο νομισματικο μουσειο,εχει ιδιο αργυρο μεταλλιο,αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι επαργυρωμενο!στις πληροφοριες που ρωτησα,μου ειπαν οτι ειναι περιορισμενης κοπης,για τους ξενους ευγενεις παρισταμενους,οπως και μεριδα ελληνων με προσβαση στο παλατι,αλλα για το ειδος μεταλλων,δεν εχουν πληροφοριες!παντως σιγουρα,μπορει να μην ειναι απο τα σπανια εθνικα μεταλλια,αλλα δεν παυει να ειναι αξιο προσοχης,ειδικα για συλλεκτες του ειδους!χαιρετω,γιαννηςτ.
Γιαννη θα φροντισω μετα τον Μαιο να ανεβασω φωτογραφιες του Ασημενιου,τοτε θα δω τον ανθρωπο που το εχει διοτι ειναι στο εξωτερικο,απο την στιγμη που διεπιστωθει η ανεφερθη οτι ειναι αναμνηστικο δωρο απο την τελεση του γαμου του Κωνσταντινου και της σοφιας ,θεωρω οτι ειναι μερος κοματιου σημαντικου ιστορικου γεγονοτος και η τιμολογηση περναει σε δευτερη μοιρα,καλημερα
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:33:19 πμ »

Καλημέρα και από μένα...
Προσωπικά έχω μόνο καμιά 10ριά μετάλλια, τα οποία είναι του παππού μου που ήταν στρατιωτικός από το 1930 και μετά και του προπάππου μου που πολεμούσε στη Δυτική Μακεδονία από το 1910 και μετά. Δεν είμαι συλλέκτης αλλά και δεν ενδιαφέρομαι να πουλήσω κανένα απ αυτά επειδή είναι κειμήλια της οικογένειας. Το συγκεκριμένο όμως και ακόμη ένα που έχω, υποθέτω, είναι εντελώς άσχετα με την οικογένειά μου. Γι αυτό και τα ψάχνω. Όσο για την τιμή τους, προς το παρόν είναι "ανυπολόγιστης αξίας" με την πραγματική έννοια του όρου, μέχρι να βρεθούν τα στοιχεία τους. Δεν μπορείς να υπολογίσεις τιμή για κάτι που δεν ξέρεις και ειδικά για κάτι που δεν πωλείται ή δεν έχει πουληθεί ίδιο στο παρελθόν.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 10:54:08 πμ »

καλημερα, επειδη βλεπω να γινετε λογος αρκετος για το συγκεκριμενο αναμνηστικο και ειδικοτερα για την αξια του, σας λεω οτι πουληθηκε ενα προσφατα κατω απο 30ευρω...
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:17:26 μμ »

καλημερα, επειδη βλεπω να γινετε λογος αρκετος για το συγκεκριμενο αναμνηστικο και ειδικοτερα για την αξια του, σας λεω οτι πουληθηκε ενα προσφατα κατω απο 30ευρω...
καλημερα σας,αυτο δεν εχει καμμια σημασια ,δεν σημαινει ταση αγορας ,πολλοι λογοι μπορει να συντρεχουν για να γινει κατι τετοιο ,απο ασχετοσυνη εως αναγκη η και χαληναγωγιση αν εγινε σε ιστοσελιδα ,περισσοτερη πληροφορηση μπορουμε να εχουμε για αυτη την αγοραπωλησια ;και κατι σημαντικοτατο ,αναρτηση φωτογραφιας του μεταλλιου,για να αρχειοθετηθει .
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:34:50 μμ »

δεν αμφιβαλω καθολου,αλλα και δεν απαξιωνω την ιστορικη αξια,για τους συλλεκτες μεταλλιων!που παντα οι γαμοι βασιλεων ηταν προσφιλες και αρκετα σημαντικο θεμα,για τους συλλεκτες μετταλιων!αυτην την εποχη, λογω του οτι πια αυτα που μου λειπουν,ειναι αρκετα ακριβα για τα οικονομικα μου,συλλεγω σπανια,αλλα κοινα νομισματα της ευρωπης κυριως,αλλα μικρης σχετικα αξιας.σε μερικα μαλιστα!δινω την δεκαπλασια τιμη, απο την τιμη που αναγραφουν τα βιβλια η που κοστολογουν οι εμποροι!πιστευω οτι μετα δυσκολιας και μετα απο πολυ ψαξιμο θα βρεθει καποιο!μελη της ιστοσελιδας που με βλεπουν στην πνε,ξερουν τι εννοω!παντα υπαρχει η προσφορα,αλλα και η ζητηση!υπαρχει κανεις στην ιστοσελιδα να διαθεσει ποσο(εκτος λιγων πιστευω εξαιρεσεων),να αγοραση νομισμα που θα του προτεινω?η εχετε δει,ποσο πουλανε οι εμποροι η οι συλλεκτες,νομισματα που ονομαζουμε επενδυτικα?μερικες φορες,κατω και απο την τιμη μεταλλου,οταν χρειαζονται ρευστο,και υπαρχει στενοτης χρονου!αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι το συγκεγκριμενο μεταλλιο στοιχιζει πραγματικα 30 ευρω!η οτι πρεπει να πουλαμε τσαμπα τα νομισματα μας,αλλα οταν μερικοι δεν μπορουν να προσδιορισουν ακριβως την αξια,και εχουν αμεση αναγκη χρηματων!υπαρχουν αυτες οι λεγομενες ευκαιριες η σκοτωματα!χαιρετω την παρεα,χωρις ιχνος παρεξηγησεως,αλλα παρατηρησης σημειων των καιρων!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:46:14 μμ »

Εγω απλα ανεφερα το γεγονος οτι πουληθηκε ενα τετοιο αναμνηστικο στη τιμη των 23 ευρω, αν θυμαμαι καλα! Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο. Τους λογους για τους οποιους πουληθηκε σε αυτη την τιμη δεν τους ξερω αλλα το σιγουρο ειναι πως κανεις δεν τους ξερει! Γιαννη την καλημερα μου!  Χαμόγελο

ΥΓ. Αν θυμηθω που το ειχα δει, θα ενημερωσω!
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 01:59:21 μμ »

Εγω απλα ανεφερα το γεγονος οτι πουληθηκε ενα τετοιο αναμνηστικο στη τιμη των 23 ευρω, αν θυμαμαι καλα! Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο. Τους λογους για τους οποιους πουληθηκε σε αυτη την τιμη δεν τους ξερω αλλα το σιγουρο ειναι πως κανεις δεν τους ξερει! Γιαννη την καλημερα μου!  Χαμόγελο

ΥΓ. Αν θυμηθω που το ειχα δει, θα ενημερωσω!
Και πολυ καλα εκανες και το ανεφερες,θα ηταν ενδιαφερον αν θυμηθεις κατι περισσοτερο να γραψεις γι αυτο ,τα παντα ειναι χρησιμα για ερευνα ,καλη μερα
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 02:16:05 μμ »

Εδω ειναι αγαπητοι φιλοι...http://www.ebay.com/itm/GREECE-HELLAS-1889-MEDAL-FOR-WEDDING-OF-KING-KONSTANTINE-A-PRINCES-SOFIA-/261096026825?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&nma=true&si=3zoPHMvxKxcKQdm9pDN9VrCgVOE%3D&orig_cvip=true&rt=nc
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 03:55:42 μμ »

Δημητρα προσωπικα σε ευχαριστω πολυ ,βαζεις μια βοηθεια στην ερευνα για αυτο ,νασαι καλα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:25:04 μμ »

Οχι μονο μια βοηθεια αλλα και μια καταγραφη τιμης σε μια ανοιχτη δημοπρασια που ενδιαφερθηκε μονο ενας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:37:58 μμ »

Θέλω να αναφέρω μία ιστορία που ο καθένας μας μπορεί να εξάγει απάντηση περίπου για το τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο μετάλλιο. Που πλέον βρίσκεται και σε χέρια συλλέκτη στο εξωτερικό.
Έχω στην κατοχή μου ένα νόμισμα των 10 λεπτών 1882 που είναι τυπωμένο σε χαλκονικέλιο.
Μέχρι στιγμής βρέθηκε σε δημοπρασία μόνο 1 και πουλήθηκε για πλαστό εποχής.
Αυτή τη στιγμή σε κανένα κατάλογο ή γενικώς δεν υπάρχει αναφορά γι αυτό το νόμισμα.
Άραγε θα το πουλούσα 20 ευρώ ή 100 ή 500;
Εάν μελλοντικά μπει σε κατάλογο σαν δοκίμιο, ποιά θα είναι η συλλεκτική του αξία;
Και έρχομαι τώρα στο μετάλλιο, εάν αύριο βρεθεί ότι κόπηκαν 10 ή 100 ή 1000 ή 10000 τέτοια μετάλλια, ποιά θα είναι η αξία τους;
Με όλα τα παραπάνω απλά θέλω να πω ότι περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences