Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 08:30:58 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι έχετε να πείτε για την συντήρηση χαρτονομισμάτων..;  (Αναγνώστηκε 3878 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
shieldmaiden
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 3


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:22:44 μμ »

Καλησπέρα σε όλους,
είμαι πολύ χαρούμενη που έγινα μέλος της ομάδας. Είμαι φοιτήτρια στο τμήμα συντήρησης αρχαιοτήτων και έργων τέχνης του ΤΕΙ Αθηνών και έχω αναλάβει πτυχιακή εργασία με θέμα Συντήρηση ελληνικών χαρτονομισμάτων της περιόδου 1935-1955. Πέρα από τα ιστορικά στοιχεία, αυτό που με απασχολεί περισσότερο, όπως καταλαβαίνετε, είναι ο τρόπος συντήρησης τους. Θα μου πείτε πως εγώ θα έπρεπε ήδη να το γνωρίζω αυτό, αλλά πραγματικά το χαρτονόμισμα είναι μια κατηγορία πολύ ευαίσθητη στο χώρο της συντήρησης. Αυτό που ξέρω και έχω δει και από συναδέλφους είναι ότι όσο λιγότερο επέμβεις τόσο το καλύτερο (αυτό γενικά ισχύει στην επιστήμη της Συντήρησης), δεν πλένουμε, δεν ‘’σιδερώνουμε’’, δεν, δεν. Αλλά όταν το αντικείμενο βρίσκεται σε πολύ κακή κατάσταση κάπως πρέπει να επέμβεις για να το ‘’διασώσεις’’. Αυτά τα σελοτέιπ στο λαιμό μου κάθονται  Γλώσσα .  Θα ήθελα να συζητήσουμε αυτό το θέμα, να μου πείτε εσείς τι εμπειρίες έχετε, τι πιστεύετε, πως το διαχειρίζεστε. Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος συντηρητής/τρια στην ομάδα θα ήθελα τη γνώμη του/της… Θα χρειαστώ τα φώτα σας και την καθοδήγησή σας.   Σαρκασμός
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:39:15 μμ »

Καλώς ήρθες στο Στέκι συλλεκτών  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
shieldmaiden
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2017, 11:40:20 μμ »

Καλώς σας βρήκα!!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 12:01:41 πμ »

Η PMG στις πιστοποιησεις της φερει το χαρακτηρισμο 'EPQ', exceptional paper quality. Αυτο το φερει σε χαρτονομισματα που δεν εχουν υποστει παρεμβασεις (σιδερωμα, πλυσιμο, και ολα αυτα τα ωραια). Ποτε μου δε καταλαβα ομως σε ορισμενες ειδικα πιστοποιησεις για ποιο λογο χαρτονομισματα που κατα τα αλλα φαινονται απολυτως ακυκλοφορητα, γιατι δε φερουν το χαρακτηρισμο αυτο. Ειχα κανει αναφορα πολλες φορες στο στεκι αλλα απαντηση δεν εχω παρει, προφανως δεν υπαρχουν ειδικοι στο συγκεκριμενο θεμα να μας διαφωτισουν. Ειμαι σιγουρος οτι απο το χρωμα και η υφη του χαρτιου κατα καποιο τροπο απο εναν εμπειρογνωμονα μπορει να διαπιστωθει αν το χαρτι εχει υποστει παρεμβαση. Για παραδειγμα η χλωρινη στο χαρτονομισμα ισως αναγνωριζεται απο τις εταιρειες και το χαρτονομισμα δε πιστοποιειται. Επισης ενα πολυ 'αφυσικα' λευκο χαρτι ισως κινησει υποψιες. Οπως ειχα πει και σε παλιο ποστ, θα μπορουσε ενας εκπροσωπος της εταιρειας να δωσει μια εξηγηση γιατι στο σαιτ λεγονται πολλες γενικοτητες.
Το ολο θεμα μου θυμιζει τα νομισματα, που ομως εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο σαφη. Για παραδειγμα, οι εταιρειες μπορουν να ξεχωρισουν μια τεχνητη πατινα απο μια φυσικη. Στο χαρτονομισμα ο τροπος που γινεται αυτο μου ειναι αγνωστος.


Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 12:07:47 πμ »

Χαιρωμαστε που σε έχουμε στο στεκι.
Δεν το ηξερα καν οτι τα ΤΕΙ εχουν τέτοιο τομέα για τα χαρτονομισματα.
Το σίγουρο εκ πειρας είναι οτι το σελοτειπ καταστρέφει εντελώς η κολα του το Χρώμα.
Όσων αφορά τον προβληματισμό του φιλου για τα χλωρινιασμενα είναι εμφανές τα πλυμενα διοτι αλλάζει η υφη τους.
Τσεκαρε το σε φτηνα χαρτονομισματα και θα δεις την διάφορα μετά. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 12:34:11 πμ »

Ριξε μια ματια στην παρακατω συζητηση να δεις δουλεια συναδελφου σου στην Αμερικη

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=796.0
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 12:36:46 πμ »

Εχω την εντυπωση οτι ο χρονος στη χλωρινη επηρεαζει, μπορει καποιος αν κατεχει σωστα την τεχνικη να το κανει ας πουμε καλα? Να αφαιρεσει δηλαδη τις κιτρινιλες χωρις να επηρεασει την υφη του χαρτιου?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
shieldmaiden
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 01:01:42 πμ »

Τέλεια, μου αρέσει πολύ που ανταποκριθήκατε στον προβληματισμό μου! Λοιπόν, αρχικά να σας πω πως (κατά τη δική μου άποψη, το διευκρινίζω) το χαρτονόμισμα από τη Ρόδο ουσιαστικά εκμηδενίστηκε. Καταρχάς γιατί έφυγε όλη η ιστορική του πορεία, όλα τα σημάδια του χρόνου που υποδηλώνουν την υπόσταση του. Είναι διαφορετικό να το συντηρήσεις ώστε να μπορεί να μελετηθεί ή απλά να θαυμαστεί και διαφορετικό να το κάνεις σαν καινούργιο. Αλλά στο χώρο μου δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι εντελώς ξεκάθαρο. Υπάρχουν και εφαρμόζονται και οι δυο φιλοσοφίες. Εσείς όμως σαν συλλέκτες τί πιστεύετε; Ποιο χαρτονόμισμα έχει για εσάς μεγαλύτερη αξία είτε χρηματική/συλλεκτική είτε καλλιτεχνική; Α ξέχασα να πω και το εξής. Υπάρχουν πολλοί τρόποι πλυσίματος. Η χλωρίνη δεν εφαρμόζεται γιατί είναι πολύ ισχυρό οξειδωτικό. Αλλά μπορείς με άλλα διαλύματα να καθαρίσεις το χαρτί, να το φρεσκάρεις και να αφαιρέσεις λεκέδες. Σχεδόν κανένας λεκές δεν αφαιρείται ολοκληρωτικά. Απλά διαχέεται στις ίνες του χαρτιού και δεν είναι ορατός. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ξεγελάσεις κάποιον και να του παρουσιάσεις κάτι σαν καινούργιο αλλά ουσιαστικά αυτό είναι απάτη  Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 05:38:56 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=15364.0
(Τα χαρτονομίσματα ξεκινάνε από την Απάντηση #21)
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=1428.15
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 24, 2017, 10:07:32 πμ »

Νομίζω πάνω στο θέμα εσύ μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου!  Σαρκασμός εμείς οι περισσότεροι τουλάχιστον πάμε εμπειρικά.

Η συγκεκριμένη περίοδος για το ελληνικό χαρτονόμισμα περιλαμβάνει (όπως αναφέρονται συχνά) κατοχικά ή πληθωριστικά. Εκτυπώνονταν σε μεγάλες ποσότητες απο διαφορετικά πολλές φορές τυπογραφία με ότι αυτό συνεπάγεται στη χρήση των υλικών. Διαφορετικό χαρτί καμιά φορά, διαφορετικό χρώμα άλλες.

Στα κατοχικά είναι πολύ εύκολο να δεί και πάρα πολλά ακυκλοφόρητα αλλά και πάρα πολύ κυκλοφοριμένα σε άθλια κατάσταση που άνετα σηκώνουν και πειραματισμό για συντήρηση. Καθώς είναι αρκετά φθηνά για να τα βρεις.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 12:37:25 μμ »

Στα πειραματα που εκανα εγω με τα κατοχικα μου ειδα οτι αν μπει νερο ειτε σε μορφη ατμου ειτε σε μορφη ψεκασμου το χαρτι μαλακωνει. Προσπαθουσα να δω πως ενα διπλωμενο αλλα σκληρο χαρτι μπορει να κατσει ισια. Ναι με εφυγαν οι τσακισεις αλλα μαλακωσε το χαρτι και στην περιπτωση του ατμου υπηρξε και απωλεια χρωμματος στην τσακιση.

Με χλωρινη προσπαθισα οπως και με απορυπαντικο πιατων για καθαρισμα αλλα δεν ειχε επιτυχια. Βεβαια πιο πολυ για δικη μου γνωση το εκανα οποτε δεν μ ενδιεφερε να προσπαθισω παραπανω. Αλλα αυτα τα αποτελεσματα εξηγαγα!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 03:17:47 μμ »


Tzo Fistikis δεν μαλακωνει απλα, κατα την αποψη μου φουσκωνει πλεον το χαρτι και δεν ειναι πια το ιδιο!!

Υ.Γ Δεν ξερω εαν το εβαζε κανεις σε πλακα υπο πιεση εαν καθωταν ομορφα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιωμαστε αυτο το σεναριο.

Απαξ και βραχει το χαρτι φαινετε.

Γνωμη μου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Tzo Fistikis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 134


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 06:59:05 μμ »

Συμφωνω απολυτα Γιωργο. Και ο αποχρωματισμος ειναι αισθητος στις τσακισεις.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences